Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aristo Smart 400- naprawa płyty głównej.

danielossss 03 Paź 2007 12:33 2713 2
  • #1 03 Paź 2007 12:33
    danielossss
    Poziom 15  

Witam,
    mam do naprawy płytę wymienioną w temacie:
    Vendor- HannStar
    model- EDL71 LA-2351 rev. 1.0 2004-12-16
    Zasilacz, procesor i pamięć sprawdziłem z inną płytą i chodzą poprawnie.
    Opis usterki: płyta nie startuje, na podpiętym zasilaczu i akumulatorze (lub bez akumulatora) nie zapala się żadna dioda, procesor jest lekko ciepły, przegrzewania innych elementów nie stwierdziłem. Po około minucie od podpięcia zasilacza napięcie na wentylator procesora stopniowo rośnie dochodząc do 5V i załączając wentylator na maksymalne obroty (procesor wtedy nagrzewa się mocniej ,ale śmiało można go dotknąć palcem). Zaraz po podpięciu zasilania wentylator nie pracuje i napięcie jego zasilania wynosi ~0 V i stopniowo rośnie w ciągu minuty do tych 5V. Nie reagują diody LED oraz brak reakcji na włącznik (sprawdziłem sprawny i taśma też sprawna).
    Nie doszukałem się widocznych przepaleń elementów, posprawdzałem bezpieczniki, kilka diod i rezystorów 0Ω.
    Laptop wieczorem wyłączył się poprawnie i następnego dnia już się nie uruchomił.
    Może ktoś mnie nakierować gdzie jeszcze mam poszukać uszkodzenia?
    Tu umieściłem zdjęcia płyty głównej:
    http://www.olsztyn.ken.pl/~daniel/AristoSmart400/index.html

0 2
  • #2 03 Paź 2007 20:40
    PitD

VIP Zasłużony dla elektroda

Sprawdź C72

0
  • #3 04 Paź 2007 10:19
    danielossss
    Poziom 15  

Po wylutowaniu kondensatora płyta zachowuje się identycznie- czyli jak opisałem na początku. Kondensator jest plusem wpięty pod masę wentylatora (nie jest ona masą płyty), a drugi biegun do wyprowadzenia LM 358AM.
    Jak znajdę wieczorem inny kondensator to podmienię (najpierw muszę się poduczyć w rozpoznawaniu wartości na SMD).
    Aristo Smart 400- naprawa płyty głównej.
    Mam jeszcze dodatkowe pytanie, czy w przypadku uszkodzenia BIOS może nie zapalać się lampka od ładowania i nie reagować na włącznik?

Dodano 05 Paź. 2007 15:28:
    Wymiana kondensatora nie pomogła, jest tak samo.

0