Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Interaktywny stolik do kawy LED

kiler129 06 Sep 2009 12:07 110907 221
Optex
    wilus14
    Level 17  
    A nie lepiej byłoby zastosować np attiny13 ?? diody podpiąć pod 2 kanały pwm jakiś fototranzystor do tego i można uzyskać podobny efekt, na zmianę pulsujące i gasnące diody tak jak na filmie to chyba żaden problem dla attiny13.
  • Optex
    ostry_18
    Level 24  
    napisałem kilka postów wcześniej. to wcale nie takie łatwe jak się wydaje.
    ###

Zmontowałem moją wersję schematu podanego trochę wyżej przez Dr. Vee.

po rozprawieniu się ze składową stałą na wyjściu i ewentualnie dodaniu sumatora (do komunikacja z innymi) opublikuję tutaj mój schemat - jeśli tylko będą chętni.
    wilus14
    Level 17  
    o schemat bardzo by się przydał, wiele osób by z niego skorzystało :) ja testowałem wszystkie schematy, które tutaj były i żaden nie działał tak jak ma.
    ostry_18
    Level 24  
    :!: Uwaga! To tylko zmodyfikowana wersja schematu stąd: Link
    Wszelkie pochwały i skrzynki piwa należy wysyłać do autora oryginału: Dr. Vee

oto schemat. Oczywiście, jestem tylko elektronikiem hobbystą (studiuje całkowicie coś innego) więc zapewne panowie elektronicy wypunktują mi wiele błędów i uchybień. Mimo tego na pająku układ działa (zostałem na kilka dni bez aparatu, więc nie wrzucam filmu - w razie potrzeby mogę to zrobić w środę) w formie zbliżonej do oryginału.
    Reaguje dobrze na zmianę oświetlenia w paśmie widocznym - planuję wizytę w sklepie i zakup części na IR (jak w oryginale).
    W wolnej chwili zrobię też dwie płytki testowe z układem sumatorów, a jeśli się sprawdzą w przyszłe wakacje (albo i w te, jak zdążę) biorę się do roboty.

odnośnie schematu
    - po lewej jest układ wyzwalający - w programie to 'one shot generator' - w rzeczywistości siedzi tu fotodioda - katodą do masy.
    - zmiana pojemności kondensatora 1µ na symulacji daje wzrost amplitudy sygnału - w rzeczywistości nie widać różnicy w zakresach 0.1mikro do 1mikro.

odnośnie dobierania częstotliwości pracy i czasu wygasania impulsów - zależą one praktycznie od każdego elementu w układzie więc najlepiej dobrać je na symulacji, np w electronic workbench a dopiero potem lutować. (załączam plik schematu z workbencha.)

Interaktywny stolik do kawy LED[/b]
    Attachments:
    wilus14
    Level 17  
    o nareszcie coś porządnego co działa:D filmik jeżeli chcesz możesz wrzucić chętnie obejże za składanie tego wezmę się w piątek i zobaczymy co wyjdzie.

Dodano po 24 [minuty]:

aha i pytanie te kondensatory to są elektrolity czy jakieś MKT??
  • Optex
    morrcin
    Level 11  
    O kurde to działa!! Czy ten schemat przedstawiony przez ciebie (ostry_18) kilka postów wyżej to jest dokładnie ten co na filmiku? Jeżeli nie, możesz podać dokładny schemat. Mażę o o zbudowaniu tego stolika, ale nie ma nigdzie dobrego schematu.
    Pozdrawiam i dziękuje
    ostry_18
    Level 24  
    to jest dokładnie ten sam schemat co na filmie.

mogą być zmienione wartości kondensatorów, w granicach +/- 5%
    wilus14
    Level 17  
    użyłeś tak jak na schemacie LM741?? czy jakiegoś innego?? aha i czy diodę powinienem podłączyć tak jak na schemacie niżej?? i czy potrzebne jest te źródło zasilania 5V jeżeli tak to w jaki sposób je podpiąć:)?? dziś zabieram się za płytki do tego tylko muszę wiedzieć czy tak będzie dobrze:)

Dr.Vee
    VIP Meritorious for electroda.pl
    To fajnie, że działa, prawie zapomniałem już o tym układzie :)

Nie bardzo rozumiem ideę stopnia wyjściowego, tj. kondensator 200uF w szereg + 2x 270k do źródeł zasilania?

Pozdrawiam,
    Dr.Vee
    ostry_18
    Level 24  
    nie wiem czy dobrze zrobiłem stopień wyjściowy - zaadaptowałem tylko fragment układu likwidującego składową stałą z wejść wzmacniaczy audio.

dioda jest dobrze podłączona, układ to dowolny poczwórny opamp, np tl074
    Paweł Es.
    W oryginalnym sprzedawanym obecnie układzie, wnosząc z tego co jest na zdjęciu, to:

Wszystkie kondenastory mają po 220n.

Rezystory: 200Ω, 2kΩ, 100kΩ, 51kΩ, 5.1kΩ, 10MΩ (prawdopodobnie z nich są składane te rezystory 20 MΩ (22MΩ)

Na jednej płycie jest 96 diod.

Wzmacniacze to LM324 (4 sztuki na płytę)

Fotodioda to wg odpowiedzi autora (Windel) na forum to SFH203FA (to ta z czarnym filtrem na podczerwień fala ok 880 nm)

Dodatkowo obok fotodiody jest montowana dioda nadawcza na podczerwień i układ wykrywa ruch nad płytą na zasadzie odbicia promieniowania wysyłanego przez diodę na płycie a nie reaguje na światło otoczenia.

Problem z uruchomieniem może wynikać z dwóch przyczyn:

- opublikowany schemat być może nie zawiera jakiegoś sprzężenia

lub co bardziej prawdopodobne

- układ działa dopiero gdy połączone są 4 identyczne obwody na płycie, wtedy tworzy się zamknięty obwód sprzężeń stabilizujący w stanie ustalonym napięcie na poziomie 0V (przy zasilaniu symetrycznym +/-15V)

Ponieważ diody świecące są włączone pomiędzy napięcia zasilania a środek łańcucha łączy się z wyjściem integratora, to suma spadków napięć na diodach (niezależnie od kolorów ich kolorów, musi być większa niż napięcie zasilania (czyli np. przy +/-15V, suma napięć na diodach LED musi być większa niż 30V). W przeciwnymm razie diody będą się lekko jarzyły w stanie spoczynkowym lub ulegną uszkodzeniu.

Mimo ogranicznika prądu w LM324 zastosował bym na wyjściu LM324 rezystor ograniczający prąd diod w stanach gdy na wyjściu wzmacniacza są maksymalne wartości napięcia. Dla zasilania +/-15V to będzie +13.5V i -15V.

Zakładając prąd diod na 15 mA i spadek napięcia na połowie gałęzi diodowej na 18V to trzeba dać rezystor:

$$Rogr=\frac{30V-18V}{0.015A}\approx 820\Omega$$

Jeżeli chcemy zastosować mniej diod LED w gałęzi, to trzeba zamiast części z nich dać (symetrycznie) diody Zenera tak by suma napięć w gałęzi wynosiła te 18V względnie obniżyć napięcie zasilania diod LED (bardziej skomplikowany sposób).

Pojedyńcza płyta ma (najprawdopodobniej) strukturę podaną na poniższym rysunku:

W pełnym pierścieniu musi być parzysta ilość komórek by nie powstał generator wysokiej częstotliwości na sumatorach.

Każda komórka dostaje sygnały od sąsiadów na płycie i z płyty sąsiada (z jednej krawędzi).

Przypuszczam też, że do sąsiednich bloków sygnały są wysyłane z wyjścia integratora a nie stopnia przed nim, bo wtedy są one objęte pętlą sprzężenia zwrotnego i nie idą w nasycenie ewentualnie kondensatory w integratorze są zbocznikowane rezystorami 10MΩ co zamienia integrator w filtr dolnoprzepustowy o stałej czasowej 10MΩ*220n=2.2s, który nie nasyca się ale też zapewnia płynna zmianę napięcia na wyjściu.

Podane na schemacie rezystory 140k nie muszą mieć dokładnie tej wartości (może to być od 100k wzwyż), Im wyższa wartość tym szybsze jest tłumienie rozchodzenia się "fal" na sąsiednie sekcje.

Rezystor 1MΩ na wejściu integratora określa szybkość zmian na wyjściu pojedyńczego stopnia.

Pojedyńcza komórka symuluje działanie neuronu analogowego (wzmacniacz sumujący z nasyceniem).

Pierwszy wmacniacz w komórce służy wzmacnia sygnał z fotodiody.

Drugi różniczkuje skok sygnału na wyjściu wzmacniacza fotodiody aby układ reagował tylko na zmiany oświetlenia fotodiody (ona wyłapuje odbicie promieniowania diody IRED zamontowanej na płycie, od poruszającego się nad płytą obiektu).

