Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak proporcjonalnie sterować siłownikiem ?

prokopcio 29 Sep 2007 18:00 4603 23
Testo
 • #1
  prokopcio
  Level 29  
  Witam.

  Wiem, że da się sterować siłownikami pneumatycznymi lub elektrycznymi w zależności od podanego prądu (najlepiej 4-20mA lub napięciowo 0-10V) - nie wiem jednak pod jakimi hasłami szukać, jakie firmy się tym zajmują więc proszę o jakąś pomoc w odnalezieniu tego, czego szukam.

  siłownik będzie wykorzystany w przemyśle (sterownie przepływem zboża na młyn za pomocą już istniejącej przesłony - teraz ustawianej ręcznie).
  układ automatyki będzie ustawiał siłownik w pozycji takiej, żeby dążyć do maksymalnego wykorzystania młyna (pomiar prądu silnika)... Skok jaki muszę uzyskać to minimum 15cm i musi być możliwość natychmiastowego zamknięcia.
 • Testo
 • #2
  BogdanT
  Level 16  
  FESTO ma takie siłowniki, ale nie jest to tania zabawa. Drogi jest sam siłownik i do tego wynagany jest ich sterownik, który to obsłuży. Nie stosowałem tego, ale wiem że mają tego typu siłowniki.
 • #3
  prokopcio
  Level 29  
  a jak one się nazywają?
  nie spodziewam się taniej zabawy...
 • Testo
 • #5
  prokopcio
  Level 29  
  nie do końca o to mi chodziło.... tutaj trzeba sobie na bierząco odczytywać położenie i odpowiednio sterować siłownikiem a mi chodz o siłownik, na który podam powiedzmy 5V (dla sterowania 0-10V) i on się wysunie do połowy (nie tyle na siłownik co na zawór proporcjonalny albo coś w tym stylu
  )....
 • #6
  pubus
  Level 30  
  To są siłowniki o jakie ci chodzi...
  Problem tylko w tym, że do takie sterowania jak byś chciał potrzebny jest sterownik który będzie na podstawie czujników drogi regulował ciśnienie aby utrzymać zadaną pozycję...
  Poszukaj na ich stronie może mają takie sterowniki z wejściem napięciowy... 0-10V...
 • #7
  zi_bi
  Level 11  
  prokopcio

  Powinieneś zastosować siłownik pneumatyczny z membraną np. Firmy POLNA i do tego ustawnik pozycyjny np. Firmy ECKARDT lub pozycjoner siłowników pneumatycznych SPIROSTER-07 i oczywiście jakiś sterownik PLC może być np. Relpol lub Moeller.
 • #8
  Tuning Marek
  Level 21  
  a dlaczego siłowni ka nie serwozawór ?? może się mylę ale otwierają membramami ile chcemy jaki kąt chcemy? dzięki
 • #9
  kasjo
  Level 25  
  Może poszukaj pod hasłami:
  siłownik proporcjonalny albo liniowy
 • #10
  zembol
  Level 24  
  jest gotowiec festo, o ktorym pisza koledzy do tego karta wejsc analogowych odpowiednia konfiguracja i dziala.
  swoja droga moze odrazu naped elektryczny ?
 • Helpful post
  #11
  marcino2000
  Level 24  
  Można wrzucic festo ale to naprawde są drogie zabawki, norgren też do tanich nie należy. czy napewno musisz mieć sprzężenie zwrotne od siłownika???nie mozesz wykorzystać normalnego siłownika i przetwornika np napięcie ciśnienie?? albo jakiegoś serwomotoru do napędzania przepustnicy??

  w katalogu norgrena są elektrozawory proporcjonalne( przetworniki E/P) może im się przyjżyj
 • #12
  prokopcio
  Level 29  
  Dzięki wszystkim.

  Nie potrzebuję sprzężenia zwrotnego - będzie ono obejmowało dopiero cały układ tzn. jeśli za mały prąd to otwiera więcej ;-) teraz przeglądam wszystko co podaliście (bo dopiero mam czas)

  Dodano po 33 [minuty]:

  marcino2000 --> wydaje mi się, że to najprostsze rozwiązanie. Czy ktoś miał doczyniena z takimi zaworami ? jak się je wykorzystuje? czy po prostu na jedną stronę zwykłe siłownika podaję powietrze z zaworu i sygnałem wejściowym reguluję na nim ciśnienie? wtedy wystarczyło by tylko dobrać odpowiednią sprężynę lub lepiej podać na drugą stronę siłownika powietrze "stały" reduktor ciśnienia... czy to się tak wykorzystuje ?

