Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak proporcjonalnie sterować siłownikiem ?

prokopcio 29 Wrz 2007 18:00 3997 23
  • #1 29 Wrz 2007 18:00
    prokopcio
    Poziom 29  

Witam.

Wiem, że da się sterować siłownikami pneumatycznymi lub elektrycznymi w zależności od podanego prądu (najlepiej 4-20mA lub napięciowo 0-10V) - nie wiem jednak pod jakimi hasłami szukać, jakie firmy się tym zajmują więc proszę o jakąś pomoc w odnalezieniu tego, czego szukam.

siłownik będzie wykorzystany w przemyśle (sterownie przepływem zboża na młyn za pomocą już istniejącej przesłony - teraz ustawianej ręcznie).
    układ automatyki będzie ustawiał siłownik w pozycji takiej, żeby dążyć do maksymalnego wykorzystania młyna (pomiar prądu silnika)... Skok jaki muszę uzyskać to minimum 15cm i musi być możliwość natychmiastowego zamknięcia.

0 23
  • #2 29 Wrz 2007 18:19
    BogdanT
    Poziom 15  

FESTO ma takie siłowniki, ale nie jest to tania zabawa. Drogi jest sam siłownik i do tego wynagany jest ich sterownik, który to obsłuży. Nie stosowałem tego, ale wiem że mają tego typu siłowniki.

1
  • #3 29 Wrz 2007 18:23
    prokopcio
    Poziom 29  

a jak one się nazywają?
    nie spodziewam się taniej zabawy...

0
  • #5 29 Wrz 2007 19:12
    prokopcio
    Poziom 29  

nie do końca o to mi chodziło.... tutaj trzeba sobie na bierząco odczytywać położenie i odpowiednio sterować siłownikiem a mi chodz o siłownik, na który podam powiedzmy 5V (dla sterowania 0-10V) i on się wysunie do połowy (nie tyle na siłownik co na zawór proporcjonalny albo coś w tym stylu
    )....

0
  • #6 29 Wrz 2007 19:47
    pubus
    Poziom 30  

To są siłowniki o jakie ci chodzi...
    Problem tylko w tym, że do takie sterowania jak byś chciał potrzebny jest sterownik który będzie na podstawie czujników drogi regulował ciśnienie aby utrzymać zadaną pozycję...
    Poszukaj na ich stronie może mają takie sterowniki z wejściem napięciowy... 0-10V...

0
  • #7 30 Wrz 2007 12:09
    zi_bi
    Poziom 10  

prokopcio

Powinieneś zastosować siłownik pneumatyczny z membraną np. Firmy POLNA i do tego ustawnik pozycyjny np. Firmy ECKARDT lub pozycjoner siłowników pneumatycznych SPIROSTER-07 i oczywiście jakiś sterownik PLC może być np. Relpol lub Moeller.

0
  • #8 30 Wrz 2007 13:47
    Tuning Marek
    Poziom 20  

a dlaczego siłowni ka nie serwozawór ?? może się mylę ale otwierają membramami ile chcemy jaki kąt chcemy? dzięki

0
  • #9 30 Wrz 2007 15:26
    kasjo
    Poziom 25  

Może poszukaj pod hasłami:
    siłownik proporcjonalny albo liniowy

0
  • #10 30 Wrz 2007 16:08
    zembol
    Poziom 19  

jest gotowiec festo, o ktorym pisza koledzy do tego karta wejsc analogowych odpowiednia konfiguracja i dziala.
    swoja droga moze odrazu naped elektryczny ?

0
  • Pomocny post
    #11 05 Paź 2007 10:34
    marcino2000
    Poziom 24  

Można wrzucic festo ale to naprawde są drogie zabawki, norgren też do tanich nie należy. czy napewno musisz mieć sprzężenie zwrotne od siłownika???nie mozesz wykorzystać normalnego siłownika i przetwornika np napięcie ciśnienie?? albo jakiegoś serwomotoru do napędzania przepustnicy??

w katalogu norgrena są elektrozawory proporcjonalne( przetworniki E/P) może im się przyjżyj

0
  • #12 05 Paź 2007 12:48
    prokopcio
    Poziom 29  

Dzięki wszystkim.

Nie potrzebuję sprzężenia zwrotnego - będzie ono obejmowało dopiero cały układ tzn. jeśli za mały prąd to otwiera więcej ;-) teraz przeglądam wszystko co podaliście (bo dopiero mam czas)

Dodano po 33 [minuty]:

marcino2000 --> wydaje mi się, że to najprostsze rozwiązanie. Czy ktoś miał doczyniena z takimi zaworami ? jak się je wykorzystuje? czy po prostu na jedną stronę zwykłe siłownika podaję powietrze z zaworu i sygnałem wejściowym reguluję na nim ciśnienie? wtedy wystarczyło by tylko dobrać odpowiednią sprężynę lub lepiej podać na drugą stronę siłownika powietrze "stały" reduktor ciśnienia... czy to się tak wykorzystuje ?

