Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

sterownik do podajnika t這kowego

tofek 23 Sty 2010 09:10 264516 473
  • #421 23 Sty 2010 09:10
    rami8
    Poziom 20  

Panowie co do kot豉 z p這mieni闚kami pionowymi, czyli wymiennikiem tr鎩ci庵owym to tylko do palnik闚 retortowych. Z tych palnik闚 najwi瘯sze ciep這 "wychodzi" pionowo do g鏎y natomiast w kieszeniowych jest bardziej poziomy i do nich trzeba inne rozwi您anie kot豉. Faktem jest 瞠 do嗆 skuteczne s kot造 wymiennikiem z p這mieni闚kami. Trzeba tylko odpowiednio dobra ich 鈔ednic a budowa takiego kot豉 to bana. U mnie pracuje ale z palnikiem retortowym na ekogroszek. Mam te kieszeniowy ale nie pr鏏owa貫m go na tym kotle. Testowany by na zwyk造m z poduszkami poziomymi 17 kW i pi瘯nie sobie radzi na dom oko這 120 m2.

• #422 23 Sty 2010 18:18
    piatka22222
    Poziom 12  

Jaki ten piec z tymi poduszkami poziomymi i jakim palnikiem tam pr鏏owa貫, ja dzi podpi掖em w taki http://www.zebiec.com.pl/index.php?pname=324 tylko w g鏎ne drzwiczki i na razie czekam piec jest 23 kW i jeszcze ma do tego bojler dom oko這 170 m na razie 40 na piecu, podajnik m鏬 by troszku ni瞠j ale to trzeba by by這 wypala z boku a piec jest na gwarancji tak瞠 odpada.

• #423 23 Sty 2010 19:43
    kpaluch
    Poziom 2  

Witam
    Jestem nowy na tym forum i tak sobie czytam o tych podajnikach i piecach i powiem tak na www. moderator .com.pl kolego z Rzeszowa mo瞠sz zobaczy schemat pieca, kt鏎y wed逝g mnie b璠zie pasowa do twojego palnika na owies .
    Natomiast mnie interesuje koszt budowy takiego palnika na owies gdy mam taki piec i chcia豚ym w nim pali owsem

• #424 23 Sty 2010 19:45
    piatka22222
    Poziom 12  

Podaj jeszcze raz adres tej strony koszt to oko這 1600 z

• #425 23 Sty 2010 20:21
    kpaluch
    Poziom 2  

Witam
    Jak wpiszesz www.moderator.com.pl poka膨 ci si r騜ne piece to kliknij na ten zielony i tam b璠ziesz mia schemat u mnie w drugiej cz窷ci tam gdzie wyczystka s tez p這mieni闚ki natomiast nie ma tego drugiego p豉szcza.

Dodano po 20 [minuty]:

Witam pi徠ka 22222
    prze郵ij mi do siebie jaki namiar to porozmawiamy wi璚ej na temat tego pieca i podajnika; kpaluch5(malpa)tlen.pl

• #426 23 Sty 2010 20:29
    rami8
    Poziom 20  

Test "kieszeni闚ki" by na zwyk造m kotle drzewo w璕iel. Oparty na projektach z lat 2000. Ma w sobie dwie poduszki pionowe oraz jedn centralnie nad palnikiem w kt鏎ej wstawione jest kilka kr鏒kich rurek jakby w豉郾ie p這mieni闚ek. Ciep這 kt鏎e idzie do g鏎y podgrzewa wod w poduszce poziomej poprzez w豉郾ie te rury i wydostaje si do g鏎nej cz窷ci kot豉. Natomiast ciep這 kt鏎e wydzielane jest poziomo dzia豉 na poduszk pionow.

• #427 24 Sty 2010 13:19
    piatka22222
    Poziom 12  

Mo瞠sz wys豉 jakie zdj璚ie lub rysunek tego pieca????

• #429 24 Sty 2010 13:44
    piatka22222
    Poziom 12  

A czym pali貫 w tym podajniku eko groszkiem i jak temp. uzyska najwi瘯sz ??? No w豉郾ie czym ni瞠j palenisko tym lepiej i to w豉郾ie chodzi .

• #430 24 Sty 2010 14:32
    rami8
    Poziom 20  

W zasadzie robiony by pod ekogroszek ale pr鏏y musia造 by wi璚 sypa這 si wszystko. Temperatur osi庵a tak jak chcia貫m, z regu造 w okolicy 70 stopni. Oczywi軼ie mia zamontowany zaw鏎 czterodrogowy sterowany elektronicznie. Teraz pali si w nim w璕lem i drzewem ale w豉郾ie na nim by testowany palnik kieszeniowy i radzi sobie 鈍ietnie.

• #431 24 Sty 2010 14:59
    piatka22222
    Poziom 12  

Czyli ten zaw鏎 m鏬 by w mojej sytuacji pom鏂???

Dodano po 2 [minuty]:

Jezeli np. teraz robi mi na piecu 42 stopnie, czy zaw鏎 co by pom鏬??

• #432 24 Sty 2010 15:00
    rami8
    Poziom 20  

To zale篡 w czym mia豚y pom鏂..bo je郵i mowa o dogrzaniu kot豉 to raczej nie. Zaw鏎 ma za zadanie utrzyma odpowiedni temperatur powrotu sch這dzonej wody do kot豉 aby unikn望 roszenia kot豉. Owszem z elektronik do niego jest tak 瞠 je郵i temperatura na kotle spadnie o kilka stopni poni瞠j zadane to zaw鏎 si na chwil przymknie 瞠by szybciej dogrza a je郵i b璠ziesz mia nieodpowiedni kocio to to zjawisko b璠zie mia這 miejsce co chwilk i nigdy nie wypu軼i w obieg wystarczaj帷ej ilo軼i ciep豉. Kocio musi sobie radzi bez zaworu, a p騧niej mo積a si zastanawia nad jego monta瞠m.

• #433 24 Sty 2010 15:06
    piatka22222
    Poziom 12  

A pr鏏owa貫 owsem pali w tym swoim ???

• #434 24 Sty 2010 15:16
    rami8
    Poziom 20  

Tak pr鏏owa貫m z tym 瞠 palenie owsem w retorcie odpada. Natomiast kieszeniowy jak najbardziej ,jednak zu篡cie owsa jest kolosalne. Bardzo cz瘰to musi podawa i podejrzewam 瞠 ca造 zasobnik spali豚ym przez jedn dob. Fakt 瞠 m鎩 dom jest nieocieplony. Zastanawiam si nad przej軼iem na palenie zr帳k z buka. Kaloryczno嗆 niez豉 a dost瘼 do wszelkich ga喚zi spory. Zrobi r瑿ak i mo積a dzia豉.

• #435 24 Sty 2010 15:19
    piatka22222
    Poziom 12  

Jaki to jest ten kieszeniowy taki jak m鎩 bo dok豉dnie budowy nie znam ???

• #436 24 Sty 2010 15:26
    rami8
    Poziom 20  

Prawie taki z tym 瞠 nie os這ni皻y od g鏎y. Czyli tak jakby wyci掖 g鏎n cz窷 rury.

Tak wygl康a sterownik do podajnika t這kowego

• #438 03 Lut 2010 07:46
    rami8
    Poziom 20  

Ca趾iem niedawno mia貫m okazj uruchamia podobny kocio "ELEKTROMET" na ekogroszek. Bardzo podobna konstrukcja tylko podajnik inaczej wmontowany. Dosy 豉dnie si w nim pali這 temperatur osi庵a wolno ale to z racji tego 瞠 jest ponad 50 mb rur nieocieplonych,kt鏎e oddaj ciep這 prawie na zewn徠rz. Czyszczenie jest 鈔ednio wygodne, cho tutaj widz 瞠 ju o tym pomy郵eli i s odpowiednio ustawione drzwiczki u g鏎y. Na moje oko nie幢e by funkcjonowa nawet przy palniku Twojej konstrukcji.

