Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt silnika bezszczotkowego w Matlabie

bombelzibi 30 Sep 2007 02:05 2405 1
Testo
    bombelzibi
    Level 10  
    Potrzebuje pomocy, mam do zrobienia projekt w matlabie:
    Dynamika wibratora o jednym stopniu swobody zasilany za pomoca silnika bezszczotkowego pradu stalego. Potrzebuje rownan do tego (najlepiej juz gotowe do Matlaba) a nie mam pojecia jak one moga wygladac. Prosze o pomoc.
  • Testo
    ma3-4ysz
    Level 24  
    Tak ogólnie to chyba chodzi o silnik SRM, reluktancyjny czy jak go zwał tak go zwał.
    Powiem tak, kiedyś też miałem na projekt w matlabie zrobić symulację reluktancyjnego jako coś extra, ale nie spełniło to wymagań prowadzącego.

Przynajmniej zacząłem szukać materiałów, i tak:

"Analiza własności dynamicznych silników reluktancyjnych przełaczalnych w systemie MATLAB/Simulink", Prokop Jan, Bogusz Piotr,
    PRZEGLĄD ELEKTROTECHNICZNY, WYDAWNICTWO SIGMA NOT, 2000 artykuł, który przedstawia sposoby sterowania silnika SRM, są w nim podane równania na których opierali się autorzy - te kręcone pochodne i macierze współczynników i równania z nich poskładane.

"Metoda modelowania silników reluktancyjnych przełączalnych jako układów o cyklicznie przełączanych uzwojeniach" dr inż. Jan Prokop Przegląd Elektrotechniczny
    Numer:04/2005
    podobny artykuł

i jeszcze coś cego nie przeglądałęm
    "Kompleksowe modelowanie silników reluktancyjnych przełaczalnych w systemie Matlab", Prokop Jan, PRACE NAUKOWE INSTYTUTU MASZYN, NAPĘDÓW i POMIARÓW ELEKTRYCZNYCH POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ, OFICYNA WYDAWNICZA POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ, 2000

No ale jak już to są same równania dobre do wstępu teoretycznego w projekcie (wtedy to coś może z tego kumałem ale teraz to nie za bardzo). A jak to wpisać do Matlaba - kto to wie.

Potem znalazłem jakąś instrukcję do ćwiczenia na laborkach AGH, która polegała na pomiarach silnika i porównaniu wyników z symulacją w Matlabie. Autora programu do symulacji dr hab. inż. Zygfryd Głowacz
    http://www.kme.agh.edu.pl/index.php?id=1-B-a poprosiłem grzecznie i przysłał mi pliki do Matlaba (fajnie było być studentem :) ). To jedyne wsady do Matlaba jakie na ten temat znalazłem. Tylko o ile pamiętam tam sterowanie silnika odbywało się w funkcji kąta obrotu, a lepszym jest w funkcji kąta obrotu i prądu w danym paśmie. Takie bardziej złożone pozwala szybciej wygaszać prąd w odpowiednich uzwojeniach i tym samym eliminować niepotrzebne momenty hamujące wirnik. Potem zacząłem w tym motać i masakra zaczęła się dziać ....
    Oryginały jakie dostałem w załączniku (6 plików do matlaba oraz instrukcja do ćwiczenia w pdfie). Może się przyda. Pozdrawiam