Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AMR vs AVR - gcc TCP\IP

27 Wrz 2007 13:09 3724 10
  • Poziom 11  
    Witam!

Mam do zrobienia protokół TCP\IP na zasadzie biblioteki funkcji.

Na wstępie powiem że programuje w Ass a C znam tyle co dało mi do zrozumienia PHP (zaawansowany).

Wiem że na pewno kilku z was pisało, pisze owy protokół więc chciałem sie troszkę dowiedzieć. (nie chodzi mi o wasze protokoły)

A mianowicie.

1. Jaki uC od Atmela do tego lepiej użyć, a może Motorolka, DSC, Winbond?
    Nie wgłębiałem się w inne uC niż AVR więc do propozycji prosiłbym o jakiś link jak i czym dany uC programować.

2. Jaki kontroler Ethernet od Realtek użyć do tego celu najlepiej. Z jaką szyną dane-adres (8bit, 16bit, SPI... ?) do komunikacji z uC. Nie chodzi mi o gotowe moduły.

3. Najważniejsze to czy mógłby ktoś ze swojej życzliwości podać jakiegoś rozsądnego linka lub materiały na temat programowania w gcc-avr. Oraz jakiś sampel protokołu TCP\IP albo opis dokładny ramki itp. (Jakieś dokumentacje mam, może macie jakieś bardziej pod uC)

4. Na koniec czemu gcc a nie ass ponieważ nie chce mi sie pisać protokołu tcp\ip w ass za bardzo czasu mało.

Pozdrawiam i Proszę o pomocne odpowiedzi na temat.
  • Poziom 17  
    jeśli chodzi o AVR i układ Realtek'a to patrz mój temat, co do TCP/IP na AVR to chyba najlepiej poszukać w uIP-AVR, albo biblioteki AVRlib, z mojej strony to tyle, bo też się na razie do tego przymierzam
  • Poziom 11  
    Witam ponownie.

Właśnie sledze twój temat firefox_PL.
    Widzę że wystartowałeś z moim starym pomysłem na FTP.
    Moja potrzeba to zbudowanie małego serwera HTTP na TCP/IP.
    Oparty o jakiś Realtek, AVR/AMR, MMC/Atmel Flash.
    I to wszystko na FAT16, nie wiem tylko czy na Atmel-owskim Flash-u dam rade wcisnąć FAT-a.

I mógłby jeszcze podać jakąś stronkę co do nauki programowania AVR oraz AMR w AVR-GCC.

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    jesteś w stanie zrobić FAT na AVR (nie robiłem tego, ale w AVRlib jest taka możliwość, wydaje mi się jednak, że jedynie odczytywanie, bez zapisu),
    co do ARM niestety jestem zielony, natomiast jeśli chodzi o programowanie AVR w C, hmm... u mnie wygląda to tak, że zacząłem od assemblera (i pomocy ze stronki AVRBeginners.net, a jako że programowałem już w C++ na PC, więc dosyć naturalnie zacząłem programować AVR w C (z tym, że używam CodeVisionAVR, IDE sam ustawia dużo rzeczy i ma dużo dobrze zrobionych funkcji, które ułatwiają życie)
  • Poziom 11  
    Z tym FAT-em właśnie widzę, zainteresował mnie strasznie właśnie ten AVRlib.

Co do tylko odczytu zastanawiam sie bo miałem zapis plików zorganizować poprzez USB tak jak to jest z typowymi PenDrive.

Ja od początku programowałem tylko w Assemblerze oraz projektuje CMS-y w PHP. Wiec podejrzewam że z C nie powinienem mieć problemów.

A więc spróbuje tego CodeVisionAVR.

Jeszcze proszę o odpowiedz związaną programowania AMR czym, i jak.

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.

P.S. Może mi ktoś pomóc z wyborem? W jakim języku programowania (C czy Assebler) napisać protokół TCP/IP bo stoję przed dylematem?
  • Poziom 10  
    asembler w ARMach to tylko istnieje ze wzgledów historycznych :-)
    a tak na powaznie to naprawde ASM uzywa sie w ARMach tylko do pisania czasowo-wrażliwych fragmentów

książka chyba jedyna na polskim rynku
    - L. Bryndza - "LPC2000 - uC z rdzeniem ARM7"
    całkiem przystepnie napisana ale dla
    ambitniejszych "uC freaks" może być za mało hehe
  • Poziom 42  
    sebastiankozub napisał:
    asembler w ARMach to tylko istnieje ze wzgledów historycznych

no to kolega walnął jak wiadomo kto i czym a na dodatek w co, z tym stwierdzeniem.

Można by z niego wywnioskować, że z kolei w jeszcze wyższych procesorach np Intelach które są w PCtach albo procesorach używanych w MAC'ach - assembler to już preshistoria i tam już się go nigdy nie "implementuje" wg ciebie.

