Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozbudowa sieci biurowej, router CISCO1801/K9, dysk sieciowy

04 Paź 2007 11:56 1599 2
  • Poziom 12  
    Witam

Szykuję się do zmiany osprzętu sieciowego w firmie. Do tej pory:
    5 komputerów + drukarka sieciowa działa na łączy DSL 1MB dzielonego za pomocą Routera Linksys WRT54GL-EU (CL781G434813) + prosty swith.

Ponieważ dojdzie 6`sty komputer oraz dysk sieciowy (magazyn danych), a także chcę uruchomić dwie linie telefoniczne:
    - za pomocą bramki Linksys PAP2T Tlenofon VoIP Adapter usługę TLENOFON, z której już korzystam za pomocą zwykłych słuchawek z mikrofonem.
    - SKYPE za pomocą Linksys telefon bezprzewodowy CIT200-EU.

Aby to uciągnąć pragnę zwiększyć transfer łącza do 2 MB oraz zakupić router : CISCO1801/K9 http://www.cisco.com/en/US/products/ps5853/index.html do podziału łącza, a ten router Linksysa zostanie tylko jako AP.

Moje pytania:
    1. Czy ten router ma możliwość ustalania priorytetów na połączenie, tak by te dwie linie telefoniczne miały największy priorytet?

2. Czy rozwiązanie z dyskiem sieciowym (Maxtor Shared Storage 2, 500GB, RJ-45) jest dobrym rozwiązaniem na magazyn danych? Koszt tego urządzenia to wydatek 790 zł. Nie stać nie na serwer zajmujący się archiwizacją danych. Póki co są płyty DVD. Zresztą aż tak dużo tych danych nie mam i 500GB spokojnie starczy na długi czas.

3. Czy jest sens zwiększenia przepustowości łącza do 2 MB??

4. Czy może można do tego Linksys`a WRT54GL-EU (CL781G434813) wgrać alternatywny soft? Tak by nie trzeba było kupować tego routera CISCO?

Interesują mnie rozwiązania dobre i stabilne. Mam dojście do tego sprzetu Cisco po bardzo preferencyjnych cenach.

To na razie tyle.

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi i sugestie :D :spoko:
  • Poziom 14  
    Co do alternatywnego softu to sprawdz jaka masz wersje tego routera bo od tego zalezy mozliwosc wgrania czegos na linuxie.
    poszukaj w googlach "tomato" "dd-wrt"
    Co do dysku czasami na allegro pojawiaja sie produkty firmy buffalo.
  • Poziom 27  
    1. Jesli pytasz o WRT-ka, to TAK, na alternatywnym sofcie istnieje mozliwosc priorytetowania pakietow (np skype).

2. ciezko mi sie wypowiedziec, nie uzywalem ;-)

3. Zalezy jak intensywnie jest wykorzystywane pasmo lacza w zwyklej pracy. Jesli teraz pracuje na pelnych obrotach, to na pewno przyda sie dodatkowa "moc" na uslugi voip. Jesli natomiast internet w firmie sluzy jedynie do wysylania poczty czy www, to mysle ze kolejkowanie pakietow dla voip powinno wystarczyc (w razie problemow mozna pozniej podniesc predkosc).

4. WRT54GL to nowe wydanie WRT54G ver.4, wiec spokojnie mozna do niego wgrywac alternatywne oprogramowanie. Sam mam wrzucone tomato 1.07 i jestem zadowolony (niedawno wyszlo tomato 1.09, ale jestem zbyt leniwy zeby po upgrade softu wszystko od nowa ustawiac ;-)

Podsumowujac:
    Wrzuc soft Tomato do WRT-ka, ustaw priorytetowanie pakietow (sa programy generujace odpowiednie ustawienia prawie automatycznie- kilkoma kliknieciami) i sprawdz jak sie to bedzie spisywac. Jesli net to tylko www + mail, to powinien w zupelnosci wystarczyc.