Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy zrobić wydzielony dział naprawy HDD itd.?

TONI_2003 16 Oct 2007 15:34 12048 91
    Kwazor
    Level 31  
    Zobaczcie tutaj :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic855227.html

Problem z "cykaniem " głowicy.
    Pierwsza odpowiedz :
    Quote:
    Poprawnie wykrywa? jezeli poprawnie to =>
    wyglanda na to ze jest uszkodzona jedna glowica, w takim razie dysk nie moze inicializowac translatora i wymiana glowic jest obowiazkowa .

Tego w warunkach nielaboratoryjnych nie zrobimy....

Quote:
    Dziękuję OKZO za szybką i pomocną informację.
    Spróbuję jeszcze coś z Ciebie wydobyć.
    Które dyski tej serii (DiamondMax Plus 9) mają takie same głowice?

I tu widac jak błedna podpowiedz generuje zamieszanie i błedne informacje czlowiek dostaje ze ma "szanse " na naprawe tak naprawde juz martwego dysku.....

Jestem ZA !
    User removed account
    User removed account  
    Interesant
    Level 34  
    Witam.
    Kwazor wrote:
    Zobaczcie tutaj :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic855227.html

Problem z "cykaniem " głowicy.
    Pierwsza odpowiedz :
    Quote:
    Poprawnie wykrywa? jezeli poprawnie to =>
    wyglanda na to ze jest uszkodzona jedna glowica, w takim razie dysk nie moze inicializowac translatora i wymiana glowic jest obowiazkowa .

Tego w warunkach nielaboratoryjnych nie zrobimy....

Quote:
    Dziękuję OKZO za szybką i pomocną informację.
    Spróbuję jeszcze coś z Ciebie wydobyć.
    Które dyski tej serii (DiamondMax Plus 9) mają takie same głowice?

I tu widac jak błedna podpowiedz generuje zamieszanie i błedne informacje czlowiek dostaje ze ma "szanse " na naprawe tak naprawde juz martwego dysku.....

Jestem ZA !

Nie przesadzaj z interpretacją :) Prawdopodobnie użytkownik pogodził się z utratą danych i chce sobie dla satysfakcji przerzucić głowicę ;)
    User removed account
    User removed account  
    Przemcio
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Tak sobie czytałem w ciągu dnia post Kwazor`a i nie za bardzo zaskoczyłem w czym problem.
    Skoro to głowice i Właściciel dysku ma ochotę i czuje się na siłach sam podjąć się wymiany głowic to jego sprawa.
    Diagnoza została postawiona i decyzja podjęta.

Osoba udzielająca diagnozy zapewne pomyślała, że Właściciel jest chociaż troszkę zorientowany w jaki sposób się ten zabieg odbywa.

Nirwanowiec , wiem, że to "kultowy" film ale nie należy popadać w jednej skrajności w drugą.
    Trzeba po prostu mieć świadomość, że do ewentualnej naprawy ( nie odzyskania danych ) kwalifikują się nie rozbierane dyski niezależnie od komory czy jej braku.
    Można tutaj polemizować ale jakoś nie widzę sensu.
    Przełożenie głowic w prawie domowych warunkach służy tylko do przeniesienia danych w najszybszy z dostępnych i możliwych sposobów na inny nośnik (dysk) a dysk po takiej operacji ma do kilku dni życia przed sobą zanim ujawnią się kolejne usterki.

Teraz zapewne odezwą się głosy, że po wymianie głowic w domowych warunkach dysk chodził latami ale to opowieści dobre dla Teleexpresu podobnie jak grzyby z metrowym kapeluszem czy pomidory wielkości dyni.

W każdym razie nie dowiedzieliśmy się ze wskazanego postu jak zakończyła się ta operacja. Myślę, że to jest największy problem bo osoby doradzające lubią chyba wiedzieć jak to wszystko się kończy.

P.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Koledzy, tytuł tematu brzmi: Czy zrobić wydzielony dział naprawy HDD itd.? więc proszę nie prowadzić dyskusji o metodologii napraw dysków. Na to będzie miejsce gdzie indziej.
    Kaz K
    Level 20  
    Jestem też za otwarciem takiego działu .
    Zupełni laicy nie będą wiele rozumieli z tego informatycznego "bełkotu" ale tak juz jest z komputerowymi maniakami (to nic że słowa beda nie po naszemu ważne byśmy umieli rozwiązywac problemy i pomagać sobie!!)
    W 46
    Level 12  
    Każdy zawód ma swój slang i swoją gwarę. Czy pacjent w szpitalu, na konsylium, rozumie o czym lekarze rozmawiają po łacinie? Nie, nawet ci którzy łacinę mogą znać, też są nie kumaci, bo nie znają pojęć fachowych, medycznych.
    To, uważam, jest najlepszy przykład odpowiadający na niektóre uprzedzenia przeciwników takiego forum.
    Kto będzie chciał, to się będzie sprężał aby jak najwięcej "pochytać".
    Wszystkiej wiedzy, choćby jak skomasowanej i tak jeden nie połapie, a to dlatego że nawet najlepsi, ba, mistrzowie też wszystkiego jeszcze nie poznali.
    Tak że spokojnie Panie i Panowie, nie ma co deliberować, czy tylko jak.
    Postęp techniczny już nie kroczy do przodu, ale wręcz pędzi z prędkością kosmiczną. Przecież "zeszłoroczne" wynalazki są dziś już nie najwyższych lotów. TV LCD już lecą z ceną w dół, podobno OLED już jest przestarzały.
    Akumulatory alkoholowe ponoć już mają następców. Itd, itp.
    Zatem róbmy swoje i to co nam najlepiej wychodzi, oraz daje najwięcej satysfakcji.
    Amen.
    WildHunter
    Level 17  
    okzo wrote:
    Kolega tu poprostu myli sie, fakt ze zawsze to jest na skraju lub pan lub przepadl ( to o mozliwosci popelnienia bledu) i nie jeden ze spiecyalistow nie bedzie tym ryzykowal na tyle zeby zrobic krzywde danym klienta. Najlepsze z nich beda walczyc o dane nawet wtedy kiedy na tym postawili krzyza najwieksze laby na swiecie ze wzgledu na swoje mozliwosci ( raczej niemozliwosci zrobienia tego, bo cala procedura jest u nich jak konwejer" da sie" "nie da sie" i nie ma takiego ze mozna zrobic to co potem beda nazywac cudem).
    Na tym ma polegac powstanie tego dzialu, nauczyc ludzi ( i nie ma roznicy czy to potencyalny klient czy to poczatkujacy fachowiec ) nie popelniac fatalnych bledow. Precyzja podania usterek tez bedzie zalezac od tego jak potrafimy to objasnic w opisach. Kolega WildHunter musi to zrozumiec ze nikt nie bedzie proponowal takie kroki ktore moga nie pomoc a wiecej uszkodzic dysk i dane, nie ma co narzucac dla tego forum to jak oskarzenie, ze jak u czlowieka bedzie bieda z SA lub mechanika dysku, to bedzie zaproponowane skorzystac z uslug jakiegos serwisu ktory to zrobi fachowo i za rozsadna cena.

Nie mam zamiaru placic 650 zl za wpisanie w odpowiednie miejsce gdzie sie konczy extended, dlatego chce to zrobic sam. To jest moj dysk, wiem ze ryzykuje, jak wszystko sie posypie to do nikogo nie bede miec pretensji.

Kolega Okzo chce zrobic dzial uczacy ludzi nie popelniac fatalnych bledow, zeby trafialy do 4ch fachowcow na tym forum tylko dyski padniete-niegrzebane, zebyscie mieli latwiejsza robote.

Patrzac na Wasze wszystkie posty na tym forum widac wyraznie, ze nie macie ochoty wyjasnic logicznej budowy dysku, a ja uwazam ze to bylby najwazniejszy i najbardziej przydatny dzial o komputerach.

Przemcio wrote:
    Quote:
    Spojrzcie obiektywnym okiem, specjalisci poradza w prostych problemach, ale w bardziej skompliowanych Wam nie pomoga, poniewaz chca zarabiac.

WildHunter, wybacz ale nikt na FORUM nie przekaże Tobie łopatologicznie wiedzy, którą sam zdobywał latami.
    W końcu czasem to wszystko co mamy.

Bardziej chodzi o to żeby do Specjalistów, którzy muszą zarobić trafiały dyski z danymi, które jeszcze można odratować ( czyli zarobić ) a nie dyski, które można wyrzucić do śmietnika ( czyli tracić nad nimi czas).

Na FORUM chodzi o to żeby w miarę możliwości zdiagnozować problem z danymi czy dyskiem w taki sposób żeby określić czy Użytkownik jest w stanie i czuje się na siłach zrobić go samemu czy skorzysta z usług Firm bo sam tego w domowych warunkach nie naprawi.
    I tu ważna uwaga !!
    Nie naprawi ale też nie zepsuje w sposób nieodwracalny.
    Nieraz zostało potwierdzone na FORUM , że pomoc przy odrobinie cierpliwości obu stron zakończyła się sukcesem.
    Daleko nie szukając
    Link.
    Szybko, bezpiecznie i zgodnie z zasadami FORUM otwarcie i bezpłatnie.
    Potzrebujący nie poniósł nawet kosztów wysyłki dysku do jednej z FIRM.
    I o takie coś pokrótce chodzi z jednym zastrzeżeniem - poważniejsze rzeczy też można zrobić w podobny sposób.

Jeżeli natomiast oczekujesz szkolenia to pozostaje Tobie zakup sprzętu i wsparcie techniczne od Producenta i Kolegów po Fachu na zamkniętych Forach.

P.

Nie przekaze wiedzy ktora sam zdobywal latami, to po co jest to forum? Ludzie sobie pomagaja jesli chodzi o cpu, ram, mobo, grafe, cdromy, bo tego nikt w domu nie naprawia (poza wymiana elektrolitow).
    Inaczej jest z HDD. Dobrala sie grupka ludzi i tluka kase uzywajac forum jako reklame. Wydaje mi sie ze forum na elektroda jest do pomocy, a nie do zarobku.

Link z przykladem jest trywialny dosyc, wielu ludzi by pomoglo, wiec i spece pomogli bo i tak wiadomo bylo ze kasy z tego nie bedzie.

BIGOLSEN wrote:
    WildHunter wrote:
    Jako przyklad podam moj post sprze kilku tygodni:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4371617#4371617

Odniosę się do tego tematu .
    Temat rozpocząłeś 20 sierpnia . Od tego czasu nikt nie jest pewien co tam już "nagrzebałeś" w tych danych . Co zmieniłeś , nadpisałeś itd. itp. Musisz zrozumieć , że inaczej się pracuje nad danymi , kiedy ma się je przed sobą , a inaczej zdalnie i co gorsza cudzymi rękoma . Jak widać temat stał się dla ciebie już zbyt zawiły , a na to wygląda . Jest już jakby nie było pażdziernik . To , że niektórzy chcieli na tym odzysku zarobić , to przecież nie jest przestępstwo . W końcu z tego żyją . Zauważ ile się przy okazji tego problemu nauczyłeś od innych . To najlepszy dowód na to , że osobny dział jest wskazany . Wszystkiego i tak się nigdy nie dowiesz . Ale zawsze co nieco ci się przyda .

Pozdrawiam .

Kolego Bigolsen, mnie ten temat nie przerosl. Ten temat przerosl kolege Bigolsena. Gdyby kolega Bigolsen sie wczytal to zauwazylby ze strukture dysku zmienial tylko jeden program, tylko jeden raz i na dodatek pokazalem skutek zmian (przywrocone 3 partycje). Wiec zmiany na dysku po padzie sa bardzo klarowne. Uzywajac wielu innych programow np WinHex nie zmienilem nawet bita.

Tak nauczylem sie duzo i jestem dosc wdzieczny.

Mikippp wrote:
    Witam,
    Ja również jako przykład wykorzystam ten temat, ale moja wypowiedź na charakter ogólny.
    Może nie wszyscy się ze mną zgodzą, ale ja uważam że od osoby oczekującej pomocy również należy oczekiwać pewnego zaangażowania...
    W przypadku uszkodzeń dysków twardych obowiązkowe powinno być podanie producenta, modelu i ewentualnie wersji F/W dysku.
    A w przypadku uszkodzeń logicznych dodatkowo powinny być podawane początkowe sektory (LBA od 0 do 99) zapisane do pliku, a nie podawane w postaci obrazka.
    LBA 0-99 zapisane do pliku można bardzo szybko przejrzeć za pomocą komercyjnego, lub autorskiego oprogramowania... i zorientować się w sytuacji...
    Dane z obrazka trzeba przepisać, lub przeliczać za pomocą kalkulatora... A przecież nie o to chodzi :!:
    Tak samo osoba oczekująca pomocy powinna odpowiadać na zadawane pytania i podawać wszystkie potrzebne dane i informacje.
    PS Forum jest od tego żeby pomagać, a nie robić wszystko za kogoś...

Mikippp

Smiem twierdzic ze literki na naklejce nie wplywaja na wyglad struktury logicznej dysku.

-------------
    Podsumowujac:
    Sa 4 rodzaje uszkodzen dysku:
    1. Logiczne
    2. Mechaniczne.
    3. Elektronika.
    4. Mieszane.

1. Logike przy niezamazanych danych mozna zawsze wyleczyc. Przydalby sie post opisujacy logike dysku i wyjasniajacy bardzo doglebnie strukture: MBR, FAT, NTFS, itp itd. Spece boja sie tego upubliczniac.

Czasami (rzadko) sa pliki w milionach fragmentow, nikt nie bedzie tego odzyskiwac recznie na dysku okolo 1TB. Potrzebne sa do tego programy. Profesjonalnych takich programow nikt nie udostepni.

2. Mechaniczne:
    Jak z talerzy zostaly opilki to odzyskanie jest niemozliwe, nawet modlitwa nie pomoze. Padnieta glowica, lozyska, silnik do odzyskania. W warunkach domowych trudne do zrobienia.

Post wyjasniajacy naprawe silnika, glowic, lozyska jest przydatny, i powinien byc zamieszczony.

3. Elektryczne,elektroniczne - jak walnie transil to dysk mozna odzyskac w domu z lutownica - powinno byc o tym na forum. Jak walnie DSP na plycie, z ramem i romem to pozamiatane, bo dzisiejsze dyski jada na krawedzi, wzrost temperatury ramienia glowicy powoduje ze glowica siega kilka scierzek dalej. Zamiana elektroniki nie pomaga w dyskach powyzej 500GB nigdy. Wg mnie mozna opisac przelutowanie DSP jak ktos ma hot air i znajdzie donora. Wymiana romu nic nie da z powodu tego ze dyski sa kalibrowane w fabryce.

Takie jest moje zdanie. Obawiam sie ze to co Wy chcecie zorganizowac to reklama firm odzyskujacych dane. Kompendium wiedzy o logice nie powstanie. Co najwyzej kilka ogolnikow.

A szkoda bo 60% problemow na tym forum wynika z nieznajomosci logiki dyskow.
    Brauniack
    Level 27  
    Ja też przychylam się do stworzenia takiego działu i sądzę że będzie się on cieszył dużą popularnością tak że 3 x tak
    Przemcio
    Ja spróbuję odnieść się to postu Kolegi WildHunter.

Quote:
    Nie mam zamiaru placic 650 zl za wpisanie w odpowiednie miejsce gdzie sie konczy extended, dlatego chce to zrobic sam.

Faktycznie troszkę dużo, pozostaje wobec tego zgłębianie tajników partycji.
    Quote:
    To jest moj dysk, wiem ze ryzykuje, jak wszystko sie posypie to do nikogo nie bede miec pretensji.

Mam odczucie ,że już masz pretensje chociaż droga do zakończenia pracy z dyskiem jeszcze daleka.
    Praca bez kopii zapasowej to też może dobry przykład i słuszne postępowanie?
    Ja sam ! Ja sam a później będzie , że po konsultacji na FORUM dysk mi popsuli.
    Quote:

Patrzac na Wasze wszystkie posty na tym forum widac wyraznie, ze nie macie ochoty wyjasnic logicznej budowy dysku

Może raczej nie mam aż tyle czasu niż ochoty, nie wiem jak pozostali Koledzy.
    Dodatkowo jest sporo dokumentacji do systemów plików i zakładam, że w razie awarii Użytkownik raczej będzie się spodziewał doraźnej i w miarę skutecznej pomocy w jego konkretnym przypadku a nie opowieści w pięciu tomach zaczynających sie tekstem - Na początku był Chaos.
    Quote:
    Kolega Okzo chce zrobic dzial uczacy ludzi nie popelniac fatalnych bledow, zeby trafialy do 4ch fachowcow na tym forum tylko dyski padniete-niegrzebane, zebyscie mieli latwiejsza robote.

Raczej chodzi o to żeby trafiały dyski z których jeszcze coś można odzyskać.
    Parę razy już to było podkreślane.
    Uszkodzić dysk zupełnie nie jest rzeczą trudną a odkręcić pokrywę, porysować talerze albo nasypać tam kurzu i piasku jest jeszcze łatwiej a potem wielkie halo i - pomóżcie !!
    Quote:
    Nie przekaze wiedzy ktora sam zdobywal latami, to po co jest to forum? Ludzie sobie pomagaja jesli chodzi o cpu, ram, mobo, grafe, cdromy, bo tego nikt w domu nie naprawia (poza wymiana elektrolitow).
    Inaczej jest z HDD. Dobrala sie grupka ludzi i tluka kase uzywajac forum jako reklame. Wydaje mi sie ze forum na elektroda jest do pomocy, a nie do zarobku.

Nie przekażę całej wiedzy w jednej wypowiedzi bo się nie da a na pisanie książek może jeszcze na starość będę miał czas.
    A Tobie chodzi o pomoc czy o kasę tak właściwie ?
    Quote:
    Takie jest moje zdanie. Obawiam sie ze to co Wy chcecie zorganizowac to reklama firm odzyskujacych dane. Kompendium wiedzy o logice nie powstanie. Co najwyzej kilka ogolnikow.

Reklama ? Kto chce ma ją wpisaną w stopkę własnego postu i tyle reklamy.
    Quote:
    A szkoda bo 60% problemow na tym forum wynika z nieznajomosci logiki dyskow.

Ja bym powiedział , że 99% problemów na tym FORUM wynika z roszczeniowego podejścia - jak wiesz to mi powiedz bo mi się nie chce poszukać i czytać ani uczyć a najlepiej zrób mi za darmo.
    Nie będzie tak ! - żeby uzyskać pomoc trzeba się będzie wykazać logicznym myśleniem i rozsądną postawą polegającą na konstruktywnej współpracy.
    Jeżeli Ktoś będzie tylko chciał sie czegoś dowiedzieć - dowie się ale niech nie liczy na wielogodzinne wykłady i szkolenia.
    Tego nie ma nawet na Forach specjalizujących się w odzyskiwaniu danych.
    Powinieneś to już zauważyć.

P.
    tomek122
    Level 21  
    Witam.

A ja jestem przeciwny, a to dlatego że za jakiś czas inni będą domagali się aby utworzyć dział naprawy dla karty graficznej, cd, dvd i jeszcze innych.
    Dlatego jestem na nie.

Pozdrawiam.
    Przemcio
    tomek122, szkoda, że nie czytasz Ankiety od początku.

Ja jestem również za wydzielonym działem o Notebook`ach.

P.
    arktik1
    Level 27  
    Super pomysł ,to ważna sprawa.
    Czasem znikają z dysku bardzo ważne rzeczy z którymi nie bardzo wiadomo co zrobić .JESTEM ZA
    tzok
    Moderator of Cars
    Z niektórymi poglądami nie mogę się zgodzić, społeczność forum jest po to żeby sobie wzajemnie pomagać, głównie na zasadzie - ja się znam na komputerach, to pomagam komuś z komputerem, ten ktoś się zna na samochodach to pomaga mi z samochodem. Ale nie chce żeby było tak, jak jest teraz w dziale Zabezpieczenia i Alarmy, czy Monitory i TV (miałem problem z TV, jestem elektronikiem ale nie znam się na TV, napisałem prośbę o pomoc w dziale TV i... dostałem ostrzeżenie) - nie jesteś fachowcem to nie wolno Ci tam prosić o pomoc, bo dział służy tylko do wymiany informacji między fachowcami i szanowni panowie moderatorzy decydują czy masz prawo pisać w "ich" dziale czy nie i to pomimo, że dodatkowo istnieją zamknięte działy niby właśnie do wymiany informacji między fachowcami!
    Forom branżowym na elektrodzie jestem zdecydowanie przeciwny, ludzie którzy je moderują i doprowadzili do ich ubranżowienia powinni zostać natychmiast zwolnieni ze swoich funkcji.
    Niektórzy dbając o "wysoki poziom" forum popadli w paranoję i zgubili po drodze główną ideę forum jaką jest wzajemna, bezinteresowna pomoc i współpraca społeczności forum.
    shizy
    Level 22  
    Dobry pomysl-a gdyby jeszcze zrobic jeden przyklejony watek w tym dziale "szukam elektroniki do dysku/ sprzedam(oddam) elektronike" <-- cos w tym rodzaju.
    iron64
    Level 41  
    TONI_2003 wrote:
    Prosimy o udział w ankiecie na następujący temat:
    Czy jesteście zwolennikami utworzenia otwartego dla wszystkich działu dotyczącego napraw nośników informacji (dyski twarde, karty pamięci, itd) oraz odzyskiwania z nich utraconych informacji.

Pozwoliłem sobie zacytować pierwszy post, bo wydaje mi się że zapomnieliście jaki miałby być cel takiego działu, otwarty dla wszystkich, a jak czytam niektóre wypowiedzi, zaczynam sądzić, że chcecie stworzyć typowy kącik wzajemnej adoracji, bez wstępu dla laików itp.
    tzok
    Moderator of Cars
    Doprecyzowując - ten dział ma być przeznaczony dla ludzi-specjalistów chcących, o ile to tylko możliwe, bezinteresownie pomagać innym ludziom, niekoniecznie specjalistom (ale oczywiście wymagany jest jakiś minimalny poziom wiedzy z danej dziedziny i zaangażowanie), nie patrząc na to ze tracą lub odbierają komuś potencjalnego klienta a wiec i potencjalny zarobek.

Moim zdaniem cale forum powinno sie opierać na tej zasadzie ale to chyba utopia... choć kiedyś, na początku, tak było.
    Przemcio
    Kolego iron64, w każdym zawodzie na pewnym etapie pojawia się tabliczka - Laikom wstęp surowo wzbroniony.

Pojawiają się stale te same wątpliwości wśród Użytkowników chociaż byłem pewny, że wszystko zostało już dawno wyjaśnione.

P.
    Brauniack
    Level 27  
    kol. Tzok ja podobnie omijam dział TV nie ze względu że mnie nie interesuje TV ale ze względu na moderatorów i ich podejście do sprawy tak że popieram to co pisałeś "...napisałem prośbę o pomoc w dziale TV i... dostałem ostrzeżenie"
    kitor
    Level 34  
    To kiedy możemy się spodziewać działu :)
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Sprawa została przekazana do właściciela Forum, kolegi Gulsona. O podjętej decyzji poinformuję szanowne Koleżanki i szanownych Kolegów.
    bonanza
    Power inverters specialist
    Brauniack wrote:
    kol. Tzok ja podobnie omijam dział TV nie ze względu że mnie nie interesuje TV ale ze względu na moderatorów i ich podejście do sprawy tak że popieram to co pisałeś "...napisałem prośbę o pomoc w dziale TV i... dostałem ostrzeżenie"

To samo Samochody. Ja napisałem krótkie i rzeczowe podpowiedzi - raz w Samochodach, raz w TV i dostałem 2 ostrzeżenia. Wynegocjowałem anulację ostatniego, bo akurat Kosz wyleciał w powietrze i mod nie miał "dowodów wykroczenia".
    Masz 100 x pomógł w Audio, idziesz do Samochodów, prosisz o pomoc - jesteś tam śmieciem...
    TONI_2003
    Moderator
    :arrow: W imieniu całej grupy sympatyków pomocy w odzyskiwania danych oraz naprawy HDD pragnę podziękować za przychylne podejście do naszego problemu właścicielowi forum koledze Gulsonowi. :D

Według wstępnych ustaleń moderatorami mają zostać szanowni koledzy: przemcio wraz z mikippp.

Oczywiście uprawnienia muszą mieć również na oba działy Soft oraz Hard.
    Jako że w tych dwóch działach jest tego cała masa tematów.
    Proponujemy następującą nazwę działu:
    :arrow: Naprawa HDD i odzyskiwanie danych z wszelkich nośników... :idea:

Sądzimy że wystarczy, aby było to podforum działu Hardware.

PS.
    Sprawa formalnego otwarcia forum jest właśnie aktualnie dogrywana w szczegółach ...
    :arrow: Dziękujemy wszystkim uczestnikom ankiety. :D
    HaJot46
    Level 15  
    Też jestem za, bo wiedzy nigdy nie za wiele. Sam zyskałem dysk zakwalifikowany przez "serwisanta" jako padnięty po zastosowaniu programu MHDD.
    Nie mniej pozostaję zwolennikiem systematycznego zabezpieczania danych na nośnikach zewnętrznych, które uważam za bezcenne. Programy zawsze można odtworzyć.
    HaJot46
    Level 15  
    gsm_virus może i zaspałem, ale chodziło przecież o wyrażenie swojej opinii a temat nie jest zamknięty.
    Nie siedzę przy komputerze 24/7, mam jeszcze inne obowiązki.
    arigato
    Level 27  
    To jest dobra nowina :D
    Zastanawia mnie, czy np. nośniki Mini Dysk również są w tym przypadku brane pod uwagę. Kiedyś w dziale Audio znalazłem prośbę o udzielenie pomocy w odzyskaniu zapisanej, ważnej rozmowy. Niestety znalazłem ten post zbyt późno i nie było już, komu pomóc. Osoba, doradzająca nie miała pojęcia o sposobie zapisu danych na MD, albo mówiąc inaczej wiedziała gdzie dzwoni... I wyświadczyła komuś tzw. niedźwiedzią przysługę.
    Takie luźne pytanie z mojej strony na zakończenie wątku.
    Pozdrawiam serdecznie!