Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Synteza JP na EU i co z tunerem (ogólne)

djlj24 28 Sep 2007 21:12 756 2
 • #1
  djlj24
  Car audio specialist
  Ostatnio miałem taką zagadkę - radio na syntezie japońskiej (76-91) po przełączeniu na EU (87,5 - 108) nie łapie wcale stacji. Wydawało mi się zawsze, że nawet bez przestrojenia głowica powinna pracować poprawnie chociaż w zakresie 87,5-90 no nawet 92 MHz a tu taka niespodzianka - syntezer ściągał ją w dół na siłę. Czyżby syntezer miał także programowany preskaler co wymaga zupełnie innego zestrojenia głowicy (moim zdaniem to bardzo dziwne by było).
  Sprawa dokładnie odnosiła się do Nakamichi TD45z ale myślę, że jest to problem ogólny.
 • #2
  szymtro
  Level 30  
  Zastanawiam się nad innym wyjaśnieniem.
  Rozdzielczość syntezy (dzielnika) decyduje też o maksymalnej częstotliwości do uzyskania(bo 14bitów tylko). I być może programiści tak też postąpili - zmniejszenie kroku syntezy kosztem f max (dla starego zakresu może o to chodziło). Rozumiem że jak piszesz "ściąga w dół" to napięcie strojenia jest bliskie zeru?
 • #3
  djlj24
  Car audio specialist
  Zachowuje się tak ja w przypadku gdy dla sprzętów pracujących w starym UKF przełączyło się procesor na górne pasmo a jeszcze nie przestroiło na nowe. Wydaje mi się to dziwne bo zawsze byłem pewien, że przynajmniej część pasma powinna zostać złapana poprawnie a potem jak już będzie maksimum warikapowego to wiadomo, że dalej nie zestroi.
  Trochę tu jest kłopotliwa analiza co i jak bo głowica jest w postaci kombajnu a nie osobnej głowicy FM i oddzielnej p.cz. Może właśnie ten układ jest inny dla pasma JP i EU.