Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja systemu na dysku USB

jacek13 29 Sep 2007 13:07 23487 18
    jacek13
    Level 15  
    Witam
    Mam program instalacyjny winXP umożliwiający zapis systemu winXP
    na twardym dysku USB.
    Po podłączeniu dysku USB do komputera stacjonarnego program się instaluje bez żadnych problemów i po instalacji system pracuje poprawnie.
    Natomiast problem występuje gdy chcę zrobić to samo ale z komputerem przenośnym (ASUS). Program instalacyjny po wgraniu sterowników, stwierdza obecność dysku zewnętrznego, natomiast przy próbie instalacji systemu na wskazanym dysku, pokazuje się informacja:
    "Program startowy komputera nie może uzyskać dostępu do dysku zawierającego wybraną partycję lub wolne miejsce. Instalacja systemu windows XP na tym dysku nie jest możliwa. ........."
    Próbowałem pozmieniać ustawienia w BIOSie - bez skutku.
    Próbowałem dysk :
    - usunąć partycje bez ponownego formatowania
    - formatować w NTFS
    - formatować w FAT32
    wszystko z wynikiem jak wyżej.
    Może ktoś zna metodę, żeby instalacja "poszła" - może jakiś sterownik.
    Komputer przenośny "ASUS" z aktualnym BIOSem.
    Jeżeli nagram system na tym dysku przy użyciu komputera stacjonarnego i następnie podłączę dysk do komputera przenośnego, to komputer próbuje startować z tego dysku (tylko próbuje, bo system nie z tego komputera) - czyli nie ma komputer problemów z bootowaniem z dysku USB.
    Pozdrawiam Jacek
    jacek13
    Level 15  
    Witam
    Właśnie w/g opisu na tym linku wykonałem płytę instalacyjną, przy pomocy której bez problemu instaluje się system ale tylko na komputerze stacjonarnym. Natomiast nie wiadomo jak rozwiązać problem z komputerem przenośnym - w w/w opisie nie ma na to metody (inni również mieli podobny problem i go nie rozwiązali).
    Może jednak ktoś znajdzie metodę.
    Pozdrawiam Jacek
    Qukac
    Level 20  
    Hmmm w laptopie dysk twardy napewno ustawiony jest na Master to dysk usb powinien być ustawiony slave proszę to sprawdzić.
    jacek13
    Level 15  
    Witam
    To wszystko "przerobione" - ustawienie dysku USB jako master; wymontowanie dysku wewnętrznego i tylko dysk USB. Każda próba kończy się tak samo.
    Jacek
    karolrybnik
    Level 10  
    Co prawda od ostatniego postu minęło już trochę czasu, ale męczy mnie ten sam problem, a mianowicie: spreparowałem sobie Windowsa XP z SP3 tak, aby można było go zainstalować na dysku USB - nie na pendrivie, tylko na dysku z laptopa 2.5 calowym - WD Scorpio WD2500BEVE. Postępowałem zgodnie z tymi instrukcjami:
    Link
    Po spreparowaniu płytki bez najmniejszych problemów zainstalowałem ten system u mnie w domu na kompie stacjonarnym na wyżej wymienionym dysku i chodziło bez problemu.
    Ale system ten przygotowałem sobie po to, aby zainstalować go w pracy na stacjonarnym komputerze. I tu pojawia się problem:
    W BIOSie mój dysk podłączony poprzez USB jest widoczny i można rozpocząć instalację, ale gdy dochodzi do wyboru dysku, na którym chcę zainstalować system, po wybraniu mojego dysku podpiętego na USB pojawia się komunikat:
    Program startowy komputera nie może uzyskać dostępu do dysku zawierającego wybraną partycję lub wolne miejsce. Instalacja systemu Windows XP na tym dysku nie jest możliwa... Jak poniżej:
    Instalacja systemu na dysku USB

Dodam, że próbowałem też instalować ten sam system na innym dysku (podłączonym przez USB) i efekt jest ten sam. Płyta główna komputera, na którym chcę to zainstalować to Intel DG31PR. W BIOSie wypróbowałem chyba wszystkie możliwe kombinacje i nic - zawsze to samo. Wydaje mi się, że to kwestia portów USB, ale nie mam pojęcia co dalej z tym zrobić.
    Zainstalowałem też Windowsa na dysku wpiętym normalnie - poprzez IDE i wtedy działa bez problemu, ale zależy mi na tym, żeby było to podpięte poprzez USB.

