Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta przetwornica do wzmacniacza audio.

27 Wrz 2007 14:07 2802 28
  • Poziom 32  
    Witam wszystkich.

Ostatnio stanąłem przed wykonaniem wzmacniacza do kolumn aktywnych... no i właśnie po włożeniu transformatora robią się już konkretne klocki.

Co mam ?

Ogólną wiedzę o elektronice, trochę zasilaczy ATX i duże chęci ;)

Czego potrzebuję ? Prostej przetwornicy 230V --> 2 x 40V po wyprostowaniu, obciążalność 100W, jakby była 150W to by było super :)
    Nie musi zawierać Bóg wie jakich zabezpieczeń.
    Czytałem, że stosuje się tutaj tl494. Na elektrodzie ktoś przebudował zasilacz ATX, ale nie o to mi chodzi. Możecie na początek np. podać projekt czegoś na mniejsze napięcie, żebym się czegoś nauczył. Znalazłem duzo, owszem, ale wszystkie schematy 12V --> xxV, albo przetworki naprawdę dużej mocy ( 1kW ? ).

Z góry dziękuję :)
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Ten układ jest prosty i poprawnie zmontowany działa od pierwszego włączenia:
    http://danyk.wz.cz/iz_2_35.html
    Jedyne co warto w nimi zmienić, to zastąpienie 2 szeregowo połączonych kondensatorów 1000uF/200V jednym 470uF/400V.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Ja tylko dodam, że przy odrobinie samozaparcia i posiadając dobrą taśmę izolacyjną można transformator takiej przetwornicy nawinąć na rdzeniu toroidalnym TN32-3F3 i uzyskać naprawdę zgrabne maleństwo :)
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    lechoo napisał:
    Ten układ jest prosty i poprawnie zmontowany działa od pierwszego włączenia:
    http://danyk.wz.cz/iz_2_35.html
    Jedyne co warto w nimi zmienić, to zastąpienie 2 szeregowo połączonych kondensatorów 1000uF/200V jednym 470uF/400V.

Jak zastąpić, przecież to jest przetwornica półmostkowa? I z tego co wiem, potrzebne są dwa kondensatory?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Kondensator 2,2uF/250V separuje składową stałą, jego lewą okładkę na schemacie można podłączyć do minusa kondensatora.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Ja bym dał 2.2uF/400V...
    I oczywiście nie ma znaczenia, czy będzie podpięte do "+" czy do "-" :)
  • Poziom 32  
    Coś średnio działa powiadamianie o odpowiedziach :/

Przetwornica po prostu super !

Jednak w związku z tym, że nie umiem czeskiego :( to mam kilka pytań:

- ten NTC jest jako soft-start ? Czy jest koniecznie wymagany ?
    - czy zamiast tych 100u/200V mogę użyć kondensatorów z ATX-a ? Nie pamiętam już jaką miały pojemność...
    - czy filtr 5A jest konieczny ? albo czy można go jakoś zastąpić ?
    - MOSFET-y powinny być raczej parowane ?
    - Napięcie wyjściowe zależy tylko od transformatora czy można je gdzieś zmienić ? Bo tak to wychodzi 0,28 zw/V czyli jakbym potrzebował nieco inne napięcie może być problem....
    - "Pro zvý�ené bezpečnosti je dobré výstup (tedy střed 0V) uzemnit." -> co trzeba uziemić ?

I ostatnie pytanie już takie abstraktyjne - zmieniając diody w mostku, MOSFETy, i transformator na mocniejsze to uzyskam mocniejszą przetwornicę, tak ?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Odpowiem co wiem.
    -NTC jest konieczny, inaczej wywali bezpiecznik przy włączaniu do sieci i pospawasz sobie gniazdko przy włączaniu wtyczki do sieci
    -Możesz użyć kondensatorów z ATX-a, ale zalecana pojemność to przynajmniej 2x660uF (czyli 4x330uF)
    -Filtr jest konieczny, jeżeli chcesz mieć jakiś odbiór radiowy w promieniu 2 metrów, zalecane ekranowanie, ale to zależy od układu elementów na płytce (im krótsze ścieżki mocy, tym mniejsze zakłócenia)
    -Napięcie zależy tylko od transformatora
    -Uziemić trzeba masę układu oraz ewentualny ekran
    Mocniejszą przetwornicę? Mówiłeś o 150W, ta z linku ma 350W, nie rozumiem skąd to pytanie :D Ograniczeniem są tu chyba tylko możliwości tego drivera do przełączania dużych pojemności bramek.
  • Poziom 32  
    Pytanie stąd, ze może kiedyś będzie potrzebna większa, a poza tym to z ciekawości :)

A jaki NTC tam wstawić ? Poza wartością to też musi chyba taki prąd wytrzymać.... czy coś.

