Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterownik do podajnika tłokowego

tofek 23 Jan 2010 09:10 273195 473
Optex
    rami8
    Level 20  
    Panowie co do kotła z płomieniówkami pionowymi, czyli wymiennikiem trójciągowym to tylko do palników retortowych. Z tych palników największe ciepło "wychodzi" pionowo do góry natomiast w kieszeniowych jest bardziej poziomy i do nich trzeba inne rozwiązanie kotła. Faktem jest że dość skuteczne są kotły wymiennikiem z płomieniówkami. Trzeba tylko odpowiednio dobrać ich średnicę a budowa takiego kotła to banał. U mnie pracuje ale z palnikiem retortowym na ekogroszek. Mam też kieszeniowy ale nie próbowałem go na tym kotle. Testowany był na zwykłym z poduszkami poziomymi 17 kW i pięknie sobie radził na dom około 120 m2.
  • Optex
    piatka22222
    Level 12  
    Jaki ten piec z tymi poduszkami poziomymi i jakim palnikiem tam próbowałeś, ja dziś podpiąłem w taki http://www.zebiec.com.pl/index.php?pname=324 tylko w górne drzwiczki i na razie czekam piec jest 23 kW i jeszcze ma do tego bojler dom około 170 m na razie 40 na piecu, podajnik mógł być troszku niżej ale to trzeba by było wypalać z boku a piec jest na gwarancji także odpada.
  • Optex
    kpaluch
    Level 2  
    Witam
    Jestem nowy na tym forum i tak sobie czytam o tych podajnikach i piecach i powiem tak na www. moderator .com.pl kolego z Rzeszowa możesz zobaczyć schemat pieca, który według mnie będzie pasował do twojego palnika na owies .
    Natomiast mnie interesuje koszt budowy takiego palnika na owies gdyż mam taki piec i chciałbym w nim palić owsem
    piatka22222
    Level 12  
    Podaj jeszcze raz adres tej strony koszt to około 1600 zł
    kpaluch
    Level 2  
    Witam
    Jak wpiszesz www.moderator.com.pl pokażą ci się różne piece to kliknij na ten zielony i tam będziesz miał schemat u mnie w drugiej części tam gdzie wyczystka są tez płomieniówki natomiast nie ma tego drugiego płaszcza.

Dodano po 20 [minuty]:

Witam piątka 22222
    prześlij mi do siebie jakiś namiar to porozmawiamy więcej na temat tego pieca i podajnika; kpaluch5(malpa)tlen.pl
    rami8
    Level 20  
    Test "kieszeniówki" był na zwykłym kotle drzewo węgiel. Oparty na projektach z lat 2000. Ma w sobie dwie poduszki pionowe oraz jedną centralnie nad palnikiem w której wstawione jest kilka krótkich rurek jakby właśnie płomieniówek. Ciepło które idzie do góry podgrzewa wodę w poduszce poziomej poprzez właśnie te rury i wydostaje się do górnej części kotła. Natomiast ciepło które wydzielane jest poziomo działa na poduszkę pionową.
    piatka22222
    Level 12  
    Możesz wysłać jakieś zdjęcie lub rysunek tego pieca????
    piatka22222
    Level 12  
    A czym paliłeś w tym podajniku eko groszkiem i jak temp. uzyskał największą ??? No właśnie czym niżej palenisko tym lepiej i to właśnie chodzi .
    rami8
    Level 20  
    W zasadzie robiony był pod ekogroszek ale próby musiały być więc sypało się wszystko. Temperaturę osiągał taką jak chciałem, z reguły w okolicy 70 stopni. Oczywiście miał zamontowany zawór czterodrogowy sterowany elektronicznie. Teraz pali się w nim węglem i drzewem ale właśnie na nim był testowany palnik kieszeniowy i radził sobie świetnie.
    piatka22222
    Level 12  
    Czyli ten zawór mógł by w mojej sytuacji pomóc???

Dodano po 2 [minuty]:

