Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magistrala dla domowej automatyki RS485, 1Wire, CAN ?

MES Mariusz 02 Paź 2007 10:02 3112 3
  • #1 02 Paź 2007 10:02
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Witam. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad systemem automatyki domowej, składającej się z licznych modułów, sterowanych centralnie, lub o hierarchii równorzędnej.

Zastanawiałem się nad takimi magistralami jak RS485, 1WIRE lub CAN. I doszedłem do przekonania, że chyba musiałbym w okablowaniu wykorzystać przynajmniej dwie równorzędne magistrale, ze względu na łatwość adaptacyjną i potencjalne koszta. Argumenty?

Do prostego sterowania załącz wyłącz - wystarczy mi magistrala 1WIRE + zasilanie. Pakowanie do każdego modułu załącz wyłącz układu MAX485 i mikrokontrolera w celu realizacji tak prostej funkcji jak załącz wyłącz wiązałoby się z niepotrzebnymi kosztami i zbędną komplikacją układową.

Tymczasem do komunikacji bardziej skomplikowanych modułów niezbędne byłoby wg mnie zastosowanie magistrali np. RS485.

Tak sobie myślę, co by tu zrobić, żeby było dobrze. Być może nie jest złym pomysłem zastosowanie w wiązce okablowania kilku przewodów więcej i rozprowadzenie kilku magistral wykorzystywanych w zależności od potrzeb danego modułu. Tylko, że tutaj tracimy na równorzędności - należałoby w tej sytuacji przyjąć centralne sterowanie, lub ewentualnie na krańcach każdej z magistral zastosować odpowiednie układy tłumaczące.

Z dużym zainteresowaniem wysłucham jednak wszystkich Waszych pomysłów i uwag.

Pozdrawiam
    Mariusz

0 3
  • #2 02 Paź 2007 11:29
    markosik20
    Poziom 33  

Cytat:
    Pakowanie do każdego modułu załącz wyłącz układu MAX485 i mikrokontrolera w celu realizacji tak prostej funkcji jak załącz wyłącz wiązałoby się z niepotrzebnymi kosztami i zbędną komplikacją układową.

Nie potrzeba MAX485, można zrobić taniej, a uK kosztuje....kilka złotych i zbudowanie
    Cytat:
    przynajmniej dwie równorzędne magistrale

to dodatkowy koszt kabla.
    Zresztą temat takiej magistrali był już szeroko omawiany.

0
  • #3 02 Paź 2007 11:56
    MES Mariusz
    Poziom 36  

markosik20 napisał:
    Nie potrzeba MAX485, można zrobić taniej, a uK kosztuje....kilka złotych i zbudowanie

Jeżeli zdalny włącznik mogę zrobić z jednej kostki dallasa i przekaźnika, to czy aby na pewno wstawianie zamiast tego urządzenia uP z interfejsem RS485 oby na pewno nie jest przesadzone? Koszt dodatkowej żyły jest minimalny, a czasem żaden.

Co o tym myślicie?

0
  • #4 02 Paź 2007 12:02
    Jdsoul
    Poziom 23  

Cześć

Inteligenty do to dwie architektury :)

Centralny węzeł z Masterem - czyli to co chcesz zrobić RS-485, 1 Wire, czasem RS-232 lub Ethernet. Z punktu elektroniki {automatyki przemysłowej } to super rozwiąznie, ale z punktu niezawodności ,itd już jest zdecydowanie gorzej. Przykładem taniego rozwiązania jest chociażby IHC Elda Szczecinek :)

Inna topologia , [którą często stosuje]- to topologie sieciowa EIB, LON, struktura inteligencji rozproszonej.

Kosztowo wychodzi prawie identycznie - eksploatacyjnie system rozproszony dużo taniej :)

Stosowanie, krańcówek, czujników oddalonych, przycisków standardowych etc. etc. jest ciekawe nie na skalę budynku, a co najwyżej kompletego obiektu, linii maszynowej itd itd.

Dodano po 4 [minuty]:

Razem z kumlami trochę pracowałem nad fajnym projektem

www.dbx.pl

Rzuć kiedyś okiem :) Produkt jak najbardziej polski :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo