Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogranicznik prądu regulowany

03 Oct 2007 22:25 8381 23
 • Level 15  
  Witam,
  Czy ktoś mógłby podać zasadę działania, opisać, dać link z regulowanym ogranicznikiem prądu? Nie ma takiego tematu na elektrodzie ani nigdzie w internecie (przynajmniej ja się nie natknąłem) gdzie mógłbym się więcej o tym dowiedzieć. Obiło mi się o uszy, że może to działać na zasadzie dzielnika napięcia, który steruje bazą tranzystora, ale nie wiem dokładnie jak się do tego zabrać.
  Pozdrawiam.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Level 43  
  Witam,
  przede wszystkim, to warto by tu podać w jakim zakresie chcesz wartość prądu ograniczać i jaka jest wartość napięcia źródłowego źródła energii.

  Pozdrawiam
 • Level 39  
  Witam!
  Trochę za mało powiedziałeś.
  - Gdzie ten ogranicznik ma pracować?
  - Jaki prąd : zmienny czy stały?
  - Jaka wartość prądu ma być ograniczana?
  - Jakie napięcie może być na ograniczniku?
  - Czy ma być regulacja progu ograniczenia?
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Level 15  
  Ogranicznik będzie częścią zasilacza konkretniej tego (link poniżej), oczywiście ogranicznik prądu stałego. Zakres prądu nie może przekraczać 1,5A, ponieważ taką wydajność ma transformator, którego zamierzam użyć. Napięcie transformatora na uzwojeniu wtórnym wynosi 23,5V, ale zasilacz (najprawdopodobniej) będzie na 2-25V.

  Link:
  http://www.eres.alpha.pl/elektronika/fusion_images/schematy/sch246.gif
 • Level 39  
  Wiekszość stabilizatorów (tak, jak np. LM317) ma już zamontowane w kości ograniczenie prądu - patrz do katalogu, bardzo często jest to 1,5A.
  Z napięcia 23,5V po wyprostowaniu, na kondensatorze 4700uF/40V i pod obciążeniem 1,5A będziesz miał ok. 25V, więc zakres regulacji będzie do ok. 22V. Przy ustawieniu 2V i prądzie obciążenia 1,5A w Twoim stabilizatorze wydzieli się moc 34,5W, co - jeśli nie zadziała wewnętrzne ograniczenie termiczne - musi zniszczyć stabilizator. Jeśli dasz mu radiator z blachy Alu o grubości 2mm i powierzchni 100cm2, to będziesz mógł w nim wytracić moc ok. 10W, co odpowiada prądowi ok. 0,45A przy napięciu wyjściowym 2V, albo całe 1,5A od 10V wzwyż.
  Wyjściem z sytuacji jest odczep na transformatorze i przełączanie napięcia tak, aby nie przekroczyć mocy dopuszczalnej dla stabilizatora (z uwzględnieniem własności radiatora !).
 • Level 15  
  Oczywiście takiego zasilacza należy używać z rozsądkiem, a układy 2V/1,5A należą do rzadkości, zresztą i tak mam zamiar włączyć w obwód mierniki analogowe prądu i napięcia, a skoro z obliczeń wyszły aż takie straty mocy, spróbuję zrobić układ ostrzegający o przegrzaniu (jeżeli temp. dojdzie do określonej wartości zaświeci się dioda sygnalizacyjna).
  Jednak zawsze istnieje ryzyko przegrzania stabilizatora, lecz nie upieram przy tym obwodzie, jeżeli jest ktoś posiadaniu schematu z napięciem wyjściowym ok 25V z wbudowanym regulowanym ogranicznikiem prądu prosiłbym o podanie go.
  A nie uciekając się do zmiany schematu, ktoś ma propozycję jak rozwiązać ten problem?

  P.S.
  Czym charakteryzują się te układy, ktore w linku podał WojtasJD?

