Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolorofon

arek59 02 Paź 2007 18:07 6653 17
  • kolorofon
    Witam mam do przedstawienia mój kolorofon. Posiadam już 3 lata i mnie nigdy nie zawiódł za wyjątkiem jednej żarówki. Shcemat własnej roboty. Jest tam tylko 3 tranzystory 2N3055 i jeden triak BT151. Zasilacz składa się z mostka gretza 15A, kondensatora 4700uF/50V i orginalnego transformatora 30W który mieścił się w kolorofonie. Żarówki to 12V/10W, a maksymalnie to 35W. Napięcie zasilania to 40V DC, bo takie miałem. Działa od 10V do 45V DC. Tam się znajdują też 4 potencjometry, włącznik, bezpiecznik i trochę kabelków. Przy żarówkach 10W nic się nie grzeje, a przy 21W troszkę ciepły. Daje szybko i nie świeci ciągle. Migają wszystkie żarówki naraz ponieważ tak mi się podoba, ale ma możliwość migania na zmianę po dodaniu 3 kondensatorków. Bawię się w załadowanie zdjęcia i coś mi nie wychodzi więc wysyłam jak mogę. Przepraszam za złąjakość zdjęć bo to robione telefonem.
    Koszty to;
    - dioda BY 220 lub 229 - 1,50 zł
    - 3 tranzystory 2N3055 - 5 zł
    - kondensatorki ok 3 zł
    - trafo, obudowa, potencjometry, kable z odżysku.
    - triak 1,50 zł
    - mostek - 3 zł
    - inne 5 zł
    Wszystko prawie mnie nic nie kosztowało bo kupiłem aby triak i żarówki.

Fajne!
  • #2 02 Paź 2007 18:50
    DJ MATI/RONNIE
    Poziom 11  

Z tych zdjęć nie wiele można zobaczyć a tym bardziej oceniać. Wstaw jakiś filmik kolorofonu w akcji.

• #3 02 Paź 2007 19:13
    arek59
    Poziom 29  

Oto filmiki w akcji domowej. Schemat jest bardzo prosty i opracowałem to w wieku 14 lat. Mam takie 3 kolorofony o takich samych konfiguracjach jak ten na zdjęciu i filmie tylko w obudowie kolorofonów c-230B. Wszysto jest montowane metodą pająka. Tym dwom kolorofonom nie zrobiłem fotek i filmików bo mi się nie chce zdejmować i podłączać, co do tego wystarczy tylko jeden by się pochwalić. Fajnie w akcji wygląda 3 kolorofony plus 3 stroboskopy.

• #4 02 Paź 2007 20:40
    daro9925
    Poziom 13  

Witam
    Bardzo fajny kolorofon. Podoba mi się. I tak trzymać dalej - widze że tanio wyszło. Wiecej takich udanych konstrukcji. Daj schemat.
    pozdro

• #5 02 Paź 2007 21:30
    TheWiktus
    Poziom 18  

arek59 napisał:
    (...)Posiadam już 3 lata(...)

Jak na tak młody wiek gratuluje konstrukcji ,a na serio to konstrukcja niezła.

• #6 02 Paź 2007 21:39
    matti1231
    Poziom 12  

Ciekawa konstrukcja. Można jakiś schemacik??

• #7 03 Paź 2007 12:10
    Tomas20
    Poziom 14  

Fajny ten kolorofon, sam właśnie robię coś takiego ale na 10 żarówek, osobiście nie preferuję pająka, wolę wsędzie ładować płytki, ale jeżeli wszystko u ciebie działa jak należy to ok. 2N... choć przestarzałe to wytrzymałe tranzystory.

• #8 03 Paź 2007 16:03
    arek59
    Poziom 29  

Ja wszystkie części pozyskałem ze starych telewizorów. Jest możliwość zostosowania tylko 1 tranzystora 2N3055 na 3 żarówki. Schemat niedługo umieszczę. Tam wcale nie potrzeba płytki bo nie ma żadnych rezystorów i scalaków. Są tylko tam 3 tranzystory, dioda by229, zasilacz z moskiem i kondensatorem, triak BT151, 4 potencjometry i trochę kabli. Zamiast 2N3055 można wstawić 2N6488 lub podobny. Jest możliwość zastosowania tylko 1 potencjometru do czułośći. Jest bardzo czuły. Muzyka gra cicho, kolorofon sobie miga. Nie jest tak żeby kolorofony działały już tylko przy głośnej muzyce bo mają małą czułość, a moja ma dużą czułość regulowaną. Działa też na wyjśćiu od słuchawek. Pobór jaki pobiera z sygnału to jest bardzo malutki że nawet nie da się odczuć różnicy w dzwięku między oba kanałami i nie wzbudza wzmacniacza.