Trzeci wzmacniacz prasuje jako stopień sumujący neuronu i sumuje stan wejść (pobudzenie od fotodiody sekcyjnej i pobudzenia od sąsiadów).

Ponieważ rezystory wejść od sąsiadów są większe (140k) niż od własnego pobudzenia (100k) to najsilniej układ reaguje na sygnał własnej fotodiody, a odpowiednio słabiej na te od sąsiadów, poza tym fala pobudzeń jest tłumiona w miarę rozchodzenia się na boki.

Czwarty wzmacniacz wygładza skoki napięcia na wyjściu sumatora komórki, by była płynna zmiana napięcia zasilającego diody.

Cały ten układ można by zamknąć w jednym mikroprocesorze na płycie, który spokojnie może symulować programowo jego pracę i sterować diodami LED.
    morrcin
    Level 11  
    A jak tą nadawczą diodę podłączyć?
    ostry_18
    Level 24  
    jak zwykłą LED, tylko napięcie przewodzenia jest niższe nawet od diody czerwonej i wynosi 1.2V - 1.5V (tak mi się wydaje)
    wilus14
    Level 17  
    mam pytanie a jak z polaryzacją kondensatorów?? czy mógłbyś na schemacie namalować gdzie + a gdzie - ??
    morrcin
    Level 11  
    Witam Serdecznie czy ktoś mógłby skorygować podane elementy jakie znalazłem na TME? Czy są dobrze dobrane? Bo jak wiadomo nie można zamówić niektórych elementów mniej niż określoną ilość a do sklepu elektronicznego mam kawałek, nie chciałbym wydawać pieniędzy na bezużyteczne elementy, a nie znam się aż tak dobrze na elektronice.

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.
    ostry_18
    Level 24  
    morrcin wrote:
    Witam Serdecznie czy ktoś mógłby skorygować podane elementy jakie znalazłem na TME? Czy są dobrze dobrane?

wyglądają w porządku. weź sobie jeszcze podstawki pod scalaki i diody nadawcze IR, żeby świeciły do góry (zgodnie z tym co było opisywane kilka postów wyżej).
    Kondensatory bipolarne to dobry pomysł - w miarę możliwości weź wszystkie takie.

Zastanawiam się tylko czy nie wygodniej będzie skoczyć jednak te kilkadziesiąt km do sklepu elektronicznego - zapewne korzystając z tej fotodiody będziesz chciał skorygować (wzmocnić/osłabić) wzmocnienie, lub częstotliwość układu i i tak będziesz musiał kupić inne elementy. Nie bez znaczenia jest też droga wysyłka w TME.
    morrcin
    Level 11  
    Dziekuje za szybka odpowiedz , a czy jako nadajnik może być taka dioda ?:

L-53F3C Nadajnik podczerwieni LED 5mm 940nm przezroczysty
    Producent: KINGBRIGHT ELECTRONIC
    Symbol oryginalny: L-53F3C
    wilus14
    Level 17  
    Złożyłem układ na pająku i jest mały problem, mianowicie przy szybkim przesunięciu ręki układ tylko raz mrugnie, zamiast pulsować natomiast przy wolnym przesuwaniu ręku działa prawidłowo. W czym może być problem??
    wilus14
    Level 17  
    Układ bez tych rezystorów 270K też działa, aha i pytanie jak zrobić aby fotodioda nie reagowała na światło z sąsiednich paneli ??
    morrcin
    Level 11  
    Schemat tego by się przydał.

"tylko że do wcześniejszej wersji " - a ta nowsza czym się różni ? diodą nadawczą? czy czymś innym?
    Paweł Es.
    Różni się układem i to bardzo !! Po przeczytaniu instrukcji i popatrzeniu na ścieżki wyszło, że ten układ z integratorem i układem różniczkującym to zupełnie z jakiejś innej bajki (albo podpucha autora, by skierować uwagę w inną stronę ;))

W oryginalnym układzie jest po prostu filtr środkowo przepustowy (tzw. z wielokrotnym sprzężeniem zwrotnym, bez rezystora strojącego częstotliwość środkową) kopany impulsami albo z fototranzystora albo sygnałem od sąsiadów.
    Filtr ma częstotliwość środkową ok. 0.7Hz co daje okres oscylacji ok. 1.4s.