Dodano po 2 [minuty]:

oj. przemyślałem i z reduktorem po drugiej stronie nie wyjdzie :-(

0
  • #13 05 Paź 2007 19:04
    botr
    Poziom 17  

Ja robiłem takie cos i wykorzystałem siłownik , ale z napędem elektrycznym (z integrowany silnik asynchroniczny ) , do całego układu dołozyłem jeszcze falowniczek aby mieć regulacje predkosci przesuwania zalezną od zadanej drogi . Z PLC sterują 3 wyjscia ( lewo . prawo , szybko/wolno )
    Jak bedzie cię interesował typ siłownika to podam Ci namiary na producenta

0
  • #14 05 Paź 2007 20:02
    prokopcio
    Poziom 29  

siłownik elektryczny odpada bo w razie zaniku prądu musi się wrócić (zamknąć przesłonę)

0
  • #15 05 Paź 2007 21:10
    botr
    Poziom 17  

prokopcio napisał:
    siłownik elektryczny odpada bo w razie zaniku prądu musi się wrócić (zamknąć przesłonę)

No to troche sie układ komplikuje , ale mozesz falownik zasilić z UPS .. albo jak masz zakładzie jakies inne zasilanie awaryjne .

A w sumie to zwykły zawór proporcjonalny i zwykły siłownik też by dobrze działał

0
  • #16 05 Paź 2007 21:22
    zi_bi
    Poziom 10  

Co się uparliście na coś elektrycznego. W jego przypadku to tylko sterowanie pneumatyczne. Zapraszam do początku tematu "możliwość NATYCHMIASTOWEGO zamknięcia"

0
  • #17 05 Paź 2007 21:44
    prokopcio
    Poziom 29  

czy ktoś spotkał "na żywo" z jakimś rozwiązaniem? Ja jeszcze nic podobnego nie widziałem zastosowanego co mógłbym "dotknąć" a musze coś wymylić. skoro cała firma jest "opowietrzona" więc wolałbym zostać przy pneumatyce ale najprostszej - nie potrzebuję wysokiej dokładności a szybkość działania tylko jest potrzebna do zamknięcia.

0
  • #18 06 Paź 2007 09:12
    zi_bi
    Poziom 10  

W zakładzie gdzie pracuję takich rozwiązań pracujących jest setki.

0
  • #19 06 Paź 2007 10:13
    marcino2000
    Poziom 24  

napisz kolego do Norgrena zeby ci przysłali katalog "norgren engineering advantage" napewno znajdziesz cos dla siebie,moze nawet wpadniesz na lepszy pomysł.

www.norgren.pl
    biuro(malpa)pl.norgren.com

swoją drogą norgren to bardzo dobra firma, parametrami porównywalna z festo ale cenowo lepsza

Dodano po 4 [minuty]:

ps. chyba ze bedziesz w najbliższym czasie w krakowie to ci mogę ten katalog podrzucic

0
  • #20 06 Paź 2007 11:01
    botr
    Poziom 17  

Wystarczy Ci zwyłky siłownik , z zaworem proporcjonalnym . a jak dobrze pomyslisz to zrobisz to na zwykłych zaworach .. bez regulacji 0-10V tylko na zamknij-otworz zaleznie od obciazenia silnika .. W PLC musisz miec pomiar pradu silnika , i wprowadzic go na jakis komparator ze stefą nie czułości. Albo żeby było dokładna regulator to wykorzystać regulator PI krokowy .. Wszystko zależy od Ciebie co potrzebujesz jaką dokładność
    POZDRAWIAM

0
  • #21 08 Paź 2007 18:54
    adam_es
    Poziom 26  

Witam. Robiłem taki sterownik do pneumatyki, był zastosowany do manipulatora. Dokładność to ok. 2mm skoku siłownika, bez zastosowania zaworów proporcjonalnych. Największy problem to odczytanie położenia siłownika. W moim rozwiązaniu był to pasek zębaty sprzężony z siłownikiem owinięty na rolce enkodera. W razie zainteresowania proszę o wiadomość, pozdrawiam, Adam

0
  • #22 08 Paź 2007 19:24
    botr
    Poziom 17  

adam_es napisał:
    Witam. Robiłem taki sterownik do pneumatyki, był zastosowany do manipulatora. Dokładność to ok. 2mm skoku siłownika, bez zastosowania zaworów proporcjonalnych. Największy problem to odczytanie położenia siłownika. W moim rozwiązaniu był to pasek zębaty sprzężony z siłownikiem owinięty na rolce enkodera. W razie zainteresowania proszę o wiadomość, pozdrawiam, Adam

Po co Ci położenie siłownika ..tu kolega nie chce regulować położenia siłownika tylko prąd sinika i to właśnie on powinien być sprzeżeniem zwrotnym procesu .

0
  • #24 30 Lis 2007 11:29
    elektronikwrc
    Poziom 12  

Witam
    nie potrzeba tutaj siłownika z pozycjonowaniem, wystarczy mierzyć prąd na silniku najlepiej poprzez przekładnik i wprowadzić tą wartość do sterownika.
    Całość może działać w ten sposób:
    klapa otwiera się kiedy prąd silnika jest mały- jeśli wzrośnie prąd klapa jest zamykana można także wprowadzić funkcje impulsowego zamykania klapy tak aby zmniejszyć takie "uderzenie" nadmiarem surowca spadającego na dół wtedy zbiornik nie zostanie zasypany nagle dużą ilością tylko powoli. Proponuje także zamontowanie czujnika który informował by o wartości krytycznej w zbiorniku czyli przesypania go wówczas siłownik zostanie natychmiastowo zamknięty.
    Pzdr

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo