Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

potencjometr 5.1

PKLab 20 Lis 2003 01:22 5642 26
  • #1 20 Lis 2003 01:22
    PKLab
    Poziom 15  

ma ktoś może pomysł albo opracowany układ potencjometru do wzmacniacza 5.1? a może ktoś wie gdzie można za rozsądną kasę nabyć potencjometr z sześcioma sekcjami np. taki jak w at sony( str-db930/940)?

Przeniesiony z "Akustyka" Regulamin!!! (za)

0 26
  • #2 20 Lis 2003 08:09
    IrekKo
    Poziom 32  

Najprędzej dostaniesz cyfrowy np. SSM2160 lub podobnego typu.

0
  • #4 21 Lis 2003 08:10
    IrekKo
    Poziom 32  

Np.
    LINK

8O
    Wejdź na strone Analog Device i poszukaj

0
  • #5 21 Lis 2003 09:26
    marky1
    Poziom 17  

To nie tak chyba - ja w sprzęcie z demontażu (zdemolowany MARANTZ) widziałem kości elektronicznego, 6-kanałowego potencjometru. Kość to
    TC9482N. Aplikacja jak zawsze na stronie:

http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/

Proponuje pójść tym tropem.

0
  • #6 21 Lis 2003 10:44
    IrekKo
    Poziom 32  

Kości z elektronicznymi potencjometrami jest wiele.
    Ja tylko podałem przykład jednej z nich, bo niedawno przeglądałem katalog i akurat zapamiętałem tę kość.

0
  • #7 22 Lis 2003 10:46
    PKLab
    Poziom 15  

dzięki za linki :) ale czuje niedosyt. Dlaczego tylko elektroniczne pot. nikt nie wie nic na temat sześcio segmentowych pot. mechanicznych z przekładnią i silnikiem?

0
  • #8 22 Lis 2003 11:12
    Jaco18
    Poziom 26  

Były kiedyś na wolumenie pojedyńcze potencjometry do "nawlekania" na ośkę - wystarczy nabyć 6 sztuk i oskę i gotowe. Widziałem też 6 kanałowe Alpsa za ok 40 zł, najtaniej będzie chyba cyfrowo - albo 6 kanałową kość ablo 3 sztuki stereofonicznych procesorów audio co da w sumie 6 kanałów.

0
  • #9 29 Lis 2003 13:40
    PKLab
    Poziom 15  

a ma ktoś może opracowany taki układzik z potencjometrem elektronicznym i układem jego sterowania? a może i płytka by sie jakowaś znalazła?

0
  • #10 29 Lis 2003 19:15
    Jaco18
    Poziom 26  

Po co ci ukłądzik, najpierw załatwiasz scalak, jak juz go masz to sciągasz note aplikacyjną i według tego trzeba sobie zrobić - nie jest to chyba problemem. Nikt tu żadnych cudów nie wymyśli.

0
  • #11 30 Lis 2003 01:29
    PKLab
    Poziom 15  

Sz. p . Jaco
    proponuję aby wszedł Pan na strony podane we wczesniejszych postach, dokładnie sobie je poczytał a potem brał się za udzielanie rad. Tak się bowiem składa że wiekszość układów potencjometrów n-kanałowych lubi być sterowana z jakiegoś procesorka a nie np. z dwóch guziczków jak zdaje się Pan sądzi. Niestety procesory nie są moją mocną stroną i stąd właśnie powyższa proźba. Mam nadzieję, że może ktoś już cośtakiego budował i zechce się podzielić swoimi doświadczeniami w tym temacie.

0
  • #12 30 Lis 2003 13:48
    Jaco18
    Poziom 26  

:arrow: PKLab

HMmm ... sądzę, że zwracanie się do kogoś na "Pan" w ogólnodostępnym i raczje mającym charakter "koleżeńskiego" forum nie jest celowe a ja w każdym razie nie zamierzam się tak zwracać do nikogo. Każdy jest tu równy a przynajmniej powinien być. Jeżeli jednak szanowny pan chce się zwracać "na pan" to ja już nic nie poradzę.

Druga sprawa - przeczytałem praktycznie wszystkie posty na forum związane w jakikolwiek sposób z tematem wielokanałowych wzmacniaczy, kilkadziesiąt not aplikacyjnych cyfrowych procesorów audio więc chyba ten temat nie jest mi obcy i raczej wiem o tym że procesorka sie nie steruje "dwoma przyciskami" :? (chociaż zdażają się wyjątki :D), informację na ten temat zbieram od ok 2 lat, składam sobie i porównuję różne układziki do takich celów, dlatego biorę się za udzielanie rad a jak widzę zę ktoś zadaje pytanie na które odpowiedź jest dostępna w notach katalogowych to odpowiadam w określony sposób :!:

Jeżeli nie znasz się zbyt dobrze na procesorach to wystarczy o tym powiedzieć wcześniej, a nie się od razu obrażać!!!!

Mogę Ci powiedzieć żę wszystko co jest związane z kinem domowym i dużą ilością kanałów (procesory audio, dekodery DD i THX, tłumiki itp) jest bardzo trudno dostępna w pojedyńczych ilościach i w warunkach amatorskich, a ich aplikacja w układzie jest trudna - najczęściej obudowy SMD i to o o dużej liczbie nóżek i bardzo małym rozstawie. Poza tym sterowanie może rzeczywiście sprawiać pewne problemy.

Podaję tu możliwe w warunkach amatorskich do zastosowania układy:

SSM2160
    TC9482
    NJW1150
    NJW1151
    CS3310 x 3sztuki = 6 kanałów
    3xTDA7318 = 6 kanałów
    3xTDA8424..25..26
    [Połączenie 3 procków stereo (najlepsze prametry biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny)]
    lub czegoś innego z szerokiej oferty ST lub Nationala np: cała rodzina TDA73xx, lub z TDA74xx

Z analogowych:
    3x LM1036
    3x TDA1524A (będzie trochę szumieć)
    3x TCA730
    3xTDA1074

Najprostszym i najbardziej dostępnym rozwiązaniem
    rozwiązaniem do którego doszedłem po przewertowaniu tego wszsytkiego jest zastosowanie 3 stereofonicznych procków audio analogowych lub cyfrowych (polecam !!!) lub 6 kanałowego potencjometry z silniczkiem (wysoki koszt) a jeżeli uda ci się zdobyć coś w rodzaju NJM-a lub jakiegoś TC to wtedy napisz, może uda się pomóc.

0
  • #13 30 Lis 2003 14:01
    Kubuś
    Poziom 15  

:arrow: Jaco18
    który z tych stereofonicznych polecił byś najbardziej ja robiłem na tda 8425 i nawet jak było ustawione wsio na 0dB to i tak dzwięk był inny niz jak pusciłem sygnał omijając tda. Wole zapytać się wcześniej bo mam zamiar robić przedwzmaka na tym układzie właśnie 6 kanałowy :-) ale jeżeli jest coś lepszego to chętnie posłucham

0
  • #14 30 Lis 2003 14:22
    Jaco18
    Poziom 26  

najlepszy będzie TDA7318 bo ma praktycznie najlepsze parametry i kosztuje w SMD ok 8 zł za sztuke.

TDA8425 jest dość stary ok 89r. i był raczej przeznaczony do telewizorów podobnie jak TDA8424 i 26 i TDA8421. Nie są jednak najgorsze - a jak ktoś ma kilka z demontażu to może sobie cośik z tego zmajstrować praktycznie za darmo- dżwięk całkiem fajny i prawie nie szumi.

0
  • #15 30 Lis 2003 15:13
    H3nry
    Poziom 28  

Nie do konca rozumiem zasadnosc stosowania 6 potencjometrow.
    Nie wystarczy suma ewentualnie montazowe na plycie wzmacniacza korygujace kanaly do wlasnych potrzeb oraz akustyki pomieszczenia.
    Wiekszosc DVD playerow ma w koncu regulacje wyjscia nawet modele za 249pln.

0
  • #16 30 Lis 2003 16:59
    PKLab
    Poziom 15  

no dobra, już dobra mam nadzieję , że nikogo za bardzo nie uraził mój post i dalej mogę zadawać pytania. opiszę wam mój problem ze szczegółami.
    mam odtwarzacz DVD z dekoderem DD. urządzenie ma układ konfiguracji poziomów w poszczególnych kanałach ale nie ma regulatora głośności( sześć kanałów jednocześnie). do tej pory to nie był problem bo grałem sobie na wzmacniaczu stereo i było ok. kilka tygodni temu nabyłem zestaw tanich pierdzibąków (głośników) SONY i nagle okazało się ,że potrzebuje wzmacniacz pięciokanałowy z wyjściem na aktywny sub. końcówki mocy to nie problem. potrzebny natomiast jest sześciokanałowy preamp. no i tu jest pies pogrzebany. niestety jestem pogiętym audiofilem i wymyśliłem sobie,że zrobię w jednej skrzynce trzykanałową końcówkę mocy wraz z sześciokanałowym preampem. przednie kanały będą grały z wykorzystaniem mojego wzmaczniacza stereo, tył i centralny z wykonanego przeze mnie urządzenia . i generalnie nie będę ukrywał, że najbardziej podobałby mi się potencjometr mechaniczny sześciosekcyjny ale jak koledzy słusznie zauważyli drogie to cholerstwo. inna sprawa ,że jak zbudować taki potencjometr w wersji elektronicznej to też tak super tanio nie będzie. dlatego szukam jakiejś alternatywy. :idea: no i jeszcze na koniec dodam,że preamp mam ochotę zrobić lampowy. czekam na jakieś propozycje i pozdrawiam