Ogólnie rezystancja 10MΩ w sprzężeniu tego filtru nadaje się raczej do wzmacniaczy z wejściem na tranzystorach polowych, bo przy bipolarnych może dać duży ofset od prądów polaryzujących wejście wzmacniacza.

Układy w poszczególnych ćwiartkach płytki nie są dokładnie identyczne. Zasilanie diod IRED jest szeregowe i idzie przez całą płytkę.

W jednej z ćwiartek, jeden ze wzmacniaczy pracuje jako wtórnik wytwarzajacy poziom sztucznej masy (połowa zasilania) dla całej płytki. Zasilany jest z dzielnika 5.1k/5.1k

Fototranzystor ma w kolektorze 5.1k, w emiterze 2k a sygnał jest 10x wzmacniany na jednym ze wzmacniaczy danej ćwiartki.

Z wyjścia filtru (on to daje drgania zanikające) sygnał przechodzi na wzmacniacz odwracający. Na diody sygnał wychodzi przez rezystor 200Ω czyli nie tak na żywca.

Rezystory sprzężeń od sąsiadów mają po 10MΩ i wchodzą na ten sam wzmacniacz co wzmacnia sygnał z fototranzystora. Sygnał jest tłumiony ok. 200 krotnie, bo sam filtr ma wzmocnienie ok. 50 i to daje efekt osłabienia rozchodzenia się fali pobudzeń.

Fototranzystory muszą być z filtrem światła widzialnego (czarne) by łapały tylko odbity sygnał nadawany przez diodę IRED na płytce.
    Paweł Es.
    Clipper26 wrote:
    Witam
    Może dokumentacja oryginalnego kitu się komuś przyda :D:D
    Jest to dokumentacja do paneli sprzedawanych na stronie http://evilmadscience.com/majors/46-tables tylko że do wcześniejszej wersji
    Polecam bo dokumentacja zawiera spis elementów tylko niestety nie ma schematu :cry:

Ależ jest schemat :) tylko trzeba pomyśleć nad tym co pokazał autor w tej instrukcji a pokazał bardzo dużo (praktycznie wszystko) :)

(na razie wycofałem schemat ale wróci)
    oj
    Level 42  
    A może by się tak najpierw zapytać autora stolika czy można umieścić cokolwiek na forum.

Kiedyś coś autor napisał na swoim forum na ten temat drogi Paweł Es.
    Paweł Es.
    oj wrote:
    A może by się tak najpierw zapytać autora stolika czy można umieścić cokolwiek na forum.

Kiedyś coś autor napisał na swoim forum na ten temat drogi Paweł Es.

Na którym forum ?

A czy to do mnie pytanie, bo ja to tylko przeczytałem uważnie zamieszczoną tu przez kogoś innego instrukcję montażu, a schemat to moje domysły na temat tego co tam wyczytałem (też nie jest to całość a tylko moje przypuszczenia) ? :) :) :) W końcu czytanie ;) na tematy przeczytane nie jest chyba jeszcze zabronione ? ;)

Oryginalny schemat stolika nie jest dostępny nigdzie w sieci, w każdym razie nigdzie na niego nie natrafiłem.

Swoją drogą kolega Ostry_18 praktycznie podał to samo rozwiązanie, różnica jest tylko w innym układzie filtru środkowoprzepustowego.

Co do samego stolika (w oryginalnym wydaniu) to chyba jest najdroższe rozwiązanie (powierzchnia płytek) mechaniczne jakie można przyjąć (do tego marnowanie miedzi), pokazana metoda montażu elementów (szczególnie przy ich ilości) będzie źródłem licznych uszkodzeń przy montażu (przegrzewanie elementów przy montażu - lutowanie przy samej obudowie diod LED i fototranzystora). Elementy (diody LED, wzmacniacze operacyjne, fototranzystor) lepiej jest dać na podstawkach tak by uniknąć przegrzania ich przy wlutowywaniu (i ewentualnym wylutowywaniu, na skutek błędu, co przy 84 diodach LED na jedną płytkę jest bardzo prawdopodobne).
    morrcin
    Level 11  
    Paweł Es. czy ten poprzedni schemat zamieszczony przez ciebie jest gorszy od tego, który wstawiłeś teraz?
    Paweł Es.
    Za bardzo się pospieszyłeś a ja zrobiłem błąd w tym schemacie (nie przemyślałem pewnych spraw, zmian w stosunku do oryginału, muszę poprawić ten układ). Przepraszam. Ten układ co zamieściłem zachowuje się trochę innaczej w stosunku do oryginału.