  Dodano po 2 [minuty]:

  oj. przemyślałem i z reduktorem po drugiej stronie nie wyjdzie :-(
 • #13
  botr
  Level 17  
  Ja robiłem takie cos i wykorzystałem siłownik , ale z napędem elektrycznym (z integrowany silnik asynchroniczny ) , do całego układu dołozyłem jeszcze falowniczek aby mieć regulacje predkosci przesuwania zalezną od zadanej drogi . Z PLC sterują 3 wyjscia ( lewo . prawo , szybko/wolno )
  Jak bedzie cię interesował typ siłownika to podam Ci namiary na producenta
 • #14
  prokopcio
  Level 29  
  siłownik elektryczny odpada bo w razie zaniku prądu musi się wrócić (zamknąć przesłonę)
 • #15
  botr
  Level 17  
  prokopcio wrote:
  siłownik elektryczny odpada bo w razie zaniku prądu musi się wrócić (zamknąć przesłonę)


  No to troche sie układ komplikuje , ale mozesz falownik zasilić z UPS .. albo jak masz zakładzie jakies inne zasilanie awaryjne .

  A w sumie to zwykły zawór proporcjonalny i zwykły siłownik też by dobrze działał
 • #16
  zi_bi
  Level 11  
  Co się uparliście na coś elektrycznego. W jego przypadku to tylko sterowanie pneumatyczne. Zapraszam do początku tematu "możliwość NATYCHMIASTOWEGO zamknięcia"
 • #17
  prokopcio
  Level 29  
  czy ktoś spotkał "na żywo" z jakimś rozwiązaniem? Ja jeszcze nic podobnego nie widziałem zastosowanego co mógłbym "dotknąć" a musze coś wymylić. skoro cała firma jest "opowietrzona" więc wolałbym zostać przy pneumatyce ale najprostszej - nie potrzebuję wysokiej dokładności a szybkość działania tylko jest potrzebna do zamknięcia.
 • #18
  zi_bi
  Level 11  
  W zakładzie gdzie pracuję takich rozwiązań pracujących jest setki.
 • #19
  marcino2000
  Level 24  
  napisz kolego do Norgrena zeby ci przysłali katalog "norgren engineering advantage" napewno znajdziesz cos dla siebie,moze nawet wpadniesz na lepszy pomysł.


  www.norgren.pl
  biuro(malpa)pl.norgren.com

  swoją drogą norgren to bardzo dobra firma, parametrami porównywalna z festo ale cenowo lepsza

  Dodano po 4 [minuty]:

  ps. chyba ze bedziesz w najbliższym czasie w krakowie to ci mogę ten katalog podrzucic
 • #20
  botr
  Level 17  
  Wystarczy Ci zwyłky siłownik , z zaworem proporcjonalnym . a jak dobrze pomyslisz to zrobisz to na zwykłych zaworach .. bez regulacji 0-10V tylko na zamknij-otworz zaleznie od obciazenia silnika .. W PLC musisz miec pomiar pradu silnika , i wprowadzic go na jakis komparator ze stefą nie czułości. Albo żeby było dokładna regulator to wykorzystać regulator PI krokowy .. Wszystko zależy od Ciebie co potrzebujesz jaką dokładność
  POZDRAWIAM
 • #21
  adam_es
  Level 29  
  Witam. Robiłem taki sterownik do pneumatyki, był zastosowany do manipulatora. Dokładność to ok. 2mm skoku siłownika, bez zastosowania zaworów proporcjonalnych. Największy problem to odczytanie położenia siłownika. W moim rozwiązaniu był to pasek zębaty sprzężony z siłownikiem owinięty na rolce enkodera. W razie zainteresowania proszę o wiadomość, pozdrawiam, Adam
 • #22
  botr
  Level 17  
  adam_es wrote:
  Witam. Robiłem taki sterownik do pneumatyki, był zastosowany do manipulatora. Dokładność to ok. 2mm skoku siłownika, bez zastosowania zaworów proporcjonalnych. Największy problem to odczytanie położenia siłownika. W moim rozwiązaniu był to pasek zębaty sprzężony z siłownikiem owinięty na rolce enkodera. W razie zainteresowania proszę o wiadomość, pozdrawiam, Adam  Po co Ci położenie siłownika ..tu kolega nie chce regulować położenia siłownika tylko prąd sinika i to właśnie on powinien być sprzeżeniem zwrotnym procesu .
 • #24
  elektronikwrc
  Level 12  
  Witam
  nie potrzeba tutaj siłownika z pozycjonowaniem, wystarczy mierzyć prąd na silniku najlepiej poprzez przekładnik i wprowadzić tą wartość do sterownika.
  Całość może działać w ten sposób:
  klapa otwiera się kiedy prąd silnika jest mały- jeśli wzrośnie prąd klapa jest zamykana można także wprowadzić funkcje impulsowego zamykania klapy tak aby zmniejszyć takie "uderzenie" nadmiarem surowca spadającego na dół wtedy zbiornik nie zostanie zasypany nagle dużą ilością tylko powoli. Proponuje także zamontowanie czujnika który informował by o wartości krytycznej w zbiorniku czyli przesypania go wówczas siłownik zostanie natychmiastowo zamknięty.
  Pzdr