Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najprostszy układ na attiny13

bdfhjk 30 Wrz 2007 21:58 3299 9
 • #1 30 Wrz 2007 21:58
  bdfhjk
  Poziom 11  

  Najprostszy układ na attiny13

  Czy nie popełniłem żadnego błędu w projektowaniu układu? Czy ten układ da się wykonać na "pająka" lub w inny amatorski sposób (bez wytrawiania)? Mam zamiar użyć podstawki DIP-08. Podejrzewam, że mam źle podłączony reset. Układ ma za zadanie pomóc mi w nauce programowania mikroprocesorów. W przyszłości mam zamiar zamienić jedną diodę na zworkę. Jeżeli trzeba by było w tym celu zmienić coś, np. usunąć rezystor, to proszę o napisanie.

  0 9
 • Pomocny post
  #2 01 Paź 2007 04:25
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników

  Dobrze jest dać kondensatory blokujące zasilanie: np. po 100 nF (przy stabilizatorze - z obu stron i bezpośrednio przy procesorze)

  0
 • Pomocny post
  #3 01 Paź 2007 07:10
  czarutek
  Poziom 34  

  Na RESET (pin 1) trzeba podać 5V przez rezystor 10k.

  0
 • #4 01 Paź 2007 17:48
  bdfhjk
  Poziom 11  

  Kierując się powyższymi wskazówkami opracowałem drugą wersję
  Najprostszy układ na attiny13
  Dalej jednak nie wiem, czy jest to wykonalne bez płytki drukowanej. Jeśli tak, to czy dało by się też tak wykonać układ z atmega8 w plcc?

  0
 • #5 02 Paź 2007 12:00
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników

  Kup sobie jakąś płytkę uniwersalną produkcji Cyfroniki

  www.cyfronika.com.pl

  i to powinno wystarczyć do realizacji prostych układów

  0
 • #6 02 Paź 2007 21:27
  bdfhjk
  Poziom 11  

  Chciałbym, żeby jeszcze ktoś sprawdził przykładowy kod dla tego układu, i napisał, czy ostatecznie będzie on działał bez żadnych błędów.  inicjalizacja:

  ;ustawienie portów 3 i 4 jako porty wyjścia
  sbi DDRB, 3
  sbi DDRB, 4

  ;ustawienie stanu niskiego na portach 3 i 4 (diody nie świecą)
  cbi PORTB, 3
  cbi PORTB, 4

  ;ustawienie stanu początkowego rejestrów kontroli diod
  sbr r21, 0x00
  sbr r22, 0x01

  ;ustawienie stanu początkowego licznika pętli
  reset_licznika:
  cbr r16, 0xff
  cbr r17, 0xff
  cbr r18, 0xff
  sbr r19, 0xff
  sbr r20, 0x0a


  ;pętle, czas trwania w sumie ok. 8.20s.
  p1:
  inc r16
  cp r16, r19
  breq p2
  rjmp p1

  p2:
  inc r17
  cp r17, r19
  breq p3
  sbr r16, 0x00
  rjmp p1

  p3:
  inc r18
  cp r18, r20
  breq ok
  sbr r17, 0x00
  sbr r16, 0x00
  rjmp p1
  ;------------------------------------------

  ok:
  cp r21, r22
  breq zgas_diody
  inc r21
  rjmp zapal_diody

  zapal_diody:
  sbi PORTB, 3
  sbi PORTB, 4
  rjmp reset_licznika

  zgas_diody:
  cbr r21, 0x01
  cbi PORTB, 3
  cbi PORTB, 4
  rjmp reset_licznika

  0
 • #7 08 Paź 2007 17:56
  bdfhjk
  Poziom 11  

  Nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy, czemu służy połączenie resetu z Vcc przez opornik 10kΩ. Na niektórych schematach jest, a na innych nie ma.

  0
 • #8 08 Paź 2007 22:15
  shg
  Specjalista techniki cyfrowej

  bdfhjk napisał:
  Nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy, czemu służy połączenie resetu z Vcc przez opornik 10kΩ. Na niektórych schematach jest, a na innych nie ma.

  AVRy posiadają wbudowane podciąganie resetu, ale jest ono strasznie słabe (a zatem podatne na zakłócenia z zewnątrz).
  Nawet z rezystorem 47k, przynajmniej w moim wypadku, dotknięcie palcem końcówki /RESET powoduje resetowanie układu.
  Rezystor daje się poto, żeby zapobiegać przypadkowym resetom. Oczywiście zwarcie tej końcówki do Vcc zapewni całkowitą odporność, ale z drugiej strony całkowicie uniemożliwia programowanie.
  Rezystor potrzebny jest też właśnie podczas programowania, bo wewnętrzny pull-up moze okazać się za słaby żeby przeładować pojemności kabli / pojemności wewnętrzne układu w sensownym czasie, ale to w wypadku gdy programator ma do końcówki /RESET podpięte wyjście typu 'otwarty kolektor'.

  Stosowanie samego rezystora nie jest oczywiście najszczęśliwszym rozwiązaniem, lepiej dołożyć jeszcze kondensator do masy, żeby przedłużyć trochę czas resetu po włączeniu zasilania, ale to może utrudniać programowanie. Można oczywiście nie korzystać z zewnętrznego resetu, tylko z wbudowanego BODa.

