Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

laptop gateway solo 9100 nie wykrywa, nie bootuje z 2 szt CD

29 Wrz 2007 17:28 1491 4
  • Poziom 20  
    Witam, mam problem z laptopem gateway solo 9100, PII, 300MHz. Brak dysku. CDrom i flop są wbudowane w jedną ramke co daje taki kombajn. Niestety nie działa CD, a podstawiałem już 2szt, jeden podobno sprawny drugi nieznany.

Jeśli wyjmę CD z ramki wtedy laptop bootuje z dyskietki, jeśli włożę CD laptop nie wykrywa ani włożonego CD ani flopa. Po wyjęciu CD dyskietka znowu działa. Po wyjęciu dyskietki nie wykrywa CDromu. Jedym słowem CDrom zawala całą komunikację.

Włożony Flop => bootuje z flopa.
    Włożone Flop+CD => nie wykrywa nic, nie bootuje.
    Włożone CD => nie wykrywa nic.

Czy napędy w laptopach mogą być master/slave??

Niemam już do tego siły, w biosie przetswiałem sekwencje bootowania, ale nanic to się zdaje skoro CD wogle nie wykrywa.

Czy macie jakieś propozycję??
    tomek
  • Spec od komputerów
    CD jest oryginalny od tego laptopa ? Jeśli nie to poszukaj na forum jak ustawić na Master\Slave. Ten temat był opisywany.
  • Poziom 20  
    CD jest z 2000 roku sam laptop pewnie ze 3 lata starszy - tazkże oryginalne niejest. Kolejne CD jest tego samego typu co te stare ale z 2002 roku.

Zlutowałem 2 i 3 pin od konca i wygląda na to, ze czyta cdrom, bootuje, ale nie widzi w ten sposób dyskieki - nie bootuje z niej. Sytuaja się odwróciła.
  • Spec od komputerów
    No to już jest lepiej, przynajmniej można zainstalować system lub uruchomić system LiveCD. W tym modelu istnieją pewnie jakieś specyficzne ustawienia które znaleść pewnie można w instrukcji serwisowej. Ściągnij jakąś dystrybucję Linuxa Live CD i sprawdź czy się uruchomi. Zajrzyj też do biosa jak tam wyglądają ustawienia.
  • Poziom 20  
    Są 2 napędy IDE. Dysk twardy wymieny na CDrom (Ide adapter 0 Master CDrom) oraz Wewnętrzny CD (Internal CDrom CDROM 1 - present) wyminny na dysk.
    Ja ten pierwszy napęd mam niepodłączony (brak dysku) - drugi to CDrom z zwartym wyprowadzeniem CSEL do masy czyli Slave.

W biosie są dwie dyskietki: A ustawione na 3,5 bez mozliwosci zmiany, B mozliwość brak lub 3,5". Czy zdarzało się, aby dyskietki podłązone były do kontrolera ATA tj dysk i CD? Bo moj CD wyraźnie wpływa na flopa.

Sekwencje bootowania A then C; C then A; only C; CD-rom.

Próbowałem odpaić linux'a eduCD, uruchamia się tylko w trybie "failsafe" czyli bez wykrywania urządzeń. normalnym trybie szuka (bez końca): looking for CDROM in: /dev/scd0 - czyli wygląda na to, że szuka mastera - którego niema.

EDIT: znalazłem usermanual - ale niemoge znaleźć service, repair manual. cienko idzie