  Post był raportowany.
  Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA --> REGULAMIN.[hefid]
 • Level 27  
  Witam.
  Jeśli masz zamiar dać układ sygnalizacji przegrzewania, wystarczy sygnał z diody podać do sterowania wentylatora, który wymusi zwiększony przepływ powietrza. Bardzo dobrze spisują się radiatory z wentylkami od procesorów.
 • Level 39  
  Propozycja WojtasJD jest jak najbardziej sensowna, choć napięcie 2V nie będzie możliwe do osiągnięcia: układ działa od Uref wzwyż, a to jest ok. 2,5V.
  Pamietaj też, że KAŻDA konstrukcja regulatora musi uwzględniać warunki termiczne, pomysł sq9cwd z wentylatorkiem jest słuszny, ale jeśli wentylatorek się zatrzyma i tego nie zauważysz, bo nie słychać ...
  Jestem raczej zwolennikiem radiatorów "biernych", o odpowiednich gabarytach.
  I jeszcze jedno: w pojedynczym radiatorze wytracisz tylko 10 - 12W, dla większych mocy trzeba rozdzielić ciepło na kilka równolegle pracujacych elementów wykonawczych. Katalogi podają np. "117W" dla 2N3055, ale to jest dla chłodzenia idealnego (czyli np. wodnego), kiedy obudowa tranzystora ma 25 stopni, a złącze 175 stopni ...
  Te same reguły obowiazują dla scalaków w obudowie przeznaczonej do współpracy z radiatorami.
 • Level 15  
  Zdecydowałem się na wykonanie Figure 23 (z linku) tylko przed tym włączę oczywiście transformator + mostek Graetza + kondensator 2200uF. Gdzieś przy mostku umieszczę amperomierz analogowy, a na wyjściu całego zasilacza woltomierz + przycisk impulsowy działający jako zworka (+ z -), bo po zwarciu popłynie największy prąd i patrząc na amperomierz będę mógł go płynnie wyregulować.
  Jak dam radę to albo dzisiaj albo jutro umieszczę schemat całego zasilacza.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Ten swój amperomierz analogowy to lepiej daj bliżej wyjścia chyba że chcesz aby wskazówka ustroju nadwyrężała się przy ładowaniu tego 2200µF :wink:
 • Level 39  
  Jeżeli planujesz pobór prądu 1,5A, to zalecana pojemność jest 2000uF/1A, czyli dla Ciebie by to było 3000uF lub wiecej.
  Przy braku obciążenia na kondensatorze będzie napięcie ok. 33V, zatem jego napięcie nominalne powinno być 40V.
 • Level 15  
  Więc zastosuję kondensatory:
  2200uF/50V
  1000uF/50V
  470uF/50V
  takimi akurat dysponuję. Czy można podać w jaki sposób to zostało policzone, chciałbym wiedzieć na przyszłość? I czy amperomierz jest w dobrym miejscu w układzie, nie będzie nic zakłócało jego działanie typu kondensator?
 • Level 43  
  Witam,
  Jerzy Węglorz wrote:
  Jeżeli planujesz pobór prądu 1,5A, to zalecana pojemność jest 2000uF/1A, czyli dla Ciebie by to było 3000uF lub wiecej.
  Przy braku obciążenia na kondensatorze będzie napięcie ok. 33V, zatem jego napięcie nominalne powinno być 40V.

  Kolego Jerzy, jak dla mnie (starego praktyka i biegłego w teorii) to dziwne są te zalecenia... i niezależne (nigdzie nie doczytałem się tego) od wartości napięcia średniego, czyli wartości rezystancji obciążenia, a tylko od wartości pobieranego prądu przez obciążenie prostownika z filtrem pojemnościowym.
  Przecież co innego jest wartość 5V amplitudy napięcia tętnień przy wartości średniej filtrowanego napięcia równej 500V, a zupełnie co innego to będzie dla wartości średniej 5V... :cry:

