Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PWM >> optotriak >> triak ?

Storn 27 Sep 2007 13:43 2905 3
lampy.pl
 • #1
  Storn
  Level 11  
  Witam.
  Niestety nie bardzo wiedziałem gdzie to dać więc daje to tutej :)
  Otóż jest w trakcie projektowania pewnego układu, w którym jedno urządzenie sieciowe (np żarówka), ma być sterowana przez mikroprocesor At90s2313, poprzez pwm. Niestety ze mnie elektronik amator do tego początkujący, więc nie wszystko mi gra, szczególnie ostatnio właśnie zaczołem sie zastanawiać nad tym sterowaniem przez pwm.
  Owszem wiadomo że przez normalne działa/nie działa da sie sterować urządzeniem na ~220V, poprzez optotriak i triak, natomiast czy jak optotriak będzie podłączony pod PWM, to czy uzyskam pożądany efekt. Głównie chodzi mi o to czy optotriak i triak sie z tym wyrobią czy raczej nie.
  Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.
 • lampy.pl
 • #2
  Jdsoul
  Level 23  
  Przy załączaniu urządzeń w sieci 230 VAC przydałoby się wykrywanie przejścia przez zero sinusoidy :)

  Sterowanie fazowe wymaga pracy w zakresie jednej połówki napięcia zasilania. Triak i tak się wyłączy przy zmianie kierunku napięcia :) jeśli będzie brak sterowania na bramce.

  Nie bardzo wiem do czego chcesz tu stosować PWM, raczej należałoby liczyć czas załączenia od wykrycia 0 do max 20 ms i w odpowiednim momencie załączyć optotriaka.

  Układy na elektrodzie w dziale komputery lub warsztat :)
 • lampy.pl
 • #3
  Storn
  Level 11  
  Ma to sterować kablem grzewczym, taki mały termostat z dodatkowymi funkcjami min. inna temp. dzień/noc i to jest dla mnie najważniejsze.
  Z drugiej strony zastanawiam sie czy nie wystarczy zrobić tego jako zwykły termostat bez pwm. Tyle że to ma być do terrarium, nie akwarium, więc chciał bym żeby temperatura była cały czas stała co przy normalnym termostacie akwariowym sie nie sprawdza, gdyż w akwarium jak grzałka sie wyłączy to woda nadal utrzymuje temp, przez co wahania są "stabilniejsze" i wolniejsze, w terrarium nie ma prawie nic co by na tyle to ciepło przytrzymało, tylko jak przestaje grzać to robi sie zachwile chłodniej i zaraz znów gorąco :(
 • #4
  Jdsoul
  Level 23  
  Zastosuj do ogrzewania coś ala olejak :) to bezwładność będzie większa.

  Druga sprawa chyba najważniesza :) Generalnie sterowanie mocą ma sens jeśli jesteś w stanie wytworzyć wyższą temperaturę niż jest ci potrzebna, masz zapas mocy i poprostu chcesz tak sterować urządzeniem aby całej mocy nie wykorzystywać .

  Proponowałbym najpierw policzyć bilans cieplny i poszukać źródła ciepła o znacznej bezwładności oraz stosunkowo niewielkim nachyleniu charakterystyki grzania. Zdecydowanie łatwiej jest zapewnić stabilność pracy procesów wolno zmiennych niż sterować samochodem fromuły 1.

  Propopnowałbym zastosować wypełnienie terrarium elementami o dużej pojemności cieplnej { ceramika, piasek, drewno, papier, kartony, pojemnik z wodą! } , dodać jakąś formę niskoobrotowego wentylatora lub mieszacza powietrza, ale bez przesady. Pomiar temperatury wykonać w kilku miejscach terrarium możliwie daleko od źródeł. Zastosować dwie lub więcej grzałek - grzałki wykonać możliwie pojemne cieplnie i dociążyć (piasek, wata szklana, szkło etc.)

  Wtedy sama forma załączenia grzałki nie będzie już istotna - dla grzałek oporowych akumulacyjnych niskotemperaturowych (do 70°C) najlepsze jest sterowanie synchroniczne czasowo-proporcjonalnie tzn.

  Przyjmujesz jako okres np. 10 okresów sinusoidy i teraz regulację dokonujesz włączając grzałkę, raz co dziesięć okresów na czas proporcjonalny do zadanej temperatury liczony w całych okresach :) nx 20 ms. Wyłączasz również w zerze, więc zakłóceń zero, przepięć zero i wogóle same sukcesy :)

  Wygląda to tak że jak za ciepło to 3/10 jak za zimno to 8/10 lub nawet 10/10 . Przy czym to 10/10 to jest max i potem już nic więcej system ogrzewania nie wyda. Warto przeanalizować potencjalne zamiany temeratur w obiekcie.

  Wtedy poprostu stosujesz wykrywanie zera, dajesz załączanie i wyłączanie optotriaka w zerze i liczysz kolejne przejścia sinusoidy przez zero :) myśle że to nie wymaga dalszych komentarzy :)

  Sterowanie fazowe jest konieczne głównie do uzystkania wrażenia ciągłości sterowania oświetleniem, matomiast żarówka jest kiepskim grzejnikiem bo gradient przyrostu temperatury jest potężny od 0 - kilkuset °C w kilka sekund. Ciężko to jest stabilizować i trzeba potem filtrować zasilanie , coby w inne odbiorniki nie szumiały i nie trzeszczały :)

  Dodano po 15 [minuty]:

  Jest jeszcze inna fajna metoda mianowicie sterowanie zgrubne i dokładne, ale wymaga conajmniej dwóch różnych grzałek lub zestawów.

  Mierzysz temperaturę w obiekcie i jeśli jest taka potrzeba to jedna grzałka pracuje ciągle wytwarzając niewielką temperaturę niższą ale bliską wymaganej, ale cały czas , natomiast druga grzałka służy już tylko do "dobicia" do wymaganej przez ciebie temperatury w skali powiedzmy +/- 5°C.

  Układ zdecydowanie bezpieczniejszy, bo realne wahania temperatury są dużo mniejsze i nie ma zimego startu grzałek :) co sporo kosztuje :) bo zanim zacze się grzać powietrze musi się nagrzać sama grzałka :)

  Grzałka na stałe zadaje zgrubnie wymaganą temperaturę i może być wyłączona lub nie, druga grzałka lub nawet zespół grzałek koryguje dokładnie i masz "prawie" prewność że nie przegrzejesz, ani nie przechłodzisz zwierzaka.

  Niestety nie ma cudów, wydatki mocowe będą zawsze i opłaty za prąd zawsze, ale to tak jak z ogrzewaniem domu, najwięcej kosztuje pierwsze nagrzanie pomieszczeń i bryły domu, potem zdecydowanie taniej jest utrzymywać raz osiągniętą temperaturę.

  Z elementu wachlującego, mieszajacego powietrze też bym nie rezygnował, sama konwekcja jest dość mało wydajnym układem wyrównywania ciepła powietrza w pomieszczeniu, a w tym wypadku terrarium. A i ta pierwsza grzałka powinna być dostosowana do pracy ciągłej :) :) takie tam.