Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterownik do podajnika tłokowego

tofek 31 May 2006 20:02 273102 473
Optex
    metalex
    Level 14  
    buduję nowy piec do centralnego ogrzewania jako paliwo ma być stosowany miał węgiel drewno może ktoś z szanownych kolegów może doradzić jak zrealizować układ napowietrzania kotła czy do zapewnienia prawidłowego spalania stosować nadmuch tylko pod rusztem czy jakieś inne rozwiązania wewnątrz komory spalania
  • Optex
    bolek
    Level 35  
    Patrząc za okno wydaje mi się że zima zbliża się wielkimi krokami
    tak więc temat odświerzam i proponuje go przykleić.
    To tak off-topic

Wracająć do tematu, za bardzo jakoś nie potrafie sobie wyobrazić tego czopucha, z opisu Bio wnioskuje że jest to nic innego niż drugi równoległy komin...?
    Mam pytanie do znawców, (potencjalny;)) teść buduje sobie piec z podajnikiem węgla
    Co by było korzystniejsze, zostać przy przy przedmuchach, czy spróbować zabawić się w regulacje obrotów nadmuchu. Jak taka regulacja jest realizowana bo coś mi tu pachnie regulatorem podobnym do PID'a. Jakie parametry brać pod uwage?. Trochę to ciężkie z uwagi długi czas reakcji pieca. Nie mam żadnego pomysłu

Heh

jest ktoś kto robił sobie sterownik do pieca z podajnikiem?
    Jak wyliczać dawke węgla która ma zostać podana?
    Wystarczy tylko wziąść pod uwage czas na jaki działa dmuchawa?. Czyli np. jeśli dmuchawa pracowała 30min to załączamy podajnik na 3 sekundy?.

Post był raportowany.

Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]
    zibi20
    Level 12  
    Witam pytanie takie jak wyżej czy ktoś próbował zrobić prosty sterownik do pieca z podajnikiem
    bolek
    Level 35  
    tak, ale może byś sprecyzował pytanie. Mój sterownik jest prawie
    skończony- jeszcze mi jeden pomysł siedzi w głowie.
    zibi20
    Level 12  
    Witam a czy twoim sterownikiem można by bylo sterować palnikiem na peelety ? jeśli tak to czy mógł byś zamieścić jakiś schemat
    bolek
    Level 35  
    A co to ta peeleta? ze schematu guzik ci będzie, do tego jest jeszcze wsad do procesora...
    reszty sie domyślasz ;)
    zibi20
    Level 12  
    peelet to takie miniaturowe brykieciki z trocin , niktóre palniki do nich są podobne do palnikó retortowych , a jaki to procesor ?
    bolek
    Level 35  
    Jeśli ma się palić groszek to chyba peelety też...?, może się będzie szybciej spalał, ale będzie to (chyba) tylko sprawa zmienienia przedmuchów
    zibi20
    Level 12  
    A jaki to prosesor i w jakim języku jest programowany ?
  • Optex
    bolek
    Level 35  
    procek to 89S52 język to asemler, ale mogę się nim podzielić tylko i wyłącznie pod postacią zaprogramowanego procesora. Szczeguły na PW
    Kobra
    Level 18  
    Witam po dłuższej przerwie.
    Czasu pracy dmuchawy nie da się jednoznacznie określić
    To czy dmuchawa podczas przedmuchów ma pracować minutę czy np. dwie
    Zależy od wydajności dmuchawy, objętości komory spalania wraz z wymiennikiem oraz objętości komina Cały widz polega na tym , aby gazy węglowe w całości wydostały się na zewnątrz Zbyt krótki czas przedmuchu doprowadzi do bardzo szybkiego zatkania się przewodu kominowego natomiast za długi czas doprowadza do niepotrzebnych strat
    To samo tyczy się podajnika Czasu też nie można jednoznacznie określić. Kaloryczność opału ,wydajność podajnika, moc pieca
    Tak więc podejrzewam że nikt na tym forum nie poda dokładnych czasów
    .
    89S52 to dobry procesor. Sam na takim układzie projektuję swój sterownik Płytka jest już gotowa, natomiast program jest w tej chwili dopracowywany
    Ubiegłą zimę, pieca pilnował mi 89C4051 Obsługiwał dwie niezależne pompy (główna i podłogówka) dwa siłowniki dmuchawę oraz buzerek alarmu, którego nawet nie miałem czasu podłączyć :D Mierzył temperaturę wody wyjściowej oraz posiadał zabezpieczenie zbyt wysokiej temperatury spalin Wszystkie dane o pracy pieca były wyświetlane na wyświetlaczu LCD wspomagane diodami LED ( załączenie pomp siłowników itd.)
    Pozdro
    Ps. W załączniku płytka sterownika na 89C4051
    bolek
    Level 35  
    Czasów przedmuchu na pewno nie określi sie dokładnie, ponadto będą inne
    gdy na polu jest cieplej, lub zimniej...
    zibi20
    Level 12  
    Sory ze jeszcze tróje ale chce się wszystkiego dowiedzieć o tym sterowniku zanim się dogadamy , czy procesor regulując przedmuchy reguluje także prędkość podawania podajnika i czy mógł byś podać jego jakieś funkcje i możliwości ?
    mmatulek
    Level 12  
    Witam,