  Poniżej postaram się udowodnić dlaczego takie kryterium (faradów_na_amper) doboru kondensatora filtru prostownika nie jest właściwe.
  Zakładamy (i tu jest to oczywiste), iż wartość częstotliwości sieci wynosi 50Hz i mamy do czynienia z jednofazowym prostownikiem dwupulsowym.
  Korzystajać z podstawowego wzoru opisującego kondensator o stałej pojemności C i zakładajac, iż wartość prądu I rozładowania kondensatora jest stała (co przy małej zmianie napięcia na zaciskach kondensatora względem wartości średniej jest do przyjęcia) i niech będzie to całe pół okresu sieci (a więc więcej niż jest to w rzeczywistości) czyli Δt =10ms, można policzyć wartość zmiany napięcia ΔUc na zaciskach kondensatora:
  ΔUc = (1/C)•I•Δt, dla w/w 2000µF/A otrzymamy:
  ΔUc =(1/3000µF)•1,5A•10ms=5V
  Chyba trochę za duża wartość amplitudy tętnień... w odniesieniu dla wartości średniej, którą tu, jeśli nawet przyjmę przy pełnym obciążeniu na 30V i względny kąt przewodzenia zaworu na 25% (chyba za dużo) i wtedy ΔUc =3,75V , to wyjdzie z tego współczynnik tętnień kt% w procentach:
  kt% =(ΔU/Uśr)•100% =(3,75 V/30V)•100%=12,5%.

  A jak to by było, dla tej samej wartości prądu obciążenia (równej 1,5 A) dla napięcia wyjściowego prostownika z filtrem o wartości średniej równej, np. 10V ? ? ?

  Zalecaną (minimalną) wartością współczynnika tętnień kt% napięcia na pierwszym (tu jedynym) kondensatorze filtru z wejściem pojemnościowym jest wartość kt% ≤2% i liczy się to wtedy ze znanej nierówności;
  A = ω•R•C ≤50, gdzie
  R - nominalna wartość rezystancji obciążenia,
  C - wartość pojemności pierwszego kondensatora filtru,
  ω - wartość pulsacji napięcia tętnień, tu dla częstotliwości sieci 50Hz jest to druga harmoniczna, czyli 100Hz, a więc pulsacja;
  ω =2•Π•100Hz=628,316rd/s

  Policzę więc dla tego tu przykładu minimalną wartość pojemności C, mamy;
  R =Uśr/Imax =30V/1,5A=50Ω,
  C ≥50/(ω•R) =50/(628,316rd/s•20Ω)=3,979mF.

  Chcę też zauważyć, iż zwiększanie wartości pojemności pierwszego kondensatora filtru prostownika (z wejściem pojemnościowym), ponad wartość współczynnika tętnień 2 do 5 procent nie jest rozsądne, lepiej zastosować wtedy filtr C-L-C (typu Π), jeśli zależy nam na obniżeniu wartości współczynnika tętnień.
  Wynika to z faktu, iż wtedy prąd doładowujący kondenastor filtru płynie przez małą część okresu możliwego do przewodzenia (kąt przewodzenia jest mały) przez zawór prostowniczy, ale ilość doprowadzonego ładunku z uzwojenia transformatora musi bilansować się z ilością ładunku odbieranego przez obciążenie, wobec tego prąd przez uzwojenie wtórne transformatora i prostownik płynie krótkimi impulsami, ale za to o znacznej amplitudzie, by równanie bilansu ładunku było spełnione.
  Powoduje to wzrost strat mocy w uzwojeniu (i w rdzeniu) transformatora oraz na złączu prostownika, ponieważ straty mocy rezystancji uzwojenia proporcjonalne są do wartości skutecznej (czyli kwadratu wartości chwilowej) prądu tego uzwojenia.

  Pozdrawiam
 • Level 39  
  Quartz!
  w drugim linku, który podałem wyżej, jest kawałek na temat filtru pojemnościowego:
  Ogranicznik prądu regulowany

  Twoje wyliczenie wartości tętnien przy C=3000uF i poborze 1,5A na 5V nie ma się nijak, do np. zasilacza o napięciu wyprostowanym 2V, a takie napiecie też może być, prawda? Czyżby to znaczyło, że dla zasilaczy o niskich napięciach filtracja wcale nie była możliwa? Przecież tak nie jest! Dlatego odsyłam cię do krótkiego cytatu z literatury, powyżej.