• #9 03 Paź 2007 16:12
    prefixo
    Poziom 2  

fajnie mam taki sam kolorofon i mi sie bardzo bodoba jesgo działenie..pozdrawiam

• #10 03 Paź 2007 17:11
    arek59
    Poziom 29  

Właśnie chcę przyznać czy nie zasłabo widać te fotki i filmy? Może dajecie sę rade?

Dodano po 50 [minuty]:

Mam schemat ideowy połączeń. Należy zwrócić tylko na tranzystory 2N3055 które są pokazane na schemacie gdzie baza, emiter, kolektor, a reszte jest tak podłączane tak jak na schemacie połączeniami. Triak BT151 i dioda BY229 lub zamiennik BY220 mają widok od przodu napisów. Bez tych elementów kolorofon nie będzie działał i należy stosować takie typy jak na schemacie. Jest to kolorofon wersji średniej. Jest możliwość zrobienia tańszego i prostrzego.

• #11 03 Paź 2007 19:21
    mkpl
    Poziom 37  

Konstrukcja fajna i to się chwali.:D....ale przecież to nie jest kolorofon..tylko coś w stylu wskaźnika wysterowania niema w nim żadnych filtrów.:|

• #12 03 Paź 2007 19:47
    arek59
    Poziom 29  

Wiem że coś takiego jest. On ma filtr przed długim świeceniem żarówek i odcina bass, a gra w rytm gwizdka. Jest możliwość zastosowania takiego czegoś jak zmienianie się kolorów w rytm częstochliweśći muzyki po dodaniu 3 kondensatorków i rezystorków ale mi się podoba to ze wszystkie naraz fajniej wygląda. Każdy ma coś swojego.

• #13 03 Paź 2007 20:26
    miszal
    Poziom 19  

super !!
    a możesz jeszcze podać schemat tego tańszego kolorofonu? :)
    pozdro

• #14 05 Paź 2007 11:35
    Tomas20
    Poziom 14  

Bardzo prosty ten schemat, najpierw myślałem że na każdą żarówkę jest filtr i reaguje ona na inną częstotliwość. Chciałbym się dowiedzieć jeszcze jak się grzeje to urządzenie przy dłuższej pracy.

• #15 05 Paź 2007 20:14
    arek59
    Poziom 29  

Kolorofon przez całą noc imprezy robił się leciutko ciepły za wyjątkiem żarówek. Na tańszy wystarczy odjąć 3 potencjometry od sterowania żarówek te na bazach tranzystorów 2N3055 i zastosować tylko jeden tranzystor i tyle. Można w tedy podpiąć jedną żarówkę większej mocy lub 3 po 10W.

• #16 06 Paź 2007 16:14
    dan50
    Poziom 11  

A można by było zastosować np. podsłuch przewodowy którego wyjście podłączyłoby się do wejścia tego kolorofonu? W tedy można położyć tylko ten kolorofon obok głośnika i bez żadnego podłączania do kolumny zacząłby migać w rytm danej muzyki.

• #17 06 Paź 2007 18:06
    arek59
    Poziom 29  

Można do podpiąć z głosnikiem. Oco chodzi ci tutaj. Chyba chcesz zrobić z głośnika mikrofon to można dać zwykły głośnik i transformatorek mały o dużym przełożeniu i mamy kolorofon z mikrofonem. Ja tak robiłem i się świetnie spisuje.

• #18 07 Paź 2007 10:03
    arek59
    Poziom 29  

Teraz zrobiłem kolorofon z 3 stroboskopów. Jest tani i migają na przemian w rytm muzuki lub wszystkie naraz. Wczoraj uruchamiałem tylko z 2 palnikami i się test udał.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME