Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy na TOP249-dobór wartości elementów

Marcin81 03 Paź 2007 17:20 7355 4
  • #1 03 Paź 2007 17:20
    Marcin81
    Poziom 10  

Witam wszystkich. Dostałem zadanie zbudowania zasilacza impulsowego o charakterze źródła prądowego. Szukam rozwiązań schematów w tym temacie ale jest z tym ciężko. Zdecydowałem się zbudować zasilacz impulsowy na układzie TOP249 bo wymaga mało elementów. Znalazłem schemat na ukł. TNY279P wraz z układem LM358 do zasilania diod LED. Teraz mam pytanie, czy mogę zastosować to rozwiązanie i jakie wartości elementów zastosować przy LM 358, jeżeli chcę mieć na Wyjściu napięcie 48V i prąd 5A.
    Poniżej załączam schemat z układem TOP249, do którego chciałbym zaadaptować rozwiązanie z drugiego schematu.
    Byłbym wdzięczny za pomoc.

0 4
  • Mitronik
  • #2 03 Paź 2007 18:08
    -RoMan-
    Poziom 42  

Czegoś nie rozumiem - chcesz zrobić zasilacz do LEDów mocy 240W? Czy też chcesz tylko zaadoptować układ kontroli prądu do zupełnie innego zastosowania? Jeśli to drugie, to jak istotna jest dokładność ograniczenia prądowego?
    Być może wystarczy znacznie prostszy układ ograniczenia napięcia i prądu oparty o TL431 i tranzystor?

0
  • Mitronik
  • #3 03 Paź 2007 18:53
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    robisz problem tam, gdzie go nie ma...
    Schemat pierwszy, to przetwornica zaporowa ze stabilizacją wartości napięcia wyjściowego, gdzie obwód kontroli tego napięcia stanowią elementy; U2, R6, VR2, VR3, VR4 (R9, D4, C14, biorą udział tylko przy starcie przetwornicy).
    Natomiast przetwornica ze schematu drugiego, to takaż sama zaporowa, tylko o mniejszej mocy i stabilizująca wartość prądu wyjściowego za pomocą rezystora R11 i pozostałych elementów, gdzie elementem sprzężenia zwrotnego na stronę pierwotną jest transoptor U3 (w poprzednim U2).

Schematy te, w części kontroli pracy przetwornicy są zwyczajnie zamienne, wystarczy skorygować wartości elementów dla swoich parametrów (co znajdziesz w licznych Notach Aplikacyjnych na stronie PI).
    Jednak przede wszystkim to musisz określić do swego układu zakres obciążenia (min. - max. wartość napięcia i wartość stabilizowanego prądu) tej przetwornicy, by móc prawidłowo policzyć (korzystając z gotowych narzędzi dostarczanych przez PI) transformator i dobrać właściwy inteligentny klucz - TOPSwitch, których wybór znajdziesz na stronach Power Integrations (PI), ZOBACZ.
    Nie zapomnij też o obniżeniu wartości napięcia zasilania wzmacniacza operacyjnego U1 (dioda Zenera w szereg).

Pozdrawiam

0
  • #4 03 Paź 2007 22:39
    Marcin81
    Poziom 10  

Chciałem zaadoptować układ kontroli prądu do zasilacza który buduję na top249, z tego co wiem rezystancja w diodach powerLED maleje wraz ze wzrostem przepływającego prądu, czyli musi być jakaś kontrola prądu by nie wzrastał ponad wartość max. poprzez ograniczenie impulsowania układu zasilacza. Coś takiego chciałbym właśnie otrzymać, napięcie mogłoby zmaleć byleby prąd utrzymywał się na stałym poziomie.
    Proszę mnie poprawić jeśli coś pokręciłem.

0
  • #5 03 Paź 2007 22:50
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    to nie zupełnie tak, maleje wartość napięcia przewodzenia przy wzroście temperatury LEDa przy tej samej wartości przepływającego prądu.
    Dlatego też rozsądnym jest właśnie stabilizowanie wartości tego prądu.
    Jednak z tego co tu podałeś, to musi to być jakieś połączenie szerego-równolegle tych LEDów, albo ja nie jestem w tym temacie (Power LED) na bieżąco...
    Przypomnę, iż łączyć bezpośrednio równolegle (ze względu na kształt charakterystyki prądowo-napięciowej) LED nie należy, potrzebne są szeregowe rezystory wyrównawcze.

Pozdrawiam

0