Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

monitor NEC LCD 1810 zaświeca się na moment ekran i gaśnie

gienek 1 02 Oct 2007 16:19 6372 9
 • #1
  gienek 1
  Level 18  
  Witam, stary monitor jak w tytule.
  Usterka polega na tym ze po podłączeniu zasilania zapala się pomerańczowa dioda, następnie zmienia kolor na zielony, mrugnie podświetlanie i od razu się wylaczy czyli dioda znowu pomerańczowa i td cyklicznie co parę sekund.
  W momencie załączania jest prawdopodobnie obraz na matrycy ale nie mogę tego powiedzieć na 100% bo mignięcie jest zbyt szybkie.
  Nie wymieniałem kondensatorów w zasilaczu bo wyrywkowo sprawdziałem kilka dobrym testerem kondensatorów i miały wszystkie prawie pełną pojemność. Inwerter przejrzałem pod kontem zimnych lutów i porównywałem oporności poszczególnych transformatorów.
  Zaznaczam że monitor ma nieoryginalny zasilacz ale wydajność prądowa wydaje się wystarczająca.
  Czy ktoś z szanownych kolegów miał taki problem?
  Pozdrawiam,
  Gienek.
 • #2
  Jakant
  Level 35  
  Twoje uszkodzenie jest napewno w podświetlaniu matrycy.Jezeli twierdzisz ze kondensatory w inwerterze są na 100% pewne to spróbuj podstawić świetlowki poniewaz nawet jedna niesprawna moze powodowac taki objaw.Sprawdz tranzystory kluczujące i kondensatorki na wysokim napięciu po wyjściu z transformatorków.A poza tym kłania się wyszukiwarka bo problem podświetlania był nie raz omawiany.
 • #3
  gienek 1
  Level 18  
  Witam!

  Na wszelki wypadek wymieniłem wszystkie kondensatory w inwerterze, 10 sztuk 470 mF, 2 sztuki 47mF itd.
  oraz zwiększyłem zasilanie bo wydawało mi się że pzrty zaświeceniu spada do 23V a ma być minimum 25 V. Teraz sprawa sie zmieniła, zasilacz zaczął działać lepiej. Po włączeniu zasilania i załaczeniu monitora dioda zapala się na pomarańcz a następnie na zielony kolor, zaczyna działać podświetlanie, pojawia się obraz z komputera a nastepnie gaśnie podświetlanie ale dioda pozostaje zielona. Nie mogęm powiedzieć czy działa matryca ale być może gaśnien tylko podświetlanie. W momencie świecenia świecą wszystkie świetlówki, nie sądzę żeby któraś była bardziej niesprawna od innych ale mogę sie mylić bo moje doświadczenie przy naprawie monitorów LCD jest malutkie. Proszę o sugestie.
  Pozdrawiam,
  Gienek.
 • #4
  Jakant
  Level 35  
  Strasznie duzo miałeś tych kondensatorów w inwerterze.Jezeli masz inwerter zintegrowany z zasilaczem to tak moze być ,chyba ze inwerter jest oddzielną płytką to wymień jeszcze i na niej. Jedna świetlówka jezeli będzie pobierała większy prąd to inwerter się wyłączy po czasie poniewaz następuje pomiar parametrów obciązenia.
 • #5
  satgal
  Level 40  
  Ten monitor wymaga sztywnego zasilacza 24v z którego nawet przez ułamek sekundy nap nie spadnie poniżej 22v a tego w prosty sposób nie zmierzysz, inwerter ma 8 przetwornic zasilające 8 świetlówek, często uszkadzają się na nim bezpieczniki zasilające poszczególne przetwornice. Kondensatory na nim były dobrej jakości i nigdy nie potrzeba było ich wymieniać.
 • #6
  gienek 1
  Level 18  
  Witam!
  Bezpieczniki sprawdziłem od razu na początku, zasilanie nawet podwyższyłem do 28 V i jest to samo, od czego jest peerek na module zasilacza?
  Pisał ktoś ze któraś świetlówka moze pobierać wiecej prądu i przez to wyłącza się podświetlanie, jak mozna to sprawdzić bez wymiany świetlówek?
  Mogę na pzrykład wylączyć którąś z przetwornic na próbę, i jak to zrobić.
  Pozdrawiam,
  Gienek.
 • #7
  lisek
  Service technician RTV
  na http://ko3ak-ko3ak.medion-fotoalbum.de/
  *klikaj na napis nec.... z lewej górnej str. ktos zamiescił poro foto. jak wygląda rozebrany 1810.. zasilacz , 8 świetlówek...

  - albo masz uszkodz. którąś ze świetlówek(zmieniaj kolejno..)
  - albo inwerter.. zawsze był problem z trafo. (zwarcie ,przerwa) / i lub polowymi
  *org. inwerter jest na OZ960/OZT1060G
  http://www.dianyuan.com/bbs/u/32/1125283187.pdf
 • #8
  gienek 1
  Level 18  
  Witam!
  Uszkodzony jest przynajmniej jeden z transformatorów inwertera, po odłączeniu sekcji reszta działa.
  Moze ktoś ma najlepiej cały moduł, zdjęcie jest w poprzednim poście z tego tematu na przykład ze stłuczonego monitora?
  Jak nie to trzeba będzie zezłomować monitor.
  Pozdrawiam,
  Gienek.
 • #9
  rasz
  Level 21  
  na allegro lezy taki w czesciach