Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik BESTER BZA-24/25. Dokumentacja DTR.

kierbedz4 29 Wrz 2007 20:09 61852 41
  • #1 29 Wrz 2007 20:09
    kierbedz4
    Poziom 33  

Poniżej zamieszczam kompletną dokumentację nieśmiertelnego prostownika produkcji BESTER. wraz se schematem ideowym.Dwa prostowniki tego typu obsługiwały bezawaryjnie przez całe lata wszystkie akumulatory samochodów ciężarowych. Prostowniki po okresie gwarancyjnym zastały zmodernizowane poprzez zastąpienie na wyjściu bezpiecznika spaleniowego wraz z gniazdem na zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe S191 25A z charakterystyką B lub C.

10 29
  • #2 30 Wrz 2007 15:02
    kierbedz4
    Poziom 33  

Szanowni Państwo. Przez przypadek dokumentację ww prostownika BZA24/25 wpuściłem tym samym dziale pod tematem Zespół prostownikowy BESTER TAB24/25.Za pomyłkę serdecznie przepraszam.

4
  • #3 30 Wrz 2007 20:02
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

To wklej BZA - posortujemy... :)

1
  • #4 06 Lis 2007 18:22
    110
    Poziom 11  

Witam
    czy w tym prostowniku diody KYW 31-50 (25A 50V) mogę zastąpić mostkiem prostowniczym KBPC2506 (25A 600V) bez straty dla urządzenia lub jakie mogę zastosować w tym prostowniku diody Pozdrawiam

0
  • #5 06 Lis 2007 20:43
    Eryk1000
    Poziom 17  

Poszukuje schematu do prostownika BZB 24/25. Uszkodził się chyba przełącznik od reg mocy 0-8 brak życia na zakresach 5,6,7 Chcialbym go zastąpić jakimś innym bo chyba o takim można tylko pomażyć, tylko nie wiem które on przewody załanczał do trafa. Pozdrawiam

0
  • #7 07 Lis 2007 06:53
    Eryk1000
    Poziom 17  

Właśnie chyba jednak nie bo to model BZA a ja szukam BZB w tym co ja mam nie ma woltomierza jest sam amperomierz, pozatym zakres mocy jest regulowany od 0-7 a w tym chyba jedynie od 0-4. W sumie dałbym sobie z tym rade tylko problem leży w tym jak jest nawinięte uzwojenie pierwotne jest 5 odczepów.

3
  • #8 10 Lis 2007 14:36
    kierbedz4
    Poziom 33  

Zamiast diod prostowniczych zabudowanych w prostowniku możesz z powodzeniem zabudować mostwk prostowniczy 50A. Cena jego jest niewielka i wynosi około 12 zł. Mostek należy zabudować na odpowiednim radiatorze który musi być odizolowany od obudowy metalowej prostownika.Na wyjściu na przewodzie plusowym zamontuj bezpiecznik typu S 191 16 A z charakterystyką C co pozwoli na zabezpieczenie mostka przed zwarciem przewodów lub niewłaściwą polaryzacją przy podłączeniu akumulatora.W przypadku zapytań w sprawie schematów oraz części zamiennych oraz wyłącznika proszę pytać u producenta. Telefon do producenta BESTER 074 646 11 00

1
  • #9 11 Lis 2007 21:02
    Eryk1000
    Poziom 17  

Panie kierbedz4 wiem że chce Pan dobrze ale nie chodzi mi o cześć wtórną tylko pierwotna transformatora, akurat na wtórnej jest OK diody sa na tak ogromnych radiatorach że sie szybko nie spalą zresztą po ich rozmiarach musza spory prąd wytrzymywać. Ja mam uszkodzony przełącznik regulacji mocy od 0-7 i jest tam kombinacja na uzwojeniach pierwotnych transformatora, razem jest 5 odczepów z trafa. Przełącznik rozebrałem ale niestety sie rozsypał, usterka która tam była leżała w blaszkach łączących styki jedna pękła i gołym okiem bez rozbiórki nie było szans tego zauważyć, teraz chciałbym zastąpić ten przełącznik innym bo myśle że można zapomnieć o takim samym. Tylko chciałbym wiedzieć jak wygląda podpięcie do trafa na każdym z zakresów.

