Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik BESTER BZA-24/25. Dokumentacja DTR.

kierbedz4 29 Sep 2007 20:09 81289 55
Ochrona Domu
 • #1
  kierbedz4
  Level 36  
  Poniżej zamieszczam kompletną dokumentację nieśmiertelnego prostownika produkcji BESTER. wraz se schematem ideowym.Dwa prostowniki tego typu obsługiwały bezawaryjnie przez całe lata wszystkie akumulatory samochodów ciężarowych. Prostowniki po okresie gwarancyjnym zastały zmodernizowane poprzez zastąpienie na wyjściu bezpiecznika spaleniowego wraz z gniazdem na zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe S191 25A z charakterystyką B lub C.
 • Ochrona Domu
 • #3
  jozefg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To wklej BZA - posortujemy... :)
 • #4
  110
  Level 11  
  Witam
  czy w tym prostowniku diody KYW 31-50 (25A 50V) mogę zastąpić mostkiem prostowniczym KBPC2506 (25A 600V) bez straty dla urządzenia lub jakie mogę zastosować w tym prostowniku diody Pozdrawiam
 • Ochrona Domu
 • #5
  Eryk1000
  Level 17  
  Poszukuje schematu do prostownika BZB 24/25. Uszkodził się chyba przełącznik od reg mocy 0-8 brak życia na zakresach 5,6,7 Chcialbym go zastąpić jakimś innym bo chyba o takim można tylko pomażyć, tylko nie wiem które on przewody załanczał do trafa. Pozdrawiam
 • #6
  110
  Level 11  
  Schemat jest u góry w pliku.
 • #7
  Eryk1000
  Level 17  
  Właśnie chyba jednak nie bo to model BZA a ja szukam BZB w tym co ja mam nie ma woltomierza jest sam amperomierz, pozatym zakres mocy jest regulowany od 0-7 a w tym chyba jedynie od 0-4. W sumie dałbym sobie z tym rade tylko problem leży w tym jak jest nawinięte uzwojenie pierwotne jest 5 odczepów.
 • #8
  kierbedz4
  Level 36  
  Zamiast diod prostowniczych zabudowanych w prostowniku możesz z powodzeniem zabudować mostwk prostowniczy 50A. Cena jego jest niewielka i wynosi około 12 zł. Mostek należy zabudować na odpowiednim radiatorze który musi być odizolowany od obudowy metalowej prostownika.Na wyjściu na przewodzie plusowym zamontuj bezpiecznik typu S 191 16 A z charakterystyką C co pozwoli na zabezpieczenie mostka przed zwarciem przewodów lub niewłaściwą polaryzacją przy podłączeniu akumulatora.W przypadku zapytań w sprawie schematów oraz części zamiennych oraz wyłącznika proszę pytać u producenta. Telefon do producenta BESTER 074 646 11 00
 • #9
  Eryk1000
  Level 17  
  Panie kierbedz4 wiem że chce Pan dobrze ale nie chodzi mi o cześć wtórną tylko pierwotna transformatora, akurat na wtórnej jest OK diody sa na tak ogromnych radiatorach że sie szybko nie spalą zresztą po ich rozmiarach musza spory prąd wytrzymywać. Ja mam uszkodzony przełącznik regulacji mocy od 0-7 i jest tam kombinacja na uzwojeniach pierwotnych transformatora, razem jest 5 odczepów z trafa. Przełącznik rozebrałem ale niestety sie rozsypał, usterka która tam była leżała w blaszkach łączących styki jedna pękła i gołym okiem bez rozbiórki nie było szans tego zauważyć, teraz chciałbym zastąpić ten przełącznik innym bo myśle że można zapomnieć o takim samym. Tylko chciałbym wiedzieć jak wygląda podpięcie do trafa na każdym z zakresów.
 • #10
  kierbedz4
  Level 36  
  Witam. Podałem telefon do producenta ,który posiada bogato wyposażone magazyny części zamiennych. Prowadziłem prace konserwacyjne na sprzęcie Bestera i za każdym razem mogłem liczyć na ww producenta.Ten wyłącznik nie jest produkowany na zachodzie lecz w kraju i prawdopodobnie producentem jego jest Apator Toruń.Wystarczy odczytać typ i model przełącznika.Posiadam tego typu 2 prostowniki z ww przełącznikami.Zabudowane przełączniki są przełącznikami krzywkowymi i ich pracę określa się długowieczną W razie problemu postaram się pomóc w tym temacie. WW przełączniki były szeroko stosowane w prostownikach pracujących w telekomunikacji.