Jezeli np. teraz robi mi na piecu 42 stopnie, czy zawór coś by pomógł??
    rami8
    Level 20  
    To zależy w czym miałby pomóc..bo jeśli mowa o dogrzaniu kotła to raczej nie. Zawór ma za zadanie utrzymać odpowiednią temperaturę powrotu schłodzonej wody do kotła aby uniknąć roszenia kotła. Owszem z elektroniką do niego jest tak że jeśli temperatura na kotle spadnie o kilka stopni poniżej zadane to zawór się na chwilę przymknie żeby szybciej dogrzać a jeśli będziesz miał nieodpowiedni kocioł to to zjawisko będzie miało miejsce co chwilkę i nigdy nie wypuści w obieg wystarczającej ilości ciepła. Kocioł musi sobie radzić bez zaworu, a później można się zastanawiać nad jego montażem.
    piatka22222
    Level 12  
    A próbowałeś owsem palić w tym swoim ???
    rami8
    Level 20  
    Tak próbowałem z tym że palenie owsem w retorcie odpada. Natomiast kieszeniowy jak najbardziej ,jednak zużycie owsa jest kolosalne. Bardzo często musi podawać i podejrzewam że cały zasobnik spaliłbym przez jedną dobę. Fakt że mój dom jest nieocieplony. Zastanawiam się nad przejściem na palenie zrąbką z buka. Kaloryczność niezła a dostęp do wszelkich gałęzi spory. Zrobić rębak i można działać.
    piatka22222
    Level 12  
    Jaki to jest ten kieszeniowy taki jak mój bo dokładnie budowy nie znam ???
    rami8
    Level 20  
    Prawie taki z tym że nie osłonięty od góry. Czyli tak jakbyś wyciął górną część rury.

