Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DIY - czyli jak nie kupować nowej elektroniki Amiki serii PA

Paweł Es. 04 Oct 2007 18:51 4412 7
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  Paweł Es.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Quote:
  "Marka godna najwyższego zaufania
  W ogłoszonych właśnie wynikach europejskiego badania satysfakcji złotą statuetkę i tytuł The Most Trusted Brand w kategorii Urządzenie AGD otrzymała Amica. Tytuł ten cieszy tym bardziej, że Amica otrzymała ten tytuł po raz szósty z rzędu. Wyróżnienie to potwierdza, że liczba zadowolonych użytkowników urządzeń Amiki rośnie z każdym kolejnym rokiem."


  Tak wyglądał moduł po zwarciu w obwodzie zaworu przesterowania i naprawie. Na biało (lakierem izolacyjnym) zamalowano odtworzone, wykonane niewiadomo czym zwory, uszkodzone przez odkształconą prądem zwarciowym scieżkę pod nimi. Sama ścieżka została ominięta grubym przewodem. Przewodami zastąpiono też odparzone w czasie zwarcia inne ścieżki.

  Jestem bardzo ciekaw czy takie prowadzenie scieżki zasilającej (od prawej strony gdzie jest złącze sieciowe do dołu z lewej gdzie są złącza użądzeń sieciowych pralki) zawory, pompę i siłownik to przypadek wynikający z DYLETANCTWA technicznego czy też przemyślany ukryty sabotaż kosztem klienta (z liczeniem, że zwarcie zrobi to co zrobiło na tej płytce).

  Nie wiem gdzie wymyślono takie przemyślne mieszanie części niskonapięciowej i wysokonapięciowej, prowadzenie ścieżek sieciowych pod elementami SMD i brak rozdzielenia galwanicznego pomiędzy częścią nisko- i wysokonapięciową w układzie pracującym w wilgoci i przy niepewnym okablowaniu gniazdka sieciowgo (masa NN jest połączona z przewodem N sieci lub fazą L jak ktoś ma innaczej gniazdo okablowane) ale to chyba nie jest to co się nazywa PROFESJONALIZMEM.

  CZY W NASZYM KRAJU NIE MA ŻADNEJ MYŚLI TECHNICZNEJ NAWET W DZIEDZINIE TAK PROSTEJ RZECZY JAK PRALKA i JEJ STEROWANIE ?
  MUSIMY SIĘ PODPIERAĆ TAKIM BARACHŁEM ? JUŻ NAWET PROGRAMATORA ELEKTRONICZNEGO NIE POTRAFIMY SKONSTRUOWAĆ ?

  DIY - czyli jak nie kupować nowej elektroniki Amiki serii PA


  Potem pojawiły się inne awarie:

  - uszkodzenie tranzystora w obwodzie sterowania triaka pompy bezpośrednio z presostatu (trzy przewody z górnego brzegu płytki)

  - uszkodzenie jednego z tranzystorów portu P05 strującego grzałką (przyczyna nieznana, być może jakieś przepięcie w sieci (wnosząc z uszkodzenia tego tranzystora w obwodzie sterowania pompy, który jest jako pierwszy w obwodzie od strony sieci)

  uszkodzony tranzystor wyjściowy procesora został "zastąpiony" przez zmianę sposobu sterowania grzałki (dodatkowy tranzystor plus rezystory polaryzujace) (układ podłączony przewodami poziomymi przez "otwory technologiczne" ;)

  DIY - czyli jak nie kupować nowej elektroniki Amiki serii PA

  Tranzystor w technologii SMT (Superklejem Mocowany Tranzystor) ;) to ten z obwodu pompy

  DIY - czyli jak nie kupować nowej elektroniki Amiki serii PA

  Dowód na możliwość naprawy tranzystora w porcie procesora (układ SMD - Superklejem Mocowana Doróbka :) )

  DIY - czyli jak nie kupować nowej elektroniki Amiki serii PA


  PS. Czego się nie robi, byle tylko nie zapłacić 300-400 zet za nowe gie...

  Rzeźbienie w gie... ma kolosalną przyszłość !!!! ;)
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Jobej
  Level 18  
  Nie obrażajmy naszych polskich konstruktorów.
  To nie polacy je projektowali, to sa programatory włoskie :!:

  Polska firma Amica podała tylko szczegółowy plan działania pralki, wytyczne i kazała zaprojektować programator w miare tanim kosztem pod konkretny model pralki.
  A jak podeszły do tego Włochy to już przemilcze...

  Na domiar tego nawet sama Amica nie posiada schematu ideowego żadnego programatora ani większosći części. Tylko schematy połaczeniowe (przecież konieczne dla fabryki)
  Dostaja tylko gotowe moduły z Włoch.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  Paweł Es.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie wiem dlaczego ale mam wrażenie, że Amica to już tylko montownia z gotowych elementów a jedyny ich wsad intelektualny to programy prania.
  A jak patrzę na ten programator to mnie zwątpienie opada co do "najwyższej klasy specjalistów" jakimi się na stronie swojej chwali Amica :(( Specjaliści by takiego G.. nie dopuścili do ruchu ....

  Nie obrażam polskich konstruktorów, bo chyba nie ma kogo obrażać. Ci co jeszcze coś wiedzieli wyjechali a reszta robi za "umysłowych fizycznych" u obcych.

  Programatory są uniwersalne a w czym pracują to sobie można zobaczyć na skormnej stronniczce włoskiej firmy MDL SA

  http://www.mdlgrp.com/eng/linblanca/index.html
 • #4
  dodge3000
  Level 2  
  wecej pracy dla serwisantow hurraaa
 • #5
  Jobej
  Level 18  
  No tak, ale ja wspominałem konkretnym modelu programatora, stosowanym we wcześnjeszych modelach pralek Amica o których cały czas mówimy. (Jak widać inne firmy też z nich korzystały)
  Na stronie jest małe zdjęcie tego padła.
  Jednak firma ta produkuje też inne znacznie lepsze rodzaje programatorów. To jest potwierdzeniem w szanujcej się firmie Miele.
  Pralki tej firmy sa świetne. (ceny przeciwnie)
  Miałem okazje kilka dni temu zobaczyć programator w drogiej pralce Miele, zupełnie inaczej zrobiony, ponadto bez tych kretyńskich zwór i kondensatorami tantalowymi (smd) przy układach, które wspaniale filtruja rózne zakłucenia, szczególnie układów cyfrowych.
  Na płytce widniał napis MDL.
  Jak jest na starszych prgramatorach Amici... bez komentarza.

  Zatem jedyne wytłumaczenie, które przychodzi mi do głowy, to że w gre wchodzi mkasymalne obniżenie kosztów.
  A jak widać ci ludzie potrafią je "tnąć" na wszelkie sposoby.


  Na szczęście ja te progrmatory znacznie zmodyfikowałem i już nie obawiam się o ich jakiekolwiek uszkodzenie.
  (Chyba że jedynie wytrze się kiedyś ścieżka wybieraka programów)
 • #6
  majeczny
  Level 12  
  Brawo za poruszony temat. No cóż pozwalają na to nasze beznadziejne normy. GDYBY BYŁY TAKIE JAK U SĄSIADA Z ZACHODU :)))))))
  Ale gdzie nam do nich. Sam codziennie walczę z tymi programatorami, widziałem z elektroniki rózne "modele" ,ale AMICA jest "the best".Tylko wygląd przyciąga.To mężczyżni powinni kupować pralki - nie nabrali by się na wyglad. BOŻE BROŃ PRZED " AMICĄ".
 • #7
  nares
  Home appliances specialist
  dodge3000 wrote:
  wecej pracy dla serwisantow hurraaa


  I dobrze.
 • #8
  Jobej
  Level 18  
  A dlaczego " BOŻE BROŃ PRZED AMICĄ" ?
  Przed starszymi modelami pralek to tak, ale...

  Słyszałem, że Amica w najnowszych modelach pralek nie tylko stosuje inne, lepjej już zaprojektowne programatory, lecz podobno dopracowała również inne elementy np. mechaniczne.
  Czy maiał ktoś z Was kontakt z tymi nowymi modelami pralek ?
  Bo jeśli faktycznie sa znacznie ulepszone (nie chodzi mi o nowe funkcje -"bajery") to jak najbardzjej trzeba kupować, gdyż wspieramy nasze ojczyste przedsiębiorstwa. :D