Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja elektryczna sklep i dom

30 Wrz 2007 15:06 3495 12
  • Poziom 12  
    witam mam pytanie mam wykonać instalacje elektryczną dom i pod budynek sklep

3x1,5 mi kupiona na instalacje lady chłodnicze da rade ale ogrzewacze wody jakis piecyk trzeba dać chyba 2,5 kabel minimum

od pszyłącza na 4 pomieszczenia mam kabel chyba 3mm albo 4mm grubości

jakie obciążenia można dac do pracy ciągłej na kabel 3x1.5

a jakie na 3x2,5

a jakie obciążenia chwilowe

Dodano po 15 [minuty]:

mam tesz bednarke około 1,5m od domu jak to podłączyć?????
  • Szkolenia SEP
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Wartość prądu obciążenia przewodów w izolacji polwinitowej zależy od ich sposobu ułożenia i ilości żył obciążonych idących razem - czyli od warunków chłodzenia. Wartość tego prądu maksymalnego to obciążalność prądowa długotrwała, nie ma czegoś takiego jak szczytowa, sie nie określa.
    Dla przewodów miedzianych ułożonych w rurkach izolacyjnych, dla 2 przewodów obciążonych prądem, obciążalność prądowa długotrwała dla pola przekroju wynosi:
    1mm^2 to 13A
    1,5mm^2 to 17A
    2,5mm^2 to 24A
    4mm^2 to 31A
    Chyba minimum na gniazda wtykowe to 1,5 o ile nie 2,5mm^2, przynajmniej do gniazdek sie daje 2,5. Sama obciążalność prądowa przewodu nie wyznacza jego przekroju, trzeba jeszcze sprawdzić warunek dopuszczalnego spadku napięcia.
    Tutaj coś o tym pisałem https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=793103&highlight=
    Jednym tchem (nawet dwoma) sie tego opowiedzieć nie da. Proszę poczytać np H. Markiewicz "Instalacje elektryczne" WNT 2002 tak na początek.
  • Szkolenia SEP
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    Instalacja elektryczna ,to poważna sprawa i bez odpowiedniego przygotowania technicznego i uprawnień lepiej powierzyć jej wykonanie osobom z odpowiednimi kwalifikacjami(wiąże sie to też z odbiorem jeśli jest nowa o odpowiedzialności nie wspomnę).
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    i należy pamietać o wykonaniu pomiarów na zakończenie prac elektrycznych i sporządzeniu po nich protokułów, uniknie się wtedy przy przypadkach losowych z rzucania winy na instalcję elektryczną
  • Poziom 12  
    and61 napisał:
    i należy pamietać o wykonaniu pomiarów na zakończenie prac elektrycznych i sporządzeniu po nich protokułów, uniknie się wtedy przy przypadkach losowych z rzucania winy na instalcję elektryczną

to znaczy? jakie pomiary?

Dodano po 2 [minuty]:

Topolski Mirosław napisał:
    Instalacja elektryczna ,to poważna sprawa i bez odpowiedniego przygotowania technicznego i uprawnień lepiej powierzyć jej wykonanie osobom z odpowiednimi kwalifikacjami(wiąże sie to też z odbiorem jeśli jest nowa o odpowiedzialności nie wspomnę).

mam sep e1 i moge to robić ( a na kursie akurat słowa nie było o wykonywaniu instalacji)

jakim odbiorem??? zabudowanie pod sklep to może ale dom napewno nie

Dodano po 5 [minuty]:

ma3-4ysz napisał:
    Wartość prądu obciążenia przewodów w izolacji polwinitowej zależy od ich sposobu ułożenia i ilości żył obciążonych idących razem - czyli od warunków chłodzenia. Wartość tego prądu maksymalnego to obciążalność prądowa długotrwała, nie ma czegoś takiego jak szczytowa, sie nie określa.
    Dla przewodów miedzianych ułożonych w rurkach izolacyjnych, dla 2 przewodów obciążonych prądem, obciążalność prądowa długotrwała dla pola przekroju wynosi:
    1mm^2 to 13A
    1,5mm^2 to 17A
    2,5mm^2 to 24A
    4mm^2 to 31A
    Chyba minimum na gniazda wtykowe to 1,5 o ile nie 2,5mm^2, przynajmniej do gniazdek sie daje 2,5. Sama obciążalność prądowa przewodu nie wyznacza jego przekroju, trzeba jeszcze sprawdzić warunek dopuszczalnego spadku napięcia.
    Tutaj coś o tym pisałem https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=793103&highlight=
    Jednym tchem (nawet dwoma) sie tego opowiedzieć nie da. Proszę poczytać np H. Markiewicz "Instalacje elektryczne" WNT 2002 tak na początek.

1,5 chciałem gdniazdka dodatkowe zrobić lara chłodnicza i ogrzewanie wody 2,5mm każde pomieszczenie połączone z przyłączem kablem 5x 3,5 chyba
  • Poziom 12  
    kolego a na kursie sep e-1 czemu nie ma nic o kładzeniu kabelków wkońcu to rutyna elektryka
  • Poziom 12  
    atlantel napisał:
    Całkowita pogarda dla języka polskiego.

kolego to nie lekcja języka polskiego

sorki chciałem uzyskać pomoc a tu lipa

do budynku mam wprowadzony kabel ziemny są 4 pomieszczenia

jako oświetlenie maja być lampy kwadratowe 4świetlówki w każdym i gniazdka

lipa bo kabel wejściowy mam na 40cm wysokości w pomieszczeniu 1

spadków nie będę miał w sumie bo max odległość od przyłącza będzie 12metrów

w czym każde pomieszczenie chce wyposażyć w przyłącze 5 x 2,5 taki płaski około 2cm szeroki nie wiem ile on ma dokładnie z niego chce wypuścić zasilanie na pomieszczenie 1 i 2(pomieszczenie gospodarcze)

pomieszczenie 3 i 4 dostanie oddzielny kabel 5x jw

oświetlenie 1,5mm

gniazdka 1,5mm i 2,5

podpowiedzcie cos jak macie chęci,każdy w końcu kiedyś zaczyna
  • Poziom 29  
    Witam.

Każdy zaczyna od wiedzy teoretycznej. Więc poczytaj " Instalacje elektryczne" zapewniam że uzyskasz odpowiedź na swoje pytania.
  • Poziom 12  
    a książki w wydaniu elektronicznym nie macie czasem?
  • Moderator Elektrotechnika
    michalekk napisał:
    atlantel napisał:
    Całkowita pogarda dla języka polskiego.

1)kolego to nie lekcja języka polskiego
    sorki chciałem uzyskać pomoc a tu lipa
    2)do budynku mam wprowadzony kabel ziemny
    w czym każde pomieszczenie chce wyposażyć w przyłącze 5 x 2,5 taki płaski około 2cm szeroki nie wiem ile on ma dokładnie z niego chce wypuścić zasilanie na pomieszczenie 1 i 2(pomieszczenie gospodarcze)
    pomieszczenie 3 i 4 dostanie oddzielny kabel 5x jw
    oświetlenie 1,5mm
    gniazdka 1,5mm i 2,5
    3)podpowiedzcie cos jak macie chęci,każdy w końcu kiedyś zaczyna

ad.1 Jesli jest taka jakość Twojej pracy jak znajomość j.polskiego to współczuję inwestorom-czytałeś regulamin forum?
    ad.2)Chcesz wykonać instalację a nie masz podstawowej wiedzy na temat materiałow,których chcesz używać(każdy ma swą nazwę np:YDYp itd)
    ad.3)Zgadza się każdy zaczynał,ale najpierw poznał swą pracę pracując w zakładzie albo prywatnie(oczywiście w zawodzie)a dopiero póżniej podejmował się samodzielnej pracy i jeszcze raz powtarzam:wykonanie instalacji to poważna praca i od jej wykonania zależy bezpieczeństwo użytkowników
    Wybacz,ale Twoje wypowiedzi wskazują na brak elementarnej wiedzy z tej dziedziny.
    PS
    Jeśli chodzi o książki w wydaniu elektronicznym wejdż na stronę Moeller-a i tam znajdziesz poradniki.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Koledzy zamast strofować kolegę michalekk to może lepiej namówic by pracę tą rozpoczął pod okiem kogos doświadczonego
    michalekk napisał:

mam sep e1 i moge to robić ( a na kursie akurat słowa nie było o wykonywaniu instalacji)

w zaświadczeniu, ktore otrzymałes po egzaminie na drugiej i trzeciej stronie powinno być zaznaczone jakie masz uprawnienia i jakie możesz wykonywac prace( tzn obsługa, remonty itd)niestety zdobycie wiedzy na kursie i zdanie egzaminu to wg mnie nie uprawnia do samodzielnych prac (zawsze bylo tak że najpierw wszelkie prace wykonywało sie pod okiem doświadczonego kolegi, a potem powoli wykonywało się wszelkie prace samodzielnie) proponuje byś sprawdził jakie prace możesz wykonywac , ponieważ uprawnienia dotyczą tylko tych zaznaczonych opcji
    michalekk napisał:

to znaczy? jakie pomiary?

są to pomiary potwierdzające poprawne wykonanie instalacji (pomiar skutecznosci zerowania , rezystancja izolacji itp)na koniec pomiarów sporządza sie protokóły, gdzie podane są nazwiska 2 osób (uprawnionych do wykonywania pomiarów)

Poza tym przygotowując sie do wykonania wspomnianej przez ciebie pracy masz zaprojektowany i zatwierdzony przez osobe uprawniona schemat instalacji , i byłes juz w rejonie i trzymales przydział mocy wraz z warunkami wykonania ??