Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiowęzeł n+1. Dofinansowanie szkoły. Obsługa. Czy wystarczy komputer?

Pacio696 02 Oct 2007 16:45 2629 20
    Pacio696
    Level 10  
    :idea:proszę o niezamykanie tematu ponieważ nie umiem znaleźć odpowiedzi na moje problemy:
    1 mam pytanie czy przypadkiem nie orientujecie sie na jakiej zasadzie szkoła może dostać dofinansowanie
    2 czy obsługiwać mogli by go uczniowie
    3 czy konieczne jest kupowanie specjalistycznych urządzeń czy wystarczy komputer z dobra karta dźwiękowa, odpowiednimi adapterami, wzmacniaczem phonic 16XX mixer, mikrofonami bez przewodowymi i do tego kupiło by sie programem dj traktor studio 3.x.x.xxx i jakieś kolumny bo szkoła jest okablowana (kiedyś były powieszone głośniki bo jak budowali szkole (otwarta w 2000r.) to myśleli o węźle ale niestety brakło im pieniędzy na konsole itp czekam na odpowiedz
  • Helpful post
    mariuz
    Level 31  
    1:Skieruj się z pytaniem do gminy - albo pomogą, albo pokierują do właściwej placówki

2: Oczywiście, że tak, ale to z dyrekcją trzeba załatwiać

3: Do radiowęzła potrzebny jest wzmacniacz napięciowy a nie mocy.

Od zwyczajnego różni sie tym, ze przy pełnym wysterowaniu na wyjściu pojawi się np. 100V - niezależnie od obciążenia. To pozwala na elastyczniejsze podłączanie/odłączanie głośników.

Rozpiętość cenowo/jakościowo/możliwościowa jest ogromna

P.S. Też witamy...
    Pacio696
    Level 10  
    Co to jest wzmacniacz napięciowy to ja wiem
    1. myślisz ze wzmacniacz o mocy 500wat by starczył?
    2. Pomagam w Kluczborskim domu kultury przy nagłośnieniu imprez , i w szkole jestem akustykiem.
    3. dzięki za pomoc
    3. Wiesz może jak zrobić odsłuch w dj traktor studio 3.2.2.020 bo na wszystkich forach pisze ze wałkowali to wiele razy ale nigdzie nie pisze jak to zrobic
    Pozdro
    mariuz
    Level 31  
    A ten wzmacniacz to sorki, że tak z buta, ale post wyglądał na konkretnego laika, który kolumny buduje z pudełek po butach.
    Ja tam żaden fachowiec nie jestem ;) Tylko wspomniałem o napięciowym, bo mi sie nie chciało patrzeć który Ty wybrałeś ;)

1:
    Policz, ile potrzeba głośników, jaka moc na głośnik, to się dowiesz :D

2a: Co do dyrekcji: szalę może przeważyć propozycja "serwisu informacyjnego" prowadzonego przez uczniów.

Jeśli szkoła jest typu gimnazjum+podstawówka to postaraj się o rozdzielenie okablowania tak, żeby dało sie odłączać podstawówkę, albo przypinać ją do słabszego wyjścia, bo u nas nauczycielom nie podobała się głośna muzyka dla maluchów...
    3a:
    Nie ma za co :)

3b:
    Dwie, trzy karty dźwiękowe w jednym komputerze to nie jest wcale za dużo :P

Ja mam jedną do winampa(do wieży), drugą do skype(słuchawki+mic/ Czasem siemens gigaset 100), a trzecią dla reszty(zwykłe słuchawki)

A co do samego programu, to nie wiem
    Pacio696
    Level 10  
    Kurcze pomyśle faktycznie coś z ta gminą a jak by ktoś sie dowiedział co z tym odsłuchem to "Bóg zapłać" ;p
    ja mam kartę realtek ac'97 (8/4 kanały[L/P])audio czy coś w ten deseń i jakieś głośniki 8 letnie głośniki i mikrofon media - tech mt 383no i tak na domowe potrzeby działało dobre a po konfiguracji w traktorze wystarczy mi iść przez dwa kanały (2/1 - L/P) to jest taki zmak ze mika muszę mieć na 4 m od głośników i mówić przynajmniej 30-50 cm od a jak dałem 8 kanałów to była przesada prawie mi poszły kolumny i musialem mówić od 2- 3 metrów od mikrofonu pozdro

Dodano po 8 [minuty]:

Mała poprawa karta 3 kanałowa z rozdzieleniem na 8(tylko dla programu)
  • Helpful post
    mariuz
    Level 31  
    To już zależy od wzmocnienia toru mikrofonu ;)

Ja nigdy nei mogłem dojść do ładu z wieloma wyjściami jednej karty dla różnych programów - zawsze wszystkie się pchały do przednich kanałów, albo wręcz wszędzie.
    Jest jakaś darmowa wersja Traktora? Może pokombinuję :D
    Pacio696
    Level 10  
    Traktora demo mozesz sciagnac z kazdej strony z programami wpisz w googla demo od full rozni sie tylko tym ze niemozez zapisywac tego co tworzysz
    fikus89
    Level 14  
    Pacio696 wrote:
    Traktora demo mozesz sciagnac z kazdej strony z programami wpisz w googla demo od full rozni sie tylko tym ze niemozez zapisywac tego co tworzysz

I sie wylacza po bodajze 30 minutach wersja demo...

Odsluch w traktorze:

Prefences>Audio Setup>Output routing>Master (ustawiasz kanal left 1: right 2:)/ Monitor (ustawiasz kanal left 3: right 4:) i teraz glowny sygnal idzie z glownego wyjscia karty a odsluch z drugiego i podlaczasz tam sluchawki (musisz wcisnac przycisk "cue" na kanale ktory chcesz odsluchiwac)
    mariuz
    Level 31  
    O :d
    Fikus dzięki :D Właśnie zainstalowałem żeby szukać ;)
    Pacio696
    Level 10  
    fikus ustawilem tak jak mowisz i w słuchawkach mam to samo co w głosnikach nawet jak dam cue
    mariuz
    Level 31  
    Hmm... nawet nie mogę ustawić więcej niż 2 kanały na mojej 8kanałowej karcie AC97...
    Ani ustawić 2 kart dźwiękowych :|
    Pacio696
    Level 10  
    bo musisz sciagnac dodatkowy sterownik tu masz dokładny opis jak tio zrobic jak nieczajisz czegos to pisz aja kombinuje z odsluchm
    mariuz
    Level 31  
    Ściągnąłem jeszcze inne stery i niestety klopsik....

Ustawiam tylko jeden kanał (wszystko na none oprócz jednego, to w pozostałych słychać to samo, tylko ciszej... Więc nie pomogę :(
    Pacio696
    Level 10  
    Mam odsłuch na 3 kanałowej karcie realtek ac'97 audio

Ważna informacja:
    Słuchawki do niebieskiego wejścia, wchodzimy w panel sterowania, wybieramy sound efekt menager, speaker configuration, zaznaczmu uaj auto i obok Only Surround-kil, wybieramy 4 kanały, klikamy w napis line-in i wybieramy Headphon, dajemy ok.

1. Musisz zainstalować sterowniki http://tippach.business.t-online.de/asio4all/ASIO4ALL_2_7_English.exe
    a) Włączamy ASIO
    b) Klikamy Advenced

Upewniamy sie że nasza karta oraz wejscie i wyjscie są podświetlone na zielono

c) jezeli tak niejest to zaznaczamy odpowiednie zespoły i klikamy anable które powinno znajdować się na miejscu disable

