Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosta przetwornica do wzmacniacza audio.

neo_dc 27 Sep 2007 14:07 2928 28
    neo_dc
    Level 32  
    Witam wszystkich.

Ostatnio stanąłem przed wykonaniem wzmacniacza do kolumn aktywnych... no i właśnie po włożeniu transformatora robią się już konkretne klocki.

Co mam ?

Ogólną wiedzę o elektronice, trochę zasilaczy ATX i duże chęci ;)

Czego potrzebuję ? Prostej przetwornicy 230V --> 2 x 40V po wyprostowaniu, obciążalność 100W, jakby była 150W to by było super :)
    Nie musi zawierać Bóg wie jakich zabezpieczeń.
    Czytałem, że stosuje się tutaj tl494. Na elektrodzie ktoś przebudował zasilacz ATX, ale nie o to mi chodzi. Możecie na początek np. podać projekt czegoś na mniejsze napięcie, żebym się czegoś nauczył. Znalazłem duzo, owszem, ale wszystkie schematy 12V --> xxV, albo przetworki naprawdę dużej mocy ( 1kW ? ).

Z góry dziękuję :)
  • Helpful post
    lechoo
    Level 39  
    Ten układ jest prosty i poprawnie zmontowany działa od pierwszego włączenia:
    http://danyk.wz.cz/iz_2_35.html
    Jedyne co warto w nimi zmienić, to zastąpienie 2 szeregowo połączonych kondensatorów 1000uF/200V jednym 470uF/400V.
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    Ja tylko dodam, że przy odrobinie samozaparcia i posiadając dobrą taśmę izolacyjną można transformator takiej przetwornicy nawinąć na rdzeniu toroidalnym TN32-3F3 i uzyskać naprawdę zgrabne maleństwo :)
  • Helpful post
    Ptolek
    Level 36  
    lechoo wrote:
    Ten układ jest prosty i poprawnie zmontowany działa od pierwszego włączenia:
    http://danyk.wz.cz/iz_2_35.html
    Jedyne co warto w nimi zmienić, to zastąpienie 2 szeregowo połączonych kondensatorów 1000uF/200V jednym 470uF/400V.

Jak zastąpić, przecież to jest przetwornica półmostkowa? I z tego co wiem, potrzebne są dwa kondensatory?
  • Helpful post
    lechoo
    Level 39  
    Kondensator 2,2uF/250V separuje składową stałą, jego lewą okładkę na schemacie można podłączyć do minusa kondensatora.
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    Ja bym dał 2.2uF/400V...
    I oczywiście nie ma znaczenia, czy będzie podpięte do "+" czy do "-" :)
    neo_dc
    Level 32  
    Coś średnio działa powiadamianie o odpowiedziach :/

Przetwornica po prostu super !

Jednak w związku z tym, że nie umiem czeskiego :( to mam kilka pytań:

- ten NTC jest jako soft-start ? Czy jest koniecznie wymagany ?
    - czy zamiast tych 100u/200V mogę użyć kondensatorów z ATX-a ? Nie pamiętam już jaką miały pojemność...
    - czy filtr 5A jest konieczny ? albo czy można go jakoś zastąpić ?
    - MOSFET-y powinny być raczej parowane ?
    - Napięcie wyjściowe zależy tylko od transformatora czy można je gdzieś zmienić ? Bo tak to wychodzi 0,28 zw/V czyli jakbym potrzebował nieco inne napięcie może być problem....
    - "Pro zvý�ené bezpečnosti je dobré výstup (tedy střed 0V) uzemnit." -> co trzeba uziemić ?

I ostatnie pytanie już takie abstraktyjne - zmieniając diody w mostku, MOSFETy, i transformator na mocniejsze to uzyskam mocniejszą przetwornicę, tak ?
  • Helpful post
    Ptolek
    Level 36  
    Odpowiem co wiem.
    -NTC jest konieczny, inaczej wywali bezpiecznik przy włączaniu do sieci i pospawasz sobie gniazdko przy włączaniu wtyczki do sieci
    -Możesz użyć kondensatorów z ATX-a, ale zalecana pojemność to przynajmniej 2x660uF (czyli 4x330uF)
    -Filtr jest konieczny, jeżeli chcesz mieć jakiś odbiór radiowy w promieniu 2 metrów, zalecane ekranowanie, ale to zależy od układu elementów na płytce (im krótsze ścieżki mocy, tym mniejsze zakłócenia)
    -Napięcie zależy tylko od transformatora
    -Uziemić trzeba masę układu oraz ewentualny ekran
    Mocniejszą przetwornicę? Mówiłeś o 150W, ta z linku ma 350W, nie rozumiem skąd to pytanie :D Ograniczeniem są tu chyba tylko możliwości tego drivera do przełączania dużych pojemności bramek.
    neo_dc
    Level 32  
    Pytanie stąd, ze może kiedyś będzie potrzebna większa, a poza tym to z ciekawości :)

A jaki NTC tam wstawić ? Poza wartością to też musi chyba taki prąd wytrzymać.... czy coś.

