Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka i potencjometr problem

01 Paź 2007 18:56 911 7
  • Poziom 15  
    Witam
    Jak w złym dziale to sorrki prosze przenieś bo niewiwdzialem gdzie to dac.
    Zrobilem sobie w aucie regulacje ssania za pomoca potencjometra teraz chcialbym aby wlaczala mi sie jakas lampka jak mam wlaczone ssanie myslalem ze podlacze to tez do potencjometra ale jest problem bo jak ssanie jest wylaczone to niema zadnego oporu a jak jest wlaczone to jest opor 4 k. Co by to musial byc za uklad zeby lampka zalaczala sie gdy opor wzrasta z potencjometra a jak jest maly to nie swieci??
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Konstrukcje DIY
  • Poziom 18  
    Najpierw narysuj schemat i powiedz coś więcej o elemencie wykonawczym (elektromagnes, silnik).
  • Poziom 15  
    A wiec tak orginalnie w silniku ssanie jest regulowane za pomocą czujnika cieczy chłodzącej i do tego czujnika idą dwa kable. Jak jest woda zimna to czujnik po zmierzeniu oporu pokazuje 4 K ohm i włącza w ten sposób automatyczne ssanie, gdy woda uzyskuje właściwa temp. czujnik pokazuje 0 ohm i ssanie jest wyłączone. Ale dlatego ze moim zdanie ssanie mi za długo trzyma postanowiłem sobie zrobić jego włączanie i wyłącznie oraz regulacje za pomocą potencjometra 4 k ohm. I teraz jest tak ze odpiąłem dwa kabelki od czujnika podpiąłem do potencjometru i włączam i wyłączam ssanie kiedy chce. Chciałbym aby włączenie tego ssanie było sygnalizowane jakaś lampka 12V tylko teraz nie wiem w jaki sposób to ze sobą połączyć ze gdy na potencjometrze włączę ssanie a wiec opór rośnie włączała sie lampka a gdy wyłączę to gaśnie opór maleje. Schemacik taki poglądowy narysowałem mam nadzieje ze mi pomożecie

Lampka i potencjometr problem
  • Poziom 16  
    kiedyś istniały takie potencjometry z wyłącznikami. To będzie najprostsze wyjście (widać po schemacie). Idź kolego do jakiegoś sklepu elektronicznego i popytaj. Jak się całkiem na minimum skręciło to wyłącznik wyłączony a jak się trochę przekręci w prawo to się załącza. możesz nim załączyć jakąś żaróweczkę, diodę lub piezo. powodzenia. Te potencjometry wyglądają np. tak: http://www.cyfronika.com.pl/Iark2p6.htm
  • Poziom 15  
    Czy może sie ktoś orientuje czy po włączeniu tego wyłącznika opór jest 0 i potem wzrasta czy jest na odwrót oraz czy po wyłączeniu lampki nadal jest przepływ?

A może ktoś zna jakiś inny sposób?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    To zależy jak podłączysz, bo potencjometr ma 3 końcówki, w każdym ze skrajnych położeń, między środkiem a jedną stroną opór jest 0, a między środkiem a drugą stroną opór jest o wartości potencjometru. Ten sposób jest moim zdaniem najprostszy i jedyny z możliwych bez stosowania elektroniki.
  • Poziom 15  
    Masz racje kupilem potencjometr z wylacznikiem i wszystko dziala dzieki zamykam