  Wstawiając do wzoru powyżej dane: współczynnik tętnień 5% i oporność obciążenia 20 ohmów (bo to jest ok. 30V przez 1,5A) uzyskujemy wynik 2890uF, czyli bardzo zbliżony do 2000uF/1A poboru prądu.
  Fabryczny rozrzut pojemności kondensatorów elektrolitycznych bywa -50%/+100%, więc w najgorszym przypadku zamiast tętnień 5% będziemy mieli 10%, co jeszcze jest akceptowalne.

  Mój post z 04 Paź 2007 00:43: proponowałem kondensator 4700uF - wartość baaardzo typowa, nie sądzę, żeby to można uznawać za błąd ...

  Metoda projektowania "dla najgorszego przypadku" nie jest polecana skrajnym optymistom ...
 • Level 43  
  Jerzy Węglorz wrote:
  Quartz!
  w drugim linku, który podałem wyżej, jest kawałek na temat filtru pojemnościowego:
  Ogranicznik prądu regulowany

  Twoje wyliczenie wartości tętnien przy C=3000uF i poborze 1,5A na 5V nie ma się nijak, do np. zasilacza o napięciu wyprostowanym 2V, a takie napiecie też może być, prawda?

  Ano właśnie nijak, ale zechciej łaskawie zauważyć (chcesz widzieć żdźbło w oku interlokutora, wyjmij belkę z oka swego...), iż to były obliczenia które wykonałem według metody zaproponowanej przez Ciebie czyli, cytat:
  Jerzy Węglorz wrote:
  Jeżeli planujesz pobór prądu 1,5A, to zalecana pojemność jest 2000uF/1A, czyli dla Ciebie by to było 3000uF lub wiecej.

  Czyżbym napisał to w poprzednim moim poście zbyt zawile?

  Jerzy Węglorz wrote:
  Czyżby to znaczyło, że dla zasilaczy o niskich napięciach filtracja wcale nie była możliwa? Przecież tak nie jest! Dlatego odsyłam cię do krótkiego cytatu z literatury, powyżej.

  Ależ jest jak najbardziej możliwa, tylko wtedy otrzymuje się odpowiednie większe wartości pojemności kondensatora filtru dla takiej samej wartości prądu obciążenia (wszak zmaleje wartość R w zależności podanej przeze mnie w poprzednim poście, a wzrośnie wartość C).

  Jerzy Węglorz wrote:
  Wstawiając do wzoru powyżej dane: współczynnik tętnień 5% i oporność obciążenia 20 ohmów (bo to jest ok. 30V przez 1,5A) uzyskujemy wynik 2890uF, czyli bardzo zbliżony do 2000uF/1A poboru prądu.

  Ależ tego wzoru podanego przez Ciebie tam:
  Ogranicznik prądu regulowany

  czyli to co przytoczyłem tu niżej:
  Ogranicznik prądu regulowany

  ja nie kwestionuję, ponieważ w powższej zależności pojemność filtru zależy od relatywnego parametru obciążenia jakim jest rezystancja R obciążenia filtru, a nie jak to Kolega raczył podać wcześniej, gdzie są mikrofarady_na_amper (to zalecana pojemność jest 2000uF/1A) i nic na temat wartości napięcia wyjściowego prostownika z filtrem dla której ta zależność obowiązuje.

  Natomiast to, iż owe wyniki są zbliżone, to czysty przypadek.

  Metoda doboru pojemności kondensatora filtru: mikrofarady_na_amper jest moim zdaniem bardzo myląca, a szczególnie dla nierozeznananych w temacie czytelników, kiedy przeniosą takie zalecenia dla innej wartości średniej napięcia wyprostowanego i filtrowanego.

  Jerzy Węglorz wrote:
  Fabryczny rozrzut pojemności kondensatorów elektrolitycznych bywa -50%/+100%, więc w najgorszym przypadku zamiast tętnień 5% będziemy mieli 10%, co jeszcze jest akceptowalne.

  Dlatego też mając na uwadze, by przy ujemnej tolerancji kondensatora elektrolitycznego, dochodzącej do -50% , było jeszcze owe 5% wartości napięcia tętnień przyjmuje się do obliczeń tylko 2%, a nie należy również zapominać o tzw. "wysychaniu" elektrolitu i naturalnej stąd utraty pojemności kondensatora elektrolitycznego.

  Jerzy Węglorz wrote:
  Mój post z 04 Paź 2007 00:43: proponowałem kondensator 4700uF - wartość baaardzo typowa, nie sądzę, żeby to można uznawać za błąd ...

  Nie przyglądałem się tamtej propozycji, ale za chwilę to uczynię...

  Jerzy Węglorz wrote:
  Metoda projektowania "dla najgorszego przypadku" nie jest polecana skrajnym optymistom ...

  ale to już jest OffTopic... i nie było tu mowy o takowych optymistach... :D

  Pozdrawiam

  Dodano po 48 [minuty]:

  Witam,
  chciał bym zobaczył, no to przeczytałem uważnie...
  Jerzy Węglorz wrote:
  [ ... ] Jeśli dasz mu radiator z blachy Alu o grubości 2mm i powierzchni 100cm2, to będziesz mógł w nim wytracić moc ok. 10W, co odpowiada prądowi ok. 0,45A przy napięciu wyjściowym 2V [ciekawe te rachunki są..., dop. Quarz], albo całe 1,5A od 10V wzwyż.
  Wyjściem z sytuacji jest odczep na transformatorze i przełączanie napięcia tak, aby nie przekroczyć mocy dopuszczalnej dla stabilizatora (z uwzględnieniem własności radiatora !).

  Rozsądnym rozwiązaniem jest znacznie lepszy radiator... w którym bez problemu można stracić i 25W mocy dla tego stabilizatora i nieprzekraczając przy tym maksymalnej temperatury struktury stabilizatora, a wtedy nie zadziała wewnętrzne ograniczenie pobieranego prądu... :D

  Pozdrawiam
 • Level 39  
  Quartz!
  Oooo! Mądry jesteś! Biegły jesteś! W teoriach i w praktykach!

  A teraz mi wytłumacz, jak jest możliwe, że przy napięciu wyprostowanym 2V i poborze prądu 1,5A, na kondensatorze 3000uF będzie 5V tętnień (Twoje wyliczenie powyżej!). To przecież więcej, niż gdyby kondensatora nie było?

  Sprawa radiatora: jako pierwsze przybliżenie sięgamy do Elfy, która oferuje np. taki typ, który "wydaje się", że spełni wymagania dla tego zasilacza: KS65.4-100E ( http://www.elfa.se/elfa-bin/setpage.pl?http:/....se/elfa-bin/dyndok.pl?lang=pl&dok=245992.htm ), oporność termiczna 3°C/W (stopnie na wat). Do tego oporność termiczna wewnatrz scalaka w obudowie Pentawat to ok. 3°C/W (źródło: http://eu.st.com/stonline/books/pdf/docs/1318.pdf) i oporność przejścia od scalaka do radiatora powiedzmy 0,5°C/W, razem 6,5°C/W. Jeżeli w scalaku wydzieli się 25W (nie jestem złośliwy, nie chcę 34,5W, jak wynikało z pierwszej przymiarki danych), to temperatura złącza będzie o ponad 160°C wyższa, niż temperatura otoczenia, która może być 40°C, czyli wyniesie ponad 200°C! To jest o 50°C powyżej granicy bezpieczeństwa...
  Rozwiazaniem jest zastosowanie radiatora od procesora, z wentylatorem, o oporności termicznej poniżej 0,5°C/W (albo odczepu na transformatorze, zależy, co łatwiej i taniej ...).
 • Level 43  
  Jerzy Węglorz wrote:
  Quartz!
  Oooo! Mądry jesteś! Biegły jesteś! W teoriach i w praktykach!

