Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amilo M1405 Fujitsu-Siemens nie włącza się

04 Paź 2007 18:28 6402 12
 • Poziom 13  
  Witam
  Jestem posiadaczem Amilo M1405 firmy Fujitsu-Siemens. Jak dotąd sprzęt działał niezawodnie (pomijając pęknięcia na obudowie ). Jakieś 2-3 tyg temu nie chciał się uruchomić. Po 20 minutach przyciskania Powera jednak zaskoczył. Na drugi dzień problem powtórzył się tylko unieruchomienie trwało dłużej. Rozebrałem go, rozłożyłem na części, złożyłem - nie działa. Gdy wróciłem do niego po 20-30min zadziałał. Od 3 dni jednak już nic nie pomaga. Jest martwy jak głaz. Po naciśnięciu przycisku Power nic sie nie zaświeca, nic sie nie kręci.Po prostu martwy. Objawy identyczne na 2 rodzajach baterii oraz na zasilaczu. Nie wiem co jest grane?
  Jakieś sugestie? Sprzęt był objęty tylko 1-roczną gwarancją tak ,że na producenta nie ma co liczyć.
  pozdrawiam
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Spec od komputerów
  Hm, trudno będzie na odległość. Zmierz miernikiem napięcia za przetwornicą zasilania, luty w module zasilania. Sprawdź też miernikiem sam przycisk, włącznik czy łączy.
 • Poziom 13  
  No tak. Trudno mi wyodrębnić przetwornice w tym gąszczu. Odnośnie włącznika to wydaje mi się, że on nie ma nic wspólnego z tą usterką ponieważ gdy podłączałem zasilacz zawsze świeciła dioda informująca o podłączeniu zasilacza lub ładowaniu. Czy są jakieś schematy dostępne w sieci z typowymi układami zasilania w laptopach?
  Napięcie z zasilacza w normie (znaczy napięcie na wtyczce zasilacza )
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Spec od komputerów
  Jeżeli element oznaczony 041112 to gniazdo zasilania ? widać że było lutowane. Sprawdź jakość lutowania i połączeń. Na zdjęciu nr.6 jest przetwornica na układzie SC1404ISS. Tutaj pobierzesz datashet tego układu. Pomierz napięcia. http://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=SC1404ISS
 • Poziom 13  
  Witaj Tronic1
  Tak, element 041112 to gniazdo zasilania lutowane przeze mnie. Zrobiem pomiary i generalie nie wiem co o tym sądzić. Zdziwiły mnie napięcia na wypr. 9 i 15.Poza tym na kilku wyprowadzeniach musiałem użyć pomiaru AC. NIe mam oscyloskopu więc nie wiem co tam jest na tych wyprowadzeniach.
  Załączam rysunek z pomiaru.

  Jest jeszcze coś co zauważyłem. 2 razy jak podpinałem baterie dało się słyszeć takie syczenie (jak w transformatorach WN )z okolicy tej przetwornicy.

  Dorzuciem 4 (chyba lepsze) zdjecia.
 • Spec od komputerów
  9 i 15 są ze sobą zwarte a ty podajesz dla 15=0V i dla 9=2.47 ?. Poza tym zapoznaj się z danymi w datashet'cie w tabelkach, masz podane dane typowe, minimalne i maksymalne. Porównaj z faktycznymi danymi z pomiaru. To syczenie to pewnie transformator w kubku ferrytowym.
 • Poziom 13  
  No właśnie! Są niby zwarte ale nie są :)
 • Spec od komputerów
  Z tabeli wynika że dla REF i SEQ powinno być 2.5V. Ale może być też tak że faktyczny układ w laptopie może różnić się od referencyjnego. Bez schematu trudno będzie dojść. A o schemat nie łatwo. Z rysunku wynika że podstawowe napięcia zasilające komputer są O'K. Nieststy nie jestem zbyt dobry w takich układach zasilających, brak praktyki. Odezwij sie na PW do kolegi KKK z forum, jest serwisantem, powinien wiedzieć coś więcej.
 • Poziom 13  
  Ok.Zabieram sie do dzialania
 • Poziom 31  
  Napięcia wyjściowe ok ale podejrzane jest napięcie na nodze 22.
  Kolejną przetwornicę do sprawdzenia masz na TL594

  8-O Obejrzyj PL11 przy złączu baterii 8-O
 • Poziom 13  
  Straciłem nerwy do tego....ale znalazłen na ebayu podobną jak nie taką samą płytę główną. Czekam na koniec licytacji.