Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell P790 (Nokia 447za+) ustawienia jakości obrazu(rozmycie)

gsm_virus 30 Wrz 2007 00:18 1925 5
  • #1 30 Wrz 2007 00:18
    gsm_virus
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Mam problem z ustawieniem parametrów ostrości wyświetlania (chodzi mi o wyrazistość obrazu).
    Nazwa monitora Dell P790
    ID monitora DEL62F5
    Model DELL P790
    Typ monitora 17" CRT
    Monitor kupiłem jako defektujący, po prostu sam się wyłączał po 1 lub 2 godz. pracy, mimo iż zielona dioda w monitorze dalej świeciła ciągłym światłem i widać było że żarzenie z tyłu tuby kineskopu jak było tak jest. Jakość obrazu była bardzo dobra.
    Po przeczytaniu kilkunastu porad na forum elektrody, znalazłem info dotyczące innych monitorów z podobnymi objawami, i zastosowałem po prostu poprawienie starych lutów na całej płycie, i widocznie był gdzieś tzw. zimny lut, bo monitor zaczął normalnie pracować i przestał się samoczynnie wyłączać (test ciągłej pracy przez 48 godzin).
    Jednak w ramach w/w pseudo-naprawy również oczyszczałem całe wnętrze z kurzu, wymiatając je po prostu pędzelkiem i wydmuchując, no i po prostu niebacznie przestawiłem pierścienie regulujące obraz, jednak były tam znaczenie farbą, do których to z powrotem ustawiłem w/w pierścienie. Zdjęcie poniżej.
    Gdy ustawiam wg. białych znaczeń jakość obrazu jest fatalna (wszystko rozjechane).
    Gdy ustawiam do żółtych obraz jest wtedy najlepszy.
    To co na zdjęciu zaznaczyłem w niebieskim kółku w ogóle nie było naruszane.
    Próbowałem już różnie ustawiać te pierścienie , ale tylko na tzw. żółtym znaczniku jest najlepiej.

Mimo to że powróciłem do tzw. ustawień z fabryki, jakość obrazu jest kiepska, w szczególności na środku.
    Po prostu na brzegach ekranu około 2-3 cm od krawędzi po całym obwodzie jest nawet dobrze, ale sam środek wygląda rozmyty, w szczególności widać to na tle czcionki tekstu.
    Oczywiście załączam foty ekranu.
    Przy teście "vertical lines"
    Poniżej test "horizontal lines"
    A poniżej wyświetlanie takstu

Chciałem ten post umieścić w dziale "monitory" , ale ponieważ nie posiadam fachowej wiedzy (co widać po treści mego posta) umieściłem go tu , w poczatkujący serwisanci.
    Zapoznałem się już z "serwisówką" do tego modelu (od Nokia 447za+) , ale nie potrafię w niej odnależć wskazówek bo mój j.angielski jest raczej na nisko podstawowym poziomie.
    Sądzę że tutaj trafię na życzliwego fachowca, który mi podpowie jak, lub co jeszcze można doregulować.
    PS. Do sprawdzania obrazu używam programiku z Everesta (Monitor Diagnosics).

0 5
  • Pomocny post
    #2 30 Wrz 2007 14:22
    mgiers
    Poziom 14  

Poruszenie tych pierścieni to najgorsza rzecz jaka mogła Cię spotkać :)
    Dobrze zrobiłeś ustawiając w/g.żółtej linii, biała farba posłużyła tylko do zabezpieczenia przez rozjechaniem pierścieni.Musisz nadal próbować ustawić je.Ustawiaj nie tylko pojedyńcze pierścienie, ale spróbuj delikatnie ustawić całość, zwróć dokładnie uwagę na farbę na szyjce kineskopu, sprawdź czy nie masz luzów umożliwiających przesuwanie pierścieni wzdłuż szyjki kineskopu, może trzeba w tym kierunku je ustawić. Wszelkie ustawienia rób oczywiście na jakimś obrazie kontrolnym
    Myśle że idealne ustawienie będzie trudne do osiągnięcia, jednak życzę powodzenia

0
  • #3 30 Wrz 2007 20:23
    ogryz

Witam!
    Przede wszystkim ściągnij jakiś konkretny program z obrazami kontrolnymi do kalibracji monitorów (np. Nokia Monitor Test). Następnie:
    1) Ustaw pierścienie w.g. żółtego znacznika
    2) Włącz test kraty i delikatnie regulując pierścieniami, sprawdź które odpowiadają za zbieżność kolorów (białe linie będą się rozszczepiały na składowe RGB). Reguluj tymi pierścieniami, do uzyskania najlepszego obrazu.
    3) Włącz czerwony ekran i regulując pozostałymi pierścieniami usuń kolorowe plamy, jeśli takowe występują na ekranie. To jest regulacja czystości kolorów. Możesz też sprawdzić, czy na pozostałych kolorach nie ma przebarwień, ale generalnie robi się to na czerwonym.

Wszelkich regulacji pierścieniami dokonuj bardzo ostrożnie - łatwo je ukruszyć (sprawdź, czy już do tego nie doszło). O ile cały zespół pierścieni nie został przesunięty/obrócony (w co wątpię, gdyż jest dość solidnie zamocowany śrubą), to przy odrobinie wprawy i cierpliwości powinieneś uzyskać całkiem przyzwoity obraz.

Pozdrawiam.

P.S. Opisz dokładniej to rozmazanie na środku ekranu, bo na zdjęciach niewiele widać.

P.S.2 Odradzam ruszanie całego zespołu pierścieni - to jest ostateczność.

0
  • #4 30 Wrz 2007 23:22
    gsm_virus

Więc pragnę poinformować że w/w pierścienie nie wyglądają na ukruszone , żadnych odprysków , przesuwają się w miarę płynnie bez żadnych zgrzytów czy zacięć.
    Co do zbieżności RGB to wydaje mi się że jest dobrze ustawiona, ponieważ białe jest białe i nie ma wystających konturów np. czerwonych czy niebieskich.
    Co do poruszenia całego zespołu pierścieni , to nie było takiej możliwości gdyż są na prawdę mocno przykręcone do tej szyjki kineskopu.

Cytat:
    Opisz dokładniej to rozmazanie na środku ekranu, bo na zdjęciach niewiele widać

Więc sprawa wygląda tak , jak jest wyświetlany obraz kontrolny tzw. Vertical lines Pionowe pasy na całym ekranie , to wyglądają na ładne i wyraźne tylko ta część pasów na samym środku monitora a ich ostrość (wyraźność) zmniejsza się (tak jak by się zlewały ze sobą) wraz z oddalaniem się od środka.
    Natomiast gdy jest kontrolny Horizontal lines Poziome pasy to wyraźne i ostre są tylko krótkie 2 - 3 cm. odcinki na lewej i prawej stronie, czyli boki są dobre a wielki środek jest mdły i szarawy a nie ładnie czarny.
    I jeżeli np. jest wyświetlany tekst na białym tle to nie wyraźny (nie ostry i bladszy) jest właśnie na środku ekranu , tak jak przy poziomych paskach.

Mam już i testuje obraz za pomocą Nokia Ntest, i znalazłem w pomocy tegoż programu taki tekst:
    Cytat:
    Uwaga: Błąd zbieżności pionowej uwidacznia się w poziomych liniach lub krawędziach i vice versa.

I to chyba wskazuje na tą usterkę w moim monitorku, tylko nie mogę dojść gdzie to się ustawia, jeżeli w ogóle się uda.

0
  • Pomocny post
    #5 01 Paź 2007 00:18
    ogryz

Z opisu nie wygląda mi to na zbieżność. Spróbuj regulacji FOCUSem na trafopowielaczu (możliwe, że będą dwa takie potencjometry)..

1
  • #6 01 Paź 2007 01:18
    gsm_virus

ogryz napisał:
    Z opisu nie wygląda mi to na zbieżność. Spróbuj regulacji FOCUSem na trafopowielaczu (możliwe, że będą dwa takie potencjometry)..

Tak , ma dwie regulacje focus V (pion) i H (poziom). Ponizej jeszcze było G2, ale wolałem nie kręcić :D
    Widocznie podczas oczyszczania musiałem też je naruszyć.
    Informuje że wyregulowanie fokusa wyraźnie poprawiło obraz, jeszcze tylko drobna korekta pierścieni i jest OK :!:

W sumie te Trinitrony to fajna rzecz, tylko trzeba się przyzwyczaić do tych dwóch mikro pręcików podtrzymujących maskownicę.
    Posta zamykam i dziękuję.

0