Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja energetyczne zasilana słońcem ?

20 Lis 2003 11:02 4766 10
  • Poziom 20  
    Jestem w trakcie budowy domu i tak sie zastanawiam czy nie zrobic modułu (fragmentu sieci energetycznej w domu) zasilanego ze słońca. Zna ktoś może jakieś firmy czy też opisy takich instalacji, głównie ineresuja mnie koszty takiej instalacji i wydajność. Podgrzewacze wody (kolektory) to jakieś tam znalazłem natomiast energetycznych nie udało mi się.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 37  
    witam,zajrzyj na;www.ekologika.com;www.solaris.pl;oze.rankking.pl; może tam coś znajdziesz.pozdrawiam
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 17  
    Witam!

Wiem, że w naszym kraju coś takiego z punktu widzenia legalności nie jest zbyt opłacalne, a instalacja jest kosztowna. Energię uzyskaną w ten sposób, zdaje się trzeba sprzedać Energetykom, a potem ją z powrotem kupić - jakaś taka paranoja. Ale temat ciekawy - ale z wykorzystaniem tego tylko na lewo.

Pozdrawiam,

Michał.
  • Poziom 33  
    pietrowm: nie do końca masz rację. Nie musisz nic sprzedawać, natomiast nie ma możliwości produkcji częściowo dla siebie, reszta dla ZE - albo wszystko bierzesz dla siebie albo wszystko sprzedajesz zakładowi energetycznemu. Nie wydaje mi się jednak, żeby rmajda chodziło o produkcję 220V, a raczej o wykorzystanie tego prądu np. tylko do ogrzewania wody albo mieszkania. Przy rezystancyjnym grzejniku to wszystko jedno czy masz 230V zmiennego czy 48 stałego (należy pamiętać o prądach czyli odpowiednim przekroju przewodów).
  • Poziom 12  
    Z produkcja pradu to rzeczywiscie jest tak ze mozna tylko dla siebie albo dla energetyki produkowac, ale nie w tym rzecz - problem tkwi w kosztach baterii slonecznych. Jesli juz naprawde chcemy zabawic sie w elektronie przydomowa proponuje rozwiazania wiatrowe - jesli tylko miejsce na to pozwala. Troche na ten temat w necie mozna znalezc ciekawych rozwiazan.

Pozdrawiam Rafal
  • Poziom 23  
    W Niemczech nad Renem w domkach letniskowych widziałem wiele takich instalacji. Brak jest tam możliwosci doprowadzenia zasilania.
  • Poziom 14  
    Instalacje do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych są w Polsce jeszcze drogie. Najszybsze korzyści można uzyskać z kolektorów słonecznych wodnych - do podgrzewania ciepłej wody użytkowej ok. 50-70% rocznego jej zapotrzebowania.
    Można zajrzeć tu:
    www.pv.pl
    www.eldana.com.pl
    www.hildebrant.pl
    www.kolektory.pl
    www.instalmark.pl
    www.czystaenergia.bielsko.pl
    www.rob-instal.com.pl
    www.aparel.com.pl
    www.fotowoltaika.sfo.pl
    www.tkw-wind.pl
    Miłej lektury.
  • Poziom 20  
    dzieki za linki
  • Poziom 1  
    Witam,

Jeżeli jest Pan jeszcze zainteresowany to informuję, iż mamy w ofercie kolektory słoneczne firmy Chromagen. Dane techniczne dostępne na stronie: http://www.chromagen.co.il/contact.htm

Załączam pozdrowienia

Longin Tkacz
  • Specjalista elektronik
    rmajda napisał:
    Jestem w trakcie budowy domu i tak się zastanawiam czy nie zrobic modułu (fragmentu sieci energetycznej w domu) zasilanego ze słońca. Zna ktoś może jakieś firmy czy też opisy takich instalacji, głównie ineresuja mnie koszty takiej instalacji i wydajność. Podgrzewacze wody (kolektory) to jakieś tam znalazłem natomiast energetycznych nie udało mi się.

Najtansze fotoogniwa, na jakie trafilem, kosztowaly po kilkanascie zlotych za wat
    mocy wytwarzanej przy dobrym oswietleniu slonecznym; jesli ma to byc zamiast
    korzystania z pradu z zakladu energetycznego, to koszt zakupu samych fotoogniw
    zwraca sie za paredziesiat lat; wiec chyba tylko tam, gdzie nie ma pradu.

Drugim istotnym skladnikiem kosztow jest akumulator - niezaleznie od tego, jak
    bedziemy wytwarzac prad (chocby byl za darmo), jesli nie bedziemy go od razu
    zuzywac, tylko trzeba bedzie uzyskana energie przechowac, akumulator
    zakosztuje wiecej, niz prad z ZE (bo akumulatory sie zuzywaja).

Inna sprawa, ze ostatniego lata widzialem w paru miejscach moduly sloneczne,
    ktore cos zasilaly - byc moze po to, zeby nie trzeba bylo przylaczac do sieci,
    instalowac licznikow, odczytywac ich - to tez troche kosztuje.