Tak wygląda sterownik do podajnika tłokowego
    rami8
    Level 20  
    Całkiem niedawno miałem okazję uruchamiać podobny kocioł "ELEKTROMET" na ekogroszek. Bardzo podobna konstrukcja tylko podajnik inaczej wmontowany. Dosyć ładnie się w nim paliło temperaturę osiągał wolno ale to z racji tego że jest ponad 50 mb rur nieocieplonych,które oddają ciepło prawie na zewnątrz. Czyszczenie jest średnio wygodne, choć tutaj widzę że już o tym pomyśleli i są odpowiednio ustawione drzwiczki u góry. Na moje oko nieźle by funkcjonował nawet przy palniku Twojej konstrukcji.
    arturromarr
    Level 17  
    Ponieważ , będę robił podajnik do pieca, planuję wykonać sterownik.
    Chcę by był bardziej zaawansowany z algorytmem PID, stąd wynika kilka pytań konstrukcyjnych.
    Dmuchawa musi być regulowana a podobno najlepsze są z silnikami klatkowymi, gdyż komutatory nie sprawdzają się w pracy ciągłej przez pół roku.
    Dlatego, mimo, że najprościej byłoby dać dmuchawę z samochodu to chciałbym zastosować typowy nadmuch do kotłów. Nie chciałbym robić falownika i zastanawiam się czy nie wystarczy zrobić detekcji zera i obcinać całych połówek fali robiąc sztuczne wypełnienie np. sekundowego przebiegu, czyli np. dla połowy mocy puszczamy 25 okresów i kolejne 25 obcinamy, jak by się zachowywał tak zasilany silnik klatkowy?
    Pawel1812
    Level 26  
    Dmuchawę wszystkie fabryczne sterowniki regulują właśnie za pomocą regulacji fazowej na triaku. Ale obcina się o odpowiednią wartość każdą sinusoidę a nie część przepuszcza a część nie. Przy takim algorytmie niepotrzebna byłaby detekcja zera. Naprawdę nie widzę powodu aby robić tak jak kolega napisał a nie tak jak się to zwykle robi - na pewno nie jest to żadne uproszczenie kodu. U mnie kod realizujący regulacje fazową to z racji realizowania jej w przerwaniach kilkanaście linii w C.
    W razie wątpliwości co do sterownika - można pytać, bo sam taki wykonuję oparty o LCD T6963C bez PIDa kod ma jak na razie 5000 linii. Algorytm PID zaimplementowany w C dla at89c2041 był niegdyś opublikowany w EP.
    arturromarr
    Level 17  
    regulację fazową stosuje się do silników komutatorowych (wiertarka, odkurzacz), z moich doświadczeń nie sprawdza się w przypadku silników klatkowych. Do nich stosowałem falownik, ale to drogie ustrojstwo i dlatego wpadł mi ten pomysł, ale nie wiem czy silnik przy mniejszych mocach nie pracowałby w warunkach rozruchu.
    Czy w dmuchawach do kotłów są silniki szczotkowe?
    Detekcja zera i odcinanie pełnych połówek fali pozwala na znaczne ograniczenie zakłóceń.
    Pawel1812
    Level 26  
    Dmuchawy do kotłów to silniki indukcyjne z wirnikiem klatkowym między innymi ze względu na zapylenie nie stosuje się szczotek. Przy tak małej mocy z powodzeniem stosuje się regulacje fazową do tych silników. U mnie pracuje taki układ z odcinaniem każdej sinusoidy i jest ok, procesor się nie zawiesza.
    Natomiast gdyby ktoś chciał robić regulacje z odcinaniem całych sinusoid to proponuję optotriaka z wbudowaną detekcja zera i problem detekcji zera na poziomie softu odpada.
    arturromarr
    Level 17  
    Wiem, że detekcję zera można zrobić na optotriaku, chodziło mi o zasadę regulacji, bo zastanawiam czy się w ogóle sprawdzi.
    Jak pracuje dmuchawa przy regulacji fazowej, czy w dużym zakresie obrotów da się regulować? Przyznam, że sterowałem kiedyś (a raczej próbowałem) silniczkiem ok.200W i najpierw buczał a potem ruszał od razu z dużą mocą, stąd moje obawy, ale może przesadzone w stosunku do dmuchaw.
    Czy masz wiedzę że tak właśnie regulują fabryczne regulatory?
    Pawel1812
    Level 26  
    Można poczytać tematy na elektrodzie że tak właśnie jest. Dmuchawy mogą pracować od 100V według ich producenta.
    arturromarr
    Level 17  
    A jakieś linki do tematu by się znalazły, bo coś ta wyszukiwarka szwankuje?
    jaskul
    Level 17  
    witajcie
    chciałem podłączyć sie pod temat z pytaniem o przeróbki w kotle podnoszące jego sprawność. http://www.sas.busko.pl/pl/index.php?option=c...ent&view=category&layout=blog&id=42&Itemid=60
    mam mniej więcej taki kocioł. Zamiast dolnych drzwiczek zamontowany jest palnik który dmucha płomieniem przez całą komorę spalania. Na końcu wsadziłem płytkę szamotową aby nie dopuścić do punktowego nagrzewania kotła - końcówka płomienia trafia na szamot. Na poziomej półce na pomiędzy komorą spalania a pionowym wymiennikiem położyłem cegłę szamotową troszkę zmniejsza kanał wylotowy z pieca o jakieś 40 %
    Co jeszcze można zrobić aby zwiększyć odbiór ciepła - w tej chwili za dużo ciepla idzie mi w komin. Palnik ma jakieś 25 KW i nie mam możliwości zmniejszenia a piec 17
    rami8
    Level 20  
    Witam. A masz założony do palnika deflektor?? I przede wszystkim napisz jaki to palnik. Z tego co wiem moc palnika można zmniejszyć w jakimś tam zakresie jeśli jest sterowany elektronicznie. Po czym poznajesz że zbyt wiele ciepła ucieka w komin??. Mierzyłeś temperaturę wylotową spalin??
    jaskul
    Level 17  
    Można powiedzieć że rolę deflektora spełnia płytka szamotowa. Palnik dmucha ogniem poziomo od drzwiczek nad rusztem do tylniej scianki pieca na której jest szamot. Palnik jest wentylatorowy na olej ciężki (pali olej używany jadalny i samochodowy) - nie mam za bardzo możliwosci obniżyć już jego mocy bo bedą gorsze warunki spalania. Od zimnego startu do 65-70 stopni mam jakieś 30-40 minut czopuch robi sie gorący termostat wyłacza palnik. Jak temp w kotle sie obniży to załącza sie ponownie.
    Wydaje mi sie że dużo ciepła idzie w komin nie mierzyłem tego. Wiem że najlepiej było by wymienić kocioł na olejowy ale nie mogę tego w chwili obecnej zrobić. Chciałem jakos w najprostrzy sposób podnieść sprawność swojego kotła. Czytałem o zawirowaczach spalin itp. Może to by sie przydało. Czytając ten temat zauważyłem że parę osób kombinowało cos w celu zwiekszenia sprawnosci zwykłego kotła ze wzgledu na zmiane charakteru grzania. Zamiast palącego sie w komorze żaru jest gorące powietrze - spaliny.
    rami8
    Level 20  
    Możliwe że zawirowacze by się przydały tylko w tej konstrukcji będzie ciężko je gdzieś tam umieścić. Zmierz temperaturę czopucha przy max. mocy palnika. Nie powinna przekroczyć 140 stopni. W przypadku palników retortowych często się zdarzało że zbyt duża moc nadmuchu powodowała wytworzenie zbyt dużego ciśnienia w kotle i wyrzucenie dużej ilości ciepła do komina. W moim kotle przy max mocy palnika ( 25 kW) na ekogroszek temp. czopucha wynosi około 90 stopni (kocioł trójciągowy).
    kkbb
    Level 10  
    Witam.Mam pytanie do kolegów: jak obliczyć moc palnika kieszeniowego? czyli jaka powierzchnia palnika z otworami napowietrzającymi = jaka moc? Z góry dziękuję.