0
  • #10 12 Lis 2007 11:43
    kierbedz4
    Poziom 33  

Witam. Podałem telefon do producenta ,który posiada bogato wyposażone magazyny części zamiennych. Prowadziłem prace konserwacyjne na sprzęcie Bestera i za każdym razem mogłem liczyć na ww producenta.Ten wyłącznik nie jest produkowany na zachodzie lecz w kraju i prawdopodobnie producentem jego jest Apator Toruń.Wystarczy odczytać typ i model przełącznika.Posiadam tego typu 2 prostowniki z ww przełącznikami.Zabudowane przełączniki są przełącznikami krzywkowymi i ich pracę określa się długowieczną W razie problemu postaram się pomóc w tym temacie. WW przełączniki były szeroko stosowane w prostownikach pracujących w telekomunikacji.

0
  • #11 13 Lis 2007 15:24
    Eryk1000
    Poziom 17  

Fajnie gdyby Pan mógł zrobić zdjęcie każdego z segmentów i ustawienia krzywek w tym przełączniku. Jednak to będzie trudne i chyba nikomu się nie będzie chciało robierać przełącznika. Ewentualnie konkretny namiar gdzie można taki przełącznik dostać zakres od 0-7.

0
  • #12 09 Lut 2008 21:20
    Attis
    Poziom 10  

Uprzjemie proszę o pomoc.

Zakupiłem takowy przełącznik do prostownika BZB 24/25 (model i producenta tego przełącznika podali mi w autoryzowanym serwisie firmy BESTER).

Problem polega na tym, aby go teraz prawidłowo podłączyć. Jeżeli podłączymy go w taki sposób "jak kable są doprowadzone" po starym przełączniku to na pozycji 1 i 4 nie ma wcale napięcia, a na pozycji 2 i 3 jest napięcie 8 V. Uprzejmie proszę o pomoc w podłączeniu nowego przełącznika zmiany napięcia.

0
  • #13 13 Lut 2008 17:32
    kierbedz4
    Poziom 33  

Podejrzewam iż jest to przełącznik rodzaju pracy 6V !2V 18V 24V Jeśli o niego chodzi to spróbuj go podłączyć w ten sposób.Najpierw pomierz napięcia i oznacz przewody które miały być podłączone do wyłącznika. Oklej przewody taśmą izolacyjną i opisz występujące napięcia.Na przełączniku jest numeracja. 2 4 6 8 i cyfra 7 Z cyfry 7 przełącznika podaj napięcie na mostek prostowniczy. Do cyfry 2 na przełączniku podepnij przewód na którym występuje napięcie 6V do cyfry 4 podepnij przewód z napięciem 12V ,Do cyfry 6 podepnij przewód z napięciem 18V ,Do cyfry 8 podepnij przewód z napięciem 24V Przekaż informację czy operacja się udała.Opisu dokonałem na podstawie instrukcji DTR podobnego prostownika produkcji Bestera a mianowicie prostownika BZC-24/25 oraz BZC-24/10.

3
  • #14 14 Lut 2008 21:49
    Attis
    Poziom 10  

Problem polega troche na tym, iz na oryginalnym przelaczniku były mostki, które mostkowały któreś przyłącza ze sobą. Tamten przełącznik uległ komplentemu rozpadowi więc niemożna tego sprawdzić. Serwis BESTER podal marke i typ przelacznika. Zakupilem go , tylko ze nie ma on na sobie tych mostków. Oczywiście nie problem zrobić tylko gdzie :-(

