Andy, przepraszam ale stwierdzenie któremu zaprzeczasz nadal obowiązuje.
Udało Ci się zaprzeczyć temu, że połączenie przez USB do sterownika S5 nigdy na pewno nie będzie działać. Bo Tobie działa. Ale:
Około roku 2002 byliśmy postawieni przed koniecznością zakupu kilkunastu notebooków dla programistów w pracowni. Można było wybrać notebooki z niższej półki bez portu szeregowego, za to z konwerterem RS232-USB oraz notebooki z "wyższej półki", prawie 2 razy droższe, z portem szeregowym. Przetestowaliśmy kilka notebooków i kilka konwerterów.
Zestawialiśmy m. in. komunikację z S5 115U, CPU414 i 415, za pośrednictwem oryginalnych kabli i konwerterów Siemensa oraz konwertera RS232-USB. Nie udało nam się tą drogą uzyskać połączenia. Podczas gdy przy tych samych kablach, programach i procesorach połączenie przez wbudowany port RS232 nawiązywaliśmy bez problemu. Stanęło na tym, że kupujemy notebooki z portem wbudowanym i problemy komunikacyjne nie stanowią dla nas problemu.
Powtórkę z rozrywki przeżyłem w ubiegłym roku przy okazji uruchamiania linii technologicznej w fabryce w Uzbekistanie. Uzbecy uparli się, że sami kupią notebooki, na których my zainstalujemy im oprogramowanie narzędziowe i zostawimy gotowy software. Mieliśmy im tylko dostarczyć specyfikację, co te notebooki miały zawierać.
Napisałem im, że jest to mniej więcej wszystko jedno, co będzie w tym notebooku, bo wszystkie współczesne będą się nadawać. Z jednym wyjątkiem - potrzebne porty, łącznie z szeregowym, mają być wbudowane, a nie dołączane jako adaptery np. przez USB. (życzyłem sobie jeszcze wbudowanej stacji dyskietek, żeby sobie mogli czystego DOS-a odpalić, ale to nie ma znaczenia dla sprawy.) Uzbecy - jako oporni ludzie - posłuchali, przyjęli do wiadomości i kupili swoje. To znaczy Acer-y, które miały tylko porty USB. Do tego adaptery USB-RS232.
Skutki były następujące:
komunikacja z Melsec-Q (przez USB) - bez problemu
komunikacja z falownikami Indramat (USB=> RS232) bez problemu
komunikacja z Melsec-A, na którym mieli zrobione pół fabryki (USB=> RS232=>RS485 przez oryginalny kabel Mitsubishi z wbudowanym konwerterem) nie ruszyła mimo miesiąc trwających prób.