.... sorry, ale ty chyba w ogóle nie wiesz co to asembler, do czego to służy i co się z tym robi - i w związku z tym takie banialuki wypisujesz.

Jak coś to na przyszłość raczej powinieneś zapamiętać, że nie ma na świecie procesora bez własnego asemblera - a bez asemblera nie byłoby języków wyższego rzędu. Z tego powodu nie dokonuje się takich porównań "wprost" pomiędzy jakimkolwiek językiem programowania a asemblerem. Bo i tak, każdy język wyższego poziomu, gdzieś na końcu musi być przetłumaczony (informacja dla ciebie) przekompilowany na asembler. Co jak widać, odnośnie twojej "historyzacji asemblera", jest niemożliwe aby w niedalekiej nawet przyszłości - nie istniał język zwany asemblerem, gdyż assembler to "ubrany" w słowa najczystszy kod maszynowy bez którego jak narazie nic co nosi nazwę procesor nie zadziała

..... a jeśli chodziło co tylko może o stwierdzenie, że asemblera na ARM'ach używa się prawie nigdy, to wyrażaj się jaśniej na drugi raz bardziej precyzyjnie (taka jest moja propozycja) bo "PRAWIE" robi bardzo dużą różnicę ;)

.... natomiast odnośnie samego tematu, to istotnie - o wiele lepiej pisać większe projekty w języku wyższego rzędu - np C . A dla kogoś kto dobrze programuje wstawki asemblerowe są jak chleb powszedni

pozdrawiam
  • Poziom 24  
    mirekk36 napisał:
    Jak coś to na przyszłość raczej powinieneś zapamiętać, że nie ma na świecie procesora bez własnego asemblera - a bez asemblera nie byłoby języków wyższego rzędu.

Jako ciekawostkę podam, że miałem do czynienia z procesorem, do którego producent nie udostępniał żadnego asemblera, opisu rejestrów, rozkazów, harware'u a jedynie kompilator c i gotowe biblioteki do obsługi peryferiów :-)
  • Poziom 42  
    Zbych_ -> nawet jeśli tak się zdarzyło to nie oznacza, że nie ma do niego assemblera ( a swoją drogą, podaj może co do za procesor? jakiej firmy? )
  • Poziom 24  
    mirekk36 napisał:
    Zbych_ -> nawet jeśli tak się zdarzyło to nie oznacza, że nie ma do niego assemblera

Serio?
    mirekk36 napisał:
    ( a swoją drogą, podaj może co do za procesor? jakiej firmy? )

Procesor to Neuron do obsługi sieci LonWorks (google powie ci więcej na ten temat).
  • Poziom 42  
    Zbych_ -> nie chodzi mi o to, że jakaś firma udostępnia czy nie - asembler do swojego procka. Moja wypowiedź dotyczyła tego, że coś takiego jak assembler w zwykłych cyfrowych procesorach zawsze jest (nie może go nie być).

W tych prockach o których mówisz też jest assembler. Z tym, że to w zasadzie nietypowe procki - to są powiedziałbym moduły tyle, że wszystko zamknięte w jednej krzemowej strukturze. Przecież one posiadają coś w rodzaju własnego biosu do obsługi tychże sieci. A to co się oprogramowuje to głównie protokoły wymiany danych w tych sieciach. Tak w PDFie jest napisane, że można korzystać z języka wyższego poziomu C, ale ...

...ale z asemblera również, tyle że konieczność jego zastosowania wymagana jest do specjalnych, czasowo krytycznych sekcji całego programu. Tak więc to, że łatwo nie można znaleźć w googlu opisu assemblera do tego procka nie znaczy, że w ogóle nie jest on do dostania:

poniżej fragment z PDF'a takiego procka:

Cytat:
    2.3 Neuron C
    The Neuron chip applications are programmed with the
    high level language Neuron C. Being a subset of ANSI C,
    it adds several features that support control and communications
    such that assembler programming is necessary
    only for time critical applications
    . With Neuron C one can
    attach variables directly to I/O pins, use network variables
    and communicate through the I/O pins with high level
    protocols. Events are handled naturally with the when
    clause. Quasi real-time response is provided with the use
    of built-in timers.

a może nawet i można ale ja nie zajumuję się tym więc nie będę dalej szukał ;) wystarczy, że dało się znaleźć jasną informację, że asembler dla nich jest i jest konieczny w specjalnych sytuacjach.

Dodano po 4 [minuty]:

sorki, to nie był PDF od tego procka a jakieś opracowanie w PDF'ie n/t doświadczeń zebranych podczas pracy, korzystania z takiego procka, tytuł:

Link

Cytat:
    Experience with LonWorks as a Fieldbus for the Light Source ANKA
    B. Jeram, M. Juras, G. Mavric, M. Plesko, M. Smolej
    J. Stefan Institute, P.O. Box 3000, 1001 Ljubljana, Slovenia
    e-mail: mark.plesko(malpa)ijs.si