Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt na FPGA. Czy to jest dobry pomysł?

krzysiek_tkd 04 Oct 2007 18:08 2378 6
 • #1
  krzysiek_tkd
  Level 11  
  Mam do wykonania projekt- analizator stanów logicznych z wizualizacją na PC. Myślałem o wykorzystaniu właśnie układu FPGA. Zrobić generator adresów, i dzięki niemu ładować próbki do pamięci (16-32 kanały i częstotliwość ok 100MHz). Całość spiąć z kompem przez USB i pobierać próbki z pamięci do pliku a później go odczytywać za pomocą softu na PC. Do dyspozycji mam: Xilinx Spartan-3E 500 Starter Kit. Czy to dobry pomysł ewentualnie jakieś rady?
 • #2
  [g.d.]
  Level 18  
  Komunikacje z PC proponowałbym przez mikrokontroler z wbudowanym USB i dostepnymi funkcjami API, zreszta na tej płytce masz chyba jakiegos Cypress-a. Jest kwestia standardów napięć na wejściach i zabezpieczenia wejść która mnoży sie przez ilość kanałów. Kwestia sygnału taktującego próbkowanie, sygnał z generatora sygnału zegarowego(plus mnożenie/dzielenie czestotliwosci) oraz jeden z kanałów jako wejscie sygnału zegarowego. Jako opcję można zrobić wewnętrzny analiztor stanów logicznych w stylu ChipScope Pro czy SignalTap, czyli bez babrania się w wychodzenie na "poziom miedzi". Zależnie od długości "sond" znaczenia nabierają przesłuchy i odbicia. Coś takiego robiłem na Spartan-II, ale nie wiem na ile moje przemyślenia są wciąż aktualne.
 • #3
  krzysiek_tkd
  Level 11  
  Tak naprawdę to projekt ten będzie moim pierwszym z FPGA - może na wyrost ale zawsze jakiś cel, i ewentualnie mam w nim udowodnić jakie problemy można napotkać w przypadku stosowania tego rzędu częstotliwości.
  Dobrze by było gdybym otrzymał jak najdłuższy rekord zapisu próbek - ograniczenia pamięci. Kwestia czy dobrze myślę - ewentualnie może jakieś sprawdzone propozycje?
 • #4
  [g.d.]
  Level 18  
  Generalnie jakchiś wielkich cudów to nie ma, ot wielki komparator chodzący na szybkim zegarze. Dysponując taką płytka możesz pokusić sie o przechowywanie pobranych próbek w pamięci SDRAM, ale wtedy najbardziej będzie Cie trzymać szybkość zapisu do pamięci. Pamięć wewnątrz ukłądu napewno będzie szybsza. Siła analizatora stanów logicznych nie tkwi w ilości próbek lecz w łapaniu dokładnie tych przedziałów czasowych o które chodzi.

  Troche na wyrost nadmienie że próbki oczywiście zbiera sie do "bufora kołowego" i nadpisuje najstarsze próbki, dzięki czemu masz w każdej chwili zapas starych próbek.

  Pamietam że nastawę do wyzwalania analizatora wpisywałem szeregowo z mikrokontrolera już po zaprogramowaniu układu FPGA. Nie pamiętam czy był to już inny endpoint na USB, ale mikrokontroler był w stanie to rozróżnić. Sama zaś sygnalizacja z analizatora do komputera nie doczekałą sie swojego przerwania tylko musiała być co jakiś czas odpytywana.

  Jeśli to twój pierwszy projekt FPGA to sugeruje rozwijanie wręcz nadmiarowych modułów do debugowania projektu w sprzęcie, bo to kosztuje tylko zasoby sprzętowe, a zawsze coś nie działa.

  Co do szybkości to nie przeskoczysz szybkości komórek IO oraz zapisu do pamięci. Pozostałe czynności można robić równolegle lub wręcz w tak zwanym międzyczasie.

  Poza tym problem sformułowany jest dość ogólnie i cieżko coś konkretniejszego napisać. Jakbyś napotkał jakies realne problemy to daj znać.
 • #5
  J.A
  Level 28  
  Quote:
  Generalnie jakichś wielkich cudów to nie ma, ot wielki komparator chodzący
  na szybkim zegarze. /.../


  az tak proste to nie jest, jesli ma byc z tego jakas korzysc;
  zwykle uzytkownik takiego logic analizer chcialby moc zdefiniowac trigger
  jako okreslony poziom na 1-3 liniach a reszta "don't care";
  i zeby sie dalo zrobic OR lub AND na sygnalach uzytych jako tryger;
  do tego jeszcze wykryc zmiane z L na H i odwrotnie;
  calkiem sporo fajnej zabawy z samym zaprogramowaniem ukladu wyzwalania
  analizatora;
  po uwzglednieniu obslugi pamieci i komunikacji ze swiatem zewnetrznym
  wychodzi calkiem niebanalny projekt;
  [smutne jest to, ze i w quartusie i w ise, o czym juz wspominal g.d, taki analizator
  jest wbudowany - wiec pisanie wlasnego analizatora wlasciwie nie ma
  zadnego, procz edukacyjnego, sensu]

  osobna sprawa to sondy do probkowania - bez specjalnej elektroniki wejsciowej,
  przewodow o okreslonej rezystancji, watpie by udalo sie osiagnac czestotliwosc
  pracy powyzej 40Mhz;
  to jest calkiem osobne i nielatwe zadanie, dla mnie trudniejsze
  niz sam analizator :);

  J.A
 • #6
  [g.d.]
  Level 18  
  J.A wrote:
  do tego jeszcze wykryc zmiane z L na H i odwrotnie;


  Mam pytanie, bo nie jestem pewien czy dobrze zrozumialem. Czy chodzi o zmiane ze stanu wysokiego na niski, popularnie zwanych 1 i 0, czy współczesne analizatory pozwalaja wykrywać jakies "słabe" sygnały jak 'L' i 'H' w VHDL-u ? Dziwne pytanie ale jestem tu nowy więc mam prawo. :D
 • #7
  J.A
  Level 28  
  [g.d.] wrote:

  Czy chodzi o zmiane ze stanu wysokiego na niski, popularnie zwanych
  1 i 0, czy współczesne analizatory pozwalaja wykrywać jakies "słabe" sygnały jak 'L' i 'H' w VHDL-u ?


  po prostu zmianw wartosci logicznej, z '1' na '0' i odwrotnie;
  a przy okazji - mam /w pracy/ taki analizator, co by potrafil wykryc
  slabe 'H' czy 'L', ale troche to kosztuje;

  [g.d.] wrote:
  Dziwne pytanie ale jestem tu nowy więc mam prawo. :D


  kazdy jest kiedys gdzies nowy ;)

  J.A