Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie zegara widmowego łukiem elektrycznym

27 Wrz 2007 18:00 2382 20
  • Poziom 12  
    Witam.

Buduję zegar widmowy jako pracę w technikum.
    Mam problem z zasilaniem. Szukam innego sposobu zasilania niż komutator. Chciałbym zasilanie układu zrealizować za pomocą łuku elektrycznego. Katoda oddalona od Anody o 1mm. Katoda, jest okręgiem przyklejonym do układu(część ruchoma), zaś anoda jest metalowym bolcem(część stała), znajduje się poniżej, w odległości 1mm.

Jest to możliwe? Jakie jest minimalne napięcie, aby uzyskać łuk elektryczny o długości 1mm?

Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 42  
    Poszukaj było. Zasilanie indukcyjne wirującego rotora
  • Poziom 12  
    Nie chodzi mi o transformator bezrdzeniowy, tylko o łuk elektryczny, przypusćmy, że wymagana odłegłość byłaby równa 0,5mm. Ktoś wie jakiego napięcia to wymaga? a może jest jakiś sposób wykorzystania mikrofal? Wszystko trzeba by było wtedy ekranować.
  • Poziom 14  
    Musiał byś dać kilka kV na początek. W ogóle to chybiony pomysł, elektrody się będą zużywać, będzie hałasować, będzie śmierdzieć, do tego masa energii pójdzie na podtrzymanie łuku.
    Ja kiedyś rzuciłem propozycję, która wydaje mi się oczywista, ale nikt jej nie podjął: transformatorek obrotowy z rdzenia kubkowego.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 12  
    Ok, już wiem że łuk to zły pomysł.
    Może mi ktoś przybliżyć zasadę działania tego transformatora? nie jestem orłem z elektroniki. A co do pobory mocy, ja się tym nie przejmuje, to i tak ma zostać w szkole i być cały czas na chodzi. Dlatego nie chce używać szczotek -zużycie. Ma to być wielki zegar widmowy.
  • Poziom 14  
    Zasilanie zegara widmowego łukiem elektrycznym
    1.Silnik
    2.Element mocujący nieruchomą część transformatora.
    3.Rdzeń transformatora ferrytowego kubkowego - część nieruchoma i ruchoma.
    4.Uzwojenie pierwotne (nieruchome).
    5.Uzwojenie wtórne (ruchome).
    6.Płytka drukowana zegara.
    7.Oś silnika.

Teraz chyba wszystko jasne. To jest tylko moja koncepcja nigdy nie sprawdzona w praktyce.
  • Poziom 12  
    Ja robiłem taki zegarek, który nie był zegarkiem tylko wyświetlał napis "Wesołych świąt" :) I zrealizowałem to tak, że dobrałem silniczek którego masa obudowy występowała także na osi, więc problem masy jest już z głowy, a "+" układ uzyskiwał z cewki (małej, oddalonej od osi o odpowiednią odległość zamocowanej na wirniku) i magnesu neodymowego w podstawce. Cewka jednym końcem połączona bezpośrednio z osią - masą, drugim końcem najpierw do portu mikrokontrolera (impuls z cewki daje sygnał synchronizacji pozycji wirnika - wymagane, żeby napis stał w mijscu a nie się przesuwał), potem zaraz przez diode (zwykłą) do kondensatora(mi się udało znaleźć kondensator 0.1F na 3,5V więc był mały a dużo energii przechowywał) Kondensator nadaje się też świetnie jako przeciwwaga rotora (ja dodatkowo mocowałem jeszcze śrubkę którą można było wykręcać - jak w wadze) po kilku pierwszych obrotach wirnika w kondensatorze gromadzi się już na tyle dużo energii żeby zasilać procesor w sposób ciągły. Napięcie nie cofa się przez diodę więc masz od razu sygnał synchronizacji. Ważne też żeby zamontować jakąś diodę zabezpieczającą port uC przed indukcją wsteczną.
  • Poziom 12  
    Jeśli będę używał układu 5V, wyciągnę te 5V, to jaka będzie maksymalna moc takiego zasilania? Bo chce zasilić dość dużo diod.
  • Poziom 36  
    Najlepiej dać kilka cewek na wirniku lub/i kilka neodymów w podstawce (taka prosta prądnica). Dalej dajesz prostownik i stabilizator. Moc, jaką z tego wyciągniesz zależy od wielu czynników (liczba cewek/neodymów, ich parametry, szczelina itp). Idąc dalej tym tropem, w ten sam sposób można również zrealizować napęd.

Oczywiście połączenia mas są zbędne.
  • Poziom 12  
    Potrzebuje minimum 1A. Uzyskam taki prąd gdy dam powiedzmy, 4 magnesy neodymowe z dysków twardych?
  • Poziom 36  
    5W to przyszalałeś. Musiałbyś mieć silnik na jakieś 10W i kilka cewek na wirniku. Nikt Ci tego nie wyliczy, bo tak, jak napisałem ilość czynników wpływających na moc jest spora.

To może faktycznie lepiej to zrobić w formie rżniętego transformatora. Dajesz cewki na stojanie, cewki na wirniku, zasilasz stojan napięciem zmiennym (powiedzmy z przetwornicy) i prostujesz na wirniku.
  • Poziom 36  
    Głowica od magnetowidu nie przeniesie takiej mocy.
  • Poziom 12  
    według mnie 5W to nie jest tak dużo:D
  • Poziom 36  
    Zależy ile masz cewek i ile magnesów
  • Poziom 18  
    marek_Łódź napisał:
    Głowica od magnetowidu nie przeniesie takiej mocy.

Powinna przenieść.
  • Poziom 14  
    > marek_Łódź - co Ty chcesz rżnąć ? ;) Rdzeń kubkowy, albo jak kto woli - rdzeń typu M - kupujesz na allegro za zeta, nawijasz cewki, jedną połówkę kleisz do silnika drugą do ośki i działa. Gdyby ktoś chciał idealnie dobrać, to trzeba wszystko obliczyć, ale myślę, że jakby zastosować kubek 30mm średnicy, nawinąć "do pełna" obie cewki drutem 0.3 - 0.5 to musi się udać - szczelina oczywiście jak najmniejsza jaką uda nam się uzyskać bez obcierania. Przetwornica - 555 + BUZ10 albo coś podobnego, po stronie wtórnej szybka dioda, kondensator, 7805 do elektroniki a do diodek na krótko.
  • Poziom 36  
    Mówię o transformatorze przerżniętym na dwie połówki, czyli dokładnie o tym samym ;-)
  • Poziom 21  
    po co sie babrać klejem jak można użyć gotowych elementów?
    głowica przeniesie dość sporą moc tylko jest parę warunków:
    - wysoka częstotliwość (ok. 300kHz) zależna od modelu i konfiguracji
    połączeń cewek i od ich ilości (najlepiej z widea 4 "głowicowego")
    - takie szybkie diody w mostku po stronie wtórnej...

kiedyś przetestowałem głowice w modelu wiatraka... zastosowałem dwie głowice łącznie z korpusami, w przypadku jednego przewinołem silnik i wklejiłem mocniejsze magnesy bo potem pracował jako generator... a druga głowica nie miała silnika lecz miała owe cewki... miało to jeden minus jak sie potem okazało, ale nie chce odbiegać od tematu...
    wiatrak ten dostarczał maxem całe 15V przy prądzie 1.8A, wiec to jest 27W
    chyba 5W do zasilania zegarka też da rade:)