Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kondensatory elektrolityczne

Daab 30 Sep 2007 00:47 1883 2
 • #1
  Daab
  Level 12  
  Witam! JEstem początkującym "elektronikiem" i chciałem sobie zrobić zasilacz na 5V. Patrząc na inne schematy zauważyłem że stosuje się w nich kondensatory elektrolityczne i zastanawia mnie dlaczego akurat ten rodzaj. Wiem że ma on określoną biegunowość, nadaje się do prądu stałego i wolnozmiennego itd itp. , ale nie doszedłem do informacji o które pytam. Może coś przeoczyłem (w końcu późno jest...) więc proszę o najprostszą odpowiedź :) z góry dziękuje i pozdrawiam
 • #2
  jony
  Electronics specialist
  Sprawa jest prosta. Kondensatory te pozwalają na produkcje kondensatorów o małych rozmiarach, przy zachowaniu dużej pojemności.
  Czyli taki kondensator foliowy o pojemności 100uF zajmował by znacznie więcej miejsca niż elektrolityczny
 • #3
  adams987
  Level 35  
  kondensatory elektrolityczne mają swoje wady i zalety (bo inaczej już by ich nie było) jak napisał kolega przy małych rozmiarach można uzyskać duże pojemności nie osiągalne dla innych typów kondensatorów , ale kosztem niskiego napięcia pracy przy niewielkich rozmiarach. Wyższe napięcie= większy rozmiar. Cechuje je biegunowość i niestety duże straty. Ale i tak przy względnie nie wielkim rozmiarze mają sporą pojemność w porównaniu z innymi. Jedynie drogie kondensatory TANTALOWE są w stanie z nimi powalczyć , lecz ze względu na cenę nie są stosowane zbyt często chyba, że w grę wchodzi upłunwość . W zasilaczu stosuje sie je jako "magazyn energi" i tu doskonale spełniają swą rolę, ponieważ przy stosunkowo dużej pojemności i nie ogromnym rozmiarze oraz napięciu (5-30V) kondensatory elektrolityczne są najbardziej ekonomiczne.