 • #11
  Eryk1000
  Level 17  
  Fajnie gdyby Pan mógł zrobić zdjęcie każdego z segmentów i ustawienia krzywek w tym przełączniku. Jednak to będzie trudne i chyba nikomu się nie będzie chciało robierać przełącznika. Ewentualnie konkretny namiar gdzie można taki przełącznik dostać zakres od 0-7.
 • #12
  Attis
  Level 11  
  Uprzjemie proszę o pomoc.

  Zakupiłem takowy przełącznik do prostownika BZB 24/25 (model i producenta tego przełącznika podali mi w autoryzowanym serwisie firmy BESTER).


  Problem polega na tym, aby go teraz prawidłowo podłączyć. Jeżeli podłączymy go w taki sposób "jak kable są doprowadzone" po starym przełączniku to na pozycji 1 i 4 nie ma wcale napięcia, a na pozycji 2 i 3 jest napięcie 8 V. Uprzejmie proszę o pomoc w podłączeniu nowego przełącznika zmiany napięcia.
 • #13
  kierbedz4
  Level 36  
  Podejrzewam iż jest to przełącznik rodzaju pracy 6V !2V 18V 24V Jeśli o niego chodzi to spróbuj go podłączyć w ten sposób.Najpierw pomierz napięcia i oznacz przewody które miały być podłączone do wyłącznika. Oklej przewody taśmą izolacyjną i opisz występujące napięcia.Na przełączniku jest numeracja. 2 4 6 8 i cyfra 7 Z cyfry 7 przełącznika podaj napięcie na mostek prostowniczy. Do cyfry 2 na przełączniku podepnij przewód na którym występuje napięcie 6V do cyfry 4 podepnij przewód z napięciem 12V ,Do cyfry 6 podepnij przewód z napięciem 18V ,Do cyfry 8 podepnij przewód z napięciem 24V Przekaż informację czy operacja się udała.Opisu dokonałem na podstawie instrukcji DTR podobnego prostownika produkcji Bestera a mianowicie prostownika BZC-24/25 oraz BZC-24/10.
 • #14
  Attis
  Level 11  
  Problem polega troche na tym, iz na oryginalnym przelaczniku były mostki, które mostkowały któreś przyłącza ze sobą. Tamten przełącznik uległ komplentemu rozpadowi więc niemożna tego sprawdzić. Serwis BESTER podal marke i typ przelacznika. Zakupilem go , tylko ze nie ma on na sobie tych mostków. Oczywiście nie problem zrobić tylko gdzie :-(
 • #15
  Rabe
  Level 15  
  Wiem ze temat jest stary. Czy jest mozlie zbudowanie podobnego prostownika?? Z dostępnych elementów. Z kąd wziąż takie trafo?? mi wystarczyło by napięcie 6 i 12v
 • #16
  koziolek7
  Level 10  
  Czy moglby mi ktos zrobic fotke z oznaczeniami na pokretłach bo mi sie zmazały i nic nie widac :(
  Pzdr
 • #17
  krzysztofz14
  Level 13  
  Kupiłem niedawno taki prostownik,ale chyba uszkodzony.
  Po podłączeniu do akumulatora nie wydaje prawidłowego brzmienia .Amperomierz wskazuję natężenie w okolicach 0-1 .Miernikiem zmierzyłem napięcie na przewodach i wskazuje 30 v dla 12v czyli dwukrotnie większe napięcie ładowania jak powinno być .Podobnie jest dla pozostałych zakresów . Sprawdziłem diody miernikiem i wydają się dobre .Napięcie na mostku prostowniczym dawane z transformatora dla 24v jest w okolicach 30v w zależności od ustawienia .Sprawdziłem połączenia mostka według schematu i są prawidłowe .Jestem amatorem i proszę o pomoc w naprawie .
 • #18
  Eryk1000
  Level 17  
  Miałem podobną przygodę niby 30V a pod obciążeniem zero. Sprawdź przełącznik zakresów 6V 12V 18V i 24V u mnie nie kontaktowały zestyki zaśniedziały. Ewentualnie jeżeli nie potrzeba Ci innych zakresów (ja potrzebowałem tylko 12V) to pociągnij przewody prosto z trafa na mostek o potrzebnym dla Ciebie napięciu uprzednio odpinając je z przełącznika zakresów.
 • #19
  krzysztofz14
  Level 13  
  dzięki za odpowiedz
  Trochę go już naprawiłem ,bezpiecznik nie łączył i przewód od niego .
  Teraz ładuje amperomierz pokazuje około 10a przy 12v 165ah.
  Napięcie bez obciązenia 30v a pod obciążeniem 16v.