Czy jesli by zasilić ten driver z osobnego napięcia zasilania to Uwy byłoby stabilniejsze ? ( niezalezne od zmian napięcia w sieci )
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    neo_dc napisał:

Czy jesli by zasilić ten driver z osobnego napięcia zasilania to Uwy byłoby stabilniejsze ? ( niezalezne od zmian napięcia w sieci )

Nie
    :)
    Bo napięcie pierwotne transformatora nadal będzie się zmieniać.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    -> neo_dc

Stawiasz trochę sprzeczne wymagania - najpierw chciałeś prostej przetwornicy o mocy 150W. Dostałeś bardzo konkretne rozwiązanie i okazuje się, że jednak Twoje wymagania rosną. Równocześnie chcesz się pozbywać rzeczy bezwzględnie koniecznych w przetwornicy: filtra wejściowego i termistora soft-start.
    Dławik skompensowany i kondensatory filtra wejściowego możesz użyć z demontażu z zasilacza PC. Jak będziesz miał szczęście - znajdziesz tam również NTC do soft-startu - na tym nie oszczędzaj, bo się po prostu nie opłaca. Już nie chodzi o te bezpieczniki ale nawet MOSFETy będą mniej cierpiały przy starcie.

Co do stabilizacji napięcia wyjściowego - nie da się pogodzić prostoty z takim wymaganiem. Chcesz przetwornicy ze stabilizacją - szykuj się na kontroler pracujący w trybie prądowym, dwie kości driverów do MOSFETów, 4 MOSFETy zamiast dwóch, dławik wyjściowy, transoptor do sprzężenia zwrotnego a do tego mnóstwo czasu na dopracowanie całości, mnóstwo pieniędzy na kupowanie nowych elementów w miejsce popalonych, przekopywanie się przez sieć w poszukiwanie lepszych rozwiązań itd.

Możesz "oszczędzić", zrobić na kontrolerze napięciowym (TL494), bez kontroli prądu, z transformatorem sterującym zamiast driverów, dwoma MOSFETami w półmostku - czyli de facto skopiować zasilacz PC. Twój wybór.

Ale musisz się zdecydować - chcesz tanio, szybko i prosto czy w pełni profesjonalnie czy też bawić się w chińczyka i dziubdziać w TL494. W zależności od _Twojej_ decyzji dostaniesz właściwe odpowiedzi. Ale - proszę - bądź konsekwentny.
  • Poziom 32  
    To jeszcze pozostało pytanie o NTC, natomiast mam jeszcze jedno pytanko - jakiej częstotliwości są tętnienia w układzie ? Częstotliwość pracy przetwornicy to 50kHz, więc pewnie takie będą, ale czy jeszcze jakieś ?

Mimo usilnego zrozumienia po czesku nie doczytałem się na jak dużym radiatorze musza być mosfety :(
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Przy prostowaniu dwupołówkowym częstotliwość tętnień jest dwukrotnie wyższa od częstotliwości pracy transformatora.
    Ale w tym układzie na wyjście przenoszą się też w pewnym stopniu tętnienia 100 Hz z napięcia wejściowego - również prostowane dwupołówkowo. Jeśli chcesz je zmniejszyć - zwiększ pojemność kondensatorów na wejściu.

Co do NTC: ma być przewidziany na taki prą roboczy, jaki będzie pobierała przetwornica pod pełnym obciążeniem. Ma mieć dużą rezystancję na zimno i małą na gorąco. I musi to być termistor rozruchowy a nie przypadkowe coś.
    W nowszych zasilaczach PC znajdziesz rozruchowe NTC o parametrach idealnych dla Twojej przetwornicy.
  • Poziom 32  
    Romanie nie widziałem Twojego wczesniejszego wpisu.

Nie chcę żyłować tutaj wymagań, po prostu o większą moc i mozliwość zmiany późniejszych parametrów pytałem z ciekawości, np. będę potrzebował ciut wyższe napięcie, to sobie dowinę na wtórnym, a nie będę zakładał nowego tematu ;)

Pytam się, czy z czegoś można zrezygnować, poniewaz nie orientuję się w budowie przetwornic. Właśnie wygrzebałem większość elementów ze starego AT, problemem będa jedynie te kondensatory na wejściu ( w TME bagatelka ponad 20 zł/szt ), ale i z tym sobie poradzimy :)

NTC znalazłem 4A 8Ω, wystarczy czy musi być o większym oporze ?

Wiem, że można oczywiście zbudować przetwornicę z PFC, wszystkimi bajerami itp, ale to moze później ;) Widziałem już takie projekty na elektrodzie :)

Oczywiście dziękuję wszystkim Wam jak narazie za super pomoc :)
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Na Alledrogo 470uF 400V low ESR po 6 PLN/sztukę.
  • Poziom 39  
    Ten kondensator jest przeznaczony do elektronarzędzi.
    Odpowiedni dławik przeciwzakłóceniowy możesz wymontować ze starego zasilacza pc.
  • Poziom 42  
    U tego samego użytkownika Alledrogo, u którego można kupić kondensatory 470uF 400V znajdziesz dławiki skompensowane np. 2*5.6mH 2A, 2*18mH 2A. Wrzuć do wyszukiwarki Alledrogo "dławik 2" i na drugiej stronie znajdziesz.

U tego samego użytkownika znajdziesz kondensator MKP 4.7uF 400V, nadający się na szeregowy z uzwojeniem pierwotnym
  • Poziom 32  
    Po poszukiwaniach znalazłem 1000uF/250V w TME za 6 zł, a że w październiku będę zamawiał coś od nich dla szwagra, to kondziorki też zamówię ( jedna przesyłka ).

Znalazłem już odpowiedni termistor, znalazłem też rdzenie dla dławików wyjściowych.

Znalazłem również takie dławiki w ATX-ie, żółte toroidy, czy to o te koledze wyżej chodziło ? Jeśli tak, to jak trzeba by je nawinąć aby miały indukcyjność jaką podał RoMaN ? Czy może ten parametr nie jest tutaj krytyczny ?

Posiadają one uzwojenia:
    - jedno drutem ok. 0.6 mm - 23 zw
    - dwa bifilarnie nawinięte drutem ok. 1 mm - 9 zw.
    - jedno drutem ok. 0.4 mm - 23 zw.

Myślałem, żeby wykorzystać te 2 x 18 zw.

Transformator już nawinięty :)
  • Poziom 42  
    Dławik filtra wejściowego znajdziesz w każdym zasilaczu AT/ATX idąc od strony gniazda sieciowego. Zazwyczaj wygląda jak mały transformatorek z dwoma identycznymi uzwojeniami. Może też być nawinięty na rdzeniu toroidalnym ale na pewno nie na żółtym czy żółto-białym. Zawsze ma dwa identyczne uzwojenia.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie w każdym, te "najoszczędniejsze" ATX których nie szkoda na części mają zwory zamiast dławika (również na wyjściach) :wink:
  • Poziom 42  
    To chyba jestem bardzo rozrzutny, bo w moich wszystkich są/były dławiki. Od jakiś 20 lat (i zasilaczy XT oczywiście).
  • Poziom 32  
    -RoMan- napisał:
    Dławik filtra wejściowego znajdziesz w każdym zasilaczu AT/ATX idąc od strony gniazda sieciowego. Zazwyczaj wygląda jak mały transformatorek z dwoma identycznymi uzwojeniami. Może też być nawinięty na rdzeniu toroidalnym ale na pewno nie na żółtym czy żółto-białym. Zawsze ma dwa identyczne uzwojenia.

No to dławik filtra już znalazłem i wymontowałem :)

Mowiąc, ze nawinięty już transformator to miałem na myśli ten główny, który jest sterowany przez mosfety :)

Jeszcze jedno, czy radiatory z atx-a wystarczą do wychłodzenia tych mosfetów czy raczej niezbyt ?
  • Poziom 31  
    neo_dc napisał:
    Znalazłem również takie dławiki w ATX-ie, żółte toroidy, czy to o te koledze wyżej chodziło ? Jeśli tak, to jak trzeba by je nawinąć aby miały indukcyjność jaką podał RoMaN ?

To co napisał RoMaN to dławiki skompensowane nawijane na rdzeniu o wysokiej prznikalności, które stosuje sie na wejściu.

Ten żółty to rdzeń proszowy on ma małą wartość Al, i nadaje sie do innych celów

-RoMan-:
    to jest kwestia raczej przypadku, chyba że za kazdym razem jak kupujesz kompa albo zasilacz zaglądasz do środka, albo zawsze kupujesz odrobine chociaż markowe. Zreszta, w miare dobry zasilacz w kompie to nie rozrzutność, ale przemyślana inwestycja. :)
  • Poziom 42  
    Raz w życiu kupiłem tani zasilacz. Po miesiącu odniosłem i dopłaciłem do normalnego.
  • Poziom 32  
    Prosiłbym o odpowiedź na post wyżej :)
  • Poziom 31  
    A ile w końcu mocy chcesz z tej zasiłki bo widze że oscyluje 100-150W w porywach do 350 :)

I od jakiego napiecia minimalnego ma to działać. Od tego też zależy prąd i moce tracone w irf840, Czy będzie tam wentylator?

Przy 100-150W te małe powinny wystarczyć, ale przy jakimś przepływie powietrza, nie koniecznie z duzym nadmuchem.
  • Poziom 32  
    Będzie to moja pierwsza przetwornica, będę patrzył jak to będzie sie sprawować w ogóle ze wzmacniaczem. O wyższe moce dowiadywałem się tak z ciekawości :) Na początek chcę 100 - 150 W w porywach ( wzmacniacz podobny do Jabla j-35 będzie do tego podpięty ).

Dla pewności mogę dać wentylator, nie ma problemu, tylko pytałem bo chcę płytkę do tego zaprojektować jakąś wstępną :) i nie wiem jak rozplanować miejsce :)