Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterownik do podajnika tłokowego

tofek 18 Lut 2005 18:23 266067 473
  • #61 18 Lut 2005 18:23
    swoj
    Poziom 10  

Amanda napisał:
    A więc wycofuję „patent”

Inne pytanie: Czy duża ilość (a może nawet nadmiar) dostarczanego powietrza do komory spalania ma wpływ na „jakość” spalania (np. mniej sadzy, czystsze spaliny, lepsza wydajność cieplna).

Ilość powietrza ma decydujący wpływ na jakość spalania, ale ogólnie, wyczerpująco i krótko omówić tego nie potrafię.
    Powietrze podawane jest na dwa sposoby:
    - jako tzw. pierwotne prosto do paleniska, zwykle pod ruszt - większość
    - reszta tzw. wtórne doprowadzane do gorących, płonących jeszcze spalin w takiej ilości aby proces spalania zakończyć.
    Aby się to udało niezbędny jest niewielki nadmiar powietrza (a właściwie zawartego w nim tlenu) względem ilości stechiometrycznych. Dalsze zwiększanie ilości powietrza skutkuje jedynie koniecznością jego podgrzania i wyrzucenia przez komin - więc stratami. Zbyt duża ilość powietrza może tak ochłodzić "spaliny", że do tego "dopalenia" wogóle nie dojdzie. Wtedy w spalinach pozostają gazy palne (wybuchowe) i trujące i to jest istotniejsze od straty energii cieplnej powstałej wskutek niezupełnego spalania.

Pozdro dla wszystkich (pragnących ulżyć doli) palaczy

• Sklep HeluKabel
  • #62 20 Lut 2005 23:14
    zuhjk
    Poziom 21  

Napisałem taki piękny post i wżarło zanim go wysłałem. Teraz pokrótce. Nie każdy miał nadaje się do spalania rusztowego dla nas. Pozostałości na placu po węglu u firm handlujących to nie to samo co prawdziwy miał z kopalni. Takie coś kupiłem i podczas palenia przesypuje się przez ruszta. Po załadowaniu innym wszystko jest ok. Miał powinien lekko szlakować, wtedy stapia się i nie przesypuje się( trzyma się kupy). Miał przed paleniem moczymy do 20 % zawartości wody. To najważniejszy warunek palenia. Bez moczenia miał pali się żle. Cząsteczki węgla muszą mieć pewny stopień pęcznienia. Zbytnie szlakowanie też jest szkodliwe bo zalewa i zatyka ruszta. Ruszta można przerobić o ile nie są żeliwne.

• #63 23 Lut 2005 06:21
    swoj
    Poziom 10  

Witam

zuhjk
    Można zrobić dodatkowy, drobny ruszt i wstawić na istniejący. Długo nie wytrzyma ale pomoże spalić "okazyjnie zakupione wynalazki". Zmiotki z placu mogą okazać się trudnopalne, gdyż czasem zawierają dużo krzemionki, z której deszcze umyły węgiel.

Cała dotychczasowa dyskusja dotyczy regulacji temperatur(y) przy założeniu stabilnego, łatwego w regulacji (nadmuchem) procesu spalania. Wymaga to stosowania paliw o stabilnych parametrach. Trudno to zapewnić kupując węgiel, miał, koks, wióry trociny i "inną ekologię".
    Spalając takie różności musimy zadbać o prawidłowość samego spalania, a to najlepiej oceniać kontrolując skład spalin.
    Nic o tym nie wiem ale sondy λ pilnują spalania w silnikach i analiza spalin jest dość powszechna więc może te urządzenia popilnowałyby mojego kotła CO.
    Chyba otworzę taki temat.

Pozdrówki dla palaczy.

• #64 23 Lut 2005 07:29
    Amanda
    Poziom 17  

swoj napisał:
    Nic o tym nie wiem ale sondy λ pilnują spalania w silnikach i analiza spalin jest dość powszechna więc może te urządzenia popilnowałyby mojego kotła CO.

Też o tym myslałem (ale nie chciałem się "wygłupić";-), ale nie wiem np, czy sonda od samochodu nie "zasadziłaby" (czyt. pokryła dużą ilościa sadzy) sie zbyt szybko.
    W końcu nieistotne czy skład mieszanki reguluje sie porzez dozowanie paliwa czy powietrza.

