Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie wyświetlaczem LCD (z laptopa)

RuTech 03 Paź 2007 20:01 5330 26
  • #1 03 Paź 2007 20:01
    RuTech
    Poziom 11  

Chciałbym wykorzystać układ programowalny FPGA do sterowania wyświetlaczem LCD. Pomyślałem, że taki wyświetlacz mógłbym wyjąć z Laptopa.

Gdzie znaleźć informacje o sposobie podawania informacji takiemu wyświetlaczowi?

Domyślam się, że to musi być:
    1) informacja o kolorze (ile jakiego)
    2) adres piksela (czyli pewnie multipleksacja pomiędzy rzędami i kolumnami)
    a co na którym pinie to pewnie jest gdzieś w niedostępnych dokumentacjach i zależy od typu wyświetlacza..

Czy dobrze rozumuję?
    Czy tak to właśnie działa?
    Czy mogę sobie zapalić dowolny pixel tylko przy użyciu zasilacza?
    Jaki typ (a może konkretny model) wyświetlacza LCD wybrać do tego celu?

Nie udaje mi się znaleźć niczego konkretnego w necie. :-(

0 26
  • #2 03 Paź 2007 21:30
    rasz
    Poziom 21  

sa 2 typy interfejsow

1 TTL/LVTTL, czyli zegar, H, V i po 6-8 bitow na kolor, razem >30 piny, do tego dochodzi masa i zasilanie matrycy, zwykle tasma do matrycy jest 50 pinowa (albo 2x 30 pinow)

2 LVDS, latwo to obejsc stosujac nadajnik LVDS majacy na wejsciu TTL
    np DS90CF581
    http://www.avalue.com.tw/products/Product_images/EPM-1522.jpg

wysylasz sygnal jak zwykle VGA, panele lykaja tylko natywna rozdzielczosc i maja swoje ulubione timingi

0
  • #3 04 Paź 2007 06:28
    RuTech
    Poziom 11  

Dzięki, ale to nie wchodzi w grę.. Jeżeli dobrze zrozumiałem to wtedy wyświetlacz stanie się zwykłym monitorem.. Jednym z zadań projektowych któe mam wykonać jest to aby zaprogramowany układ sam był sterownikiem takiej matrycy i modyfikował sygnał VGA z komputera.

0
  • #4 04 Paź 2007 07:19
    rasz
    Poziom 21  

nie rozumiem
    chcesz zastapic skaler (kosc lykajaca na wejsciu analog VGA w roznych rozdzielczosciach, wypluwajaca cyfrowy sygnal w natywnej rozdzielczosci matrycy) czy sterownik matrycy (lykajacy cyfrowy sygnal w natywnej rozdzielczosci matrycy, wypluwajacy sygnaly idace bezposrednio na szko)?

pierwsze siedzi na plycie laptopa/oddzielnej plytce w monitorze LCD, drugie jest integralna czescia matrycy schowana pod blacha.

0
  • #5 04 Paź 2007 13:44
    RuTech
    Poziom 11  

No to teraz mi po prostu wstyd, bo wychodzi na to, że nie wiedziałem czego chcę.

Na pewno będę analizował (dekodował?) sygnał VGA z przeciętnego komputera, poddam go niewielkiej - symbolicznej obróbce na dowód że mój układ FPGA nie przepisuje wejść na wyjścia i wyświetle na matrycy LCD (zaplanowałem, że dla małych kosztów wykręconej ze starszego lub uszkodzonego Laptopa). Myślę, że będę mógł w projekcie przyjąć, że rozdzielczość jest stała co pozwoli na rezygnację z takiego SKALERA. Pozostałby do zrealizowania ten STEROWNIK jeżeli to właśnie on decyduje co na który piksel i w jakim kolorze.

