Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

serwomotor a silnik krokowy

melazi 03 Oct 2007 11:27 35384 6
    melazi
    Level 10  
    Witam!
    Mam nadzieje, ze moje pytanie nie wyda sie glupie ale... kto pyta nie bladzi:)

Czy moglby mi ktos wyjasnic jaka jest roznica pomiedzy silnikiem krokowym a serwomotorem? Nie jest to chyba to samo?
    Czy jezeli mam na silniku napisane ze jest to serwomotor to nie jest to na pewno silnik krokowy?
    kszumek
    Level 17  
    Witam
    więc silnik krokowy to np taki jak w większości drukarek
    przy kręceniu czuć skokowy opór na wale silnika
    silnik potrzebuje sterownika silnika krokowego
    nie ma sprzężenia zwrotnego
    szczegółów poszukaj w google
    servomotor natomiast to silnik DC
    tylko mechanicznie inaczej skonstruowany
    ma wał o małej bezwładności są jeszcze serva BLDC ,AC ...
    wszystkie one potrzebują sprzężenia zwrotnego w postaci enkodera na wale
    i dedykowanego sterownika serv
    to tyle w zastosowaniach przemysłowych serva są o wiele lepsze
    po więcej zajrzyj na
    http://www.cnc.info.pl/portal.htm
    i jeszcze pytanko zarzuć fotkę tych serv lub napisz z czego wyciągnąłeś
    pozdrawiam
    melazi
    Level 10  
    Jest to silnik OMRONA R88MU40030VA-S1 Nie moge zamiescic jego zdjecia gdyz jeszcze go nie wyciagnalem:) Zamontowany jest w starym obrotniku spawalniczym. Silnik sterowany jest za pomoca serwosterownika OMRONA R7D-AP04H a caly obrotnik na mikroprocesorach itd. Nie moge znalezc o tym silniku zadnych informacji na necie. Napisane jest tylko na nim serwomotor wiec wnioskuje ze tak jest:) Nie bardzo mam w tym doswiadczenie ale chce zmienic sterwanie w tym obrotniku Chce je wykonac na PLC ale nie wiem jak sterowac silnikiem z poziomu PLC (oczywiscie przez ten serwosterownik). Wiem mniej wiecej jak sterowac silnikami krokowymi (sterowanie impulsami) ale takim nie mam pojecia Czy to tez sieruje sie za pomoca impulsow?

P.S. Dzieki za odpowiedz:)
    kszumek
    Level 17  
    To już zależy od konkretnego sterownika serva

dobierz się do sterownika a może zobaczysz jakieś opisy
    no dobra tylko czym chcesz zadawać pozycję?
    napisz coś więcej a może pomogę
    i jakiej mocy jest to servo ? czy ma enkoder na wale?
    pozdr
    melazi
    Level 10  
    Co do zadawania pozycji rozniez mam problem:) Chce wydobyc sygnaly enkodera z serwosterownika- na wale silnika jest zamontowany enkoder i na ich podstawie chce zadawac pozycje- tego tez jeszcze nie wiem jak zrobic.
    Sciagnalem ze strony omrona instrukcje do tego serwosterownika i ja studiuje tyle, ze na razie nie odkrylem jak tego dokonac szczegolnie, ze utrudnia mi to jezyk angielski w ktorym jest napisana:) A z umiejetnosciami technicznymi tego jezyka u mnie jest raczej srednio- wolno ale jakos sobie radze:).
    Z tego co do tej pory wyczytalem wnioskuje, ze sterowanie wyglada podobnie jak step/dir tyle, ze sa trzy wejscia odpowiedzialne za to w sterowniku Jedno jest opisane REVERSE PULSE, drugie FIRWARD PULSE a trzecie RUN wiec wnioskuje, ze podanie sygnalu na jedno daje obroty o jakis kat w jedna strone, na drugie w druga strone a RUN wlacza prace silnika.
    Serwomotor ma moc 400W.
    kszumek
    Level 17  
    hm
    czym chcesz sterować servonapęd
    czy jakimś PC czy sterownikiem PLC czy poprzez jakis układ manualnie ?
    do czego ma być ta obrotnica lub do czego chcesz zastosować servo + napęd
    jak więcej napiszesz to bardziej będę w stanie ci pomóc

Co do zadawania pozycji rozniez mam problem:) Chce wydobyc sygnaly enkodera z serwosterownika- na wale silnika jest zamontowany enkoder i na ich podstawie chce zadawac pozycje- tego tez jeszcze nie wiem jak zrobic. ???
    nie bardzo rozumiem
    sygnały enkodera wędrują do sterownika i informują go o pozycji wału
    zresztą i tak samym sygnałem z enkodera nic nie wskurasz
    nawet nie podłączysz tego serva jak normalny silnik DC
    bo akurat te twoje servo jest BLDC wymaga odpowiedniego sterownika
    to taki jakby silnik 3 fazowy na prąd stały :-)
    pozdr
    napisz więcej na pw co kombinujesz
    melazi
    Level 10  
    Cala obrotnice jak rowniez serwonaped chce sterowac PLC. Obrotnica bedzie miala za zadanie wykonywac spawy o okraglych ksztaltach. Dlugosc spawu oraz predkosc spawania bedzie rozna wiec pozycje spawania oraz predkosc spawania musi byc zmienna. Servo bedzie mialo za zadanie obracac stolem na ktorym bedzie umieszany element do spawania.
    Na jakiej podstawie stwierdziles ze jest to silnik BLDC? Dla mnie jest to zupelna nowosc. Moja wiedza z silnikow jest niewielka. Czy mozesz mi wytlumaczyc jak takim silnikiem sie steruje? Czy sterowanie nim jest podobne do sterowania silnikami krokowymi. Znalazlem troche informacji na temat tych silnikow ale sa to raczej opisy budowy a nie sterowania nimi.
    Mam juz servonaped. Byl on wykorzystywany wczesniej do sterowania tego serva wiec domyslam sie ze jest wlasciwy.
    Co do enkodera- sygnaly sa wysylane z niego do serwonapedu Myslalem zeby je stamtad wydobyc i przeslac do PLC ale nie wiem czy jest taka mozliwosc.

Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

Juz wiem jak tym sterowac:) Jest to sterowanie identyczne jak w silniku krokowym step/dir a wiec zadawanie pozycji nie jest juz problemem:) W takiej sytuacji enkoder chyba mi sie nie przyda szczegolnie, ze jest od podlaczany do serwonapedu a z tego na wyjsciu jest tylko informacja o pelnym obrocie silnika.