2. Włączamy traktor dj studio 3

a) wybieramy Preferents -> Audio Setup -> Saundcard
    i wybieramy w Audio device ASIO

b) Wybieramy ponownie Audio setup -> Output Routing
    i ustawiamy tak jak na screnie

c) wychodzimy z opcji Mastera ustawiamy na FX: Revber

d)wszystkie gałki i przyciski ustawiamy tak jak na screnie powyżej

no i gotowe teraz słyszymy w słuchawkach to co leci w deck a a jak przesuniemy suwak na 2 koniec i zmienimu cue na 2 to bedzie odsłuch z d trudne?
    Jak coś niegra piszcie to sprubuje pomoc
    fikus89
    Level 14  
    Nie rozumiem tylko po co Ci do odsluchu efekt reverb na master ;> efekty nie maja z odsluchem nic wspolnego ;)) U mnie chodzi wszystko bez instalacji sterownikow asio. Tez mam AC97 tylko ze 4 kanalowe i u mnie w konfiguracji sterownika mam ustawione wejscie line in jako wyjscie na odsluch i w opcjach traktora tak jak napisalem powyzej. Pozdro i powodzenia ;)
    Pacio696
    Level 10  
    Heh ale u mnie niestety nie da sie ustawić w ustawieniach na odsłuch mogę mieć tylko głośniki, mikrofon, i line in lub słuchawki jak byś mógł to umieścić screna gdzie ty odsłuch ustawiasz ok?

Małe sprostowanie sam mówisz ze masz 4 kanałową kartę czyli masz specjalne wejście i sterów nie potrzebujesz a w mixerze trzeba to tak ustawić żeby w głośnikach nie słyszeć tego co jest na odsłuchu:D
    fikus89
    Level 14  
    No mam 4 kanalowa tzn 3 wyjscia z tylu karty

1. speakers out
    2. line in/speakers out (4 channels) w naszym przypadku sluchawki na odsluch
    3. mikrofon

I nie potrzebuje zadnych specjalnych sterownikow asio! sa to zwykle sterowniki do mojej karty. Wchodze w mixer klikam na advanced i zaznaczam 4channels:

A pozniej w traktorze ustawiam tak jak wczesniej opisalem :)

Wrzucam sobie potem na deck A jakas mp3 daje crossfader na lewo.
    Wrzucam na deck B inna mp3 ktora chce odsluchac, klikam na desku B przycisk CUE i slysze na sluchawkach ta mp3 ;) Musi dzialac nie ma sily! Ewentualnie na mixerze ustaw cue mix na 0% a phones volume na max no i musi dzialac ;)
    Pacio696
    Level 10  
    zakładam ze mam 3 wejscia a karte moge rozszerzyc do 8 kanałow ale mi nic niedaje

edit:

dokogo dokładnie mam zgłosić się do gminy
    Pacio696
    Level 10  
    czy ktos mi odpowie na pytanie?
    DJ Max
    Level 30  
    Witaj,
    a ja zadam pytanie z innej beczki.

Czy jesteś gotów na osobiste załatwianie tego z gminą? Będziesz musiał cały sprzęt kupić na faktury i rozliczyć się z gimną, albo co gorsza zorganizować przetarg na dostarczenie sprzętu. Sam nie możesz na tym zarobić, chyba że twoja firma wygrałaby przetarg i nikt nie połapałby się, że wygrała firma organizatora.

Druga rzecz - czy w szkole TAKIE radio jest potrzebne? Ty może lubisz jeden gatunek muzyki, musisz jednak wiedzieć, że nie każdy to lubi. W takim radiu powinieneś grać jedynie radiowy pop, inna muzyka w radiu po prostu odpada.

Kolejna sprawa, nie każdy może w ogóle chcieć czegoś słuchać, kogoś może głowa boleć, ktoś może chcieć powtórzyć przed lekcją, a pozatym dziś są takie czasy, że jeśli ktoś chce posłuchać muzyki to zakładda odtwarzacz mp3 i słucha tego, co sam chce.

Czy szkołę stać na wykupienie licencji na utwory? Czy może liczysz, że i to nieprzerwanie będzie finansować gmina? Czy w gminie wszystkie drogi są już w idealnym stanie, pracę ma 100% mieszkańców i każdy ma własny, dobry dom, oraz nie ma innych planów czy potrzeb, że gmina rzeczywiście chętnie poświęciłaby pieniądze podatników lub EFS-u na szkolny radiowęzeł, który mimo wszystko NA PEWNO przeszkadzałby wielu uczniom?

Dodano po 8 [minuty]:

fikus89 wrote:

I sie wylacza po bodajze 30 minutach wersja demo...

No wlasnie, program tez kosztuje..