Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kolorofon

arek59 02 Oct 2007 18:07 7052 17
 • kolorofon
  Witam mam do przedstawienia mój kolorofon. Posiadam już 3 lata i mnie nigdy nie zawiódł za wyjątkiem jednej żarówki. Shcemat własnej roboty. Jest tam tylko 3 tranzystory 2N3055 i jeden triak BT151. Zasilacz składa się z mostka gretza 15A, kondensatora 4700uF/50V i orginalnego transformatora 30W który mieścił się w kolorofonie. Żarówki to 12V/10W, a maksymalnie to 35W. Napięcie zasilania to 40V DC, bo takie miałem. Działa od 10V do 45V DC. Tam się znajdują też 4 potencjometry, włącznik, bezpiecznik i trochę kabelków. Przy żarówkach 10W nic się nie grzeje, a przy 21W troszkę ciepły. Daje szybko i nie świeci ciągle. Migają wszystkie żarówki naraz ponieważ tak mi się podoba, ale ma możliwość migania na zmianę po dodaniu 3 kondensatorków. Bawię się w załadowanie zdjęcia i coś mi nie wychodzi więc wysyłam jak mogę. Przepraszam za złąjakość zdjęć bo to robione telefonem.
  Koszty to;
  - dioda BY 220 lub 229 - 1,50 zł
  - 3 tranzystory 2N3055 - 5 zł
  - kondensatorki ok 3 zł
  - trafo, obudowa, potencjometry, kable z odżysku.
  - triak 1,50 zł
  - mostek - 3 zł
  - inne 5 zł
  Wszystko prawie mnie nic nie kosztowało bo kupiłem aby triak i żarówki.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  arek59
  Level 29  
  Offline 
  Kupię uszkodzone wzmacniacze i kolumny estradowe, niekompletne i uszkodzone.
  Wynajem pełnego nagłośnienia o mocy 3.2kW z oświetleniem i obsługą, mikrofony, mikser, kable i inne. Wykonuję projekty i naprawy końcówek mocy.
  Has specialization in: nagłośnienie 3.2kw, serwis, naprawa, projekty
  arek59 wrote 1795 posts with rating 302, helped 28 times. Live in city Trzemcha Górna, Sienno, Ostrowiec Świętokrzyski. Been with us since 2007 year.
 • #2
  DJ MATI/RONNIE
  Level 11  
  Z tych zdjęć nie wiele można zobaczyć a tym bardziej oceniać. Wstaw jakiś filmik kolorofonu w akcji.
 • #3
  arek59
  Level 29  
  Oto filmiki w akcji domowej. Schemat jest bardzo prosty i opracowałem to w wieku 14 lat. Mam takie 3 kolorofony o takich samych konfiguracjach jak ten na zdjęciu i filmie tylko w obudowie kolorofonów c-230B. Wszysto jest montowane metodą pająka. Tym dwom kolorofonom nie zrobiłem fotek i filmików bo mi się nie chce zdejmować i podłączać, co do tego wystarczy tylko jeden by się pochwalić. Fajnie w akcji wygląda 3 kolorofony plus 3 stroboskopy.
 • #4
  daro9925
  Level 13  
  Witam
  Bardzo fajny kolorofon. Podoba mi się. I tak trzymać dalej - widze że tanio wyszło. Wiecej takich udanych konstrukcji. Daj schemat.
  pozdro
 • #5
  TheWiktus
  Level 18  
  arek59 wrote:
  (...)Posiadam już 3 lata(...)