Swoją drogą to gdyby taki sterownik nie był konwerterem łykającym sygnał VGA tylko jakiś całkiem inny - cyfrowy, to nie musiałbym go zastępować. W pierwszej odpowiedzi napisałeś o taśmie 2x30pinów [...] czy to jest właśnie to co dostaje sterownik, czy to jest już za nim? Jeśli to jest stan przed sterownikiem to niech on tam zostanie. Nie ma co sobie tego komplikować.

Proszę doradź mi czego szukać na rynku (wtórnym oczywiscie). Co powiedzieć, żeby dostać to czego potrzebuję?

/Dziękuje za cierpliwość do mnie i wiedzę którą się dzielisz.

0
  • #6 04 Paź 2007 14:08
    rasz
    Poziom 21  

na wstepie proponuje ci poczytac
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=70364

-jesli chcesz zeby twoj uklad przyjmowal VGA to musisz miec 3xADC, np AD9884A
    http://www.analog.com/en/prod/0,2877,AD9884A,00.html
    programujesz mu po i2c timingi i dostajesz na wyjsciu rownolegly cygrowy sygnal (taki sam jaki lykaja matryce). W monitorach LCD 15' mozna czesto spotkac wlasnie ta kostke + kosc skalera jako sterownik matrycy.
    -jesli chcesz obslugiwac rozdzielczosci inne niz natywna matrycy to musisz zaimplementowac skaler w twoim FPGA, matryca nie wyswietli innej rozdzielczosci niz natywna, jesli nie przeszkadza ci ograniczenie do jednej rozdzielczosci to skaler odpada i wtedy bedziesz np wymagac 1024x768 60Hz na wejsciu, a na wyjsciu podepniesz matryce 13-15 cali od laptopa
    -popatrz w datasheet DS90CF581, on przyjmuje na wejsciu rownolegle RGB H V i zegar, tak samo ma wiekszosc starszych matryc laptopowych, nowe maja juz odbiornik LVDS i wymagac beda od ciebie zastosowania nadajnika LDS wlasnie takiego jak DS90CF581
    -co do matrycy to szukaj 1024x768 TFT sprawnej, mozna kupic juz za 50zl na allegro, mozesz tez kupic zwloki laptopa ze sprawna matryca za ~100zl (albo nawet jakis sprawny ala P100 16mb ramu), wtedy bedziesz miec bonusowo tasmy i inwerter oraz ofiare do zmierzenia dokladnych timingow jakie lubi dany LCD, a co za tym idzie latwiej ci bedzie uruchomic wlasny uklad

Sam przymierzam sie do zbudowania czegos takiego. Mam plytke z FLEXem 6K Altery, SAA7112, 2.5MB ramu i tona innego badziewia na pokladzie. Chce sobie zrobic monitor z wejsciem Svideo z laptopowej matrycy.

0
  • #7 04 Paź 2007 21:49
    RuTech
    Poziom 11  

Wow! Dzięki za tak wyczerpujące info. Zaoszczędziłeś mi wiele godzin przeszukiwania netu! Muszę to sobie teraz jeszcze powoli przetrawić..

Dzięki!!! :-D

0
  • #8 26 Paź 2007 21:25
    RuTech
    Poziom 11  

Przeczytałem kilkadziesiąt artykułów i z tysiąc postów dotyczących tego co dzieje się pomiędzy D-SUB w komputerze a pixelami w matrycy LCD.
    ;-) Wracam po długiej przerwie z przygotowaną matrycą i następnymi pytaniami:

Abstrahując od używania FPGA, czy dobrze zrozumiałem, że taki układ AD9884A wystarczy do tego by przekazać obraz z VGA (D-SUB) do LCD?
    To na prawdę będzie już działać?

