Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica audio. Rozdzielenie pasma na 2 drogi.

27 Wrz 2007 18:20 693 2
  • Poziom 16  
    Witam :)

Potrzebna mi jest zwrotnica która rozdzieli pasmo na 2 drogi.
    Nie chciałbym stosować zwrotnicy pasywnej, tylko wolałbym coś bardziej w rodzaju podziału aktywnego. Z uwagi na to że zwrotnice pasywne o dużej mocy są bardzo drogie (nawet 200-300zł) wymyśliłem nietypowe rozwiązanie...

Czy można zbudować zwykłą "słabą" zwrotnice (której koszt wyniesie na pewno mniej) i zamiast dawać ją za wzmacniaczem, dać ją przed i rozdzielić na poszczególne pasma sygnał:?: Zależy mi na odpowiedzi czy można tak zrobić, a jeżeli nie można to dlaczego:?:

Proszę o porady
  • Poziom 36  
    Zrozumiałem, że chcesz zrobić pasywną zwrotnicę przed wzmacniaczem, a raczej dwoma wzmacniaczami. Można tak zrobić, ale będzie problem z nawijaniem cewek o dużej indukcyjności...
    Jest jeszcze możliwość zrobienia pasywnej zwrotnicy bez cewek, wprowadzi ona tłumienie - ograniczy napięcie sygnału, ale niedużo.
    Ogółem lepiej zrobić zwrotnicę aktywną, jej jedyną wadą będzie konieczność jej zasilania.
  • Poziom 16  
    Tak chcę właśnie zrobić coś w rodzaju zwrotnicy pasywnej przed wzmocnieniem sygnału. A co z oporami?? Zawsze do zwrotnicy podłącza sie głośniki o impedancji 4/8 ohm itp., więc według jakiego oporu obliczyć podział??