Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o pomoc w diagnozowaniu Samsung SV0401H

arkolesz 28 Wrz 2007 11:33 987 5
  • #1 28 Wrz 2007 11:33
    arkolesz
    Poziom 26  

Posiadam dysk jak w temacie. Kupilem go jdo zewnetrznej kieszeni USB do przenoszenia danych. Kupilem go z badami, w bardzo niskiej cenie i mam swiadomosc jego niepelnej funkcjonalnosci.
    Dysk jest wykrywany w BIOSie i pozniej systemie, nie wydaje zadnych niepokojacych dzwiekow. Problem z nim polega na tym, ze jako slave dysk wykrywany jest w niepelnej jego pojemnosci. Ma byc 78242976 LBA (okolo 40GB) a wykrywane jest 66043215 LBA (okolo 32GB). W przypadku podlaczenia dysku jako master wykrywana jest poprawna pojemnosc.
    Pomyslalem na poczatku o zalozonej zworce ograniczajacej pojemnosc - to nie to. Druga mysl to zalozone HPA. W trybie master nie zauwazylem ograniczenia, w tybie slave nie wiem jak to ograniczenie zdjac jesli ono istnieje. HUTIL zawiesza sie przy probie ustawienia fabrycznej wielkosci a MHDD nie obsluguje dyskow jako slave.
    Dodatkowo dysk po zakupie mial problemy z odczytem. Skan powierzchni w Victorii i MHDD wykazywal wiekszosc wolnych sektorow (200ms, 500ms). Uznalem, ze przyda sie zerowanie dysku i to zrobilem za pomoca MHDD - wszystko ladnie szlo do mniej wiecej 7500000LBA. W tym miejscu program konczy prace sygnalizujac blad. Po tym bledzie brak juz dostepu do powierzchni dysku - pomaga jedynie wylaczenie komputera i ponowne jego wlaczenie. Do miejsca gdzie pojawiaja sie bledy przy zerowaniu powierzchnia dysku wyglada juz poprawnei (jedynie 4 bady w okolicach 2900000 LBA). Jesli chodzi o SMART to widac, ze cala pula na realokowane sektory zostala wykorzystana, co ciekawe przed ERASE (bez REMAP) pula ta nie byla jeszcze wykorzystana.
    Bardzo porsze o porady co z dyskiem moglbym robic dalej. Na razie siedze w pracy i nie mam dostepu do dysku wiec nie zalaczam screenow z programow diagnostycznych. Wiem ze te screeny beda potrzebne do diagnozy wiec prosze o podpowiedz ktore z nich zamiescic.

0 5
  • Pomocny post
    #2 28 Wrz 2007 12:02
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #3 28 Wrz 2007 12:13
    zorg666
    Poziom 21  

Raczej po burn-in to może być naprawiony ale z mniejszą pojemnościa.
    Tak się naprawia dyski Samsung.

0
  • #4 28 Wrz 2007 14:11
    arkolesz
    Poziom 26  

Burn-in? Na czym to polega? Szukalem troche informacji o tym ale niewiele da sie znalezc a te informacje ktore znalazlem i tak byly troche niezrozumiale dla mnie.
    Prawde mowiac nie wiem ktora z uzyskanych odpowiedzi kierowac sie. Da sie cos zrobic czy nie da sie?
    Nie zalezy mi na danych z dysku. Chcialbym jedynie by z dysku dalo sie od czasu do czasu skorzystac przenoszac od czasu do czasu na nim dane.

0
  • Pomocny post
    #5 28 Wrz 2007 19:10
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 28 Wrz 2007 20:45
    arkolesz
    Poziom 26  

Tak wlasnie zrobilem - zalozylem HPA na 32GB, tak jak jest wykrywany w trybie slave. Zastanawiam sie tylko czy ta koncowka dysku jest w takim stanie bo po prostu powierzchnia sie zuzyla czy moze to wina firmware'u (czy czego tam jeszcze).
    Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - skoro zalozylem HPA i mam troche wolnego miejsca z ktorego nie korzystam daloby sie alokowac te "bady" w to miejsce? Prawdopodobnie potrzebny bylby jakis reset SMARTa lub cos podobnego. Czy wogole taka operacja jest wykonalna?

EDIT:
    Poczytalem sobie o Burn-In. Dosc skomplikowane. Zdecydowany jestem zaryzykowac i sprobowac go zrobic. Sciagnalem VTool jednak tyle tam roznych opcji do wyboru, ze pogubilem sie. Bylby uprzejmy ktos mi pomoc?

0