Czy jesli by zasilić ten driver z osobnego napięcia zasilania to Uwy byłoby stabilniejsze ? ( niezalezne od zmian napięcia w sieci )
  • Helpful post
    Ptolek
    Level 36  
    neo_dc wrote:

Czy jesli by zasilić ten driver z osobnego napięcia zasilania to Uwy byłoby stabilniejsze ? ( niezalezne od zmian napięcia w sieci )

Nie
    :)
    Bo napięcie pierwotne transformatora nadal będzie się zmieniać.
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    -> neo_dc

Stawiasz trochę sprzeczne wymagania - najpierw chciałeś prostej przetwornicy o mocy 150W. Dostałeś bardzo konkretne rozwiązanie i okazuje się, że jednak Twoje wymagania rosną. Równocześnie chcesz się pozbywać rzeczy bezwzględnie koniecznych w przetwornicy: filtra wejściowego i termistora soft-start.
    Dławik skompensowany i kondensatory filtra wejściowego możesz użyć z demontażu z zasilacza PC. Jak będziesz miał szczęście - znajdziesz tam również NTC do soft-startu - na tym nie oszczędzaj, bo się po prostu nie opłaca. Już nie chodzi o te bezpieczniki ale nawet MOSFETy będą mniej cierpiały przy starcie.

Co do stabilizacji napięcia wyjściowego - nie da się pogodzić prostoty z takim wymaganiem. Chcesz przetwornicy ze stabilizacją - szykuj się na kontroler pracujący w trybie prądowym, dwie kości driverów do MOSFETów, 4 MOSFETy zamiast dwóch, dławik wyjściowy, transoptor do sprzężenia zwrotnego a do tego mnóstwo czasu na dopracowanie całości, mnóstwo pieniędzy na kupowanie nowych elementów w miejsce popalonych, przekopywanie się przez sieć w poszukiwanie lepszych rozwiązań itd.

Możesz "oszczędzić", zrobić na kontrolerze napięciowym (TL494), bez kontroli prądu, z transformatorem sterującym zamiast driverów, dwoma MOSFETami w półmostku - czyli de facto skopiować zasilacz PC. Twój wybór.

Ale musisz się zdecydować - chcesz tanio, szybko i prosto czy w pełni profesjonalnie czy też bawić się w chińczyka i dziubdziać w TL494. W zależności od _Twojej_ decyzji dostaniesz właściwe odpowiedzi. Ale - proszę - bądź konsekwentny.
    neo_dc
    Level 32  
    To jeszcze pozostało pytanie o NTC, natomiast mam jeszcze jedno pytanko - jakiej częstotliwości są tętnienia w układzie ? Częstotliwość pracy przetwornicy to 50kHz, więc pewnie takie będą, ale czy jeszcze jakieś ?

Mimo usilnego zrozumienia po czesku nie doczytałem się na jak dużym radiatorze musza być mosfety :(
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    Przy prostowaniu dwupołówkowym częstotliwość tętnień jest dwukrotnie wyższa od częstotliwości pracy transformatora.
    Ale w tym układzie na wyjście przenoszą się też w pewnym stopniu tętnienia 100 Hz z napięcia wejściowego - również prostowane dwupołówkowo. Jeśli chcesz je zmniejszyć - zwiększ pojemność kondensatorów na wejściu.

Co do NTC: ma być przewidziany na taki prą roboczy, jaki będzie pobierała przetwornica pod pełnym obciążeniem. Ma mieć dużą rezystancję na zimno i małą na gorąco. I musi to być termistor rozruchowy a nie przypadkowe coś.
    W nowszych zasilaczach PC znajdziesz rozruchowe NTC o parametrach idealnych dla Twojej przetwornicy.
    neo_dc
    Level 32  
    Romanie nie widziałem Twojego wczesniejszego wpisu.

Nie chcę żyłować tutaj wymagań, po prostu o większą moc i mozliwość zmiany późniejszych parametrów pytałem z ciekawości, np. będę potrzebował ciut wyższe napięcie, to sobie dowinę na wtórnym, a nie będę zakładał nowego tematu ;)

Pytam się, czy z czegoś można zrezygnować, poniewaz nie orientuję się w budowie przetwornic. Właśnie wygrzebałem większość elementów ze starego AT, problemem będa jedynie te kondensatory na wejściu ( w TME bagatelka ponad 20 zł/szt ), ale i z tym sobie poradzimy :)

NTC znalazłem 4A 8Ω, wystarczy czy musi być o większym oporze ?

Wiem, że można oczywiście zbudować przetwornicę z PFC, wszystkimi bajerami itp, ale to moze później ;) Widziałem już takie projekty na elektrodzie :)

Oczywiście dziękuję wszystkim Wam jak narazie za super pomoc :)
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    Na Alledrogo 470uF 400V low ESR po 6 PLN/sztukę.
    lechoo
    Level 39  
    Ten kondensator jest przeznaczony do elektronarzędzi.
    Odpowiedni dławik przeciwzakłóceniowy możesz wymontować ze starego zasilacza pc.
    -RoMan-
    Level 42  
    U tego samego użytkownika Alledrogo, u którego można kupić kondensatory 470uF 400V znajdziesz dławiki skompensowane np. 2*5.6mH 2A, 2*18mH 2A. Wrzuć do wyszukiwarki Alledrogo "dławik 2" i na drugiej stronie znajdziesz.

U tego samego użytkownika znajdziesz kondensator MKP 4.7uF 400V, nadający się na szeregowy z uzwojeniem pierwotnym
    neo_dc
    Level 32  
    Po poszukiwaniach znalazłem 1000uF/250V w TME za 6 zł, a że w październiku będę zamawiał coś od nich dla szwagra, to kondziorki też zamówię ( jedna przesyłka ).

Znalazłem już odpowiedni termistor, znalazłem też rdzenie dla dławików wyjściowych.

Znalazłem również takie dławiki w ATX-ie, żółte toroidy, czy to o te koledze wyżej chodziło ? Jeśli tak, to jak trzeba by je nawinąć aby miały indukcyjność jaką podał RoMaN ? Czy może ten parametr nie jest tutaj krytyczny ?

Posiadają one uzwojenia:
    - jedno drutem ok. 0.6 mm - 23 zw
    - dwa bifilarnie nawinięte drutem ok. 1 mm - 9 zw.
    - jedno drutem ok. 0.4 mm - 23 zw.

Myślałem, żeby wykorzystać te 2 x 18 zw.

Transformator już nawinięty :)
    -RoMan-
    Level 42  
    Dławik filtra wejściowego znajdziesz w każdym zasilaczu AT/ATX idąc od strony gniazda sieciowego. Zazwyczaj wygląda jak mały transformatorek z dwoma identycznymi uzwojeniami. Może też być nawinięty na rdzeniu toroidalnym ale na pewno nie na żółtym czy żółto-białym. Zawsze ma dwa identyczne uzwojenia.
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie w każdym, te "najoszczędniejsze" ATX których nie szkoda na części mają zwory zamiast dławika (również na wyjściach) :wink:
    -RoMan-
    Level 42  
    To chyba jestem bardzo rozrzutny, bo w moich wszystkich są/były dławiki. Od jakiś 20 lat (i zasilaczy XT oczywiście).
    neo_dc
    Level 32  
    -RoMan- wrote:
    Dławik filtra wejściowego znajdziesz w każdym zasilaczu AT/ATX idąc od strony gniazda sieciowego. Zazwyczaj wygląda jak mały transformatorek z dwoma identycznymi uzwojeniami. Może też być nawinięty na rdzeniu toroidalnym ale na pewno nie na żółtym czy żółto-białym. Zawsze ma dwa identyczne uzwojenia.

No to dławik filtra już znalazłem i wymontowałem :)

Mowiąc, ze nawinięty już transformator to miałem na myśli ten główny, który jest sterowany przez mosfety :)

Jeszcze jedno, czy radiatory z atx-a wystarczą do wychłodzenia tych mosfetów czy raczej niezbyt ?
    trol.six
    Level 31  
    neo_dc wrote:
    Znalazłem również takie dławiki w ATX-ie, żółte toroidy, czy to o te koledze wyżej chodziło ? Jeśli tak, to jak trzeba by je nawinąć aby miały indukcyjność jaką podał RoMaN ?

To co napisał RoMaN to dławiki skompensowane nawijane na rdzeniu o wysokiej prznikalności, które stosuje sie na wejściu.

Ten żółty to rdzeń proszowy on ma małą wartość Al, i nadaje sie do innych celów

-RoMan-:
    to jest kwestia raczej przypadku, chyba że za kazdym razem jak kupujesz kompa albo zasilacz zaglądasz do środka, albo zawsze kupujesz odrobine chociaż markowe. Zreszta, w miare dobry zasilacz w kompie to nie rozrzutność, ale przemyślana inwestycja. :)
    -RoMan-
    Level 42  
    Raz w życiu kupiłem tani zasilacz. Po miesiącu odniosłem i dopłaciłem do normalnego.
    neo_dc
    Level 32  
    Prosiłbym o odpowiedź na post wyżej :)
    trol.six
    Level 31  
    A ile w końcu mocy chcesz z tej zasiłki bo widze że oscyluje 100-150W w porywach do 350 :)

I od jakiego napiecia minimalnego ma to działać. Od tego też zależy prąd i moce tracone w irf840, Czy będzie tam wentylator?

Przy 100-150W te małe powinny wystarczyć, ale przy jakimś przepływie powietrza, nie koniecznie z duzym nadmuchem.
    neo_dc
    Level 32  
    Będzie to moja pierwsza przetwornica, będę patrzył jak to będzie sie sprawować w ogóle ze wzmacniaczem. O wyższe moce dowiadywałem się tak z ciekawości :) Na początek chcę 100 - 150 W w porywach ( wzmacniacz podobny do Jabla j-35 będzie do tego podpięty ).

Dla pewności mogę dać wentylator, nie ma problemu, tylko pytałem bo chcę płytkę do tego zaprojektować jakąś wstępną :) i nie wiem jak rozplanować miejsce :)