Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kody pilotów do sterowania radiem samochodwym

21 Lis 2003 19:18 2673 12
  • Poziom 1  
    Witam... Zwracam sie z prośbą o pomoc w bardzo nietypowej sprawie :D
    Otóż chciałbym sie dowidzieć w jaki sposób można uzyskać kody do pilotów którymi steruje się radia samochodowe. Po wstępnych poszukiwaniach dowiedzialem sie ze można zaprogramować odpowiednio pilota uniwersalnego, lecz trzeba byc posiadaczem odpowiedniego kodu do danego urządzenia... Wstępnie przekopałem zasoby internetu i jak na dzień dzisiejszy nic nie znalazłem... Prosiłbym o jakieś namiary na owe kody bądź jakiś katalog w którym były by one zawarte... Dziękuję z góry...
    Pozdrawiam
    jimmit

PS. Jestem szczęśliwym posiadzaczem radia firmy Rockford Fosgate RFX 8330 i właśnie narazie potrzebuje kod pilota akurat do tego modelu... :)
  • Poziom 20  
    a na automatycznym przeszukiwaniu kodów pilot nie "łapie"...nie próbowalem uniwersala nigdy z radyjkiem sam. ale zawsze tv robie na automacie... :wink:
  • Poziom 43  
    Widzę że totalnie nie rozumiesz tematu i stąd nie możesz nic znaleść.
    Otóż kod w pilocie uniwersalnym to nie sposób wysyłania przez niego komend do urządzenia ale tylko numer sposobu wysyłania rozkazów do urządzenia. I kod Ci nic nie da jeśli dany pilot nie potrafi wysyłać w dany sposób rozkazów. Weźmy pod uwagę taki przypadek. Zgłosisz się ze swoim pilotem do jakiegoś ciekawego sprzętu do firmy produkującej piloty uniwersalne i firma ta będzie zainteresowana rozszerzeniem możliwości swojego pilota to projektant pilota uniwersalnego weżmie do ręki tego nowego pilota, obejrzy a potem użyje czujnika podczerwieni i naciskając poszczególne klawisze zapamięta to co wyłał pilot w komputerze. Dokładnie w jaki sposób to się odbywa nie jest teraz ważne. W każdym bądź razie dołączy te rozkazy do pilota uniwersalengo i przyprządkuje im jakiś numer który Ty nazywasz kodem. Wniosek z tego taki że jeśli pilot uniwersalny nie posiada jeszcze takich rozkazów to żaden kod Ci nie pomoże. Dodam jeszcze że są bardziej zaawansowane piloty uniwersalne które potrafią się nauczyć wiązki podczerwieni od innego pilota i udawać w ten sposób innego pilota, jako przykład to polski MAK OSCAR, Philips PRONTO i inne. Pronto posiada możliwość zapisania tego w PC i poźniejszą analizę a także stworzenie bazy pilotów ale niestety naprawdę sporo kosztuje.

SławeK
  • Poziom 30  
    Hmm, jeśli to coś da to mogę dzisiaj zmontować girdera i zbadać nim kody pilota od alpinki i pioneerka, niestety do rockforda nie mam :(
  • Poziom 43  
    Tak, ale po co ? Myślisz ze z takimi informacjami wielu będzie w stanie dopasować sobie pilota ? Gdybyś te piloty wysłał do Elmaka i dopisali by je do bazy to wszyscy by skorzystali kupując nowe MAKi. Chyba że masz ochotę rozkminić system jakiegoś piota z placu po 15zł i dopasować go.
    W sumie gdyby to było realne ....

SławeK
  • Poziom 30  
    Właśnie się zastanawiam nad zrobieniem takiego pilota na jakimś at89C2051. A tak w ogóle to jak rozkręcam pilota od pionka to siedzi tam BU5795F i nie wiem czy czasem tego układu nie można spokojnie kupić bo wydaje mi się że tak.
  • Poziom 13  
    Jesli zdobedziesz kody do pilota oryginalnego, to juz polowa sukcesu, mozna zrobic nadajnik wlasnie na mikrokontrolerze np. PIC, albo AVR
  • Poziom 43  
    Zastanawiam się p@wel, co rozumiesz przez słowo kody ?

SławeK
  • Poziom 20  
    Dzieki SlaweK z informacje... :wink: Znów dzieki Tobie czegos sie nauczylem!!!

Pozdro Łukasz
  • Poziom 43  
    Na początek proponuję analizę kodu RC5 Philipsa. Jest tego sporo w sieci. Dowiecie się jak działa pilot a mutacje i różnorodność to inna para kaloszy.

SławeK
  • Poziom 40  
    w zasadzie większośc urządzeń firm japońskich wykorzystuje typowy system kodowania zera i jedynki w strumienu danych z pilota oraz jednolitą informację o przytrzymaniu klawisza. Rozgryzłem to w przypadku pilotów kenwood , aiwa sony itd. Nawet piloty MASK kenwooda pracują w tym systemie tyle że mają ok 50 bitów danych.
    A RC5 - ?? to dobre dla fajansu z europy.
  • Spec od car audio
    W zasadzie wszystko to opiera się o transmisję asynchroniczną. Dane idą szeregowo. Potrzebujesz oprócz sposobu transmisji kodów rozkazów. Jak to już uda się Tobie rozgryźć to wtedy masz do zabawy kolejne rzeczy, zmieniacze CD, wyświetlacze itp.
  • Poziom 16  
    Do rozpracowywania kodow polecam Polskiego RAKS-a posiada olbrzymie mozliwosci np analizator kodu dzieki ktoremu latwo okreslic ramke ,powtorzenia oraz zaleznosci czasowe . Posiada takze olbrzymia baze kodow i mozliwosc identyfikacji standardu. wiec napisanie prostego programu dla pica czy avr nie bedzie stanowic problemu