Nie potrafię znaleźć w polskich firmach wysyłkowych (Elfa, TME, ...) tego układu. Czy mogę poprosić o podpowiedź w tej kwestii? Szacunkową cenę? Nie mam o tym zielonego pojęcia. :-(

0
  • #9 26 Paź 2007 22:02
    lisek
    Spec od monitorów

Tego scalaka nie dostaniesz (jako pojed.egz.)
    *jest pakowany jako 66szt/ za 10-11tys.euro
    czasami sprzedawali go jako "kit" ale cena była 200euro
    jego odpowiednikiem jest FMS9884 Fairchild
    datasheet
    http://doc.chipfind.ru/ad/ad9884a.htm

jak znajdziesz monitor CTX PV520 on tam jest wśrodku
    jak znasz j.ros. poczytaj na
    http://www.ixbt.com/monitor/epiphan-vga2usb.shtml

czyli o urządzeniu[VGA2USB — ..dla przechwytu/zatrzymania VGA-syg. od firmy Epiphan Systems Inc.
    *czyli już cos takiego jak Ty wymyśliłeś produkują

takze poczytaj to (w j.ang.)
    http://stock.planar.ru/pdf/Fairchild/adc/FMS9884A.pdf
    oraz
    http://www.lcard.ru/~a_lapin/bliss/bliss.htm
    gdzie "dośc zza wsch. granicy" przerabiał tuner ..dla oglądania TV/syg. z magnetowidu... na ekranie LCD >>> BEZ UŻYCIA KOMPUTERA !!

0
  • #10 26 Paź 2007 22:39
    RuTech
    Poziom 11  

/rosyjskiego nie znam :-( /

200EUR za jeden za AD9884A? Trochę drogo, ten odpowiednik FSM9884A faktycznie jest już w bardziej przystępnej cenie - znalazłem go za 38$.

Projekt, którym zaczynam się zajmować nie zakłada żadnej dynamiki obrazu wyświetlanego na LCD, w pierwszej wersji ma zadziałać - czyli np. "pokazać pulpit". Czy w takiej sytuacji mógłbym wykorzystać zwyczajne, najprostsze, najtańsze przetworniki A/D (np. ADC0838CCN/NOPB). Czy coś takiego wchodzi w grę?

0
  • #12 27 Paź 2007 00:57
    rasz
    Poziom 21  

AD9884A znajdziesz chodzby w monitorze LCD bloomberg, leza obecnie na allegro w opcji kup teraz za chyba 30zl ze zbitymi lcd

0
  • #13 27 Paź 2007 09:27
    RuTech
    Poziom 11  

ech.. :-(

fajnie, że można wyciągnąć go (AD9884A) z innego monitora ale chwilowo na allegro jest tylko 1 sztuka uszkodzonego bloomberga, a sprzedający nie wie co sprzedaje, nie wie czy działa, kupił go w stanie rozkręconym.. kiepsko to wygląda.

W jakich innych modelach można znaleźć ten AD.. ?

0
  • #15 27 Paź 2007 10:25
    RuTech
    Poziom 11  

Ale Ty masz wzrok powiększający! :-D

Domyślam się, że to ten czarny prostokącik przy złączu D-SUB.

0
  • #16 27 Paź 2007 10:59
    rasz
    Poziom 21  

na jakiejs innej aukcji widzialem kiedys wieksza fotke, no i widzialem inne stare monitory tak zbudowane

jak juz ktos wyzej wspominal tunery zewnetrzne maja AD (3a zwykle) np
    http://www.ixbt.com/monitor/external-grand-tv.shtml
    http://www.ixbt.com/monitor/external-fly-tv-box.shtml

tu masz fajne pudelko
    http://www.ixbt.com/monitor/epiphan-vga2usb.shtml
    ad + uniwersalny mostek USB 2.0 cypresa

kolejny monitor na tym AD + skaler sage
    http://www.protom.org/mad/0067.htm

strona z fotkami bebechow mnustwa lcd http://www.lcd-japan.com/kaitai/LCDkaitai.htm

0
  • #17 08 Lis 2007 22:47
    RuTech
    Poziom 11  

Poświęciłem swoją starą (compaq) Armadę 1750 i znalazłem w niej matrycę NEC NL10276BC28-11F wraz z inverterem TDK EA02366T.

Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu pinout-u. W necie znalazłem opis 20 pinów z matrycy NL.....-11A (pochodzi z www.lcdfriends.com).. Czy można przyjąć, że jest taki sam? Na wszystkich liczących się datasheet-ciarskich stronach można dostać dokumentację NL10276BC28-05D. Nie wiem w jakim stopniu to się może pokrywać..

Aby dowiedzieć się czegoś więcej szukałem datasheetów 3 "dużych" scalaków znajdujacych się na płytce z tyłu matrycy.
    Znalazłem informacje tylko o jednym: THC63LVDF64A. Okazało się że jest to nadajnik LVDS firmy Thine. Z jego dokumentacji dowiedziałem się, że chętnie gada :-) z nadajnikiem THC...63A tej samej firmy. To już coś..
    Gdzie można dostać taki (albo pasujacy) nadajnik?
    Druga historia to ten inverter:

nie mam pojęcia jak go uruchomić, w necie nic nie znalazłem. :(

0
  • #18 09 Lis 2007 00:09
    rasz
    Poziom 21  

a ta armada dziala? w sensie jak wepniesz lcd spowrotem to zaswieci? jak tak to looknij co daje z plyty glownej na inwerter, widze tam 5 kabli wiec zasilanie i pewnie dodatkowo 0-5V na jasnosc
    inwerter to nie problem ,zawsze mozesz kupic na allegro za 6zl inwerter z lampka CCFL do obudowy (taki festyn do swiecenia na bebechy i ogladania przez okienko ze sie wiatrak kreci na procesorze)

matryca 20 pin to jeden kanal LVDS, pewnie 1024x768, pinout ktory znalazles powinien pasowac, nadajnik LVDS znajdziesz pewnie na plycie glownej laptopa, a jak nie to w zwklokach jakiegos lcd z allegro badz mozesz kupic ladna przelotke do laptopow IBMa, nie pamietam numeru FRU, nazywa sie toto IBM LVDS board po prostu, wchodzi ttl wychodzi lvds, IBM tego uzywa w lapkach z 15', bo 14 maja wejscie ttl a plyty glowne maja tylko wyjscie ttl

o mam
    https://ssl.allegro.pl/item265309448_lvds_board_do_ibmthinkpad_390_390e_390x.html

0
  • #19 09 Lis 2007 06:46
    satgal
    Poziom 40  

Jeżeli ktoś chce kombinować z wykorzystaniem matrycy od notebooka która nie za bardzo nadaje się na budowę monitora LCD stacjonarnego to musi wiedzieć że te matryce są dużo ciemniejsze z racji oszczędzania energi mają tylko 1 świetlówkę przy typowo 4 do monitora stacjonarnego, do tego obraz jest poprawny tylko w wąskim kącie 45 stopni pochylenia jej. Aby przekonać się to wystarczy kupić na Allegro taki monitor który fabrycznie zbudowany na matrycy 13-14" widziałem takie tam już za 19zł z uszkodzoną matrycą jest to monitor jakaś odmiana monitora Natcomp pod inną nazwą.

0
  • #20 09 Lis 2007 17:58
    RuTech
    Poziom 11  

Rasz, ponownie dziękuję Ci za podpowiedzi.

Inverter - przewodów jest 6, zmierzyłem napięcia:

1) czarny 14V (zasilanie + ?)
    2) brązowy 14V (zasilanie + ?)
    3) czerwony 0V (ponadto wielkie ścieżki od spodu -> masa?)
    4) pomarańcz. 0V - połączony z "3) czerwonym"
    5) żółty 0,8-4,5V zmienia się gdy reguluję jasność
    6) zielony 3,2V (reg. kontrastu, nie działa.. czy to może być to?)

Ponadto do tej wiązki przewodów, od strony komputera wchodzą jeszcze 4 dodatkowe białe przewody, które do LCD nie dochodzą. Do czego mogą służyć? Czy dobrze "rozkodowałem" podłączenia invertera?

