Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowanie Simatic S5 i S7

Spiderek 29 Sep 2007 21:47 8095 13
SterControl
  • #1
    Spiderek
    Level 12  
    Mam wątpliwości co do połączenia się ze sterownikiem S5 i S7 poprzez port RS232. Jak wiadomo nowe laptopiki nie posiadają tego portu a tu niestety jest on niezbędny do S5 i do programowania S7 poprzez PC ADAPTER. Chciałem zasiągnąć porady co do tego czy pójdzie to poprzez kartę PCMCIA która wyposażona jest w taki port.
  • SterControl
  • #2
    Marcin13736
    Level 15  
    Z tego co mi wiadomo RS232 na PCMPCIA posiada wszystkie sygnały jak typowy port. Warto spróbować. Co prawda do sterowników S7 w pracy stosuje PCMPCIA SIemensa i przejście na MPI.
  • SterControl
  • #3
    krzychol66
    Level 24  
    Przez PCMCIA powinno pójść (aczkolwiek nie próbowałem).
    Problemem raczej nie do przejścia jest połączenie się przez adaptery RS-232 na USB do starych sterowników typu Siemens S5, Mitsubishi Melsec-A itd, których software był oryginalnie pisany pod czysty DOS, a hardware przewidywało podłączenie następnego adaptera (rs232/TTY, rs232/rs485 itd). Takie kombinacje na pewno nie działają i szkoda sobie psuć nerwy.
  • #4
    *paweł*

    Automation specialist
    Witam.Ja np nieprobowałem jeszcze z s7 ale PCMCIA na rs232 przy s5 działa bardzo dobrze.Uzywam karty Silicom Etherserial i s5/s7 for windows.Niestety probowałem 2 adaptery USB/COM i nieudało mi sie połączyc ze sterownikiem,więc od razu zainwestuj w tą karte bo szkoda kasy na adaptery.
    Pozdrawiam
  • #5
    Radzich
    Level 13  
    Karty PCMI działają dobrze, aczkowiek słyszałem o słabszych modelach ,które miały problemy to pewnie najtańsza chińszczyzna. Używałem raz kabelka na USB orginalny Siemensa do s5 też działał. Proponuje jednak zakup PCMI tyle że dobrej jakośći przyda się nie tylko do siemensa.

    Odnośnie RS232-mam laptopa 0.5 roku i ma port rs większość producentów oferuje teraz wersje z tym portem.
  • #6
    andy1955
    Automation specialist
    Muszę zaprzeczyć stwierdzeniu że:
    Quote:
    Problemem raczej nie do przejścia jest połączenie się przez adaptery RS-232 na USB do starych sterowników typu Siemens S5, Mitsubishi Melsec-A itd,

    Używam adapteru USB-RS232 firmy ST LAB http://www.st-lab.com/products.asp
    oraz aktywnego adaptera TTY firmy www.horter.de
    Przed napisaniem tej odpowiedzi zestawiłem jeszcze raz to połączenie z S5-90U .Bez problemu mogę wysyłać i odbierać pliki z PLC.
    Firma Horter sprzedaje też przetestowane USB-RS232 adaptery.
    Ważny jest zastosowany chip w takim adapterze.
    Firma Horter pisze .że niektóre procesory mają problemy z utworzeniem prawdziwego złącza RS232:
    Quote:
    - Spezieller Chipsatz der mit der SIMATIC-S5 und S7-Software
    funktioniert. (Andere Umsetzer, z.B. mit Profinic-Chipsatz, haben
    Schwierigkeiten mit STEP5)

    (Chodzi tu prawdopodobnie o procesor "Prolific" a nie o "Profinic-Chipsatz" )
  • #7
    krzychol66
    Level 24  
    Andy, przepraszam ale stwierdzenie któremu zaprzeczasz nadal obowiązuje.
    Udało Ci się zaprzeczyć temu, że połączenie przez USB do sterownika S5 nigdy na pewno nie będzie działać. Bo Tobie działa. Ale:
    Około roku 2002 byliśmy postawieni przed koniecznością zakupu kilkunastu notebooków dla programistów w pracowni. Można było wybrać notebooki z niższej półki bez portu szeregowego, za to z konwerterem RS232-USB oraz notebooki z "wyższej półki", prawie 2 razy droższe, z portem szeregowym. Przetestowaliśmy kilka notebooków i kilka konwerterów.
    Zestawialiśmy m. in. komunikację z S5 115U, CPU414 i 415, za pośrednictwem oryginalnych kabli i konwerterów Siemensa oraz konwertera RS232-USB. Nie udało nam się tą drogą uzyskać połączenia. Podczas gdy przy tych samych kablach, programach i procesorach połączenie przez wbudowany port RS232 nawiązywaliśmy bez problemu. Stanęło na tym, że kupujemy notebooki z portem wbudowanym i problemy komunikacyjne nie stanowią dla nas problemu.
    Powtórkę z rozrywki przeżyłem w ubiegłym roku przy okazji uruchamiania linii technologicznej w fabryce w Uzbekistanie. Uzbecy uparli się, że sami kupią notebooki, na których my zainstalujemy im oprogramowanie narzędziowe i zostawimy gotowy software. Mieliśmy im tylko dostarczyć specyfikację, co te notebooki miały zawierać.
    Napisałem im, że jest to mniej więcej wszystko jedno, co będzie w tym notebooku, bo wszystkie współczesne będą się nadawać. Z jednym wyjątkiem - potrzebne porty, łącznie z szeregowym, mają być wbudowane, a nie dołączane jako adaptery np. przez USB. (życzyłem sobie jeszcze wbudowanej stacji dyskietek, żeby sobie mogli czystego DOS-a odpalić, ale to nie ma znaczenia dla sprawy.) Uzbecy - jako oporni ludzie - posłuchali, przyjęli do wiadomości i kupili swoje. To znaczy Acer-y, które miały tylko porty USB. Do tego adaptery USB-RS232.
    Skutki były następujące:
    komunikacja z Melsec-Q (przez USB) - bez problemu
    komunikacja z falownikami Indramat (USB=> RS232) bez problemu
    komunikacja z Melsec-A, na którym mieli zrobione pół fabryki (USB=> RS232=>RS485 przez oryginalny kabel Mitsubishi z wbudowanym konwerterem) nie ruszyła mimo miesiąc trwających prób.
  • #8
    andy1955
    Automation specialist
    Krzychol66, napisałem,że zależy to przede wszystkim od chipu , użytego w adapterze USB-RS232.
    Konfigurację "USB=> RS232=>RS485 przez oryginalny kabel Mitsubishi" muszę jeszcze przetestować (prawdopodobnie w sobotę).
  • #9
    *paweł*

    Automation specialist
    No niewiem jak Wy ale ja probowalem swego czasu na na Mitsubishi.Kabel mam wlasnej roboty i najzabawniejsze ze polacze sie z nim bez problemu na starym stacjonarnym,ale na zadnym konwerterze niedziala.Te programy sa stare i mysle ze musza miec fizyczny com z przerwaniem,Pozdrawiam
  • #10
    bhtom
    Level 38  
    Witam.

    Najlepszym sposobem na połączenie ze sterownikiem S7 jest karta CP5512 pod pcimcię. Nie musimy wtedy się martwić czy mamy RS'a czy nie. Posiada ona również funkcję diagnostyczną do testowania sieci np MPI.
    Jest jeszcze jeden sposób, wygodniejszy, a mianowicie firma IBH soft produkuje specjalne konwertery z protokołu sterownika na eternet. Dokupujemy do tego router z wi-fi i już możemy się łączyć ze sterownikami bezprzewodowo, pod warunkiem, że w laptopie mamy kartę wi-fi. Jedyną wadą tych interfejsów jest to że w przeciwieństwie do CP5512, nie posiadają funkcji diagnostycznej.

    Pozdrawiam.
  • #11
    Spiderek
    Level 12  
    Witam ponownie.

    Zakupiłem kartę PCMCIA Argosy z portem rs232 i dziś próbowałem się połączyć ze sterownikiem S5 100U cpu102, raz udało mi się połączyć online, ale niestety coś póżnie się zrypało i cały czas gdy próbuję przełączyć na pracę ONLINE w programie STEP5 wyskakuje konunikat
    "no exiest no 0334' i nie wiem co to za błąd.
    Czy ktoś mógłby mi poradzić coś w tej sprawie i jak ustawić STEP5 aby chodził cool.
    A i jeszce jedno pytanko gdy uruchamiam STEP'a 5 za każdym razem wczytuje się z oststnio załadowanym projektem, a po zainstalowaniu uruchamiał sie z otwartym projektem z katalogu exemple.
  • #12
    Witoldinho
    Level 14  
    można odpalić program na Virtual PC skonfigurować virtualny COM usb jako fizyczny com 1 maszyny wirtulanej,metoda sprawdza się do wielu programów dosowych, starych programów windowsowych odwołujących się do BIOS
  • #14
    Robson_7777
    Level 12  
    Witam

    Bardzo fajnym rozwiązaniem są urządzenia IBH Link S5++ (ewentualnie IBH S5 USB) a do S7 IBH Link S7++. Wystarczy posiadać w komputerze kartę sieciową aby użyć IBH Link.

    Pozdrawiam