  A teraz mi wytłumacz, jak jest możliwe, że przy napięciu wyprostowanym 2V i poborze prądu 1,5A, na kondensatorze 3000uF będzie 5V tętnień (Twoje wyliczenie powyżej!). To przecież więcej, niż gdyby kondensatora nie było?

  skoro nie możesz zrozumieć tego, iż to z metody obliczeń zaproponowanej przez Ciebie takie coś wynika (mówiąc oględnie; bzdura), to nic tu po mnie... :cry:
  I nie liczyłem tego dla 2V wartości średniego napięcia wyprostowanego, tylko dla znacznie więcej, ale to Ty pytałeś poprzednio o te 2 V... już byłeś zapomniałeś?
  Proponuję, abyś najpierw poczytał wyżej dokładnie com był tam napisał i zechciał zrozumieć, oraz nie wyjmował słów z kontekstu (a feee... ) a dopiero potem przyszedł tu i [autocenzura]...

  Jerzy Węglorz wrote:
  Sprawa radiatora: jako pierwsze przybliżenie sięgamy do Elfy, która oferuje np. taki typ, który "wydaje się", że spełni wymagania dla tego zasilacza: KS65.4-100E, oporność termiczna 3°C/W (stopnie na wat). Do tego oporność termiczna wewnatrz scalaka w obudowie Pentawat to ok. 3°C/W (źródło: http://eu.st.com/stonline/books/pdf/docs/1318.pdf) i oporność przejścia od scalaka do radiatora powiedzmy 0,5°C/W, razem 6,5°C/W. Jeżeli w scalaku wydzieli się 25W, to temperatura złącza będzie o ponad 160°C wyższa, niż temperatura otoczenia, która może być 40°C, czyli wyniesie ponad 200°C! To jest o 50°C powyżej granicy bezpieczeństwa....

  Dobór typu radiatora i przykład obliczeń jest tendencyjny by pokazać, iż racja jest po Twojej stronie, ale pomyliłeś się...
  Są radiatory o oporności temicznej ok. 1,5°C/W, natomiast 0,5°C/W na rezystancję przejścia; radiator - obudowa, mogę skwitować tylko jednym słowem:
  niewłaściwe rozwiązanie rodem od "skośnookich", dla których to jest normalka, a przy tym brak pasty termoprzewodzącej.
  Natomiast o jakości podkładki izolacyjnej wolę nie wspomiać.
  Więcej jak 0,2°C/W dla tego przejścia, to zwykła rozrzutność.

  To ile wtedy będzie wynosiła temperatura złącza, dla 40°C temperatury otoczenia?

  Jerzy Węglorz wrote:
  Rozwiazaniem jest zastosowanie radiatora od procesora, z wentylatorem, o oporności termicznej poniżej 0,5°C/W.

  Eeee... widać lubujesz się tylko w rozwiązaniach ekstremalnych... :D

  Pozdrawiam
 • Level 39  
  Quartz!

  Jesteś wielki! Conajmniej jak dwaj Wielcy Bracia!
  Zadziwiasz mnie biegłością w cytowaniu (wielkimi literami) wyrwanych kawałków moich postów, nie wiem, czy także je czytasz, a czytając - rozumiesz.

  Rezystancja przejścia 0,5°C/W rzeczywiście może jest duża (dla obudowy Pentawat), ale tak kiedyś podawał Philips, nie przypuszczałem, że oni aż tak bardzo się nie znają!
  Dobra, koryguję na 0,1°C/W, czy teraz będzie dobrze? Zamiast 6,5 będzie 6,1°C/W, a to znaczy, że przy 25W przyrost temperatury będzie tylko 152°C, a nie 160, to jest zapewne WIELKA różnica, bo teraz dopuszczalna temperatura będzie przekroczona tylko o 42 stopnie, a nie o 50. Babcia spóźniła się na pociąg tylko 55 minut, a nie godzinę ...

  A wracając do Twojego wyliczenia tetnień 5V (post z 05 Paź 2007 13:10), to w Twoim wzorze występuje tylko pojemność, prąd i okres, a więc wyliczasz to samo napięcie tętnień niezależnie od tego, jakie napięcie jest prostowane - bo ono nie występuje w Twoim wzorze. Pytam o 2V (dobrze, niech będzie 3V), bo tu widzać jak na dłoni absurdalność Twojego wyliczenia.
  Jeżeli tego nie widzisz, to nie bedę się kopał z koniem.
 • Level 43  
  Jerzy Węglorz wrote:
  Quartz!