0
  • #15 19 Sty 2009 22:15
    Rabe
    Poziom 15  

Wiem ze temat jest stary. Czy jest mozlie zbudowanie podobnego prostownika?? Z dostępnych elementów. Z kąd wziąż takie trafo?? mi wystarczyło by napięcie 6 i 12v

0
  • #16 27 Sty 2009 15:25
    koziolek7
    Poziom 9  

Czy moglby mi ktos zrobic fotke z oznaczeniami na pokretłach bo mi sie zmazały i nic nie widac :(
    Pzdr

1
  • #17 22 Mar 2009 10:39
    krzysztofz14
    Poziom 13  

Kupiłem niedawno taki prostownik,ale chyba uszkodzony.
    Po podłączeniu do akumulatora nie wydaje prawidłowego brzmienia .Amperomierz wskazuję natężenie w okolicach 0-1 .Miernikiem zmierzyłem napięcie na przewodach i wskazuje 30 v dla 12v czyli dwukrotnie większe napięcie ładowania jak powinno być .Podobnie jest dla pozostałych zakresów . Sprawdziłem diody miernikiem i wydają się dobre .Napięcie na mostku prostowniczym dawane z transformatora dla 24v jest w okolicach 30v w zależności od ustawienia .Sprawdziłem połączenia mostka według schematu i są prawidłowe .Jestem amatorem i proszę o pomoc w naprawie .

0
  • #18 23 Mar 2009 18:57
    Eryk1000
    Poziom 17  

Miałem podobną przygodę niby 30V a pod obciążeniem zero. Sprawdź przełącznik zakresów 6V 12V 18V i 24V u mnie nie kontaktowały zestyki zaśniedziały. Ewentualnie jeżeli nie potrzeba Ci innych zakresów (ja potrzebowałem tylko 12V) to pociągnij przewody prosto z trafa na mostek o potrzebnym dla Ciebie napięciu uprzednio odpinając je z przełącznika zakresów.

1
  • #19 23 Mar 2009 20:46
    krzysztofz14
    Poziom 13  

dzięki za odpowiedz
    Trochę go już naprawiłem ,bezpiecznik nie łączył i przewód od niego .
    Teraz ładuje amperomierz pokazuje około 10a przy 12v 165ah.
    Napięcie bez obciązenia 30v a pod obciążeniem 16v.
    Zauważyłem że przy jednej diodzie nie ma kondensatora czy coś takiego

0
  • #20 26 Mar 2009 20:16
    kierbedz4
    Poziom 33  

Wlutuj sobie ten kondesator w miejsce jego braku.Wszystkie te kondensatory blokujące diody są o tej samej wartości.Ich wlutowanie ma na celu zapobieżenie występowania szkodliwych częstotliwości występujących na diodach prostowniczych podczas pracy prostownika.

0
  • #21 21 Lis 2009 19:02
    arkadiustr
    Poziom 15  

Witam. Mam trafo i 2 przełączniki regulacji prądu- jeden 4 pozycje, drugi chyba 7. Części podobno z Bestera PNZ-120/25 z roku 70-tego. Trafo trójfazowe- jakby ktoś potrzebował służę fotkami lub mogę pomierzyć przejścia. Mi z kolei przydałby się schemat tego prostownika.

2
  • #22 01 Gru 2009 13:25
    hatkey
    Poziom 16  

Moim problemem sa diody z w/w prostownika jest to BZA 24/25 ale jest to wersja tylko z amperomierzem. Spaliła się jedna z diod oznaczenia sie na niej całkowicie strarły. Te diody które sa na schemacie nie bardzo potrafie rozszyfrowac. Czy wszystkie sa takie same czy kazda odpowiada za inne napiecie 6/12/18/24 ??

0
  • #23 01 Gru 2009 18:42
    arkadiustr
    Poziom 15  

A czy diody te zamontowane są na dwóch radiatorach, czy każda z nich jest na oddzielnym? Nie znam tego prostownika więc zapytam jeszcze czy jest on zasilany z 230V czy z trzech faz?