  Zauważyłem że przy jednej diodzie nie ma kondensatora czy coś takiego
 • #20
  kierbedz4
  Level 36  
  Wlutuj sobie ten kondesator w miejsce jego braku.Wszystkie te kondensatory blokujące diody są o tej samej wartości.Ich wlutowanie ma na celu zapobieżenie występowania szkodliwych częstotliwości występujących na diodach prostowniczych podczas pracy prostownika.
 • #21
  arkadiustr
  Level 15  
  Witam. Mam trafo i 2 przełączniki regulacji prądu- jeden 4 pozycje, drugi chyba 7. Części podobno z Bestera PNZ-120/25 z roku 70-tego. Trafo trójfazowe- jakby ktoś potrzebował służę fotkami lub mogę pomierzyć przejścia. Mi z kolei przydałby się schemat tego prostownika.
 • #22
  hatkey
  Level 16  
  Moim problemem sa diody z w/w prostownika jest to BZA 24/25 ale jest to wersja tylko z amperomierzem. Spaliła się jedna z diod oznaczenia sie na niej całkowicie strarły. Te diody które sa na schemacie nie bardzo potrafie rozszyfrowac. Czy wszystkie sa takie same czy kazda odpowiada za inne napiecie 6/12/18/24 ??
 • #23
  arkadiustr
  Level 15  
  A czy diody te zamontowane są na dwóch radiatorach, czy każda z nich jest na oddzielnym? Nie znam tego prostownika więc zapytam jeszcze czy jest on zasilany z 230V czy z trzech faz?
 • #25
  hatkey
  Level 16  
  zasilany jest na 230v Każda dioda ma osobny radiator.
 • #26
  arkadiustr
  Level 15  
  Więc wszystkie cztery diody masz takie same, praktycznie możesz zamienić tą spaloną inną dowolną diodą, musi ona jedynie mieć prąd maksymalny nie mniejszy niż twoja uszkodzona dioda. Pamiętaj również o odpowiedniej polaryzacji. Powodzenia. Aha- sprawdź pozostałe czy nie są uszkodzone- wygląd o niczym nie świadczy...
 • #27
  hatkey
  Level 16  
  A wiec mam jeszcze jedno pytanie
  W tym schemacie te 4 diody oznaczone są symbolem "S"
  Pewnie chodzi o ten układ diod. Jest podpisany jako
  Prostownik BESTER BZA-24/25. Dokumentacja DTR.
  Może ktoś wie jakie konkretne diody zostały tu zastosowane albo jakieś zamienniki?
 • #28
  kierbedz4
  Level 36  
  W tej tabeli to jest numer katalogowy części zamiennej jaką stanowi ten cały zespół diod który możesz zamówić u producenta.Obok znajduje się kod podobnego zespołu prostowniczego w wykonaniu tropikalnym.Te prostowniki były exportowane do wielu krajów świata.Jak zamiast tego zespołu zamontujesz na dużym radiatorze mostek prostowniczy 50amperowy to też dziury w niebie nie będzie.Należy w trakcie exploatacji prostownika po naładowaniu akumulatorów przed odpalaniem fury koniecznie odłączyć prostownik od naładowanych akumulatorów aby nie nastąpiło uszkodzenie mostka diodowego.W moich postach napisałem : na dodatniej żabie przewodu wychodzącego z prostownika zalecam zamontowanie bezpiecznika typu S o określonych parametrach.Ma to na celu zabezpieczenie mostka prostowniczego przed uszkodzeniem w przypadku odwrotnego podłączenia prostownika pod klemy akumulatora oraz bezpiecznik natychmiast odłączy prostownik od akumulatora przy próbie odpalenia fury z podpiętym prostownikiem pod zaciski akumulatora zapobiegając przeciążeniu mostka prostowniczego.W jednym z postów zamieściłem telefon do producenta tzn firmy BESTER jeżeli będzie potrzebny zamieszczę ponownie w celu zapytania o symbol diod zabudowanych w mostku.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Telefon do firmy BESTER 074 646 11 00 producenta spawarek i prostowników.
 • #29
  krzychob44
  Level 2  
  jedna rzecz mi nie pasuje, prostownik był tworzony pod 220V, teraz w gniazdu miewam ~236V i tak myślę że to się przecież przekłada na napięcia wyjściowe (większe).
  Tak przypadkowo zmierzyłem napięcie przy podłączonym prostowniku do aku, po 2h ładowania (bza-24/10) na najmniejszym prądzie, wynosiło 16V! więc sporo za dużo, jak początkowo (sam aku) miał ~12,5V. zastanawiam się czy jest inny sposób na 'przystosowanie' do pracy przy wyższym napięciu, poza przewinięciem trafa? (podłączenie stabilizatora na 220V nie jest zbyt eleganckim rozwiązaniem... )