Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak robicie obudowy wzmacniaczy?

20 Lis 2003 20:23 10641 63
  • Poziom 16  
    hejka zwiedzajacym.
    Jako antyesteta moje wzmaki robie brzydkie ( w sensie ladnie graja, ale za wyglad - 8 w skali od 1 do 5)

Mam pytanko jak robicie obudowy do wmakow, czy np macie jakies namiary na wesolych slusarzy, czy kombinujecie w domu przy uzyciu narzedzi czy wkladacie cuda elektroniki do kolumn czy tez przykrecacie wsystko do deski do krojenia warzyw?

Dlaczego pytam?
    Otóż ostatnio popelnilem wmaka na tda7294, gra pieknie (jak dla mnie) i wsadzilem go do leacej pelnowymiarowej obudowy po pc286. Niestety, nie kompouje sie z wystrojem wnetrza, a co gorsze w ubikcji podwoila sie frekwencja ( torsje).

Prosze zatem o rady i sugestie, bede wdzieczny jak jasny gwint
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 13  
    ja kupuje w lombardzie jakiś stary uszkodzony sprzęt np. diory czy unitry,potem czyszcze go z wnętrzności a także z plastykowych elementów typu szybka z pleksy itp,także pozostaje tylko aluminiowa częsć poskręcana itd. Nastepnie projektuje płyte czołową o rozmiarach przedniego panelu starej obudowy,projekt wykonuje w corelu.
    Płyta najczęściej z aluminium oksydowanego z czarnymi napisami zostaje wykonana przez zakład grawerski z dokładnoscią 0,1 mm na ploterze według mojego rysunku
    koszt to 100 zł za płyte do dużej wieży (diora 440x88 mm)+ok 50 zł za obudowe w lombardzie także myśle ze 150 zł za profesjonalna obudowe wykonaną według mojego życzenia to niewielka cena
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 27  
    ja bym ci proponowal albo gotowe obudowy plastikowe mozna kupic w elektronicznych albo samemu coś z plexi zrobic:)
  • Poziom 31  
    Wizyta u znajomego - i mam trochę pociętej na gilotynie blachy (zwykle 1,5 lub 2,5 mm grubości - innej nie mają). Potem wizyta u drugiego - ten ma giętarkę, czasami mechaniczną, lub ręczną. Po wygięciu wracam do domu i wiertarka w garść. Robię otwory, skręcam śrubkami i jest OK. W sumie nie jest to zbyt eleganckie, ale po malowaniu na czarno ujdzie. Maluję czasami takim czarnym matem w spray'u, albo wizyta u kolejnego znajomego. Ma malowanie proszkowe, wtedy siadam, zakładam ręce i czekam na efekt. Ale jak dotąd tylko jedną tak malowałem. Reszta to spray. Moje obudowy mają jedną wadę - są ciężkie. Po zmontowaniu waży to kilka(naście) kilogramów.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Hej ja kupuje gotowe obudowy metalowe z aluminiowymi panelami(ok25zł) na giełdzie elektronicznej(wolumen)...ładuje wszystko do srodka i robie panielik bez napisów (taki hi endowy wygląd ;)....jak chcesz looknąc jak to wygląda to wejdz na www.devolt.prv.pl A no i na koniec maluje panelik na czarno, ostatnio tata pomalowal mi lakierem który nie jest widoczny dla radarów, maluje sie nim radary wojskowe ;) wiec nie złąpią mnie policjanci na radar jak bede z nim biegł .....
  • Poziom 16  
    Ja ro bie to tak: kupuję obudowę w sklepie elektronicznym, zazwyczaj jest ona cała czarna. Wiercę wszystki potrzebne dziury na gniazda, potencjometry. Kolejnym krokiem jest narysowanie jakiegoś panela na komputerze w jakimś programie graficznym, potem wydruk, laminowanie, i naklejanie na obudowę. Sprzęt wygląda jak ze sklepu :D
  • Poziom 28  
    JA robie inaczej. Kupuję dwa radiatiry o długości 30cm i wysokości np.6cm. Są to ścianki boczne mojego wzmacniacza. Następnie z kawałków płaskownika aluminowego, albo grubej blachy. wucinam pszód i tył. Z blachy aluminiowej wycinam dół i górę, poczym to ładnie sróbkami skręcam. Czasami trezba jakiś kontowniki na rogach, to zależy od rodzaju radiatorów. W przedniej i tylnej ściance wiercę tworki itd. Jeszcze nie zrobiłem żadnego efektownego wykończenia, tylko zwykła folia samoprzylepna. :D
  • Poziom 18  
    w moim posci wystąpił firma ARMEL
    zn21
  • Poziom 11  
    weś pare desek ochbluj i zespawaj :) i obudowa jak z bajki :P
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    ja biore deske (nie, nie do krojenia :) ) o docinam ja tak aby zmiescilu sie na niej wszystkie moduly. nastepnie dorabiam scianki boczne i tylna. scianki boczne obijam czarnym kocem a na gore i przod daje aluminiowa blache wygieta w ksztalcie litery L. wzmak jest bez napisow albo zlecam wujkowi wyciecie takowych na ploterze na folii samoprzylepnej
  • Poziom 12  
    Ja do swojego zastosowałem obudowe ze starego wzmaka po wypruciu wnętrzności nowa płyta czołowa i jest git. Teraz pozostaje tylko kilka otworków, coś ala pleksi, ze 4 diody i będzie ładnie świecić taki tam sobie bajer. :)
  • Poziom 29  
    Ja robię wszystko od nowa i mi racej niewiele wychodzi :P

Kupuję blachę, robię panel przedni i tylny oraz chassis na którym montuję płytki, trafa i lampy; potem rama z ceownika, do której od góry przykręcam to chassis, od dołu pokrywę dolną a z przodu i z tyłu panele. Potem łączę panel przedni i tylny od góry wygiętym płaskownikiem (sztywność konstrukcji), przykręcam go z tyłu normalnie a zprzodu śrubą służącą też do mocowania uszu do wyciągania (więc nic od zewnątrz nie widać), zakładam nakrywę w kształcie litery C.
  • Poziom 28  
    dymek napisał:
    ja bym ci proponowal albo gotowe obudowy plastikowe mozna kupic w elektronicznych albo samemu coś z plexi zrobic:)
    człowieku !!! hehe ja jak miałem plastik przy 2X200W to mi sie stopił
    njlepsze sa metalowe ze szkieletem wykonane samemu !
  • Poziom 15  
    Ja wiem, że to jest forum dla elektroników, ale uważam, że każdy, kto jest elektronikiem hobbystom ma też w sobie żyłkę konstruktora, majsterklepki, złotej rączki czy jak to tam nazwać. Elektronicy więcej wyobraźni :idea: :D. Ja moją ostatnią obudowe (uparłem się, że będzie piękna :D) wykonałem tak (właściwie to jeszcze jej nie skończyłem bo to dość długo twa):
    - panel przedni z deski 10mm buk, bejcowana na ciemny brąz i lakierowana lakierem bezbarwnym (dwa razy), z otworami na guziki, potencjometry, wyświetlacz, itp.
    - panel tylni także z deski (patrz wyżej)
    - boki i góra z jednego kawałka blachy nierdzewnej (wiem, że droga, ale napewno taniej niż 150 zł) wypolerowanej na błysk
    - dół z płyty 5mm

gałki do potencjometrów i przyciski też własnej roboty z drewna

Jeszcze nie jest skończona (jak już pisałem dosyć czasochłonna) ale jak skończę i uda mi się jakoś ją wciągnąć do PC (skaner, aparat) to napewno wyślę fotke

Powodzenia w pracy twórczej i pamiętajci
    *** kto leje z wiatrem ten idzie na łatwiznę :D :D :D ***
  • Poziom 28  
    MisiekD napisał:
    Ja wiem, że to jest forum dla elektroników, ale uważam, że każdy, kto jest elektronikiem hobbystom ma też w sobie żyłkę konstruktora, majsterklepki, złotej rączki czy jak to tam nazwać. Elektronicy więcej wyobraźni :idea: :D. Ja moją ostatnią obudowe (uparłem się, że będzie piękna :D) wykonałem tak (właściwie to jeszcze jej nie skończyłem bo to dość długo twa):
    - panel przedni z deski 10mm buk, bejcowana na ciemny brąz i lakierowana lakierem bezbarwnym (dwa razy), z otworami na guziki, potencjometry, wyświetlacz, itp.
    - panel tylni także z deski (patrz wyżej)
    - boki i góra z jednego kawałka blachy nierdzewnej (wiem, że droga, ale napewno taniej niż 150 zł) wypolerowanej na błysk
    - dół z płyty 5mm

gałki do potencjometrów i przyciski też własnej roboty z drewna

Jeszcze nie jest skończona (jak już pisałem dosyć czasochłonna) ale jak skończę i uda mi się jakoś ją wciągnąć do PC (skaner, aparat) to napewno wyślę fotke

Powodzenia w pracy twórczej i pamiętajci
    *** kto leje z wiatrem ten idzie na łatwiznę :D :D :D ***

jezeli kazdy posiada odpowiednie narzedzia bo pilnik brzeszczot to nie wszystko
    ciekawe projekt a jak wykonanie jak skonczysz zrób foto i przeslij
    pozdro
  • Poziom 27  
    DNBass napisał:
    dymek napisał:
    człowieku !!! hehe ja jak miałem plastik przy 2X200W to mi sie stopił
    njlepsze sa metalowe ze szkieletem wykonane samemu !

ja osobiscie niebardzo sie przejmuje tym skad obudowe wziac bo mam dojscie do starych obudow z radmora:) metal a wlasciwie aluminium.sa to sprzety ktorych nie da sie juz naprawic a obudowe mozna ew z trafkiem odkupic za 10-15PLN hehe.Ale kiedys faktycznie robilem z plexi ale to poczatki na tda.posprzedawalem bo wstyd :) .No i teraz mam Radmora tda7294limited edition bo taka nazwa jest teraz na panelu(zrobione folią tes)ale juz koncze Radmor 5100 Mosfet gangsta edition :twisted: :twisted: .Te obudowy srebrne po radmorkach sa naprawde stylowe.
  • Poziom 28  
    postram sie zrobic fotke obudowy na tda wygłada super... ;) obudowa do samochodu .... jak niektóre modele Sony radiator robi za obudowe i chłodnice 2 w1 :D
  • Poziom 29  
    Nie zapomnieć o otworze z szybką w przednim panelu za którym widać lampy! (Radiola ZR100 roxx :)) BTW ja robię ustrojstwa stylizowane na vintage z lat 60/70 więc żadnych bajerów typu LEDy, wyświetlacze LCD nie będzie...
  • Poziom 15  
    DNBass napisał:

jezeli kazdy posiada odpowiednie narzedzia bo pilnik brzeszczot to nie wszystko
    ciekawe projekt a jak wykonanie jak skonczysz zrób foto i przeslij
    pozdro

z tymi narzędziami to nie do końca tak jak myślisz - podstawa to wiertarka, parę wierter i otwornica no i oczywiście młotek i papier ścierny. Przydaje się też jakaś piłka do drewna (ale ja zawsze urzywam brzeszczotu do drewna - idzie jak burza). nie posiadam żadnych 'fachowych' narzędzi, tylko to co można znaleźć w prawie każdym warsztacie konstruktora amatora no i oczywiście dużo wolnego czasu, cierpliwości i dobrych chęci.
  • Poziom 28  
    ok... ale dabre wykonanie do dobre narzędzia pracy ;)
  • Poziom 27  
    a ja jak robie np obudowy to zawsze lubie dawac wskazniki wysterowania ale nigdy na ledach ani niczym takim zawsze daje vu magnetoelektryczne ktore czasem zabieraja mi polowe przedniego panelu bo juz w jednym wzmaku zrobile 2 takie wielkie:)podswietlam zawsze zaroweczkami(led a fuj)tak klasycznie.ostatnio podswietlilem neonowkami dawalo wrazenie tak jak by lampki od srodka grzaly niestety grzeje sie tylko 2n3055:)ale i on wkrotce ustapi innemu(czekam az go spale skubańca).dam rade tym co lubia sie pobawic-mozna zrobic okienko z plexi gdzie wszystko bedzie zamatowione a bedzie jedno miejsce gdzie bedzie widac np wielkiego toroida albo koncowe mocy:).ja matuje plexi proszkiem do czyszczenia albo do prania.Ja uzyskalem fajny efekt.jak jeszcze podswietlilem od spodu zmatowiona plexi.
  • Poziom 29  
    Najfajniejszy by był wskaźnik poziomu na lampie EMxx (magiczne oczko)- ja u siebie właśnie zakładam we wzmaku i oczko będzie sygnalizować czy przedwzmacniacz się nie przesterowuje, a jako wskaźnik wysterowania koncówki mocy będzie VU-metr. No i rozżarzone lampy, uchwyty do wyciągania z szafy, kontrolki żarówkowe używane w pulpitach tramwajów i wyłączniki dźwigienkowe też tworzą ten styl retro :)
  • Poziom 14  
    nio ja jeszcze sie przymierzam do wykonania obudowy ale bedzie to blaszany szkielet + oczywiście blaszane ścianki tylko nie mam pojęcia jak wykonać otwory do wentylowania wnętrza moze jakieś sugestje macie ?? nio chyba ze radiatory w ściankach ale nie wiem czy to bedzie wfektownie wyglądać
  • Poziom 27  
    :arrow: do vault dweller.
    A moze myslalem nad zrobieniem takiego czegos jak wskaznik wysterowania(na pozor led)tylko ze zamiast ledow beda male i coraz wieksze neonowki:) one swieca tak jakby lampy w sumie takim pomaranczowym swiatelkiem no nie??I zrobic to na tranzystorkach caly uklad wskaznika wysterowania koncowki:) ja intensywnie chyba zaczne robic.Fajnie by chyba wygladalo.Wiem ze kiedys do tworzenia obrazkow na meczach tak w latach 20 uzywano zwyklych zarowek.Cos na zasadzie LCD za zarowkach.Ale zboczylem z tematu hehe
  • Poziom 15  
    gribek_elk napisał:
    tylko nie mam pojęcia jak wykonać otwory do wentylowania wnętrza moze jakieś sugestje macie ??

a może tak
    1. jeśli mają być prostokątne to
    a) narysować je sobie od wewnętrznej strony dokładnie
    b) nawiercić równiutko otwory na końcach
    c) część między otworami bosh'em
    d) reszte pilnikiem i drobnym papierem ściernym na gładko
    2. a jak okrągłe to
    a) napewno nie nożem :D
    b) n i chyna nie brzeszczotem :D
    c) czyli zostaje nam ..., no kto zgadnie, tak brawo ... wiertarka 8O
    to takich rzeczy najlepszy jest mikrosilnik dentystyczny. mozna do kupic do nie go cala mase tarcz. wiertelek. kamieni frezow itp.
  • Poziom 16  
    chak:==========> o jakiej kasie mowimy myslac o tym cud dentytycnym mega narzedziu?
    od ruskich na targu ojciec kupil siostrze taki silniczek jak sie protetyki uczyla. dal za niego chyba 150zl. pasuja standardowe koncowki i nie jest to jakies gowno bo w koncu zdjełano w zsrr;)
  • Poziom 26  
    sa takie sprzeciki do miniwiertarek, jest to dysk z cienkiej blachy (jak zyletka) i przykrecone srobka do bolca, mialem takie ale sie to do metalu nie nadaje, ale kiedys w katalogu elfy widzialem jakies diamentowe czy cos to by chyba bylo dobre