  Jesteś wielki! Conajmniej jak dwaj Wielcy Bracia!
  Zadziwiasz mnie biegłością w cytowaniu (wielkimi literami) wyrwanych kawałków moich postów, nie wiem, czy także je czytasz, a czytając - rozumiesz.

  Rezystancja przejścia 0,5°C/W rzeczywiście może jest duża (dla obudowy Pentawat), ale tak kiedyś podawał Philips, nie przypuszczałem, że oni aż tak bardzo się nie znają!
  Dobra, koryguję na 0,1°C/W, czy teraz będzie dobrze? Zamiast 6,5 będzie 6,1°C/W, a to znaczy, że przy 25W przyrost temperatury będzie tylko 152°C, a nie 160, to jest zapewne WIELKA różnica, bo teraz dopuszczalna temperatura będzie przekroczona tylko o 42 stopnie, a nie o 50. Babcia spóźniła się na pociąg tylko 55 minut, a nie godzinę ...

  nie chcę być złośliwy, ale najwyraźniej napraszasz się o to...
  Pisałem o rezystancji termicznej radiatora równej 1,5°C/W, a Ty nadal swoje niczym dziadek wtórujący babci... :cry:

  Quote:
  Są radiatory o oporności temicznej ok. 1,5°C/W

  Przestaje mnie to bawić, ale zaczynasz napraszać się bym sięgnął po regulaminowe możliwości...

  Jerzy Węglorz wrote:
  A wracając do Twojego wyliczenia tetnień 5V (post z 05 Paź 2007 13:10), to w Twoim wzorze występuje tylko pojemność, prąd i okres, a więc wyliczasz to samo napięcie tętnień niezależnie od tego, jakie napięcie jest prostowane - bo ono nie występuje w Twoim wzorze. Pytam o 2V (dobrze, niech będzie 3V), bo tu widzać jak na dłoni absurdalność Twojego wyliczenia.
  Jeżeli tego nie widzisz, to nie bedę się kopał z koniem.

  Skoro zapomniałeś (no i wcale nie dziwię się, tyle lat po studiach...) o wzorze całkowym na napięcie uC(t) kondensatora C od zmian jego prądu iC(t):
  uC(t) = (1/C)•∫iC(t)•dt + Uc(0+), gdzie jest to całka oznaczona (w sensie Riemanna) za przedział czasu Δt za którą ową zmianę prądu liczymy, to jest to (jak dla mnie) nie tylko (tu użyję Twoich słów - jak dla mnie obraźliwych): Kopanie się z Koniem, ale z jego długouchym kuzynem...
  Dalej licz i koncypuj sobie sam, a skoro już nie potrafisz, lub też nie chcesz potrafić, to już nie jest to moje zmartwienie, iż robisz z siebie, na publicznym forum, pośmiewisko...

  Quarz
 • Level 39  
  Acha!
  Kto to napisał?

  ΔUc = (1/C)•I•Δt, dla w/w 2000µF/A otrzymamy:
  ΔUc =(1/3000µF)•1,5A•10ms=5V

  A radiator? Oczywiście, że masz rację! Zwłaszcza, jeżeli radiator masz za darmo, a za odczep musisz płacić. Chyba że znowu coś poplątałem, ale jaja ...

  Z kuzynem też się nie będę kopał ...
 • Level 23  
  Pytam o 2V (dobrze, niech będzie 3V),

  Oczywistym jest fakt, iż na rozładowywanym kondensatorze idealnym źródłem prądowym (1,5A) pojawi się ujemne napięcie, tętnienia również w tej sytuacji osiągną wartość ok. 5V. W rzeczywistym obwodzie kondensator obciążony w bliżej nie określony sposób zostanie wyładowany co najmniej do zera i sytuacja bardziej się komplikuje.


  + Uc(0+),

  jak widać z powyższego poziom napięcia stałego nieuzależnionego od upływającego czasu nie wpływa na wartość tętnień.  Najsłuszniej trzymać się tego: C * R = const