Pozdrówka

• #65 23 Lut 2005 10:27
    krzychol66
    Poziom 24  

Panie i Panowie,
    Piękne te Wasze rozważania.
    Ale czy konstruując sterowanie do pieca węglowego uwzględniliście sytuacje awaryjne?
    Czy przy awarii wentylatora/siłownika od jakiejś tam klapki/czujnika itd., zawieszeniu się sterownika, nie dopuścicie do sytuacji, w której w piecu powstanie duży nadmiar CO zagrażający zaczadzeniem mieszkańców bądź wybuchem w kominie?
    Tak tylko pytam...

• #66 23 Lut 2005 12:05
    Kobra
    Poziom 17  

W mojej rozwiązaniu wszystkie układy pracują na 12V
    Ponieważ mam w domu alarm z zasilaniem awaryjnym 12V sterownik właśnie tam jest podpięty Czujnik temperatury max ostrzega mnie przed zagotowaniem wody w piecu W moim przypadku instalacja działa również grawitacyjnie Tak, więc w momencie braku zasilania pozostaje mi tylko przekręcić zawór (tego jeszcze nie robiłem) Klapka sterująca dopływem świeżego powietrza jest sterowana za pomocą elektromagnesu, napięciem 230V, Kiedy tego napięcia nie ma, klapka pozostanie opuszczona i skutecznie dusi piec Przyrost temperatury przy unieruchomionej pompie wynosi max około 30 °C, przy pracy nominalnej 40°C, jaką mam ustawioną
    Poza tym zawsze można wykorzystać UPS-a
    Pozdro

• Sklep HeluKabel
  • #68 11 Maj 2005 10:07
    stano15
    Poziom 13  

Witam
    Czy moglby mi ktos podowiedziec jaka zastoswac dmuchawe do kotla CO z dolnym spalaniem (groszek z mialem) 1.2KW.
    Pozdrawiam

• #69 11 Maj 2005 11:16
    Amanda
    Poziom 17  

stano15 napisał:
    Witam
    Czy moglby mi ktos podowiedziec jaka zastoswac dmuchawe do kotla CO z dolnym spalaniem (groszek z mialem) 1.2KW.

Chyba 12kW;-)

Jak do pieca chyba 16kW kupiłem wentylator RT-03 - http://www.mplusm.com.pl/podstrony_nadmuchy/rt05.html#Kotwica_14 (wymiary takie same, mocy nie pamiętam, ale zblizona do ww).
    Trzybiegowy, a i tak na pierwszym biegu ma zbyt dużą wydajność - ograniczyłem to przysłaniając otwór wlotowy do poziomu dobranego doświadczalnie.
    Cena 165zł+koszty przesyłki (cena z 08/2004)
    Jest OK

• #70 11 Maj 2005 11:26
    stano15
    Poziom 13  

tak 12KW
    tylo dlatego sie zastanawiam bo mam komin 25X14 i czy z plnna regulacja czy np. trzybiegowa

• #77 26 Paź 2005 11:22
    adas_ppp
    Poziom 16  

Przesledziłem uważnie temat i jest on bardzo ciekawy. Zamontowałem właśnie piec sas z fabrycznym sterownikiem ma on 6 stopniową regulację nadmuchu. Mam pytanie jaka jest najlepsza temperatura wody na kotle aby zapewnić mu jak najdłuższą żywotność ? Może pod tym kontem również warto by przeprowadzić jakąś optymalizację.
    Pozdrawiam

• #78 26 Paź 2005 22:50
    marcin__m
    Poziom 10  

Generalnie producenci kotłów zalecają temperaturę wody w kotle powyżej 65°C. Jest to spowodowane tym, że powyżej tej temperatury nie tworzą się skropliny które właśnie obniżają żywotność kotła. Co do sterowania to stosuje się tutaj mieszacze które regulują temperaturę w obiegu wody przy stałej temperaturze wody w kotle.

• #79 27 Paź 2005 08:09
    adas_ppp
    Poziom 16  

marcin__m napisał:
    Co do sterowania to stosuje się tutaj mieszacze które regulują temperaturę w obiegu wody przy stałej temperaturze wody w kotle.

Jak realizowane są takie mieszacze?

• #81 27 Paź 2005 17:50
    Kobra
    Poziom 17  

Witam
    Zastanawiam się, czemu mają służyć te mieszacze Chyba jedyny cel to wyciągnięcie od ludzi kasy Pozbawiając piec odbioru ciepła nieuchronnie dążymy do jego awarii To tak jakby w czasie pracy pieca wyłączyć pompkę cyrkulacyjną Owszem zauważyłem tam wymiennik wody użytkowej, który w pewnym sęsie odbierze część energii cieplnej Pytanie tylko ile. Efektem pracy takiego mieszacza to jest tylko nadmierny wzrost temperatury pieca w czasie pracy na krótkim obiegu, a co za tym idzie żywotność kotła, bardzo duża różnica temperatury w grzejnikach, oraz nie stabilna temperatura wody użytkowej
    Według mnie to tylko zbędny bajer, który może nas drogo kosztować
    Pamiętajmy jedno, ze wzrostem temperatury w parze idzie rozszerzalnośc cieplna materiałów. Tak więc piec może całkiem zwyczajnie popękać
    Pozdro

• #82 30 Paź 2005 16:51
    marcin__m
    Poziom 10  

Niestety nie mogę się tutaj zgodzić. Owszem taki mieszacz doprowadza do większej temperatury piecy ale o to właśnie chodzi. Producenci kotłów podają , że temperatura wody powinna być większa niż 65° gdyż to przedłuża żywotność kotła więc chyba tak jest. Zresztą nikt chyba nie pali w kotle po to aby w kaloryferach była zimna woda. A pozatym takim mieszaczem możemy precyzyjnie ustalać temperature wody w obiegu (a jeszcze lepiej jeśli jest kilka obiegów np. na każde piętro to na każdym może być inna temperatura). A nie zawsze regulacja na piecu jest łatwa np. w piecach z podajnikiem.

• #83 13 Lis 2005 10:46
    tofek
    Poziom 15  

Witam wszystkich widze ze zalozony przezemnie post wzbodzil wielkie zainteresowanie :) Prace nad naszym sterownikiem dobiegly juz konca tylko jeszcze kosmetyka czyli obudowa. Troszke sie przeciagnely prace ale juz jest :):):)
    Uklony dla kolegi: alexiel wspoltworcy ukladu

• #85 17 Lis 2005 16:48
    Jan.dg
    Poziom 21  

sprój wejsc w google i znalezc TORNADO moze cos ci pomoga bo to jest sterownik pieca mialowego .Ostatnio taki naprawialem ma regulacje szybkosci obrotów dmuchawy w zaleznosci od temperatury wody w c.o.Zwalnia on bardzo jak temperatura przekroczy 90 stopni

• #86 21 Lis 2005 15:36
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

"-> alexiel
    Czy do sterowania pieca potrzebna jest temperatura po przecinku?

Mam pytanie, jest jakaś reguła jeśli chodzi o przedmuchy pieca?,
    zrobiłem jeden sterownik do pieca węglowego i z tego co zauważyłem to
    lubi przedmuchy na poziomie 20s pracy/2 minuty przerwy.

• #88 22 Lis 2005 06:39
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

jeszcze trochę i sterowniki będą miały melodyjki, lub kukułke- po co komu 6 stref temperaturowych?.
    Ponawiam moje powyższe pytanie.

• #89 22 Lis 2005 07:33
    alexiel
    Poziom 15  

Skok po przecinku jest co 0.5 stopnia może i zbedny bajer, ale mnie sie podoba :D. Wynika to z tego, ze ten sterownik jest złożony z nadrzędnego i podrzędnego. W nadrzedny ma być mierzona teperatura zewnętrzna oraz wewnętrzna, a że panele są jednakowe to dlatego w podrzędnym zrobiłem skok 0.5 stopnia.

• #90 22 Lis 2005 08:56
    Techmann
    Poziom 12  

Witam, dołączę się do dyskusji i dodam kilka zdań jeśli chodzi o eksploatację pieca na drewno i jego odpady. W piecu jest zamontowany regulator sterujący także wentylatorem. Po moich doświadczeniach sądzę, że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie miarkownika ciągu ( regulator ciągu kominowego) który przy odpowiednim naturalnym ciągu kominowym sam utrzyma stabilnie temperaturę na piecu = oszczędność energii elektrycznej. Wentylator jest stosowany jako dodatkowy nadmuch przy rozpalaniu.

Dodam jeszcze, że w moim układzie za utrzymanie min. temp. powrotnej na piecu (60C) odpowiada trójdrożny zawór termostatyczny.

pozdrawiam