Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

problem z podłączeniem czujek PIR

Diabas 04 Oct 2007 10:55 5546 14
Optex
 • #1
  Diabas
  Level 10  
  Witam,
  na początku chciałbym zaznaczyć że jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o instalacje alarmów, jednak względy finansowe zmusiły mnie do samodzielnego montażu. Zakupiona przeze mnie czujka ma 2 wyjścia tamper oraz 2 alarm relay. Jak podłączyć ją do systemu alarmowego? W urządzeniu mam wejścia wywalane masą oraz napięciem.
  Metodą prób i błędów podłączyłem w następujący sposób: jeden z portów alarm relay do masy a drugi do wejścia wyzwalania masą w systemie alarmowym. Jest z tym jednak pewien problem. Gdy wyjście alarm relay nie jest podłączone do urządzenia to w momencie gdy czujka wykryje ruch na wyjściu napięcie spada do 0. Jednak gdy czujka podłączona jest do urządzenia to w momencie alarmu na wyjściu relay napięcie jest rzędu 3V (przy zasilaniu 12V). Nie wiem czy nie jest to wynikiem złego podłączenia.
  Za wszystkie sugestie dziękuję.
  pozdrawiam
  Marcin
 • Optex
 • #2
  mielcar
  Level 22  
  Witam serdecznie
  Jako laikowi sugeruję skorzystanie z wyszukiwarki. Temat był wałkowany miliony razy...

  Pozostaję z szacunkiem i pozdrawiam.
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  michalmiko
  Level 17  
  Diabas, czujka ruchu jest to swojego rodzaju jakby wyłącznik na odległość, gdy wykryje ruch przerywa obwód (lub zamyka - stare Iredy tak miały). W czujniku masz 6 złączy: + ; - ; relay ; relay ; tmp ; tmp.
  + i - wiadomo, zasilanie
  relay - tu podpinasz kabelki od wejścia lini centrali (jeżeli to Satel, będzie oznaczony Z np.1) Dodatkowo musisz to wejście obciążyć rezystorem, który miałeś w komplecie.
  Tamper - tu również podpinasz kabelki od wejścia lini sabotażowej, czyli jeżeli ktoś otworzy czujkę, przerwie obwód i centrala zacznie alarmować.
  Jaką masz centrale?
 • Optex
 • #5
  Diabas
  Level 10  
  dzięki za odpowiedź,
  'centralka' choć trudno to tak nazwać to moduł firmy Triskel, służy do powiadamiania przez GSM. Nie wiem czy to nie wina właśnie tego urządzenia.
 • #6
  michalmiko
  Level 17  
  Znam to urządzenie, nawet je mam :)
  Nie jest to alarm, tylko powiadomienie, ale można pomyśleć i podłączyć tak, że gdy czujka wykryje ruch, moduł zacznie telefonować.
  Jaką masz czujkę?
 • #7
  Diabas
  Level 10  
  czujka to Paradoks Pro
 • #8
  michalmiko
  Level 17  
  Powiedz, czy zależy Ci, aby ten "alarm" był cichy (tylko telefonował), czy głośny (sygnalizował dźwiękowo - syreny).
  Ile masz tych czujników?
 • #9
  Diabas
  Level 10  
  czujką mam tylko jedną, alarmu używam jako "cichy"
  dzięki za zainteresowanie
 • #10
  michalmiko
  Level 17  
  Jest mały problem, ponieważ ten typ czujki jest normalnie zwarty, a gdy "widzi" rozwiera, a ten moduł potrzebuje na odwrót, czyli gdy dostanie sygnał (czujka zewrze kabelki relay-relay) moduł dzwoni na zaprogramowanie numery.
  W Twoim przypadku należy zastosować moduł przekaźnikowy, który zmieni sygnał z NC na NO (jeżeli się nie mylę). Robiłem taki eksperyment z czujką i modułem przekaźnikowym, jak miałem światełka w przedpokoju :) Nie jestem pewien, ale ten moduł chyba załatwi Twój problem: http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=1101
  Aha i jeszcze jedno, musisz gdzieś jeszcze zamontować ukryty wyłącznik, bo tak to alarm będzie telefonował zawsze gdy czujka wykryje ruch, co raczej nie jest wskazane jeżeli jesteś w domu ;)

  P.s. Jak chcesz mi podziękować, kliknij "pomógł" ;) Będę bardzo wdzięczny :D

  Moderated By norbert.s.:

  "P.s. Jak chcesz mi podziękować, kliknij "pomógł" ;) Będę bardzo wdzięczny :D"
  - w tym dziale takie coś nie jest tolerowane, regulamin pkt 16-ty.
  Ostrzeżenie.

 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  Diabas
  Level 10  
  Próbowałem tez przeprogramować te wejścia jednak nic to nie pomogło. Jak już pisałem problem jest w tym że sam czujnik 'generuje' masę w momencie wykrycia alarmu, ale jak podłącze go do urządzenia to napięcie nie spada do 0 tylko do ok.3V co nie aktywuje systemu powiadamiającego. Jeden z użytkowników miał sugestie by podłączyć jakiś rezystor, czy pomogło by to? Jeśli tak, to czy mógłby ktoś przybliżyć mi ten sposób rozwiązania.
 • Helpful post
  #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  Diabas
  Level 10  
  Faktycznie, zapomniałem że po przeprogramowaniu modułu trzeba odpowiednio zewrzeć niewykorzystane wejścia. Mam pytanie czy wejście rozbrajania masą też trzeba podłączyć do zasilania czy może 'wisieć'.
 • #15
  User removed account
  Level 1