  Kondensator 100nF przy układzie, i przy stabilizatorze, chyba że oba te elementy znajdują się bardzo blisko siebie, wtedy wystarczy jeden.
  Nie pasuje mi trochę koncepcja tego. Brak jest wyłącznika zasilania, a stosowana jest bateria 9V, której cechami charakterystycznymi są między innymi mała pojemność i wysoka cena.
  Zamiast tego możesz użyć trzech baterii AAA, AA, czy nawet dwóch w wypadku wersji V (pracuje od 1.8V) układu.
  Jeżeli procesor będzie przechodził w stan uśpienia w celu oszczędzania energii, to może się uszkodzić. Stabilizatory serii 78xx przy obciążeniu mniejszym niż minimalny prąd potrafią podać na wyjście napięcie niewiele mniejsze od wejściowego (zależy od egzemplarza / producenta). W praktyce będzie to wyglądało tak, że układ w stanie uśpienia zacznie pobierać za mało prądu, stabilizator poda wyższe napięcie i wzrośnie pobór prądu przez uC (który być może się w tej sytuacji spali), napięcie na stabilizatorze wróci do wartości nominalnej, abo niewiele większej, ale pobór prądu już wcale taki mały nie będzie (rzędu mA).

  Możesz na przykład, tak jak ja to kiedyś zrobiłem zasilać układ z niższego napięcia (u mnie były dwa akumulatory AAA), a na czas programowania odłączać zasilanie bateryjne i podłączyć zasilanie z programatora (5V), albo zamiast baterii podłączać zasilanie 5V, oczywiście to pod warunkiem, że podłączone do uC elementy z założenia będą również poprawnie pracować i przy takim napięciu.

  Niezłym rozwiązaniem mogło by być zastosowanie w programatorze translatorów poziomów napięć. Taki na przykład MAX3002 pasował by tu chyba idealnie. Od strony programatora zasilanie 5V, a od strony układu zasilanie z układu (1.8V .. 5V).

  0
 • #9 09 Paź 2007 17:16
  bdfhjk
  Poziom 11  

  [quote="shg"]

  /\ napisał:

  Zamiast tego możesz użyć trzech baterii AAA, AA, czy nawet dwóch w wypadku wersji V (pracuje od 1.8V) układu.

  - chodzi o stabilizator w wersji V czy µP? Czy można by dołączyć diodę LED za stabilizatorem, jako rodzaj "zabezpieczenia" stałości napięcia? Co to jest podciąganie resetu?

  0
 • Pomocny post
  #10 09 Paź 2007 18:21
  shg
  Specjalista techniki cyfrowej

  Wersja procesora (ATtiny13V).
  Można podłączyć LEDa, z odpowiednim rezystorem prąd można ustalić na poziomie gwarantującym prawidłową pracę stabilizatora. Tylko że niestety wpływ na energooszczędność układu będzie powiedzmy niekorzystny.

  Podciąganie resetu znaczy że pin /RESET jest utrzymywany na potencjale napięcia zasilania przez jakiś rezystor. Rzecz w tym, że piny wejściowe same z siebie pobierają bardzo mały prąd (prawie żaden) gdy poda się na nie jakiś stan logiczny, albo inaczej, mają wysoką impedancję wejściową. Problemem są tutaj tzw. prądy upływu. W strukturze układu wejścia nie są od siebie odizolowane jakimś specjalnie dobrym izolatorem i jeżeli tylko będzie między nimi jakaś różnica potencjału to popłynie prąd (upływu). Prąd ten może też płynąć (i najczęściej tak jest) przez wbudowaną diodę zabezpieczającą przed wyładowaniami elektrostatycznymi.
  Ten niewielki prąd w połączeniu z dużą rezystancją wejściową będzie powodował że na wejściu ustali się jakiś potencjał (prawo Ohma), jeżeli prąd i rezystancja są dostatecznie duże, to w końcu potencjał ten moze być na tyle duży, że zostanie potraktowany przez ukłądy logiki jako 1 lub 0. Piny mają też jakąś niewielką pojemność wejściową (głównie to zasługa diody zabezpieczającej), przez co takie wejście po włączeniu zasilania będzie powolutku "płynęło" w stronę potencjału masy lub zasilania (pojemność wejściowa będzie ładowana przez prąd upływu). Taki proces może trwać nawet kilka godzin. Już mi się podobny efekt zdarzył, ale akurat nie w uC, tylko we wzmacniaczu, który miał wejście o ogromnej impedancji (~1Tohm) i separację składowej stałej na szeregowym kondensatorze. Po kilku godzinach przestawał działać, po dotknięciu palcem ścieżek znów pracował normalnie. Okazało się, że prądy upływu wejść ładowały kondensatory separujące aż do momentu gdy wejście wzmacniacza się "nasycało" (dochodziło do potencjału, przy którym wzmacniacz nie mógł już normalnie pracować).

  Rezystor podciągający ma zatem za zadanie ustalić stały znany potencjał, klasyfikowany jako jeden z pożądanych stanów logicznych, tak żeby pomimo prądów upływu nie ulegał on zmianie (znowu prawo Ohma).

  0