Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

problem z podłączeniem czujek PIR

Diabas 04 Oct 2007 10:55 5546 14
Optex
    Diabas
    Level 10  
    Witam,
    na początku chciałbym zaznaczyć że jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o instalacje alarmów, jednak względy finansowe zmusiły mnie do samodzielnego montażu. Zakupiona przeze mnie czujka ma 2 wyjścia tamper oraz 2 alarm relay. Jak podłączyć ją do systemu alarmowego? W urządzeniu mam wejścia wywalane masą oraz napięciem.
    Metodą prób i błędów podłączyłem w następujący sposób: jeden z portów alarm relay do masy a drugi do wejścia wyzwalania masą w systemie alarmowym. Jest z tym jednak pewien problem. Gdy wyjście alarm relay nie jest podłączone do urządzenia to w momencie gdy czujka wykryje ruch na wyjściu napięcie spada do 0. Jednak gdy czujka podłączona jest do urządzenia to w momencie alarmu na wyjściu relay napięcie jest rzędu 3V (przy zasilaniu 12V). Nie wiem czy nie jest to wynikiem złego podłączenia.
    Za wszystkie sugestie dziękuję.
    pozdrawiam
    Marcin
  • Optex
    mielcar
    Level 22  
    Witam serdecznie
    Jako laikowi sugeruję skorzystanie z wyszukiwarki. Temat był wałkowany miliony razy...

Pozostaję z szacunkiem i pozdrawiam.
    User removed account
    Level 1  
    michalmiko
    Level 17  
    Diabas, czujka ruchu jest to swojego rodzaju jakby wyłącznik na odległość, gdy wykryje ruch przerywa obwód (lub zamyka - stare Iredy tak miały). W czujniku masz 6 złączy: + ; - ; relay ; relay ; tmp ; tmp.
    + i - wiadomo, zasilanie
    relay - tu podpinasz kabelki od wejścia lini centrali (jeżeli to Satel, będzie oznaczony Z np.1) Dodatkowo musisz to wejście obciążyć rezystorem, który miałeś w komplecie.
    Tamper - tu również podpinasz kabelki od wejścia lini sabotażowej, czyli jeżeli ktoś otworzy czujkę, przerwie obwód i centrala zacznie alarmować.
    Jaką masz centrale?
  • Optex
    Diabas
    Level 10  
    dzięki za odpowiedź,
    'centralka' choć trudno to tak nazwać to moduł firmy Triskel, służy do powiadamiania przez GSM. Nie wiem czy to nie wina właśnie tego urządzenia.
    michalmiko
    Level 17  
    Znam to urządzenie, nawet je mam :)
    Nie jest to alarm, tylko powiadomienie, ale można pomyśleć i podłączyć tak, że gdy czujka wykryje ruch, moduł zacznie telefonować.
    Jaką masz czujkę?
    Diabas
    Level 10  
    czujka to Paradoks Pro
    michalmiko
    Level 17  
    Powiedz, czy zależy Ci, aby ten "alarm" był cichy (tylko telefonował), czy głośny (sygnalizował dźwiękowo - syreny).
    Ile masz tych czujników?
    Diabas
    Level 10  
    czujką mam tylko jedną, alarmu używam jako "cichy"
    dzięki za zainteresowanie
    michalmiko
    Level 17  
    Jest mały problem, ponieważ ten typ czujki jest normalnie zwarty, a gdy "widzi" rozwiera, a ten moduł potrzebuje na odwrót, czyli gdy dostanie sygnał (czujka zewrze kabelki relay-relay) moduł dzwoni na zaprogramowanie numery.
    W Twoim przypadku należy zastosować moduł przekaźnikowy, który zmieni sygnał z NC na NO (jeżeli się nie mylę). Robiłem taki eksperyment z czujką i modułem przekaźnikowym, jak miałem światełka w przedpokoju :) Nie jestem pewien, ale ten moduł chyba załatwi Twój problem: http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=1101
    Aha i jeszcze jedno, musisz gdzieś jeszcze zamontować ukryty wyłącznik, bo tak to alarm będzie telefonował zawsze gdy czujka wykryje ruch, co raczej nie jest wskazane jeżeli jesteś w domu ;)

P.s. Jak chcesz mi podziękować, kliknij "pomógł" ;) Będę bardzo wdzięczny :D

Moderated By norbert.s.:

"P.s. Jak chcesz mi podziękować, kliknij "pomógł" ;) Będę bardzo wdzięczny :D"
    - w tym dziale takie coś nie jest tolerowane, regulamin pkt 16-ty.
    Ostrzeżenie.

User removed account
    Level 1  
    Diabas
    Level 10  
    Próbowałem tez przeprogramować te wejścia jednak nic to nie pomogło. Jak już pisałem problem jest w tym że sam czujnik 'generuje' masę w momencie wykrycia alarmu, ale jak podłącze go do urządzenia to napięcie nie spada do 0 tylko do ok.3V co nie aktywuje systemu powiadamiającego. Jeden z użytkowników miał sugestie by podłączyć jakiś rezystor, czy pomogło by to? Jeśli tak, to czy mógłby ktoś przybliżyć mi ten sposób rozwiązania.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Diabas
    Level 10  
    Faktycznie, zapomniałem że po przeprogramowaniu modułu trzeba odpowiednio zewrzeć niewykorzystane wejścia. Mam pytanie czy wejście rozbrajania masą też trzeba podłączyć do zasilania czy może 'wisieć'.
    User removed account
    Level 1