Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny i zwrotnica MILDTON 80

turek86 30 Sep 2007 19:38 8562 16
    turek86
    Level 14  
    Witam, posiadam dwie zwrotnice wyjęte z kolumn MILDTON 80 i chciałbym wykorzystać je do budowy kolumn podłogowych do kina domowego i muzyki. Chciałbym procić Was o pomoc przy doborze głośników. Na głośniki do jednej kolumny mogę wydać około 100 zł. Jeśli nie da się nic zrobić z tymi zwrotnicami to proszę o ewentualny projekt zwrotnicy do proponowanych głośników. Dołączam schemat tej zwrotnicy. Pozdrawiam.

marcinmaz2
    Level 11  
    Hmm... Podłogowki Tzn Niskie i wysokie tony czy niskie srednie i wysokie tony ??? i nieukrywam ze taka ilosc pieniedzy to troszku malo na cos nawet sredniego.. noo oczywiscie jezeli niejestes audiofilem to okey :] ja bym proponował cos z ARN na niskie a srednie to juz kwestia wyboru lubisz ostre wysokie czy stonowane...
    mczeslaw
    Level 36  
    No 100 zł na głośniki do jednej trójdrożnej kolumny to ciężko będzie.
    Ale na rynku wtórnym np. allegro może ci coś z tzw. sprawnych w 100%,oryginalnych Tonsilach ,coś taniej byś znalazł.
    Tu polecam ci TONSILA : GDN 25/40 lub GDN 25/60 na BAS
    GDM 10/60 lub GDM 12/60 na ŚREDNI
    GDWK 9/80 lub GDWK 10/80 na WYSOKIE.
    Wszystkie 8Ω , jak mamy wykorzystać tę zwrotnice.
    turek86
    Level 14  
    Wolałbym coś na mniejszych głośnikach, max 17 cm. Mieszakm w małym pokoju i niemiałbym gdzie postawić takich kolumn na 10'.
    mczeslaw
    Level 36  
    No to zamiast GDN25/....zastosuj 2×GDN16/30 4Ωw szereg, to jeśli ma być zastosowana ta zwrotnica, albo dwa przetworniki klasy 16 - 17 cm i GDWK 9/80 pośrodku ale to już będzie układ 2-way(dwudrożny), i inna zwrotnica, nie wiem czy uda ci się znaleźć tonsilowskie GDN 16 4Ω 4szt.
    Albo kupić jakieś stare i zregenerować na oryginalnych częściach.
    Polu$
    Level 20  
    Heh, wszyscy doradzają jakie głośniki by można, a nikt nawet nie zapytał jakie są wartości elementów w tej zwrotnicy :| Bez tego przecież głoników dobrać sie nie da. No chyba że wszyscy wiedzą jakie one są, to w takim razie w prządku.
    turek86, napisz moze ile maja cewki, kondensatory i rezystory, to ułatwi dobór głośników.
    Polu$
    Level 20  
    No pytałem o wartości elementów.
    Ps. wiesz może jaka jest cewka w zwrotnicach z ZgB 60 8 901 diora? Bo mam 2 kompletne takie zwrotnice, są marne, ale cewka może się kiedyś przydać wiec ciekawi mnie jaką ma indukcyjność.
    mczeslaw
    Level 36  
    Kol.Polu$
    Te Diorki z tego co mi wiadomo to dwudrożna konstrukcja, z filtrami I-rzedu, wysokotonówa z mębraną papierową stożkową (takie można było puszczać już od 2500kHz), częstotliwaść podziału ok. 2800 kHz , a ta cewka ma wartość 1mH.
    Polu$
    Level 20  
    Tak, jest to dwudrożna konstrukcja. Głośników już w niej nie ma wiec nie wiem jaki był wysokotonowy. Mam same obudowy ze zwrotnicami. Wiem ze podzial lezy ok 3kHz wiec tez przypuszczalem ze ta cewka ma ok. 1mH. Problem tylko w tym ze wpisywałem jej gabaryty i srednice drutu do programu który oblicza indukcyjność cewek powietrznych wielowarstwowych i wychodziło jakies 600uH :/ To mi dało do myślenia, ze albo program zle liczy, albo ta cewka rzeczywiscie ma itaką indukcyjność. Szukałem w internecie czegoś na temat tej zwrotnicy, ale doslownie nic nie znalazłem. Jeste pewien na 100% ze ma ona 1mH? Wyczytałeś gdzieś czy moze kiedyś taką mierzyłeś?
    mczeslaw
    Level 36  
    No coś chyba tu nie tak ..... średnica drutu nigdy nie wpływa na indukcyjnosc cewki, ilość zwojów, jej wymiary, jej kształt ( te dwa ostatnie wyznaczają współzależność między warstwami a współdziałaniem wzajemnych zwojów na siebie.
    Średnica ma wpływ na czystą rezystancje cewki.