• #439 09 Mar 2010 14:58
    arturromarr
    Poziom 17  

Poniewa , b璠 robi podajnik do pieca, planuj wykona sterownik.
    Chc by by bardziej zaawansowany z algorytmem PID, st康 wynika kilka pyta konstrukcyjnych.
    Dmuchawa musi by regulowana a podobno najlepsze s z silnikami klatkowymi, gdy komutatory nie sprawdzaj si w pracy ci庵貫j przez p馧 roku.
    Dlatego, mimo, 瞠 najpro軼iej by這by da dmuchaw z samochodu to chcia豚ym zastosowa typowy nadmuch do kot堯w. Nie chcia豚ym robi falownika i zastanawiam si czy nie wystarczy zrobi detekcji zera i obcina ca造ch po堯wek fali robi帷 sztuczne wype軟ienie np. sekundowego przebiegu, czyli np. dla po這wy mocy puszczamy 25 okres闚 i kolejne 25 obcinamy, jak by si zachowywa tak zasilany silnik klatkowy?

• #440 09 Mar 2010 16:24
    Pawel1812
    Poziom 26  

Dmuchaw wszystkie fabryczne sterowniki reguluj w豉郾ie za pomoc regulacji fazowej na triaku. Ale obcina si o odpowiedni warto嗆 ka盥 sinusoid a nie cz窷 przepuszcza a cz窷 nie. Przy takim algorytmie niepotrzebna by豉by detekcja zera. Naprawd nie widz powodu aby robi tak jak kolega napisa a nie tak jak si to zwykle robi - na pewno nie jest to 瘸dne uproszczenie kodu. U mnie kod realizuj帷y regulacje fazow to z racji realizowania jej w przerwaniach kilkana軼ie linii w C.
    W razie w徠pliwo軼i co do sterownika - mo積a pyta, bo sam taki wykonuj oparty o LCD T6963C bez PIDa kod ma jak na razie 5000 linii. Algorytm PID zaimplementowany w C dla at89c2041 by niegdy opublikowany w EP.

• #441 09 Mar 2010 18:00
    arturromarr
    Poziom 17  

regulacj fazow stosuje si do silnik闚 komutatorowych (wiertarka, odkurzacz), z moich do鈍iadcze nie sprawdza si w przypadku silnik闚 klatkowych. Do nich stosowa貫m falownik, ale to drogie ustrojstwo i dlatego wpad mi ten pomys, ale nie wiem czy silnik przy mniejszych mocach nie pracowa豚y w warunkach rozruchu.
    Czy w dmuchawach do kot堯w s silniki szczotkowe?
    Detekcja zera i odcinanie pe軟ych po堯wek fali pozwala na znaczne ograniczenie zak堯ce.

• #442 09 Mar 2010 18:09
    Pawel1812
    Poziom 26  

Dmuchawy do kot堯w to silniki indukcyjne z wirnikiem klatkowym mi璠zy innymi ze wzgl璠u na zapylenie nie stosuje si szczotek. Przy tak ma貫j mocy z powodzeniem stosuje si regulacje fazow do tych silnik闚. U mnie pracuje taki uk豉d z odcinaniem ka盥ej sinusoidy i jest ok, procesor si nie zawiesza.
    Natomiast gdyby kto chcia robi regulacje z odcinaniem ca造ch sinusoid to proponuj optotriaka z wbudowan detekcja zera i problem detekcji zera na poziomie softu odpada.

• #443 09 Mar 2010 18:47
    arturromarr
    Poziom 17  

Wiem, 瞠 detekcj zera mo積a zrobi na optotriaku, chodzi這 mi o zasad regulacji, bo zastanawiam czy si w og鏊e sprawdzi.
    Jak pracuje dmuchawa przy regulacji fazowej, czy w du篡m zakresie obrot闚 da si regulowa? Przyznam, 瞠 sterowa貫m kiedy (a raczej pr鏏owa貫m) silniczkiem ok.200W i najpierw bucza a potem rusza od razu z du膨 moc, st康 moje obawy, ale mo瞠 przesadzone w stosunku do dmuchaw.
    Czy masz wiedz 瞠 tak w豉郾ie reguluj fabryczne regulatory?

• #444 09 Mar 2010 19:42
    Pawel1812
    Poziom 26  

Mo積a poczyta tematy na elektrodzie 瞠 tak w豉郾ie jest. Dmuchawy mog pracowa od 100V wed逝g ich producenta.

• #445 10 Mar 2010 10:04
    arturromarr
    Poziom 17  

A jakie linki do tematu by si znalaz造, bo co ta wyszukiwarka szwankuje?

