Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kod 13 - Vectra A - C16NZ

danielmajesio 02 Oct 2007 14:48 1926 5
    danielmajesio
    Level 10  
    Mam nie mały problem. Posiadam Vectrę A rok 90 silnik C16NZ. Podczas jazdy pojawia się kontrolka Check Engine. Po zczytaniu wskazuje na błąd sondy lambda KOD 13.
    Z tego co wiadomo sonda zaczyna działać przy temperaturze silnika ok 300 stopni. U mnie na wskaźniku na tablicy rozdzielczej ok 40 stopni.
    Cały problem polega na tym, że moja sonda nie pracuje w zakresie 0,2 - 1 V tylko jest cały czas na poziomie 0,89 V, co wskazuje na mieszankę bogatą (sonda jednoprzewodowa).
    Po przewertowaniu forum doczytałem się różnych opinii na temat tego co może być tego przyczyną. Postanowiłem się za to zabrać:

* wyczyściłem silnik krokowy (regulator biegu jałowego) i gniazdo silnika krokowego (oring cały i niepopękany) - benzyną
    * sprawdziłem czujnik położenia przepustnicy - zmienia się rezystancja na wyjściu czujnika wraz ze zmianą położenia przepustnicy, nie pamiętam wartości (ale myślę że to mało istotne na chwilę obecną)
    * przepustnica - wyczyszczona benzyną
    * sonda lambda - niepotrzebnie wymieniona (okazało się że jest to samo co było)

Zaznaczę, że mam instalację gazową BRC, katalizator jakieś rok temu wypruty.
    Sonda nie działa prawidłowo na benzynie, a na gazie napięcia nie są takie złe, ale pewnie dlatego że jest wyłączona z obiegu przy zasilaniu gazem.
    Poza tym nie ma zwarcia od gniazda sondy lambda do komputera.
    Nie wiem co jeszcze może być nie tak. Proszę o pomoc
    powidz
    Level 20  
    instalacje lpg masz z elektroniką czy na tzw. śrube?
    User removed account
    User removed account  
    danielmajesio
    Level 10  
    Instalacja jest na tzw śrubę
    powidz
    Level 20  
    Zamontuj emulator sondy lamda.
    Emulacja oryginalnej sondy na lpg jest zbyt wolna, i komputer uznaje że sonda jest uszkodzona.
    W sterownikach lpg z elektroniką jest w budowany emulator lamdy i wtryskiwacza.
    Sam emulator to koszt około 50zł.
    danielmajesio
    Level 10  
    powidz wrote:
    Zamontuj emulator sondy lamda.
    Emulacja oryginalnej sondy na lpg jest zbyt wolna, i komputer uznaje że sonda jest uszkodzona.
    W sterownikach lpg z elektroniką jest w budowany emulator lamdy i wtryskiwacza.
    Sam emulator to koszt około 50zł.

Mam pytanie...
    a czy system kontroli Lambda Blitz, nie jest to samo co emulator sondy Lambda. Zajrzałem do protokołu montażu i tak jest takie urządzenie ??