Jestem w trakcie modernizacji pieca. Kupiłem sterownik , który steruje pompą co cwu i dmuchawą. Jestem w trakcie oczekiwania na dmuchawę. W związku z modernizacją nasuwa mi się pytanie: jak ustawić w wylocie komina szyber?
    stano15
    Level 13  
    Otwarty na max.
    A kocioł ma ile KW. i jaki przekrój komina.
    mmatulek
    Level 12  
    Piec ma 14kW Przekroju komina nie znam i nie jestem w stanie go określić. Przy paleniu muszę szyber zamykać na maks. W tym roku uszczelniłem piec na nowo a i tak przy otwartym szybrze opał wypala mi się za szybko(temp wody na poziomie 85 st. C). Nasuwa mi się tylko jedna myśl że źle uszczelniłem piec. Nadmienię, że mam bardzo duży ciąg kominowy i może mimo uszczelnienia przeciąga powietrze. Proszę o pomoc.
    stano15
    Level 13  
    Dobrze uszczelniony kocioł po zamknięciu wszystkich drzwiczek temperatura musi spadać i w kotle przygasać.
    Jeżeli jest kocioł nie uszczelniony niema co myślec o dmuchawie.
    A jaki to jest kocioł dolnego czy górnego spalania, producent itp.
    posi221
    Level 11  
    Witam, mam jedno pytanie, ale najpierw opisze moja instalacje, mam piec węglowy dolnego spalania, cienike rurki, grzejniki konwektorowe, zamontowałem nadmuch pod ruszt, zainstalowałem sterownik jak do tej pory sprawował się bez zarzutu, w tym roku zainstalowałem regulator pokojowy (taki od kotła gazowego z określoną temperaturą na daną pore dnia i nocy), wstawiłem go w szereg sterwania terystora sterującego przekażnikiem dmuchawy (uprzedzam że nie jestem elektronikiem kolega mi pomógł) sytuacja jest taka że nie mam teraz funkcji przedmuchu, narazie spisuje się pieknie, temperature na kotle ustawiłem na tą pogode na poziomie 50 stopni, na regulatorze pokojowym 21 temperatura wacha się od 21 do 22 stopni, po godzinie 23 regulator pokojowy wchodzi w tryb nocny czyli na 18 stopni czyli w ogóle się nie załancza dmuchawa przez całą noc, włącza sie o 6 rano i jak wstaje jest ciepełek ( ztym gaszeniem piea to juz zeszły rok było spraktykowane tylko wtedy używałem zwykłego programatora czasowego, oszczędności były dosyc spore, i nie było takiej sytuacji żeby sie miał nie rozdmuchał). Jest jeden mankament tej instalacji mała tem peratura do grzania ciepłej wody. Czytałem o zaworach trójdrożnych (mieszaczach), czy w tym przypadku zdałoby to egzamin, czy ktoś ma to już spraktykowane ze regulator pokojowy podłaczyłbym pod ten zawór mieszający (czy nie będzie tutaj za durza bezwłądność, sprzeżenie zwrotne))? Jeżeli nie ma problemu z wybuchami w piecu to czy ten brak przedmuchu na dłuższą mete może zaszkodzić? Jeszcze jedno pytanie myslałem o podajniku w górne drzwiczki zsypowe, czy dobrze mysle, ze ekonomiczniej jest jeżeli kocioł bedzie dostawał opał wedle potrzeby małymi porcjami niz zasypie się większą ilością, która to ilość zajmie się odrazu cał?
    Pozdrawiam i przepraszam za taki długi post ale nie miałem do tej pory z kim się pozielić moimi rozmyślaniami.
    mmatulek
    Level 12  
    Witam,