• #446 28 Sie 2010 10:56
    jaskul
    Poziom 16  

witajcie
    chcia貫m pod陰czy sie pod temat z pytaniem o przer鏏ki w kotle podnosz帷e jego sprawno嗆. http://www.sas.busko.pl/pl/index.php?option=c...ent&view=category&layout=blog&id=42&Itemid=60
    mam mniej wi璚ej taki kocio. Zamiast dolnych drzwiczek zamontowany jest palnik kt鏎y dmucha p這mieniem przez ca陰 komor spalania. Na ko鎍u wsadzi貫m p造tk szamotow aby nie dopu軼i do punktowego nagrzewania kot豉 - ko鎍闚ka p這mienia trafia na szamot. Na poziomej p馧ce na pomi璠zy komor spalania a pionowym wymiennikiem po這篡貫m ceg喚 szamotow troszk zmniejsza kana wylotowy z pieca o jakie 40 %
    Co jeszcze mo積a zrobi aby zwi瘯szy odbi鏎 ciep豉 - w tej chwili za du穎 ciepla idzie mi w komin. Palnik ma jakie 25 KW i nie mam mo磧iwo軼i zmniejszenia a piec 17

• #447 28 Sie 2010 20:18
    rami8
    Poziom 20  

Witam. A masz za這穎ny do palnika deflektor?? I przede wszystkim napisz jaki to palnik. Z tego co wiem moc palnika mo積a zmniejszy w jakim tam zakresie je郵i jest sterowany elektronicznie. Po czym poznajesz 瞠 zbyt wiele ciep豉 ucieka w komin??. Mierzy貫 temperatur wylotow spalin??

• #448 29 Sie 2010 07:48
    jaskul
    Poziom 16  

Mo積a powiedzie 瞠 rol deflektora spe軟ia p造tka szamotowa. Palnik dmucha ogniem poziomo od drzwiczek nad rusztem do tylniej scianki pieca na kt鏎ej jest szamot. Palnik jest wentylatorowy na olej ci篹ki (pali olej u篡wany jadalny i samochodowy) - nie mam za bardzo mo磧iwosci obni篡 ju jego mocy bo bed gorsze warunki spalania. Od zimnego startu do 65-70 stopni mam jakie 30-40 minut czopuch robi sie gor帷y termostat wy豉cza palnik. Jak temp w kotle sie obni篡 to za陰cza sie ponownie.
    Wydaje mi sie 瞠 du穎 ciep豉 idzie w komin nie mierzy貫m tego. Wiem 瞠 najlepiej by這 by wymieni kocio na olejowy ale nie mog tego w chwili obecnej zrobi. Chcia貫m jakos w najprostrzy spos鏏 podnie嗆 sprawno嗆 swojego kot豉. Czyta貫m o zawirowaczach spalin itp. Mo瞠 to by sie przyda這. Czytaj帷 ten temat zauwa篡貫m 瞠 par os鏏 kombinowa這 cos w celu zwiekszenia sprawnosci zwyk貫go kot豉 ze wzgledu na zmiane charakteru grzania. Zamiast pal帷ego sie w komorze 瘸ru jest gor帷e powietrze - spaliny.

• #449 29 Sie 2010 09:02
    rami8
    Poziom 20  

Mo磧iwe 瞠 zawirowacze by si przyda造 tylko w tej konstrukcji b璠zie ci篹ko je gdzie tam umie軼i. Zmierz temperatur czopucha przy max. mocy palnika. Nie powinna przekroczy 140 stopni. W przypadku palnik闚 retortowych cz瘰to si zdarza這 瞠 zbyt du瘸 moc nadmuchu powodowa豉 wytworzenie zbyt du瞠go ci郾ienia w kotle i wyrzucenie du瞠j ilo軼i ciep豉 do komina. W moim kotle przy max mocy palnika ( 25 kW) na ekogroszek temp. czopucha wynosi oko這 90 stopni (kocio tr鎩ci庵owy).

• #450 01 Pa 2010 20:52
    kkbb
    Poziom 9  

Witam.Mam pytanie do koleg闚: jak obliczy moc palnika kieszeniowego? czyli jaka powierzchnia palnika z otworami napowietrzaj帷ymi = jaka moc? Z g鏎y dzi瘯uj.