Z góry wszystkim dziękuję za pomoc, naprawdę mi na tym zależy.
    Pozdrawiam
    tzok
    Moderator of Cars
    :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1388352.html

Problemem najprawdopodobniej jest brak sterownika do kontrolera USB na płycie tego laptopa, bądź brak sterownika do czegoś co jest potrzebne do działania tego kontrolera.
    karolrybnik
    Level 10  
    To jest komputer stacjonarny. Skoro brakuje jakiegoś sterownika na płycie, to czy istnieje jakiś sposób, żeby go dodać?
    karolrybnik
    Level 10  
    Tak, jest zintegrowany z SP3. A czy aktualizacja BIOSu mogłaby coś zmienić?
    tzok
    Moderator of Cars
    Razor90
    Level 10  
    Witam.

Siadł mi ostatnio dysk na moim acerze aspire 9500 i trudno mi do niego dostać cześć. Zastanawiałem się nad kupnem dysku zewnętrznego pod USB ale nurtuje mnie wiele pytań! Chociażby to jak to się będzie miał do pracy systemu bo w końcu usb ma ograniczoną przepustowość a notebook nie jest z tych nowszych (ma z 3 lata) w dodatku to acer ;/ . Czytając wasze wypowiedzi widzę, że większość ma problemy z instalacją tego na przenośnych komputerach. I tu chciałbym zapytać czy wie ktoś (może mi to zagwarantować), że taki patent mi zadziała? Bo taki dysk to wydatek około 200zł minimum więc szkoda inwestować w ciemno.
    Razor90
    Level 10  
    pocieszyłeś mnie 129 stron :P czy trzeba mieć gwarancje zeby cos takiego zgloscic?
    netotron
    Level 26  
    tzok wrote:
    Czy BIOS tego laptopa ma możliwość bootowania z USB (czy ma wbudowaną obsługę USB Mass Storage)?

To podstawowe pytanie - jeśli płyta w BIOS nie ma opcji bootowania z USB to ŻADNE sztuczki nie pomogą. Jeśli ma to problem ze sterownikami, Windows do SP2 nie wspiera urządzeń USB przy starcie. Można wtedy zrobić taką instalkę nLite'm, dodając sterowniki płyty głównej w tym USB
    Uprzedzam że, nie w każdym przypadku ta metoda działa.
    karolrybnik
    Level 10  
    tzok: To nie jest laptop. To jest komputer stacjonarny.
    Ma możliwość bootowania z USB.
    Jak zainstalowałem ten przerobiony Windows na dysku podpiętym normalnie przez IDE, a potem ten sam dysk podłączyłem przez USB i z niego bootowałem to Windows zaczął się wgrywać, pokazało się logo i komputer się po chwili resetuje. Z USB mogę bootować.
    Jakie sterowniki zintegrować nLitem?
    Do tej płyty są dostepne tylko 4:
    1 - Lan
    2 - Audio
    3 - Grafika
    4 - Chipset Intel Chipset Device Software for Intel Desktop Boards

Jedynie chyba ten 4 by coś pomógł.
    Co radzicie jeszcze?
    karolrybnik
    Level 10  
    Powracając do problemu:
    Zintegrowałem sterowniki od tej płyty głównej - Chipset Intel Chipset Device Software for Intel Desktop Boards - nLitem i efekt jest ten sam - czyli d**a.
    Następnie spróbowałem zintegrować DriversPacka z Windowsem i niestety również nić ;(

Na prawdę nikt nie wie jak rozwiązać ten problem?
    Jestem już u kresu załamania nerwowego :)
    karolrybnik
    Level 10  
    W końcu się udało!
    Pytałem na wielu forach, jednak nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Za poradami innych próbowałem formatować dysk narzędziem HP USB Disk Storage Format Tool, próbowałem też integrować sterowniki od płyty głównej nie programem nLite tylko tak jak jest napisane w plikach pomocy od Intela, czyli ręcznie i mozolnie ;)
    Niestety nic nie pomagało, a rozwiązaniem była AKTUALIZACJA BIOSU ;)
    tzok
    Moderator of Cars
    Razor90 wrote:
    pocieszyłeś mnie 129 stron :P czy trzeba mieć gwarancje zeby cos takiego zgloscic?
    ...bo to kompletna serwisówka a nie tylko instrukcja wymiany dysku - ale przecież jest spis treści i wszystko jest rozrysowane krok po kroku. Gwarancji mieć nie trzeba, ale jak jej nie masz to za naprawę w serwisie zapłacisz.