Nie zauważyłem,że link otwiera tylko ekran powitalny za co przpraszam. Piec ma 14 KW mocy jest z podstawowej lini, górnopalny model SWK14 (a raczej jego odpowiednik z prze 15 lat), co do komina ciężko jest mi określić jego parametry co najwyżej długość ok 10m. Chyba znalazłem przyczynę moich kłopotów,ale zacznę od początku. Po wypowiedziach Stano 15 zacząłem rozbierać piec z osłon termicznych. Jakie było moje zaskoczenie gdy zobaczyłem, że popielnik jest oddzielnym elementem pieca. Wokół którego była szczelina którą dostawało się powietrze. Teraz mam już uszczelnione chyba wszystko. Ale w piecu po zamknięciu dopływu powietrza, otwartym szybrze i tak nie wygasa tylko utrzymuje się temp. na poziome 50st C. Na tą chwilę jest zdecydowana poprawa wcześniej temp. rosła mi do ok 80 st C przy zamkniętym powietrzu i szybrze. Ale cały czas nie wygasa. Jedynym miejscem do którego mogę się przyczepić w tej chwili to klapka do regulacji dopływu powietrza, nie jest super szczelna i przy krawędziach jest przeciągane powietrze. Czy dalej mam szykać nieszczelności czy jest to już stan normalny?
    stano15
    Level 13  
    Do MMATULEK - tak uważam że to jest stan normalny bo kocioł z górnym spalaniem jest trudno sterować. Paliwo pali się metodą przepalania i jeżeli jest dużo żaru (ognia) to trudno o stabilną temperaturę na kotle.

posi221 dobrze kombinujesz
    mmatulek
    Level 12  
    Dzięki za tak szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy można coś na to zaradzić? Oczywiście poza wymianą pieca.

ps. gdzie mogę się dowiedzieć czym różnią się piec górno i dolno palne ew. czy może mi to ktoś przybliżyć.
    mirek12
    Level 12  
    Witam mam taki problem kupiłem piec z podanikiem na eko-groszek i został mi sterownik od starego pieca ale nie ma on sterowania podajnikiem.Może jest coś takiego co można by podpiąc pod zaciski wentylatora lub jakoś inaczej.

Pozdrawiam
    bolek
    Level 35  
    ja mam taki steronik- patrz kilka moich postów wyżej.

Ale mam też pytanie. Piec z podajnikiem ogrzewa ok 80mkw, domek jest nieocieplony. Palenisko w sumie nie jest duże, bo żarzy się w nim coś wielkości pięści. Temperatura ustawiona na 45st i teraz tak, piec sam dobiera czas przedmuchu tak aby urzymać zadana temperaturę. No i dmuchawa na każde dwie minuty działa przez 110 sekund- czyli pracuje prawie na okrągło spalając przy tym ok 20kg groszku na dobę.
    Jak myślicie, nie pali nieco za dużo?. a już tymbardziej ta dmuchawa chyba nie powinna pracować w ten sposób ;/
    Na polu w tej chwili jest ok -4st C. Węgiel spala sie całkowicie. Wygląda na to jak by piec miał trochę mały zapas mocy. Myślę czy by mu nie podawać więcej węgla, ale te 20kg to i tak sporo jak na takie warunki.

Czekam na sugestie :)
    mirek12
    Level 12  
    Witam rozwiązałem już mój problem kupując przekaźnik czasowy EPC-32 za 69 PLN u producenta ma regulację czasu pracy i czasu przerwy . Mam nadzeję że będze prawidłowo zawiadywał podajnikiem.
    _JAG_
    Level 15  
    Wystarczyło zastosować NE555 koszt ok. 15zł Układ jest bardzo prosty w wykonaniu. Jak jest ktoś zainteresowany to dodam schemat.
    Bardzo ważne większość sterowników ma bardzo małą obciażalność (często do 100 W) mam nadzieje że to też weźmiesz pod uwagę mirek12
    bolek
    Level 35  
    o ile można ten przekaźnik zamienić na NE555 to i tak jest to nieco nie praktyczne rozwiązanie. Warunki pracy pieca sie zmieniają, zmienia sie ilość potrzebnego opału. I jak teraz podłaczycie tego 555 aby nie przesypał paleniska i aby nie zabrakło wungla w palenisku.

Z racji że kilka osób mnie o to gwałci to daje fotki tutaj

Piec to przeróba z gazowego jest w nim kilkadziesiąt otw. o średniki ok 3cm- sumaryczna długośc otworów to ok 50 metrów. Palenisko, podajnik są ze sklepu. Pozsałość to ręczna robota (nie moja... ;))
    sterownik do podajnika tłokowego
    _JAG_
    Level 15  
    Nie chcę się spierać bo napewno twój sterownik jest dużo lepszy od oryginalnych. Strowniki oryginalne działają w ten sposób, że jeśli się włącza dmuchawa to w tym samym czasie włącza sie podajnik. ale podajnik chodzi tylko tylko np. 20s i ma 50s przerwy i tak dalej, a wtym samym czasie chodzi wentylator do momentu osiągnięcia zadanej temperatury. jak cię to interesuje mogę podać linki do oryginalnych instrukcji sterowników.
    yaro
    Level 12  
    Witam mam pytanie do "szpecow" w tym temacie mam piec ZEBIEC 21kw dolne spalanie ten z 2 drzwiczkami jak myslicie mozna go przerobic na taki z podajnikiem gdzie mozna zakupic retorte i podajnik?Pozdrawiam Jarek