0
  • #17 08 Gru 2003 13:31
    PKLab
    Poziom 15  

Hallo
    czy ktoś ma jakieś idee czy może temat jest za...? Jeśli nie gotowce to może jakieś pomysły dot w szczególności sterowania takiego(takich 2CHx3)potencjometrów.

0
  • #18 08 Gru 2003 15:26
    Veteran
    Poziom 15  

Witam

A ja polecam PGA2310. Pomijalne (jak na klase sprzetu o ktorej mowa :-) szumy, mozliwosc laczenia kilku ukladow w tzm. daisy-chaining.

Pozdrowienia

0
  • #20 09 Gru 2003 03:51
    radocha
    Poziom 28  

a może by tak na sześciu operacyjnych sterowanych VCA ? Gotowe opampy z wejściem sterującym VCA są co prawda drogie i ciężko dostępne (np. Soundcraft liczy sobie ponad 100zł za sztukę) ale dodając FETa i 3 rezystory do np TL071 mamy prosty, podręcznikowy wzmak sterowany napięciem (a to już z pojedyńczego zwykłego potencjometru-i może być lichy bo i tak dla zmiennych zwarty kondkiem) za ok 4zł
    ps sporo profesjonalnego sprzętu jest tak robione-i nawet gdy ma to być regulacja tylko jednego kanału-chodzi o skracanie scieżek-potencjometr można upchać tam gdzie ergonomicznie

0
  • #21 09 Gru 2003 08:20
    grzeskk
    Poziom 29  

ja zrobiłem potencjometr 4-kanałowy z fotorezystorów i LEDów - jest super nie szumi proste sterowanie i jest tani

0
  • #22 09 Gru 2003 11:40
    H3nry
    Poziom 28  

gkxyz napisał:
    ja zrobiłem potencjometr 4-kanałowy z fotorezystorów i LEDów - jest super nie szumi proste sterowanie i jest tani

Swietnie moze zamiescisz pelny opis ,schemat-plytka to oczywiscie rarytasik ale napewno sie tez przyda.

0
  • #23 09 Gru 2003 21:39
    radocha
    Poziom 28  

układ na fotorezystorach ma kupę zalet-prosty, skuteczny, 0 zniekształceń,0 awarii, szumy prawie niemierzalne, dobra liniowość-tylko jedna cholerna wada-ledy mają duże "osobnicze" rozrzuty skuteczności świecenia, a fotorezystory jeszcze większe rezystancji "jasnej"- i każdy potencj. wychodzi trochę inny-a przecież powinny być identyczne i współbieżne.Regulacji nie ma do zera, a tuning rezystorami dodatkowymi by uwspółbieżnić-jeszcze utrodnia zbliżenie się do sciszania całkowitego-no i czasochłonne.W praktyce osiąga się max 40dB sensownej regulacji. Choć tak na prawdę do normalnego użytku to wystarcza- tyle że wszyscy się krzywią bo "nieeleganckie"-"jak to , nie idzie ściszyć do końca???"

0
  • #25 22 Gru 2003 13:43
    grzeskk
    Poziom 29  

oto mój układ- nie pamiętam dokładnie wartości rezystorów bo robiłem to już z 5 lat temu ale dobierałem je tak: potencjometr 50kA, R3 tyle ile ma fotorezystor oświetlony diodą ~ 10k, R1 tak aby ustalić max. prąd LED na około 10mA, R2 w zależności od Vcc kilkaset omów. a przede wszystkim części z jednej partii
    w załączniku jest schemat
    Pozdrawiam

0
  • #26 17 Sty 2004 16:25
    dlugi666
    Poziom 20  

ST produkuje taki uładzik sterowany I2C , TDA7448 "6 CHANNEL VOLUME CONTROLLER"

po dołozeniu Atmelka AT89C2051 wyjdzie elektroniczny sześcio kanałowy potencjometr

0
  • #27 21 Paź 2004 23:41
    marmon
    Poziom 17  

tda1524a ma byc polaczony rownolegle z klejnym (oczywiscie wyjscia potencjometru ) ?? jakis schemat bym prosil takze :D pozdr

0