  Jak na tak młody wiek gratuluje konstrukcji ,a na serio to konstrukcja niezła.
 • #6
  matti1231
  Level 12  
  Ciekawa konstrukcja. Można jakiś schemacik??
 • #7
  Tomas20
  Level 14  
  Fajny ten kolorofon, sam właśnie robię coś takiego ale na 10 żarówek, osobiście nie preferuję pająka, wolę wsędzie ładować płytki, ale jeżeli wszystko u ciebie działa jak należy to ok. 2N... choć przestarzałe to wytrzymałe tranzystory.
 • #8
  arek59
  Level 29  
  Ja wszystkie części pozyskałem ze starych telewizorów. Jest możliwość zostosowania tylko 1 tranzystora 2N3055 na 3 żarówki. Schemat niedługo umieszczę. Tam wcale nie potrzeba płytki bo nie ma żadnych rezystorów i scalaków. Są tylko tam 3 tranzystory, dioda by229, zasilacz z moskiem i kondensatorem, triak BT151, 4 potencjometry i trochę kabli. Zamiast 2N3055 można wstawić 2N6488 lub podobny. Jest możliwość zastosowania tylko 1 potencjometru do czułośći. Jest bardzo czuły. Muzyka gra cicho, kolorofon sobie miga. Nie jest tak żeby kolorofony działały już tylko przy głośnej muzyce bo mają małą czułość, a moja ma dużą czułość regulowaną. Działa też na wyjśćiu od słuchawek. Pobór jaki pobiera z sygnału to jest bardzo malutki że nawet nie da się odczuć różnicy w dzwięku między oba kanałami i nie wzbudza wzmacniacza.
 • #9
  prefixo
  Level 2  
  fajnie mam taki sam kolorofon i mi sie bardzo bodoba jesgo działenie..pozdrawiam
 • #10
  arek59
  Level 29  
  Właśnie chcę przyznać czy nie zasłabo widać te fotki i filmy? Może dajecie sę rade?

  Dodano po 50 [minuty]:

  Mam schemat ideowy połączeń. Należy zwrócić tylko na tranzystory 2N3055 które są pokazane na schemacie gdzie baza, emiter, kolektor, a reszte jest tak podłączane tak jak na schemacie połączeniami. Triak BT151 i dioda BY229 lub zamiennik BY220 mają widok od przodu napisów. Bez tych elementów kolorofon nie będzie działał i należy stosować takie typy jak na schemacie. Jest to kolorofon wersji średniej. Jest możliwość zrobienia tańszego i prostrzego.
 • #11
  mkpl
  Level 37  
  Konstrukcja fajna i to się chwali.:D....ale przecież to nie jest kolorofon..tylko coś w stylu wskaźnika wysterowania niema w nim żadnych filtrów.:|
 • #12
  arek59
  Level 29  
  Wiem że coś takiego jest. On ma filtr przed długim świeceniem żarówek i odcina bass, a gra w rytm gwizdka. Jest możliwość zastosowania takiego czegoś jak zmienianie się kolorów w rytm częstochliweśći muzyki po dodaniu 3 kondensatorków i rezystorków ale mi się podoba to ze wszystkie naraz fajniej wygląda. Każdy ma coś swojego.
 • #13
  miszal
  Level 19  
  super !!
  a możesz jeszcze podać schemat tego tańszego kolorofonu? :)
  pozdro
 • #14
  Tomas20
  Level 14  
  Bardzo prosty ten schemat, najpierw myślałem że na każdą żarówkę jest filtr i reaguje ona na inną częstotliwość. Chciałbym się dowiedzieć jeszcze jak się grzeje to urządzenie przy dłuższej pracy.
 • #15
  arek59
  Level 29  
  Kolorofon przez całą noc imprezy robił się leciutko ciepły za wyjątkiem żarówek. Na tańszy wystarczy odjąć 3 potencjometry od sterowania żarówek te na bazach tranzystorów 2N3055 i zastosować tylko jeden tranzystor i tyle. Można w tedy podpiąć jedną żarówkę większej mocy lub 3 po 10W.
 • #16
  dan50
  Level 11  
  A można by było zastosować np. podsłuch przewodowy którego wyjście podłączyłoby się do wejścia tego kolorofonu? W tedy można położyć tylko ten kolorofon obok głośnika i bez żadnego podłączania do kolumny zacząłby migać w rytm danej muzyki.
 • #17
  arek59
  Level 29  
  Można do podpiąć z głosnikiem. Oco chodzi ci tutaj. Chyba chcesz zrobić z głośnika mikrofon to można dać zwykły głośnik i transformatorek mały o dużym przełożeniu i mamy kolorofon z mikrofonem. Ja tak robiłem i się świetnie spisuje.
 • #18
  arek59
  Level 29  
  Teraz zrobiłem kolorofon z 3 stroboskopów. Jest tani i migają na przemian w rytm muzuki lub wszystkie naraz. Wczoraj uruchamiałem tylko z 2 palnikami i się test udał.