Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak robicie obudowy wzmacniaczy?

wrath 01 Gru 2003 19:15 10659 63
    wojtolini
    Poziom 11  
    Jestem obecnie na robieniu obudowy do wzmacha 2 x 180W lub 4x 60W Quadrofonic :D . Stosuje do niego obudowe od AT desktop kupilem za 10zł na Allegro +zasilacz gratis. Na obudowe- góra i boki kłade okleine czarna (7,50 zł MB w castoramie), przód robie z plexi (łatwe do obróbki dremelem) i na to okleina imitacja blachy ryflowanej. Jak skoncze dam zdjecia!! :] Mysle jescze nad szybka w górnej czesci i podswietleniu hehehe :D
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    co powiecie na mala galerie??

prosze zmniejszyć rozmiary - nie dość, że obciąża serwer to i kosztuje 1 pkt

3molo

Widać odezwy nic nie dają. Zmniejszam
    CK
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Ash Ketchum
    Poziom 27  
    Ja robię z aluminium idealnie wyszlifowanego. Kolor metalu na moje oko idealnie komponuje się z niebieskimi diodami (moim zdaniem). Poza tym prawdziwy metal to nie srebrne lakiery na plastik. Taka obudowa jest super. Metal nie jest wyszlifowany na lusterko lecz ma układ smug w 1 stronę pionowo lub poziomo jak w najlepszym sprzęcie. Do tego wskażniki wychyłowe. Gałki też metalowe toczone.
    sidewinder3
    Poziom 15  
    Kiedyś z kumplem zintergowaliśmy stare radio (takie z okiem) ze wzmacniaczem lampowym jego pomysłu. Nawet nieźle wyglądało :) Osobiście preferuję szlifowane aluminium, ale zastanawiałem sie nad panelem czołowym np. z marmuru albo szkła ...
    chaka
    Ja polecam aluminium... piaskowane. Bardzo ladnie sie mieni i z piaskowaniem jest 30 sekund roboty a w dodatku piasek wejdzie w kazda szpake. ne ot co papier sicerny:)) NIestety takie alu latwo sie rysuje i badzo sie packa. Moze mialem za drobny piasek?
    hacker
    Poziom 26  
    Tylko gdzie mozna dostac takie blachy aluminiowe :?::?::?:
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    hacker
    Poziom 26  
    A gdzie mozna dostac plexe (czy jak to sie pisze :P)....plexi....nie wiem ale chyba domyslacie sie o co chodzi :D W jakich sklepach sie za tym rozgladac :?:
    chaka
    blache aluminiowa ja biore z piwnicy bo tam jest tego w... straaasznie duzo:)) mam ja ze straych sprzetow. Mysle ze jest do kupienia w sklepach metalowych a jak nie to moze w skupie metali..
    Tremolo
    Poziom 43  
    fachowo jest to polimetakrylan metylu - plexiglas - kupisz także w firmach, które tną litery do reklam, afiszów itp. może Ci też potną wg wymiarów albo zrobią jakies ozdobniki wg zyczenia
    wovo
    Poziom 11  
    Ja osoboście wolę naturalność i dlatego tez poza technicznymi aspektami jak brak preampa czy zminimalizowanie ilości elementów do minimum uwielbiam taki typ obudowy. Otórz, przedni panel jest z płyty aluminiowej odpowiednio grubej, siedza w nim 2 pokrętła jedno mneijsze drógie większe odpowiednio większe do tegulacji głośności a mniejsze do zmiany wejść. Pokrętła jak i front są wykonane z aluminium jednak front matuj papierem ściernym do metalu natomiast pokrętał poseruje na lusterko. Pokrętło głośności ma 3 cm wysokości i 7 cm średnicy więc pięknie się prezentuje (NAD rules :D ) a reszta obudowy jest wykanana ze sklejki 10 mm. Sklejona, zaszpachlowana , wyszlifowana polakierowana, jeszcze raz szlifowana i lakier matowy na koniec. Mowię Wam, cód miód i tranzystorki 8) A jeśli chodzi o dziórki wentylacyjne to robię je od spodu tlyko przy radiatorach które to sa robione z aluminiowych płaskowników i sa potężne więc niema co się martwić o jakieś mega temperatury w średku a poza tym tranzystor przy ok 80st.C dopiero zaczyna "grać" a wcześniej wg. mnie pierdzi. Więc powodzenia i pozdrawiam :)
    punisher999
    Poziom 16  
    Ja, co prawda dopiero wzmaka buduje :). Ale obudowę zrobię tak:
    Wezmę sklejkę lub cieniutka płytę wiórową, wytnę z niej spód i panel przedni. Górę, boki i kawałek tyłu będzie z blachy aluminiowej, również wyciętej i pogiętej odpowiednio. Z tyłu będzie wystawał radiator i zabierał większość powierzchni tylniego panelu, tam gdzie nie będzie radiator będą wyjścia. Front zrobię wiercąc otwory na potencjometry. Obok potencjometrów wyżłobię skale i wyżłobieniach machnę białą farbą lub srebrnym markerem do CD. Jakieś gumeczki na podstawę. Wentylacja okrągła bo łatwiej :). To tyle.