0
  • #22 22 Lis 2007 22:33
    RuTech
    Poziom 11  

Ratunku! RASZ Nie uwierzysz (uwierzycie) co się stało...

Kupiłem tego potłuczonego BLOOMBERGA którego polecałeś. Przesyłka dotarła do mnie dopiero po niespełna 2 tygodniach. Dzisiaj odebrałem ją, rozkręciłem monitor i okazało się, że bebechy są zupełnie inne niż na aukcyjnym zdjęciu!!!!!!!! Uwierzysz? Nie dość, że nie ma tam AD98... to niemal wszystkie scalaki są produkcji NEC'a i nigdzie nie ma do nich datasheetów. No pochlastać się można! Domyślam się, że największy (ponad 120 nóżek) układ to odpowiednik poszukiwanego przeze mnie 3xADC. Sprzedawca przyznał się do błędu, ale ja jestem w punkcie wyjścia.

Jak to rozgryźć?

Gwóźdź programu:

PS: z tym kontrastem to była oczywista gafa z mojej strony, nie zastanowiłem się, przecież z invertera wychodzą tylko 2 przewody ;-)

0
  • #23 23 Lis 2007 11:15
    rasz
    Poziom 21  

imo niejadalne, przynajmniej masz drugi inwerter i moze lampy sprawne w matrycy :)

0
  • #24 23 Lis 2007 12:15
    RuTech
    Poziom 11  

:-( No to lipa. Po tym jak wybadałem grunt w temacie VGA->LCD podjąłem się zrealizowania takiego projektu na studiach. W przyszłym tygodniu muszę rozliczyć się z postępów przed opiekunem pracy i ten pomylony zakup nieźle mnie załatwił. Na obecną chwilę będę mu chyba świecił w oczy tymi świetlówkami żeby nie widział że prawie nic nie mam.
    ;-)

Opisałem już to z czym taki konwerter ma do czynienia (co się dzieje w VGA i co widać przez D-SUB) i co ma z tym zrobić (działanie i bezpośrednie sterowanie LCD) a opisanie samego konwertera zaplanowałem w tym etapie na dokładnym opisaniu AD9884A, skalera i nadajnika LVDS. Myślałem, że jak dostanę tego BLOOMBERGA to będę miał niezłą ściągę jak wykonać teoretyczną część projektu i o czym myśleć przy praktycznej. Podejrzewam, że w takim monitorze LCD pracują jeszcze inne ważne scalaki.

Poleciłbyś mi jakiś skaler (do którego możliwe jest znalezienie datasheetów)?
    Co jest jeszcze superważne w takim monitorze poza 3xADC, skalerem i nadajnikiem LVDS?

0
  • #25 23 Lis 2007 12:45
    rasz
    Poziom 21  

>Poleciłbyś mi jakiś skaler (do którego
    >możliwe jest znalezienie datasheetów)?

dalem ci linke do zdjec rozbebeszonych monitorow, poszukaj czy cos z nich jest na allegro i kupuj jeszcze raz, tylko moze tym razem z szybsza wysylka :)

http://www.allegro.pl/item269412736_eizo_l_360_klasyka_za_grosze_dobra_elektronika_.html
    http://www.allegro.pl/item269409449_fujitsu_siemens_3814_dobra_elektronika_okazja_.html
    te maja szanse miec AD, spytaj sprzedawce o fotke bebechow
    generalnie przeoraj wszystkie starsze konstrukcje z allegro z dzialu uszkodzone, np Eizo sa stare i moga byc na AD

>Co jest jeszcze superważne w takim
    >monitorze poza 3xADC, skalerem i
    >nadajnikiem LVDS?

nic? :) timingi sa wazne, inne dla kazdej matrycy, no ale to juz znajdziesz w pdfach do matryc

0
  • #27 24 Lis 2007 22:13
    rasz
    Poziom 21  

dokldnie to czego szuka autor, w dodatku z DVI

0
  Szukaj w 5mln produktów