Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zdalne sterowanie bram± suwan±

luki20 28 Sep 2007 23:49 4734 3
Relpol
 • #1
  luki20
  Level 12  
  Posiadam napęd własnej konstrukcji z silnikiem pr±du stałego i kombinuje teraz sterowanie. Mam centralkę do centralnego zamka samochodowego sterowan± pilotem. Na pilocie s± dwa klawisze po naci¶nięciu każdego z osobna na wyj¶ciu centralki na jednym z dwóch przewodów pojawia się impuls 1 sekundowy(+12V), czyli akurat zamknij/otwórz. Dalej wymy¶liłem zmianę polaryzacji silnika na dwóch przekaĽnikach(zwierno-rozwiernych). I teraz pojawia się problem- jak zamienić ten krótki impuls na długi rozł±czany krańcówk±, ażeby po naci¶nięciu przez przypadek tego samego klawisza(np zamknięcie bramy) nie uruchamiać zamykania jeszcze raz?

  Zdalne sterowanie bram± suwan±
 • Relpol
 • #4
  luki20
  Level 12  
  Na podstawie waszych pomysłów wyrysowałem co¶ takiego..
  W moim pierwszym schemacie był bł±d silnik jest 24V a elektronika 12V.

  Dodatkowo centralka posiadała dodatkowe wyj¶cie po naci¶nięciu dwóch klawiszy. Wykorzystałem go do zatrzymania bramy w dowolnym momencie.

  Teraz po zamknięciu bramy wci¶nięcie tego samego klawisza nic nie spowoduje. Możliwo¶ć jest wtedy tylko naci¶nięcie drugiego.

  Jedna aluzja do tego schematu to jeżeli uruchomimy którym¶ klawiszem i kiedy obie krańcówki s± zwarte naci¶nięcie drugiego spowoduje zatrzymanie przez podanie na oba zaciski silnika +24V. Wtedy reset przez wci¶nięcie dwóch na raz i będzie dobrze.

  My¶lę że jest dobrze- poprawcie je¶li się mylę.
  Z góry dzięki za podpowiedzi!

  Czy s±dzicie że trzeba dla bezpieczeństwa silnika do tego systemu zmontować jaki¶ wył±cznik przeci±żeniowy?

  Zdalne sterowanie bram± suwan±