Jeśli się myle to mnie poprawcie. :D

Dodano po 3 [minuty]:

Ta twoja średnica to musiała być średnica fizyczna cewki, czyji matematyczna średnica drutu jaka utworzyła twoją cewke. :idea:
    Drut jako materia która przyczyniła się do tego że cewka ma jakąś średnice.
    majkel sony
    Level 25  
    Tak się zastanawiam czemu uparłeś się na tą zwrotkę? przecież miały one dobierane głosniki typowo pod nie - a ty chcesz małe wąskie i na zwrotkach które naprawde są przeznaczone pod całkiem inne przetworniki.
    Nie lepiej kupic przetworniki ,a potem kombinować zwrotkę zobacz w dziale diy jakie są konstrukcje i to odrazu z zaprojektowanymi zwrotkami.
    turek86
    Level 14  
    Mam takie laickie pytanie. Czy budując zwrotnice pod konktetny głośnik określam ściśle jego pasmo przenoszenia i częstotliwości odcięcia? A co jeśli np. w mojej zwrotnicy odejmę z cewki kilka zwojów? Usłyszę w tym głośniku trochę więcej lub mniej?

A oto poprawny schemat i wartości elementów.

Polu$
    Level 20  
    Do mczeslaw:
    W kazdym tego typu programie wpisujesz srednice drutu :| Oczywiście ze oblicza on rowniez rezystancje, ale takze ilosc zwojow w warstwie oraz "wysokość" uzwojenia odpowiednio obliczajac wszystkie warstwy. Bo jest przeciez znaczaca roznica jezeli cewke nawiniesz sposobem nr.1 i sposobem nr.2
    Wysokosci tych uzwojen po 10-ciu warstwach znacznie sie beda rozniły, wiec i indukcyjnosc bedzie znacznie inna. A o ile? Bez podania grubości drutu jakim jest ona nawinięta nie obliczysz wysokości tego uzwojenia, wiec i indukcyjności. Wiec mylisz sie piszac ze srednica drutu nie wplywa na indukcyjnosc cewki.

turek86, jak bede mial wiecej czasu to postaram sie dopasowac jakies glosniki, bo oczywiscie ze ich pasma przenoszenia musza byc odpowiednie pod konkretne podziały czestotliwosci.
    mczeslaw
    Level 36  
    Tu masz racje, ale tu chodzi o obliczenie samej wysokości zwoju, a nie użycia średnicy drutu w obliczaniu indukcyjniości.(wzór, definicja, fizyka)
    Sama średnica drutu nie ma wpływu, ale na wysokość zwoju a i owszem.(ilość zwojów w przekroju cewki)
    Tu się zgadzam.
    Polu$
    Level 20  
    No i chodzi o to ze program liczy to na tej podstawie. Wiec jezeli masz gabaryty tej cewki, a źle podasz średnicę drutu to obliczenia sie z rzeczywistościa nie beda zgadzały, ponieważ i wysokość całego uzwojenia sie nie bedzie zgadzała, ani ilosć zwojów w warstwie, wiec i ilość całkowita wszystkich zwojów w cewce.
    Oto link do tego programu jak coś:
    http://www.elektroda.net/download/pafiledb.php?action=file&id=654