Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nawijanie cewek - jakie rdzenie?

01 Paź 2007 13:54 1158 6
  • Poziom 10  
    Witam,

Muszę wykonać filtry pasmowoprzpustowe LC do mojego układu elektronicznego, i mam do nawinięcia (będę musiał to zrobić ręcznie)cewki o następujących indukcyjnościach:
    8.2mH, 1mH, 463.5uH, 277.5uH, 261uH, 123uH, 69uH. Są to wartości wyliczone teoretycznie, wiem że dokładnie takich wartości jak w teorii nie uzyskam, ale muszą być one jak najbardziej zbliżone, i wiadomo, cewki te powinny mieć dużą dobroć.
    W związku z tym chciałem zapytać jakich rdzeni powinienem użyć, chodzi mi o kształt, rodzaj, i wymiary, ponieważ nigdy nie nawijałem cewek i nie wiem jak mam to dobrać. Wiem, że nie bez znaczenia jest tez rodzaj drutu.
    Jak później można zmierzyć w prosty sposób indukcyjność takiej cewki?

Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 31  
    Na jakich częstotliwościach i prądach bedą te cewki pracowały? W jakich ukadach?

Można nawinąć powietrzne, i tak sie robi np przy filtrach audio, można nawijać na rdzeniach. Możesz sporo poczytać na ten temat na stronie ferroxcube. Mają taki jeden duży katalog.

Co do dobroci to tematu nie przerabiałem w sposób wystarczający. Ale widać że jest to 1/tg, czyli straty w miedzi plus straty w rdzeniu. Jest troche materiału też na ten temat na stronie ferroxcube, jakie materiały zalecają.

Pomiar można robić na różne sposoby, albo robisz mostek, albo generator z pojemnościami. Bez problemu do znalezienia.
  • Poziom 10  
    Częstotliwości pracy to przedział 100-200kHz, w układzie filtru typu T, wydzielając ze wspólnego sygnału jedną z 3 składowych (3 filtry będą) dla 100, 150 i 200kHz.
    Poczytam na tej stronce którą podałeś, jakbym miał jeszcze jakieś pytania napiszę. Nie myślałem że da rade zrobić to bez rdzeni, ale jak mowię, najpierw przejrzę te materiały.

Pozdrawiam

//dodane

Szukałem tego ferroxcube ale stronka jest po angielsku,a u mnie z tym cienko...polskiego odpowiednika nie znalazłem, i nie wiem do końca co miałeś na myśli mówiąc o katalogu, czy chodziło Ci o ofertę?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Z tego co sie orientuje, jak filtry to raczej na jakiś rdzeniach.
    tu masz katalog http://www.ferroxcube.com/appl/info/HB2005.pdf

Ja w takie filtry mało sie bawiłem, ale swego czasu były takie jak stosowane w radiach. Część była do kupienia. Miało to rdzeń razem z rdzeniem zewnętrznym, plus ekran z metalu, podłączany do masy w celu ekranowania. W środku rdzenia był pręt ferrytowy do dokładnego strojenia.

Do filtrów podejrzewam raczej dużych prądów mieć nie będziesz.

Może zapytaj w dziale radiowym?
  • Poziom 10  
    Rzeczywiście może przerzuce pytanie na radiotechnikę, takie filtry stosuje się typowo do filtracji sygnału AM, a ja chce wykonać je jak najprostszą metodą, bo żadnym specjalistą nie jestem. Przejrze ten katalog dokładnie, widze że tam są dobrze opisane różne rodzaje rdzeni. Dzieki za sugestie i pomoc,

pozdrawiam
  • Poziom 16  
    A nie lepiej wykonać filtry elektroniczne? Są to takie częstotliwości, że z wzm. operacyjnymi nie będzie problemów, a i wykonać jest je łatwiej....przemyśl to kolego....jeśli masz wolną rękę w sposobie wykonanie to zrób to jak najłatwiej
  • Poziom 10  
    Symulowałem sobie filtry aktywne, ale nie dawały rady dobrze odfiltrować żądanego sygnału..Mam już cały układ opracowany, włącznie z wzmacniaczami separującymi i dopasowaniem filtrów, a czasu mało..więc zdaje się jestem skazany na te cewki....

Pozdrawiam