0
  • #24 01 Gru 2009 20:18
    kierbedz4
    Poziom 33  

Jest zasilany z sieci 230V

0
  • #25 01 Gru 2009 22:02
    hatkey
    Poziom 16  

zasilany jest na 230v Każda dioda ma osobny radiator.

0
  • #26 02 Gru 2009 16:59
    arkadiustr
    Poziom 15  

Więc wszystkie cztery diody masz takie same, praktycznie możesz zamienić tą spaloną inną dowolną diodą, musi ona jedynie mieć prąd maksymalny nie mniejszy niż twoja uszkodzona dioda. Pamiętaj również o odpowiedniej polaryzacji. Powodzenia. Aha- sprawdź pozostałe czy nie są uszkodzone- wygląd o niczym nie świadczy...

1
  • #27 02 Gru 2009 20:58
    hatkey
    Poziom 16  

A wiec mam jeszcze jedno pytanie
    W tym schemacie te 4 diody oznaczone są symbolem "S"
    Pewnie chodzi o ten układ diod. Jest podpisany jako
    Prostownik BESTER BZA-24/25. Dokumentacja DTR.
    Może ktoś wie jakie konkretne diody zostały tu zastosowane albo jakieś zamienniki?

3
  • #28 02 Gru 2009 21:35
    kierbedz4
    Poziom 33  

W tej tabeli to jest numer katalogowy części zamiennej jaką stanowi ten cały zespół diod który możesz zamówić u producenta.Obok znajduje się kod podobnego zespołu prostowniczego w wykonaniu tropikalnym.Te prostowniki były exportowane do wielu krajów świata.Jak zamiast tego zespołu zamontujesz na dużym radiatorze mostek prostowniczy 50amperowy to też dziury w niebie nie będzie.Należy w trakcie exploatacji prostownika po naładowaniu akumulatorów przed odpalaniem fury koniecznie odłączyć prostownik od naładowanych akumulatorów aby nie nastąpiło uszkodzenie mostka diodowego.W moich postach napisałem : na dodatniej żabie przewodu wychodzącego z prostownika zalecam zamontowanie bezpiecznika typu S o określonych parametrach.Ma to na celu zabezpieczenie mostka prostowniczego przed uszkodzeniem w przypadku odwrotnego podłączenia prostownika pod klemy akumulatora oraz bezpiecznik natychmiast odłączy prostownik od akumulatora przy próbie odpalenia fury z podpiętym prostownikiem pod zaciski akumulatora zapobiegając przeciążeniu mostka prostowniczego.W jednym z postów zamieściłem telefon do producenta tzn firmy BESTER jeżeli będzie potrzebny zamieszczę ponownie w celu zapytania o symbol diod zabudowanych w mostku.

Dodano po 6 [minuty]:

Telefon do firmy BESTER 074 646 11 00 producenta spawarek i prostowników.

1
  • #29 29 Gru 2009 09:38
    krzychob44
    Poziom 2  

jedna rzecz mi nie pasuje, prostownik był tworzony pod 220V, teraz w gniazdu miewam ~236V i tak myślę że to się przecież przekłada na napięcia wyjściowe (większe).
    Tak przypadkowo zmierzyłem napięcie przy podłączonym prostowniku do aku, po 2h ładowania (bza-24/10) na najmniejszym prądzie, wynosiło 16V! więc sporo za dużo, jak początkowo (sam aku) miał ~12,5V. zastanawiam się czy jest inny sposób na 'przystosowanie' do pracy przy wyższym napięciu, poza przewinięciem trafa? (podłączenie stabilizatora na 220V nie jest zbyt eleganckim rozwiązaniem... )

1
  • #30 29 Gru 2009 18:44
    kierbedz4
    Poziom 33  

Zastosuj sterownik na scalaku U 208 sterujący triakiem i włącz w obwód pierwotny transformatora prostownika i Masz dodatkową płynną regulację i po problemie.

1