Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyj±tek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie bram± suwan±

luki20 28 Wrz 2007 23:49 4275 3
  • #1 28 Wrz 2007 23:49
    luki20
    Poziom 12  

Posiadam napęd własnej konstrukcji z silnikiem pr±du stałego i kombinuje teraz sterowanie. Mam centralkę do centralnego zamka samochodowego sterowan± pilotem. Na pilocie s± dwa klawisze po naci¶nięciu każdego z osobna na wyj¶ciu centralki na jednym z dwóch przewodów pojawia się impuls 1 sekundowy(+12V), czyli akurat zamknij/otwórz. Dalej wymy¶liłem zmianę polaryzacji silnika na dwóch przekaĽnikach(zwierno-rozwiernych). I teraz pojawia się problem- jak zamienić ten krótki impuls na długi rozł±czany krańcówk±, ażeby po naci¶nięciu przez przypadek tego samego klawisza(np zamknięcie bramy) nie uruchamiać zamykania jeszcze raz?

0 3
  • Relpol
  • Relpol
  • #4 29 Wrz 2007 11:18
    luki20
    Poziom 12  

Na podstawie waszych pomysłów wyrysowałem co¶ takiego..
    W moim pierwszym schemacie był bł±d silnik jest 24V a elektronika 12V.

Dodatkowo centralka posiadała dodatkowe wyj¶cie po naci¶nięciu dwóch klawiszy. Wykorzystałem go do zatrzymania bramy w dowolnym momencie.

Teraz po zamknięciu bramy wci¶nięcie tego samego klawisza nic nie spowoduje. Możliwo¶ć jest wtedy tylko naci¶nięcie drugiego.

Jedna aluzja do tego schematu to jeżeli uruchomimy którym¶ klawiszem i kiedy obie krańcówki s± zwarte naci¶nięcie drugiego spowoduje zatrzymanie przez podanie na oba zaciski silnika +24V. Wtedy reset przez wci¶nięcie dwóch na raz i będzie dobrze.

My¶lę że jest dobrze- poprawcie je¶li się mylę.
    Z góry dzięki za podpowiedzi!

Czy s±dzicie że trzeba dla bezpieczeństwa silnika do tego systemu zmontować jaki¶ wył±cznik przeci±żeniowy?

0