P.S. Denerwuje mnie ten skrypt :P

Popraw ortografię

Poprawiłem. :P Jestem nie reformowalny i mam na to papiery. Dobra schowam jezyk bo mi wyschnie :)
    micho a
    Poziom 35  
    ja sprawę obudów olewam ale jak miałbym sie postarać to chyba najprędzej kupiłbym obudowe od komputera za 10-20 zł i zmienił przód na panel ale ponieważ przeciętna obudowa od kompa jest duża to rozwiązanie jest do wzmaków 100 i więcej wat ale pozatym to robie albo w drewnie (cienka płyta -panel gruba-reszta ) albo korzystam z pudeł po innych rozwalonych wzmakach

a plexi fajne ale drogie pozatym widać srodek trzeba by wszystko w środku porządnie wykonać więc to nie dla mnie 8) :D
    chaka
    micho a napisał:
    ja sprawę obudów olewam ale jak miałbym się postarać to chyba najprędzej kupiłbym obudowe od komputera za 10-20 zł i zmienił przód na panel ale ponieważ przeciętna obudowa od kompa jest duża to rozwiązanie jest do wzmaków 100 i więcej wat ale pozatym to robie albo w drewnie (cienka płyta -panel gruba-reszta ) albo korzystam z pudeł po innych rozwalonych wzmakach

a plexi fajne ale drogie pozatym widać srodek trzeba by wszystko w środku porządnie wykonać więc to nie dla mnie 8) :D

Wiesz, ja jakos nie wyobrazam sobie takiego wzmaka w obudowie po pececie. Jest gigantyczna, wymaga masy przerobek i jest za delikatna jak na mase odpowiadajacego jej wielkoscia wzmaka...
    Łośioo(ó)
    Poziom 15  
    Ja bym zaproponował efektownie i estetycznie.......!!!!!!

Najlepiej cała obudowa z plexiglasu i podświetlana niebieskimi neonami.

Następnie płyta czołowa z alu najlepiej indygowanego bo najładniejsze

chociarz drogie (ale nie wiem ile wynosi cena za usługe).

Następnie guziki podświetlane diodami niebieskimi i jakieś inne bajery .

Lecz żeby uzyskać ładny efekt tego pomysłu musi być estetycznie wykonana elektronika czyli ładne kable itp wszystko na swoim miejscu.

To jest mój obraz......................... który kiedys wykonam (finanse) :D
    Nemo
    Poziom 31  
    Do wszystkich chcących wykorzystać pleksę, albo inne tworzywo. Zastanówcie się dobrze :!: Wzmacniacze podczas swojej pracy wytwarzają ciepło - wprost proporcjonalne do ich mocy wyjściowej. Pleksa może nie być odpowiednim materiałem dla rozgrzanego wzmacniacza. Poza tym obudowa metalowa ma tę zaletę, że ona sama będzie po części radiatorem. Pleksa, czy sklejka ciepła nie przewodzi. Jeśli już obudowa nie z metalu, to ze sklejki... ale to ostateczność :!:
    Pozdrawiam.
    micho a
    Poziom 35  
    :arrow: chaka no czy za słaba to bym sie kłocił :? po dobrych przeróbkach nieżle potrafi wytrzymać ja jestem słabym majsterkowiczem nie mam zbytnio narzędzi i nie lubie obrabiać blachy dlatego robie z drewna no ale jak zrobie wzmaka 350wat (co pewnie za rok 2 nastąpi :D )
    w drewnianej obudowie z wiórówki 20mm to trzeba bedzie nieżle sie namęczyć żeby to przestawił bo bedzie 30kg ważyć a szafa jaka to nie myśle 8) wtedy tylko wzmocniona od kompa
    pleksa odpada bo droga jak pisał nemo nie przewodzi ciepła a dla mnie żaden szpan jak qmple bedą podziwiali syf z kabli montaż w pająku itd...

natomiast podświetlone guziki super sprawa zawsze sie staram chociaż tę diode super niebieską w gałke volume włożyć :D
    livekiller
    Poziom 16  
    ja jeszcze inaczej: mieszkam w Olkuszu, jakby ktoś nie wiedział tam jest coś takiego jak OFNE (Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych) lub Emalia.S.A jak kto woli i tak się składa że pracuje tam mój wujek, powiedział mi że jakbym potrzebował jakąś obudowę na coś to chętnie mi zrobią i pomalują emalia lub nawet jeśli sobie zarzycze to pokryją teflonem :lol: wiec najlepiej jakbys miał jakiegos znajomego spawacza, ślusarza, podał wymiary i takie cos bedzie najlepsze wg. mnie :) pozdrawiam
    Popak
    Moderator na urlopie...
    :arrow: livekiller
    To jak będziesz miał obudowe z teflonu to wystarczy włączyć go poczekać chwile aż się rozgrzeje i można robiś jajko sadzone :D i nie będzie przywierało. :D

Pozdrawiam :D
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    Ja kiedyś zrobiłem obudowę z kompa. Znaczy się obciołem ją bardzo. Zostało z płyty czołowej miejsce na CD-Rom (odtwarzałem w nim kompakty) w Miejsce stacji dyskietek wsadziłem pokrętło od radia (radio też było), w miejsce przycisku wyciągania dyskietki było gniazdo słuchawkowe, w miejsce diody stacji dyskietek Dioda sygnału stereo Fm, Został też przycisk POWER (wiadomo po co:), Zostało miejsce na transformator i wzmak na tda 2040 i stabilizatory do CD-Romu. Wyglądało to jak mały PC :)
    Popak
    Moderator na urlopie...
    A ja zostaje przy sklejce lubię sklejkę :-) a krawędzie wykańczam szpachlom i maluje lub oklejam. Tylko zostawiam dół przykręcany żeby wrazie czego był łatwy dostęp. Wiadomo drewno jest łatwiej obrobić niż metal. Jak będę robił następną obudowę to walne fotki. :)
    Johny_Szczecin
    Poziom 17  
    ja zazwyczaj ładuje wszystko do obudowy po jakiś radiu i scianke z gałkami przerabiam albo zaślepiam. Na początku wyglądało to obrzydliwie, ale teraz mam już małą wprawę. No chyba, że kolumna aktywna - wtedy na plecy ładuję albo do środka.
    hacker
    Poziom 26  
    A lepiej zrobic obudowe z aluminium czy z miedzi :?: miedz jest twardsza i tesz dobrze przewodzi cieplo :D...... i jaka grubosc scianki jest najlepsza cos w granicach 1-2mm :?:
    micho a
    Poziom 35  
    miedz jest dosyć droga ...
    ja po moich przejściach z budami stwierdziłem że najlepiej bude zrobić samemu pod konrektną rzecz bo czasem obróbka bedzie męcząca i nie da porządanego efektu
    ja tera robie wzmak 100wat a la eltron więc buda wielka drewniana fakt że bedzie cho..rnie ciężka (już cały zasilacz w środku iciężka krowa :D )
    ale drewno jest tanie bardzo łatwe w obróbce (na pewno łatwiejsze niż żelazo ) pozatym wiórówka rzędu 10-22 mm jest bardzo wytrzymała jak użyjecie dobrych wkrętów to nic sie nie odształci
    oczywiście 22mm wiórówka nie nadaje sie na panel przedni :lol: na przedni można dać albo cienką (około 5mm albo mniej) płytę albo kawałek blachy jeżeli panel ktoś robi z dykty to musi dać wzmocnienia bo innaczej bedzie sie bujał przy wciskaniu włączników :) ale w dykcie to można nawet paznokciem dłubać :lol: pozatym jest zwykle za darmo a jak nakleimy okleine lub pomalujemy i bedą wzmocnienia to nikt nsie nie dowie że to jest dykta i bedzie ładnie wyglądać :)
    całość przy odpowiedniej konstrukcji bedzie na prawde bardzo mocna i ładna

natomiast najgoerszą wadą wyżej wymienionego rozwiązania jest problem z odprowadzeniem ciepła :( ja w swoim wzmaku 100wat zrobie duże dziury wyrzynarką w miejscach które sie grzeją (trafo radiator itd)
    i włoże tam zaślepki z blachy takiej jak ta co robi za siateczke w kolumienkach od radyjek made in taiwan czyli przepływ powietrza prawie bez oporów nobo taki plastik jak jest w amatorze to przy moich 100wat zrobi sie mikrofalówkaa :D i druga wada to ciężar sama buda bedzie ciężka a z bebechami przy mocach powyżej 200wat to troche masakra chociaż rzecywiście bude od kompa ciężko obrobić

bajery są dla mnie nie ważne czasem walne diode super niebieską w gałce od głośności ale nic pozatym dioda sieć wskażnik vu reg głośności basu wszystko co podstawowe nic więcej nobo ja nie musze szpanować wygflądem niech to wygląda jak ochłap ale gra zaj..ście i tej dewizy się trzymam :) fakt że dla tego nie zastosuje pleksy bo w środku nie są moje wzmaki super po podłączane ale grają jak trza

no kończe miejmy nadzieje że chcącym robić bude z drewna udzieliłem pare wskazówek pozdro :D
    Vault Dweller
    Poziom 29  
    Ja tam się całkowicie przestawiłem na robienie obudów stalowych, a nie aluminiowych. Mimo trudniejszej obróbki blachy są po prostu tańsze i wytrzymalsze na np. zgięcia. Wadą jest skłonność do korozji ale to można obejść przez lakierowanie proszkowe itp. Łatwe za to jest gwintowanie otworów- gwint w blasze się "nie zerwie" jak się porządnie wykona. Do sporządzania nakryw w kształcie litery C można użyć cienkiej blachy- ok. 0,3- 0,5mm- a na panel przedni i tylny oraz chassis ok. 1,5- 2,5mm. Całość buduję na ramie z ceowników- płyta górna i dolna oraz ta rama tworzą zamkniętą skrzynkę, do której mocuję przedni i tylny panel oraz nakrywę. Poza tym u góry przydaje się wzmocnienie obudowy płaskownikiem stalowym ok. 2x20mm, mocowanym do panela (by nie było widać śrub można użyć tych samych otworów co służą do mocowania na panelu rączek- a te zawsze instaluję). Trudniejsza sprawa jest z dokładnym wymierzeniem i powierceniem otworów w panelach urządzerń do montażu w szafach typu RACK- wymiary są ustandaryzowane.
    fireboy
    Poziom 10  
    wojtolini mam pytanie gdzie kupujesz ta okleine imitujaca blache ryflowana, potrzebuje 2 kawalki o wym 40x40 cm i nie moge nigdzie dostac
    madart
    Poziom 25  
    Mały poślizg ale to nic :D .
    Moje pytanie: a co ze switchami na panelu??
    Ma ktoś może sposób na to? Dużo myślałem ale i tak kompletnie nie wiem jak by to wykonać żeby było cud-miód. Panel oczywiście alu, ewentualnie plastik. Albo może ktoś wie jak to jest robine w fabrycznych obudowach, tez bym byl wdzięczny :)

PS. Może mi ktoś podesłać zdjątko tego tak cudownie czesto wymienianego "RADMORA" ? Dziwnie sie czuje jak tyle sie o tym mowi a ja nawet nie wiem jak toto wygląda :oops: . email: madart(malpa)poprostu.net