Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zasilić jednoczesnie 6 radioodtwarzaczy samochodowych ?

dzunior 25 Wrz 2007 21:17 1127 9
  • #1 25 Wrz 2007 21:17
    dzunior
    Poziom 2  

buduję szafę prezentacyjną radia samochodowe głownie DVD i natknąłem się na problem jak je zasilić aby grały wszystkie jednoczesnie i nie było spadków mocy? Podłączyłem transformator z 220 na 12v na końcu mostek prostowniczy napięcia i kondensator służący zza filtr przeciwzakłuceniowy. włączyć mogę jedynie 2 radia na resztę brakuje mocy, tranformator i mostek gorący. z czego dam radę to wszystko zasilić?

• #2 25 Wrz 2007 22:27
    Seba312
    Poziom 19  

To sobie policz:Przeciętne radio samochodowe z podłączonymi dwoma głośnikami ,grające z umiarkowaną głośnością pobiera około 2A(mniej więcej).Ty potrzebujesz podłączyć ich jednocześnie 6 a więc żródło zasilania musi być w stanie dostarczyć powyżej 15A przy 12V.
    potrafią to niektórem zasilacze laboratoryjne ale nie są tanie
    zobacz to:

www.cyfronika.com.pl/zasLAB.htm

możesz również dla każdego radia wykonać osobny zasilacz ale to też nie będzie tanie ani proste rozwiązanie

trzecia możliwość to kilka akumulatorów spiętych równolegle ale przy takiej ilości radii nie wiem jak długo taka konstrukcja pogra.

więcej pomysłów nie mam...:D

• #3 26 Wrz 2007 13:10
    djlj24
    Spec od car audio

Czasem na aukcji można trafić moduły zasilaczy 12V/20A z urządzeń przemysłowych. Powinny sprawdzić się w tym rozwiązaniu tylko uwaga - zwarcie zasilania w takim zestawie jest bardzo ryzykowne. Jeżeli są to radia z DVD to przyjęcie 2A na radio jest to za mało. Model z monitorem to przynajmniej 3-4 A nawet jak gra cicho.

• #4 26 Wrz 2007 14:44
    dzunior
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedż. Czyli do stabilnej i czasem głosniejszej prezentacji danego radia potrzeba będzie w sumie zasilacz 30A.

• #5 28 Wrz 2007 21:05
    djlj24
    Spec od car audio

Albo też kilka niezależnych zasilaczy do każdego zestawu - co może mieć zaletę, że jak padnie jeden z zasilaczy to szafa dalej może funkcjonować.

• #6 29 Wrz 2007 10:38
    picia22
    Poziom 27  

No właśnie kilka zasilaczy pozwoli ci uniknąc dużych kosztow podaczas uszkodzenia , najlepiej zastosuj zasilacz od komputera na rynku wtornym kosztuje jakies 20zł-30zł,
    pozdrawiam

• #7 29 Wrz 2007 17:15
    SlaweK
    Poziom 43  

Z pierwszą częścią zdania zgoda ale zastosowanie zasilaczy od komputera narazi na uszkodzenia je i radia, one mimo że potrafią podać taki prąd to kompletnie się do tego nie nadają. Z resztą było o tym kilka razy tutaj pisane a co raz to nowi odkrywcy odkrywają takie zastosowanie zasilacza od PC co w sumie jest błędem.

SławeK

• #8 30 Wrz 2007 17:50
    djlj24
    Spec od car audio

Zasilacz komputerowy jest przewidzany aby miał obciążone oba wyjścia główne 5V i 12V. Inaczej może (chociaż wcale nie musi) się dziwnie zachowywać. Od biedy do zasilania jednego radia można go używać ale ja bym nie ryzykował zasilania szafy demo z czegoś takiego.

• #9 30 Wrz 2007 22:57
    Seba312
    Poziom 19  

Większość zasilaczy komputerowych a zwłaszcza te po 20 PLN z uwagi na swoją konstrukcję stabilizują gałąź 5v a 12 jest "wypadkowe" .Aby 12v było w miarę stabilne trzeba obciążyć 5v i to dosyć mocno.Naturalnie w przypadku tej szafy nie ryzykowałbym z tanim zasilaczem komputerowym ,bo z pewnością 6 sześciu radii nie uciągnie.

• #10 30 Wrz 2007 23:07
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Od biedy zrobisz zasilacz nawet na transformatorach do halogenów. Są one stosunkowo najtańsze. Możesz zrobić np trzy zasilacze i radia zasilać parami... Kilka zasilaczy da ci możliwość oszczędzania prądu, jeśli akurat w szafie nie będzie kompletu sprzętu. Albo poszukać gdzieś jakiś zasilaczy przemysłowych, czy to na transformatorach, czy przetwornic. W tej chwili jest tego dość sporo na rynku...

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo