Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik Piezo ?

Micharlito 30 Wrz 2007 11:25 1802 7
 • #1 30 Wrz 2007 11:25
  Micharlito
  Poziom 35  

  Witam w mojej już nie używanej mini wieży a dokładnie w książce katalogowej doczytałem się że kolumny mają głośnik piezo. Na allegro są to jakieś głośniki wysoko tonowe charakteryzują się dużą efektywnością bo jeden ma aż 106dB czy mógł by mi ktoś przybliżyć gdzie to się wykorzystuje jaki jest ch jakość odgłosu bo po wyglądzie wyglądają trochę jak głośniki estradowe

  0 7
 • #2 30 Wrz 2007 12:50
  clauf
  Poziom 12  

  Głośniki piezo stosuje się raczej w kolumnach domowych. Do zastosowań estradowych wykorzystuje się wysokotonowe głośniki tubowe. Piezo na estradę się nie nadają. Nie radzą sobie dobrze przy większych mocach.

  A co do sprawności głośnik wysokotonowy powinien mieć większą efektywność niż niskotonowy. Normalne jest to, że w zestawach głośnikowych różnica efektywności głośnika wysokotonowego od niskotonowego wynosi ok. 10dB.

  0
 • #3 30 Wrz 2007 13:13
  czaroslaww
  Poziom 26  

  ale zapomniales dodac ze trzeba to wyrownac odpowiednim tlumikiem w zwrotnicy, a co do estradowek, to czesto spotykane sa piezaki, ale generalnie w tansszych konstrukcjach.
  pozdrawiam

  -1
 • #4 30 Wrz 2007 22:29
  Pawel S.
  Poziom 39  

  no i nalezy dodac ze te glosniki ogolnie dostepne na allegro to kompletna tandeta!! to niegra wysokimi tonami i napewno niema takiej efektywnosci co podaja!!
  oczywiscie sa glosniki piezo ktore sa calkiem znosne ale napewno ich niebedzie na allegro...

  0
 • #5 02 Paź 2007 20:31
  clauf
  Poziom 12  

  czaroslaww napisał:
  ale zapomniales dodac ze trzeba to wyrownac odpowiednim tlumikiem w zwrotnicy, a co do estradowek, to czesto spotykane sa piezaki, ale generalnie w tansszych konstrukcjach.
  pozdrawiam


  Wysoki SPL jest w głośnikach wysokotonowych niezbędny. Przez głośnik niskotonowy płyną kilkakrotnie razy większe prądy niż przez głośnik wysokotonowy, zatem głośnik niskotonowy gra z o wiele większą mocą niż wysokotonowy. Tłumik należy dobrać do stosunku prądów płynących przez oba głośniki(lub trzy w systemie trójdrożnym). Kiedy stosujemy na tyle wysoką częstotliwość podziału, że prąd płynący przez głośnik niskotonowy jest dziesięciokrotnie większy niż prąd w wysokotonowym, SPL wysokotonowego musi być o 10dB wyższa niż SPL niskotonowego.

  Przykładowo stosując głośnik niskotonowy 70W i wysokotonowy 7W przy odpowiedniej częstotliwości podziału poprawną konfiguracją będzie jeśli wysokotonowy będzie miał o 10dB wyższy SPL niż niskotonowy.

  Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że zamiast stosować tłumik 3dB wystarczy dobrać dwukrotnie większą impedancję głośnika, co dwukrotnie zmniejszy moc na wysokotonowcu i da efekt taki jak tłumik -3dB.

  0
 • #6 02 Paź 2007 22:48
  Pawel S.
  Poziom 39  

  8-O
  tylko na elektrodzie mozna takie rzeczy wyczytac :lol:

  0
 • #7 03 Paź 2007 09:47
  Arkadyo
  Poziom 29  

  Hehehehehehe i właściwie na śmiechu powinienem poprzestać ale że regulamin Elektrody zabrania pisania nic nie wnoszących postów to podejmę wyzwanie :P. Clauf trafiłeś tylko tu

  Cytat:
  Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że zamiast stosować tłumik 3dB wystarczy dobrać dwukrotnie większą impedancję głośnika, co dwukrotnie zmniejszy moc na wysokotonowcu i da efekt taki jak tłumik -3dB

  Reszta to niestety jakaś "oczywista oczywistość" :P.
  Kopułki lepiej byłoby dobierać troszkę słabsze od sekcji niskotonowej. Niestety zawsze jest na odwrót. Z moich doświadczeń z przetwornikami wynika że nawet jak efektywność kopułki (deklarowana przez producenta) była taka sama jak dla sekcji dolnej to i tak kopułkę musiałem conajmniej 3 db jeszcze tłumić - ach te filtry pasywne :P. Ale ja się wychowałem na altusach 140 i pewnie dlatego mam uraz do natarczywej góry :P

  0
 • #8 03 Paź 2007 10:16
  Tremolo
  Poziom 43  

  Najlepiej jak wysokotonowiec ma taką skuteczność jak głośnik basowo-średniotonowy lub zespół średniotonowego z niskotonowym. Wtedy nie ma problemów z opornikami i tłumikami. Gdyż na tych opornikach odkładają się przesunięcia fazowe. na oczywiście zastosowac autotransformator, jak w bardziej zaawansowanych konstrukcjach... Ale jak można kupić basowca 90dB i kopułkę 90dB to czemu by nie?

  Efekt tego, że wszyscy konstruktorzy dają CI niby +3dB więcej niż wynika może być stąd, że masz zakrzywioną charakterystyke wzmacniacza lub zakrzywiona charakterystyke uszu co się zdarza ostatnimi czasy - masz byc moze delikatniejsze uszy dla wyższych tonów.

  Co do głośników piezoelektrycznych to po prostu to tandeta - o ile zwykły głośnik ma azwyczaj jeden rezonans jedno Fs, to taki piezo moze mieć tych rezonansów mnóstwo . Przecież to płytka kryształu kwarcu przygnieciona dwiema blaszkami. Te rezonansy to niestety pokrzywiona i dziurawa charakterystyka.

  0