Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reanimacja Kolumn

Kopara15 20 Lis 2003 21:46 1573 6
  • #1 20 Lis 2003 21:46
    Kopara15
    Poziom 10  

Posiadam 2 kolumny UNITRA TONSIL z GŁOŚNIKMI GDA20/20 bodajże śedniotonwymi i 2 jeszce jakimiś niewiem jakimi ale o małe średnicy obudowa jest zamknięta . Te głośnik bodajże średniotonowe 8 ohm 20W uległy zniszceniu membrana została przebita czy opłaca się te kolumny reaktywować jeśli tak to jakimi głośnikami o podobnych parametrach ?? Tylko te 2 GDA20/20 musiałbym wymienć średnica 16 cm . Czy dać sobie z nimi spokój ?? w Końcu mają już z 10 lat

Przeniesiony z "Audio" Regulamin!!! (za)

0 6
  • #2 20 Lis 2003 23:13
    dymek
    Poziom 27  

a czemu bys mial dawac sobie spokoj pewnie ze odnawiaj tymi glosnikami co sa albo takimi o zblizonych parametrach.Takie sprzety starze wbrew temu co by mozna bylo myslec sa bardzo dobre.

0
  • #3 21 Lis 2003 01:12
    Grzybek23
    Poziom 16  

Zgadzam się z kolegą wyżej, ja na twoim miejscu odnowi łbym je, nowe głośniki, kable zwrtonice, co prawda nie wiem jaki to model, ale stare kolumny po renowacji grają bardzo dobrze :D

0
  • #4 21 Lis 2003 12:21
    Zbynia
    Poziom 31  

gda 20/20 mają średnicę 20 cm i są 20 watowe - jakie są wysokotonowe - mają koło 8 cm średnicy?? - jeśli tak to mam takie same(zresztą były bardzo popularne......
    albo wymień bas na firmowy tonsila(najlepiej) albo skorzystaj z ofert(na allegro) i wymień poszczególne elementy głośnika(resor ,membrana,cewka) - trochę zabawy ale naprawdę warto - świetnie zestrojona obudowa i mimo że niewielka to potrafi z nich płynąć świetny ,przejrzysty i podbity ładnym basem dźwięk - nie to co syf robiony teraz - w miarę możliwości skorzystaj z tabeli parametrów głośników tonsila,zrób nową zwrotnicę(jesli to te same które mam to jest tam tylko kondensator na wysokich)2 rzędu ładnie zestrojoną - cewki dostaniesz bodajże w firmie akkus (świetne cewki o dobrych parametrach - do wyboru do koloru - ceny całkiem przystępne) - ja reaktywowałem inne tonsilki dość duże ni i fakt kosztowało mie to trochę czasu i jakieś 250 pln ale było warto - zwiększyłem moc o 10 wat,wstawiłem porządne zwrotnice,nowe przewody i nowe lepsze wytłumienie - grają całkiem dobrze - napewno lepiej niż grały wcześniej...........

0
  • #5 21 Lis 2003 17:48
    Kopara15
    Poziom 10  

Opis tych kolumn:
    Zaczynając od 3 głośnika najmniejszego z samej góry :
    1.prawdopodobnie wysokotonowy TONSIL GDW 5/40/8 (40W,8 ohm) średnica MEMBRANY : 4cm jest podłączony jakimś 'rezystorem chyba" napsiane jest na nim : 0.47 M, MKT 250
    2. ten to niewiem : TONSIL GDW 9/15/16 (15W,8 ohm) średnica MEMBRANY : 5-6 cm jest podłączony jakimś 'rezystorem chyba" napsiane jest na nim : ELWA - BPE 1,5uF 63V
    3. na pewno nie wysokotonowy: GD nie GDA 20/20 (20W, 8 ohm) średnica MEMBRANY : 16 cm bez "rezystora"

Czy dałoby się wymienić te głośniki na jakieś dużo głośniejsze dobre jakościowo i w miare tanie :?:

0
  • #6 22 Lis 2003 13:58
    Zbynia
    Poziom 31  

wysokotonowy połączony raczej kondensatorem podobnie jak średniotonowy........
    nie ma zwrotnicy bo za nią robią te kondziołki (znaczy się to jest najprostsza zwrotnica)

na głośniejsze możesz wymienić tylko że obudowa może nie dać takiego brzmienia jak powinna

katalog tonsila i sprawdzaj wszystkie parametry tych co teraz masz i dobierz ciut głośniejsze o podobnych parametrach - średniotonowe i wysokotonowe głośniejsze od basu (w razie czego nie spalą się jak złą zwrotnicę zrobisz.teoretycznie moc zestawu będzie mocą wysokotonowego ale w praktyce przy takiej mocy bas będzie pierdział więc moc będzie raczej głośnika basowego a zapas na średnim i wysokim się przyda.........
    poszukaj też w necie i na forum katalogów innych firm - tylko żeby parametry były zbliżone bo obudowa będzie taka sama........
    no i wylicz porządną zwrotnicę na cewkach 2 lub 3 rzędu poprawisz podział pasma i brzmienie całości bo w tym momencie bas gra całe pasmo a sredniotonowy środek i górę co jest raczej bez sensu..........

0
  • #7 23 Lis 2003 14:23
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

--> Zbynia
    Moc zestawu okresla sie na podstawie mocy niskotonowych glosnikow - bo na nich odklada sie wiekszosc mocy...
    To , ze na wysokotonowym pisze, ze ma 40 W oznacza, ze moze pracowac z glosnikiem niskotonowym takiej mocy - wtedy nie powinien sie spalic (dla swego zakresu pracy)..
    Zeby wytworzyc takie samo cisnienie akustyczne przy np. 10 kHz co dla 30 Hz, potrzeba wielokrotnie mniejszej mocy....

0