Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trafo 50Hz + Sterowanie wysoką częstotliwością

Pth 03 Paź 2007 21:59 758 6
  • #1 03 Paź 2007 21:59
    Pth
    Poziom 26  

Co się stanie jeśli będziemy kluczować uzwojenie pierwotne transformatora (pierwotne to nie znaczy że na 230, bo przecież to gdzie trafo ma uzwojenie pierwotne i wtórne to i tak rzecz umowna) wysoką częstotliwością?

Chodzi mi o to, żeby trafo 50Hz z napięcia oczywiście DC kluczować z większą częstotliwością przebiegiem prostokątnym (przynajmniej na początek) i potem napięcie na uzwojeniu wtórnym od razu wyprostować i uzyskać też napięcie DC.

Robienie takie "niby" przetwornicy ma w ogóle sens?

0 6
  • #2 03 Paź 2007 22:23
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    skoro chcesz sobie odpowiedzieć na zadane tu pytanie, to porównaj sobie parametry transformatora (indukcyjność główna, rodzaj rdzenia, itd.) sieciowego i transformatora przetwornicy impulsowej, np. mostkowej.

Pozdrawiam

0
  • #3 03 Paź 2007 22:49
    Pth
    Poziom 26  

Ale takie parametry nic mi nie będą mówić bo nie siedzę w tematyce zasilaczy i to w szczególności przetwornic.

0
  • #4 03 Paź 2007 22:56
    Quarz
    Poziom 43  

Pth napisał:
    Ale takie parametry nic mi nie będą mówić bo nie siedzę w tematyce zasilaczy i to w szczególności przetwornic.

to nie baw się w Tomasza Alve Edisona (samouka) i poczytaj sobie na ten temat, skoro miewasz takie pomysły... :D

Pozdrawiam

0
  • #5 03 Paź 2007 23:01
    Pth
    Poziom 26  

Jutro zaczynam algebrę dopiero o 12:45 wiec rano się pobawię w robienie eksperymentów, skręcę jakiś driver na szybko i zobaczymy :]

Kurcze, nie skręcę... Chciałem zrobić prosty driver na dwóch BUZ11 a nie mam ani jednego... :/

0
  • #6 03 Paź 2007 23:14
    Quarz
    Poziom 43  

Pth napisał:
    Jutro zaczynam algebrę dopiero o 12:45 wiec rano się pobawię w robienie eksperymentów, skręcę jakiś driver na szybko i zobaczymy :]

Kurcze, nie skręcę... Chciałem zrobić prosty driver na dwóch BUZ11 a nie mam ani jednego... :/

iiii... tak byś ich nie miał gdybyś zrobił to, co chciałeś zrobić... :D
    Więc może jednak znacznie lepiej będzie (dla zasobności Twojej kieszeni), jak najpierw temat poznasz od strony teoretycznej...

Pozdrawiam

0
  • #7 04 Paź 2007 00:07
    Pth
    Poziom 26  

Driver pochodził z przetwornicy 12VDC -> 230VAC. Więc popracuje na pewno przy częstotliwościach 50Hz.

Mi tez znowu nie chodzi o jakieś wielkiej częstotliwości. Myślę, że nawet 1 KHz nie chciałbym przekraczać.

Ogólnie chodzi o to, żeby zrobić jakiś niekoniecznie super przetwornicę ale żeby była prosta i nie trzeba było bawić się w dławiki. Jest mi potrzebna przetwornica o mocy około 100W. Przetwornica ma podwyższać napięcie z +12 do +19V.

Więc wpadłem na pomysł, żeby kluczować zwykłe trafo ale z większą częstotliwością tak aby rdzeń nie musiał być taki wielki.

0